www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Wpływ Kościoła Katolickiego na życie wszystkich obywateli. (Strona 81) (1275106 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 82 Poprzednia strona Następna strona  
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2018-05-10 22:54
Scjentologia czy sekta. A co to takiego?
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2018-05-11 09:03
Poczytaj sobie to.
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/29-latka-ujawnia-wstrzasajace-sekrety-scjentologow/vf02k
W Wikipedii przeczytałam zdanie:
"Mimo podobnej nazwy nie ma żadnego związku między Stowarzyszeniem Chrześcijańskiej Nauki, zwanym chrześcijańskim scjentyzmem, a scjentologią."
Nie wiem, nie znam się, nie mam czasu zgłębiać różnic, choć byłoby to pewnie ciekawe.
Niedawno słyszałam zdanie, że każda religia ma w sobie coś z sekty wg definicji sekty.
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2018-05-12 07:56

>Niedawno słyszałam zdanie, że każda religia ma w sobie coś z sekty wg definicji sekty. <


Obojętnie czy sekta, czy "uznana" religia to mają wspólny mianownik.
Dokładniej coś ludziom obiecują ( nie wnikam czy prawdziwie czy nie). Nieomal regułą jest to "życie po życiu". Obietnica niezwykle ponętna i trudna do weryfikacji.... Ważne, że jest na tyle chwytliwa, że przysparza nowych wyznawców... Co za tym idzie funduszy dla "sterników" tych "przedsięwzięć".....
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2018-05-16 10:24
Tam gdzie płynie kasa, ginie idea....
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2018-05-16 10:51

> ginie idea...<


Hmmm........ Nawet idea wymaga finansowania....... Samo z siebie nic się nie rozwija. Także w botanice........
Tu nie chodzi o samą mamonę ale o sposoby jej pozyskiwania. To niejednokrotnie rodzi oburzenie..........
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2018-05-14 21:50

> Nie wiem, nie znam się, nie mam czasu zgłębiać różnic, choć byłoby to pewnie ciekawe.


Ja wiem, czy ciekawe.. Tzw. "Christian Science" wywodzi się z doświadczenia pewnej dziewiętnastowiecznej amerykanki. Naucza m.in. całkowitej iluzoryczności świata fizycznego, a w związku z tym - z tego jest najbardziej znane - odrzuca wszelkie medyczne procedury i zakłada, że jedyną drogą do uzdrowienia fizycznego jest modlitwa. Ma bardzo niewielki związek z chrześcijaństwem.

Scjentologia opiera się na poglądach amerykańskiego pisarza L. Rona Hubbarda, który zmarł w latach osiemdziesiątych XX wieku. Hubbard twierdził, że odkrył jedyną technologię (nie wiarę), która wyzwala cały potencjał człowieka. Scjentologia w swoim własnym pojęciu nie jest religią - zachowuje się jak religia o tyle, o ile np. umożliwia to zwolnienie z podatków w USA. Scjentolodzy są o tyle podobni do przedstawicieli "Christian Science", że również nauczają iluzoryczności fizycznego świata i są przeciwni wszelkiemu leczeniu psychologicznemu oraz psychiatrycznemu (ale nie wszelkiemu leczeniu fizycznemu). Według Hubbarda Scjentologia jest jedyną drogą do leczenia umysłu, a także znacznej liczby chorób somatycznych (chociaż nie wszystkich), jeśli zaś ktoś nie odczuwa poprawy po procedurach scjentologicznych to dlatego, że sam siebie blokuje, ma bowiem nieczyste intencje i jest złym człowiekiem. Scjentologów wyróżnia m.in. konieczność ścisłego płacenia sporych sum pieniędzy za wyższe "techniki" scjentologiczne - mówimy o ustalonej cenie idącej w dziesiątki tysięcy dolarów - lub podjęcia pełnoetatowej nieodpłatnej działalności na rzecz scjentologii w celu ich uzyskania.

> każda religia ma w sobie coś z sekty wg definicji sekty.


W tak szerokim pojęciu nie tylko każda religia, ale każdy światopogląd: także np. polityczny.
Ale to tak, jakby powiedzieć, że każde działanie społeczne ma w sobie coś z manipulacji. Jest zasadnicza różnica między np. prośbą, żeby ktoś mi kupił ogórki, jak będzie wracał z pracy ("manipuluję" nim o tyle, że chcę uzyskać korzyść w postaci ogórków), a przekonaniem go, żeby się zapisał do piramidy finansowej, o której wiem, że to czysty przekręt. Podobnie wiele grup ma jakieś elementy kontroli społecznej czy przekształcania osobowości, ale znaczenie ma to, jak intensywnie dana grupa stosuje te metody i na ile jest ekskluzywistyczna.
Nadrzędny Autor w-zetka Dodany 2018-05-16 10:12
Dzięki bardzo za odzew, w skondensowanej formie podający różnice. Nie wnikając w szczegóły fizyki kwantowej, której i tak nikt na świecie tak naprawdę nie rozumie, bo więcej jest pytań niż odpowiedzi, to właśnie fizycy kwantowi już dawno  'przebąkują', że świat jest/może być hologramem. czyli obydwa nurty ocierają  się w jakiś sposób o naukę i własne wyobrażenia, przekonania, bo twardych dowodów nie ma. Na razie medycyna tych, którzy uważają, ze mają realny  wpływ na materię plasuje w przedziale chorób urojeniowych. :-)  Inni całą fizykę kwantową uznają za chore wymysły chorych umysłów. Nie oceniam, bo nie mam czasu swoich opinii teraz pisać. Powiem tylko, że ostatnio znalazłam dwa linki, które warto przeczytać jako lekturę uzupełniającą, jeśli ktoś chce poćwiczyć szare komórki. Ładnie, lekko napisane i choć nie najnowsze, to może się przydać taka powtórka.
https://lukaszkulak92.wordpress.com/2014/06/06/holograficzna-rzeczywistosc/

I esej z zaskakującym zakończeniem, które po przeczytanie całości, zaskakuje nas właśnie, powiedziałabym nawet, że jest dalece przewrotne. :-)
http://rtk.uwb.edu.pl/art/2012.1-5.pdf

I pozdrawiam wszystkich twardo po ziemi stąpających. Poetów i artystów też, a co tam. :-) :-) Kłopot bym miała z teologami i ortodoksami, bo oni wszystko wiedza na pewno i na zawsze. ;-) Ale.. też pozdrawiam.:-)
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2018-09-14 22:06
Amalian napisał takie zdanie zacytuję " Smuci mnie to, że mój kościół bierze czynny udział- w tym wyścigu, angażując się po jednej stronie."
Może gdyby nie było żadnych "kościołów" było by łatwiej o porozumienie i zgodę?
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2018-09-14 22:30
Ludzie zawsze znajdą powód do tego, by sobie do oczu skakać. Kościoły istnieją, a niektórzy wyznawcy żyją tak jakby Boga nie było. Nawet ci, którzy powinni owieczkom dawać przykład.
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2019-04-21 13:19
Jak sądzicie, czy ostatnie wydarzenia czyli pożar Notre Dame czy teraz w Święta Wielkanocne
na Sri Lance wybuchły bomby zabiły  wiele osób to takie wydarzenia wzmacniają czy osłabiają wiarę?
W Polskich domach zapewne wszyscy po śniadaniu świątecznym. Ludzie spokojnie wybierają się na spacery
do kościołów bez obawy ,że ktoś zdetonuje w pobliżu bombę.
Czujemy się bezpieczni najedzeni i radośni.
A po świętach nasi politycy ponownie zaczną szczuć i dzielić Polaków aby nam nie było za bezpiecznie.
Czy to zgodne z religią panującą w naszym kraju?
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-04-21 15:06

>na Sri Lance wybuchły bomby zabiły  wiele osób to takie wydarzenia wzmacniają czy osłabiają wiarę?<


Nie spoglądałbym  poprzez pryzmat tej tragedii na siłę naszej wiary.... Raczej to nie ma na nią bezpośredniego wpływu. Prędzej ostatnie kościelne skandale pedofilskie niszczą wiarę niż te zamachy.... Oczywiście trudno to za pomocą miarki i szkiełka wyliczyć, ale tak to widzę.
Bez cienia wątpliwości jest to, że obydwa zachowania są złem w czystej postaci.....
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2019-04-21 17:54
Ja do tego podchodzę tak.
Zło to zło.
Może niektórzy: to łączą ze złem i wychodzi im "złoto"
Są religie że zabicie innowierca otwiera im drzwi do raju.
A ostatnio widziałem ukrzyżowanego kota na "cześć " śmierci Jezusa na krzyżu?
Przez jaki pryzmat na to spodlądać?
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2019-04-21 19:00

>A ostatnio widziałem ukrzyżowanego kota na "cześć " śmierci Jezusa na krzyżu?<
>Przez jaki pryzmat na to spodlądać? <


Myślę, że w tym wypadku rzecz należałoby nazwać wprost: To są jakieś dewiacje/zaburzenia psychiatryczne........
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2019-05-28 20:16
Dzisiaj jest Europejski Dzień Sąsiada .
Nachbar wszystkiego najlepszego
Nadrzędny Autor Nachbar Dodany 2019-05-28 20:37
Vielen Dank für Ihre Wünsche.
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2019-09-03 09:53
Chyba czas najwyższy aby Rydzyk poświęcił wodę w Wiśle aby się jak najszybciej sama oczyściła ze ścieków które spływają do niej z Warszawy :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2019-09-03 10:14
Czas najwyższy jest na to żeby ludzie się opamiętali i przestali niszczyć wszystko wokół siebie, bo niedługo tylko g-o będzie korytami rzek płynęło. Niekoniecznie to warszawskie.
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2019-09-03 11:25
Będzie gorzej gdy to g-o rozleje się na szosy i ulice oraz chodniki w kraju.
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2019-09-03 11:59
Nadzieja w Bogu, że się tak nie stanie.
Nadrzędny Autor rozan Dodany 2019-10-25 11:48
Każdy wierzy w to co chce.
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2019-11-25 22:04
To tak przypomnę inny wpływ. Radio Maryja telewizja i biznnesman Rydzyk.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2019-11-25 23:11
Jaki, przypomnij. :-)
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2019-11-27 13:41
Lidian, :-) nie otwieraj puszki Pandory, bo wyjdą trujące grzybki i inne takie okazy.:-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2019-11-27 15:42
Może nie będą takie trujące? :-)
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2019-11-28 12:16
https://kulturalnysklep.pl/ksiazka/imperator--sekrety-ojca-rydzyka-impre
Spróbuj. :-)  Zamierzam kupić na Gwiazdkę pewnej wielbicielce pewnego uwielbianego ojca (nie mojego) w ramach odtrutki.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2019-11-28 14:55
To nie zmienia mojego zdania na temat samego radia tzn tego co ja w nim słucham. Czy Ciebie bulwersuje to co on wybudował czy buduje? Przecież tego do grobu nie zabierze. Muzeum JPII i PArk upamiętniający Polaków ratujących Żydów w czasie wojny Ci się nie podoba? Nie rozumiem .
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2019-11-28 15:54
Nie podoba mi się to, że grube miliony idą z państwowej kasy na pomysły jednego człowieka, choćby był najpobożniejszy. Gdyby był, to by brał jedną ręką, a drugą budował przytułki dla bezdomnych, a nie swoje kuźnie kadr - szkoły,paradne miasteczko i parki. Biedni tam spacerować nie będą po parku wzniośle nazwanym i dlatego dostającym dotację. Za darmo na rehabilitację nie pojadą. Dostał już przez tyle lat tyle kasy i ciągle wymyśla nowe rzeczy z coraz większą pompą. A gdzie leczą się babcinki, które wpłacały, bo miał im budować zakłady lecznicze? Już widział na antenie radyja oczami wyobraźni, jak to będą nóżki moczyć w wodach termalnych. Tylko ślijcie kasę babcinki kochane? A dziś wygrywa jedne po drugich konkursy, term Toruń w domach nie widzi, woda musi być dogrzewana w przyszłości, a pomysłodawca będzie dostawał procenty, czy udziały. No jasne nie na swoje nazwisko, bo przecież biedulek jest. Koperty pękate do rąsi pod okiem kamery wpływają i dobrze, niech wierni dają, rozdają ze swoich, nawet po rękach całują za to, że przyjął datki, ale niech to nie będzie  z kasy państwa i to nieraz niejawnie, bo podobno niektóre spółki skarbu państwa nie chcą powiedzieć, ile dostał. Media się na to pienią, poczytać można wiele.
I co? To, co czytam w mediach mi się nie podoba i tyle.  Oczywiście media kłamią, tak, tak, wiem...gdyby  nie niektóre te "kłamliwe", "wraże" media byśmy wiedzieli tyle, ile podaje radyjo i TVPis. Całą prawdę, całą dobę. ;-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2019-11-28 17:01

>bo podobno <


Tak najczęściej słyszę w osiedlowym warzywniku. :-)))

Już mówiłam, to co stworzył pozostanie dla innych. Jeżeli przy okazji coś jest nie halo, to ja o tym nie wiem, bo nie śledzę jego życia. Może gdybym wpłacała jakieś datki, to bardziej bym się interesowała. Najbardziej mnie wkurza to, że najwięcej krzyczą osoby, które złamanego grosza nie dały na tacę. Nie chcesz dawać nie dawaj, ale nie wypominaj, że inni dali. Nikt nikogo nie zmusza do składania ofiar np. na muzeum JPII.
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2019-11-28 19:10

> Nie chcesz dawać nie dawaj, ale nie wypominaj, że inni dali.


No i niech dają, ile chcą, ale ze swojego, a nie z państwowego. . Niech dają i po rekach całują, jeśli lubią. O tym pisałam wyżej

> Już mówiłam, to co stworzył pozostanie dla innych.


A konkretnie dla kogo? Ogólnodostępne wszystko będzie? Woda ciepła dla Torunia za darmo?

>  Najbardziej mnie wkurza to, że najwięcej krzyczą osoby, które złamanego grosza nie dały na tacę.


Słaby punkt zwolenników dawania?

> Nikt nikogo nie zmusza do składania ofiar np. na muzeum JPII.


Niech składają ofiary ze swojego portfela. Są ludzie, którzy żyją dziennie za kilka złotych, może składkowiczom trzeba powiedzieć, że tak jest. Park by mógł trochę poczekać.
Muzeum Jana Pawła II, z całym szacunkiem dla postaci, zostało utworzone w Warszawie z wielkim rozmachem i państwo to też dotowało. Teraz ktoś ma ambicję zrobić u siebie lepsze? Oooo, to będzie sporo dotacji potrzeba.
https://www.centrumopatrznosci.pl/jedyne-takie-muzeum/

I o słowie 'podobno'. Widzisz, jak mnie przy tym nie było, wolę mówić podobno, bo ja dogmatów jak inni nie tworzę.
Po drugie zakładam, ze coś co jest skandaliczne, może być fejkiem. Więc wszystko w sumie jest 'podobno' z wyjątkiem twardych dowodów z dokumentów z pierwszej ręki.
Jeśli w tym sensie w Twoim  warzywniaku ludzie mówią, to super. Lepiej mówić podobno niż, na pewniaka 'wina Tuska' :-)))))))) Lub 'kryształowy urzędnik'.
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2019-11-28 21:13
Znów się nie zgadzamy, ale na noże chyba nie pójdziemy. :-)
Nadrzędny - Autor kryształek Dodany 2019-11-28 20:47
Lidian - niestety wybiórczo słuchasz Słusznego Radia... Ja teraz w  ogóle nie słucham, ale kilka lat temu słuchałam, bo żeby mieć o czymkolwiek osąd, trzeba coś wiedzieć. Chodzi mi o datki. Piszesz, że nikt nikogo nie zmusza. Otóż nieprawda, działa psychologia. Niejednokrotnie słyszałam słowa O.R. o tym jak spadły dochody z wpłat na konto, a koszty rosną, bo musi opłacić za utrzymanie TV i radia ogromne kwoty, a przecież robi to dla słuchaczy i wiernych. Przecież można odmówić sobie zjedzenia pączka i wpłacić tę kwotę na jedynie słuszny cel, można też poświęcić paczkę papierosów (tu akurat sie zgadzam ) :-) Czy nie jest to drugie Bizancjum? Czy OR odmawia sobie czegokolwiek?

Druga sprawa po co komu muzeum, może budowanie domów dla ubogich byłoby Świadectwem.

Na co komu okazałe świątynie, w których kupczy się różnymi gazetkami, innymi gadżetami. Przecież P.Jezus przepędził chciwych kapłanów ze świątyń. Trochę skromności z każdej strony, przede wszystkim kapłanów. Oczywiście wszystkich nie można jednakowo oceniać, bo są wspaniali, oddani Bogu, ale na pewno nie O.R.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2019-11-28 21:12
Oczywiście, że słucham wybiórczo. :-)

>po co komu muzeum<


A to ci dopiero …….. :-)
Nadrzędny - Autor kryształek Dodany 2019-11-28 22:27
sami jesteśmy muzeum.... :-)))))
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2019-11-29 10:26
Tylko jak ponura pogoda za oknem, bo jak słonko zaświeci, to w duszy gra i młodość wraca. :-))))
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2019-11-30 15:09

> A to ci dopiero ……..


Muzea się buduje wtedy, gdy ludzie mają gdzie spać i co jeść. Tym bardziej muzea dublety. Wciąż jest za mało noclegowni.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2019-11-30 15:13
O ile mi wiadomo bieda była, a muzea powstawały.
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2019-11-30 15:26
No ok, najczęściej powstawały w budynkach zastanych, też nie z takim rozmachem i budowane przez tak ubogiego zakonnika. Normalny cud.:-)
Dobrze. Zadam Ci pytanie. Jeśli ateiści by mieli swój ideał i chcieli z równą pompą teraz zbudować muzeum dla swojego idola z kasy państwa, albo nawet kilka obiektow, to też taka chętna będziesz? No i jeszcze postawiliby kilka pomników oczywiście.
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2019-11-30 15:34
Wuzetko do każdego można się przyczepić jak się chce. W powyższej dyskusji chodziło mi o to, że jednak z tego co o. Rydzyk robi pozostanie coś dla następnych pokoleń. I to, że teraz z różnych powodów niektóre sprawny nam się nie podobają, to to i tak pozostanie. Znamy już takie rzeczy z naszej historii. :-)
Nadrzędny Autor kryształek Dodany 2019-11-30 20:57
Lidian byłaś w Toruniu? :-)
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-11-30 15:24 Zmieniony 2019-11-30 15:28

>Muzea się buduje wtedy, gdy ludzie mają gdzie spać i co jeść.<


Teza na pierwszy rzut oka słuszna,- ale chyba jednak nie do końca. Bo zawsze (nawet w najbogatszych krajach) znajdzie się grupa pięknie ich nazywając "niebieskich ptaków" wolących spać w kartonach.... No......zapewne przejaskrawiłem....ale mam też w temacie konkretny pogląd:
Muzeum,- ale i inne placówki kulturalne muszą być przede wszystkim samofinansujące. Z tego wyłączyłbym np. zakupy drogich a wartościowych eksponatów. Tu państwo powinno pomagać.
Przykładem dobrych muzeów jest u nas Muzeum Narodowe, wraz ze wszystkimi swoimi filiami. Tam najczęściej trzeba trochę postać w kolejce aby pozwiedzać. Wszelkie inne placówki gdzie przykładowa pani Zosia przez 8 godzin bezczynnie przy wejściu siedzi to nieporozumienie.
Takie placówki powinny być co najwyżej magazynami eksponatów.....
Nadrzędny Autor w-zetka Dodany 2019-11-30 15:29
Dłuższa dyskusja, a ją idę pomagać przy serniku - radą.;-) Gości mamy jutro.
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2019-12-01 17:56
Muzea nie dadzą rady się samofinansować. I jestem za finansowaniem z budżetu, ale potrzeby muzeum muszą być racjonalnie wyszczególnione, a nie być workiem bez dna w oprawie szumnych frazesów.

Ile dostały muzea w kraju, np.w 2018?
Muzeum Narodowe w Krakowie  33 777 000
Muzeum Narodowe w Poznaniu  26 162 000
Muzeum Narodowe w Warszawie  36 409 000
Zamek Królewski Wawel - PZS  17 829 000
Państwowe Muzeum w Oświęcimiu   17 522 000

I  muszą się rozliczyć z każdego grosza,  a gdy poszperać, to w Internecie to te rozliczenia są.
"Tymczasem wicepremier Piotr Gliński przekaże 117 mln na budowę Muzeum "Pamięć i Tożsamość" w Toruniu. Budynek ma zostać oddany do użytku w 2021 roku, a razem z resortem będzie je prowadzić fundacja Lux Veritatis, której prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk."
Dostanie więcej niż pierwsze cztery muzea RAZEM.
117 na początek może wystarczy, bo resort będzie je też 'prowadził'.:-) .
Czyli jest faworyzowane, czy nie?
Świątynia Opatrzności dostała łącznie tylko 60 mln, co oczywiste, bo  nie mieści się w Toruniu, ale to dofinansowanie to już inny temat.:-)

Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-12-01 21:08

>"Tymczasem wicepremier Piotr Gliński przekaże 117 mln na budowę Muzeum "Pamięć i Tożsamość" w Toruniu. Budynek ma zostać oddany do użytku w 2021 roku, a razem z resortem będzie je prowadzić fundacja Lux Veritatis, której prezesem jest o. Tadeusz Rydzyk."<


O tym nie miałem pojęcia......
A sytuacja jest wątpliwa moralnie.... Bo zaraz budzi podejrzenie,- nie jestem w stanie określić czy uzasadnione, ale rodzące pytania. Np. takie: Czy jakaś kwota z tych 117 mln przypadkiem nie wróci "pod stołem" do przyznającego?  Obym był w błędzie.......ale w świetle np. sprawy Banasia wyrobiłem sobie pogląd co do uczciwości obecnej "wierchuszki"....
Nadrzędny Autor w-zetka Dodany 2019-12-05 13:25
https://www.money.pl/gielda/roma-tower-koscielny-drapacz-chmur-dostal-finansowanie-6453363442628226a.html
Wkładem kurii do spółki jest grunt o wartości 35 mln zł, co da docelowo 55 proc. udziałów w inwestycji. BBI Development wnosi doświadczenie w prowadzeniu podobnych inwestycji i 21 mln zł (z czego do końca września 2019 roku wyłożył 11,3 mln zł w formie pożyczek, które miały być spłacone w grudniu).

Dla BBI Development to największe z prowadzonych przedsięwzięć. Wartość inwestycji szacuje się aż na 150 mln euro (ok. 642 mln zł).


55% udziałów...No bogacą się wierni, bogacą...Wszyscy dostaną zapewne  sprawiedliwie do podziału te zyski. Na Warmi też z Zespołu Hotelowego? :-)
Nadrzędny - Autor lidian Dodany 2019-12-07 18:57
Może poczytacie w przerwie burzliwych dyskusji. :-)

Jak łatwo jest żyć, Panie

Na krańcu ziemskiej chwały
odwracam się zdziwiony
patrząc na drogę przebytą
od rozpaczy do tego stanu,
który został mi dany,
abym przekazał ludzkości
odbicie Twoich promieni.

Daj mi tyle, ile jest konieczne,
abym wciąż to czynić potrafił.
A to, czego nie potrafię uczynić,
wiem, że Ty przeznaczyłeś innym,
aby to wypełnili.

Jak łatwo jest żyć z Tobą,
Panie! Jak łatwo jest w Ciebie wierzyć!
Kiedy mój umysł ucieka zmieszany,
i już nie nadąża, kiedy
inteligentniejsi nie widzą
dalej niż do wieczora
i nie wiedzą co robić jutro,
Ty obdarzasz mnie jasną pewnością,
że jesteś i troszczysz się,
by nie zostały zakratowane
wszystkie drogi,
które prowadzą do dobra.

Aleksander Solżenicyn
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2019-12-07 19:55
Jak bym słuchał wywodu jehowych. Nawet nie zwróciłem uwagi na treść a już mnie cofnęło.
Podobnie jak tłumaczeniami rządu.
Wszyscy wiedzą jak być powinno. Tylko dlaczego tak nie jest?  I nikt nie chce się przyznać ;-)
Nadrzędny Autor lidian Dodany 2019-12-07 23:26
Jak nie zwróciłeś uwagi na treść, to o czym mówisz?
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2019-12-08 01:18
Akurat Aleksander Solżenicyn jest (a właściwie był) dosyć imponującym człowiekiem. Więzień GUŁagu, noblista z zakresu literatury za relację z tego doświadczenia.

Można się z tezą wiersza zgadzać lub nie, ale chwalić się, że cofa kogoś od nie-czytania, to tak jakby radośnie ogłaszać wszem i wobec, że cofa kogoś od Herberta, Miłosza, Hanny Krall, Wiktora Frankla i temu podobnych postaci.
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2019-12-08 19:48
A mnie 'cofa' od (poezji) Miłosza i nic na to nie poradzę. :-)
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2019-12-08 23:11 Zmieniony 2019-12-08 23:14
Ciekawi mnie jaki masz stosunek do reszty.

Nie pasuje Ci jego poezja, a reszta dorobku tak? Reszty nie znasz? Reszta jest tak samo niefajna jak poezja?
(Pytam z ciekawości, bo mnie np. poezja ogólnie rzadko rusza w ogóle, a Miłosza pamiętam za co innego, tj. za niektóre eseje).
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Wpływ Kościoła Katolickiego na życie wszystkich obywateli. (Strona 81) (1275106 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 7 8 ... 82 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill