www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / PCPR - bariery architektoniczne (12662 - wyświetleń)
- Autor 720419ewa Dodany 2008-07-27 08:46
Witam , poruszam się o kulach , za pomocą aparatów ortopedycznych z butami , mam znaczny stopień niepełnosprawności . Czy ktoś wie na zlikwidowanie jakich barier mogę dostać dofinansowanie  ( bariery na zewnątrz budynku , zimą sama nie jestem w stanie ani wejść , ani wyjść z domu ).
Nadrzędny - Autor Zygmunt Dodany 2008-07-27 12:02
Witam
Szanowna Pani.
Program usuwania barier architektonicznych obejmuje każdy aspekt czyli i w mieszkaniu i poza nim. Tak więc doradzam zaciągnąć informację szczegółowa w PCPR w Pani okręgu.
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor 720419ewa Dodany 2008-07-27 20:12
Dziękuję za podpowiedź , pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-07-29 11:15
O przyznanie dofinansowania do likwidacji barier, jeżeli ich realizacja umożliwi lub w znacznym stopniu ułatwi osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem, mogą ubiegać się:

1) na likwidację barier architektonicznych – osoby niepełnosprawne, które mają trudności w poruszaniu się, jeżeli są właścicielami nieruchomości lub użytkownikami wieczystymi nieruchomości albo posiadają zgodę właściciela lokalu lub budynku mieszkalnego, w którym stale zamieszkują.
Bariery architektoniczne to wszelkie utrudnienia występujące w budynku i w jego najbliższej okolicy, które ze względu na rozwiązania techniczne, konstrukcyjne lub warunki użytkowania uniemożliwiają lub utrudniają swobodę ruchu osobom niepełnosprawnym.

2) na likwidację barier w komunikowaniu się i technicznych – osoby niepełnosprawne, jeżeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.
Bariery techniczne to przeszkody wynikające z braku zastosowania lub niedostosowania, odpowiednich do rodzaju niepełnosprawności, przedmiotów lub urządzeń. Likwidacja tej bariery powinna powodować sprawniejsze działanie osoby niepełnosprawnej w społeczeństwie i umożliwić wydajniejsze jej funkcjonowanie.
Bariery w komunikowaniu się to ograniczenia uniemożliwiające lub utrudniające osobie niepełnosprawnej swobodne porozumiewanie się i/lub przekazywanie informacji.
Likwidacja barier technicznych i w komunikowaniu się ma za zadanie umożliwienie lub znaczne ułatwienie osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych, codziennych czynności lub kontaktów z otoczeniem, zatem dofinansowanie powinno dotyczyć sprzętów, które zgodnie z indywidualnymi potrzebami osoby niepełnosprawnej temu służą.

Pisemny wniosek o dofinansowanie likwidacji wyżej wymienionych barier składa Pani w powiatowym centrum pomocy rodzinie właściwym dla miejsca zamieszkania.
Wysokość dofinansowania wynosi do 80% kosztów przedsięwzięcia, jednak nie więcej niż do wysokości 15 – krotnego przeciętnego wynagrodzenia. Pozostałe 20% osoba niepełnosprawna pokrywa z własnych środków.
Wnioski rozpatrywane są według kolejności ich złożenia do wyczerpania się środków przeznaczonych na to zadanie w danym roku kalendarzowym.
Polecam także zapoznanie się z publikacją Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji, dostępnej pod linkiem:  http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/21653
Nadrzędny - Autor Asia.Mi Dodany 2008-09-16 09:21
Witam,
Podobno na likwidację barier można ubiegać się dopiero w przyszłym roku, bo w tym to już za późno:(
Sama chciałam skorzystać ale niestety, muszę czekać do wiosny.
PRZYKRA SPRAWA.
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2008-09-16 10:32
Lepiej nie czekać do wiosny . Wniosek złożyć początkiem nowego roku ,bo wnioski są rozpatrywane wg.kolejności zgłoszeń - przynajmniej tak było . Tak więc ,by nie być znów rozczarowanym lepiej ... Pozdrawiam :-) .
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2008-09-16 13:35
masz racje czym wcześniej tym lepiej tak jest z każdym wnioskiem
Nadrzędny Autor Asia.Mi Dodany 2008-09-17 19:56 Zmieniony 2008-09-17 20:10
Dziękuję za informację:)
Czy może ktoś wie z jakiej strony można ściągnąć wniosek?
Jeszcze jedno pytanie, czy może ktoś wie jaką sumę można dostac dofinansowania?
Z góry dziękuję.
Pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-09-19 09:13
Witam
poczytaj na tych stronach
http://www.pfron.org.pl/portal/pl/111/110/Programy_PFRON.html
 
ten poniżej podany program odpowiada Twoim oczekiwaniom (lecz dobrze byłoby porozumieć się z PCPR/PFRON  -wstępnie telefonicznie pod który możesz  podlegać-najdogodniej dla Ciebie)
program ograniczenia skutków niepełnosprawności
http://www.pfron.org.pl/portal/pl/108/395/Procedury_realizacji_programu_oraz_zalaczniki__POSN.html

na tej stronie w dole jest informacja - kontakt do biura i do oddziałów PFRON  , a jednostka terenowa PCPR to Ty już wiesz - zgodnie z miejscem zamieszkania .
http://www.pfron.org.pl/portal/pl/1/1/PFRON.html
Nadrzędny - Autor tomek1 Dodany 2008-09-22 22:58
Asia nie czekaj do żadnej wiosny - pieniadze na pokonanie barier sie znajda lub nie ,to wtedy złożysz następne. Mają na odpowiedz 30 dni.Zawsze zostawisz ślad że się starasz. jeżeli odpowiedz będzie negatywna ze względu na brak srodków napewno powiedzą Ci kiedy masz złożyć nastepne podanie.Co do sumuy to jest to 80% inwestycji która opiszesz i wycenisz. dokładnych wysokosci limitów to nieznam ale z tego co sie orientuje to sa niemałe.
Nadrzędny Autor 62norbi Dodany 2008-09-24 11:18
Asia....

Tomek1 ma rację, a ja Ci mówię że im częściej będziesz nalegała tym prędzej rozpatrzą twoją sprawę, nie poddawaj się, tylko walcz o swoje....
Nadrzędny - Autor Asia.Mi Dodany 2008-09-26 05:49 Zmieniony 2008-09-26 05:53
Tomku, Norbi dziękuję za informację. Miałam przełożyć to na wiosnę ale skoro tak mówicie to zrobię to wcześniej daliście mi większą wiarę w siebie, że może się udać wcześniej.
A czy może ktoś wie czy to prawda, że jak bym urządziła sobie sama w samym zakresie tę kuchnię czy łazienkę to czy później PFRON zwróci mi za to pieniądze?
Dajcie znać jeśli coś wiecie na ten temat.
Pozdrawiam jeszcze raz wszystkich serdecznie:)
Nadrzędny Autor tomek1 Dodany 2008-09-26 19:31
Niestety nie najpierw musisz mieć przyznane środki a dopiero możesz robić . Jak zrobisz wcześniej nie otrzymasz dofinansowania czy w takim przypadku zwrotu
Nadrzędny Autor maka Dodany 2008-09-29 14:02
Niestety z przyznaniem pieniędzy wiąże sie też wyznaczenie terminu zakończenia prac. Ja wniosek złożyłam w sierpniu ubiegłeo roku, we wrześniu zaczęłam się niecierpliwić, kazali złożyć wniosek o przyspieszenie rozpatrzenia wniosku (bo podobno na rozpatrzenie mają 3 miesiące) no i dostałam pozytywna decyzję w październiku, ale.... z terminem ukończenia prac do połowy grudnia. Montować miałam platformę przyschodową, robioną na zamówienie - tor krzywoliniowy do 2 piętra. Producent nie podjął się podpisania umowy na wykonanie w tak krótkim terminie i skorzystałam z cichej podpowiedzi urzędnika. Napisałam prośbe o zgodę na przesunięcie podpisania umowy na początek następnego roku i zgode taka uzyskałam. Podpisałam umowę pod koniec stycznia i od połowy czerwca korzystamy z platformy.

powodzenia, marta
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / PCPR - bariery architektoniczne (12662 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill