www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Wpłaciłem datek na orkiestrę WOŚP. A Wy? (Strona 2) (19714 - wyświetleń)
1 2 Poprzednia strona Następna strona  
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2020-01-19 00:17 Zmieniony 2020-01-19 00:21
Odniosę się najpierw tak, że katechecie przeciwstawiłabym stanowisko rzecznika wrocławskiej kurii. Nie ma oczywiście nadzoru nad katechetą, ale: https://deon.pl/kosciol/rzecznik-kurii-oczernianie-wosp-jest-grzechem,374440

Po drugie nawet, gdyby jakieś zarzuty wobec Jerzego Owsiaka czy Orkiestry były zasadne to, na miłość Boską (dosłownie) – nie kłóci się o to obcy dorosły (nie-rodzic) z dzieckiem. Dziecko musiałoby zbierać w bardzo złym celu, a nie tylko nieoptymalnym (załóżmy), żeby należało je upomnieć. A nawet wtedy nie agresywnie...

Po trzecie, ad. opinia że "datki trzeba wpłacać na Caritas". Czasem sobie myślę że to wymyślili jacyś bardziej błyskotliwi antyklerykałowie... Bo świetnie robi się w tej formie niby-popierającą antyreklamę (podobnym hasłem po drugiej stronie barykady jest nawoływanie do tego, żeby ludzie się nie leczyli sprzętem z serduszkiem).

Caritas nie chce być porównywana z WOŚP (link), Jerzy Owsiak namawiał do nieporównywania WOŚP z Caritas (link) i wyrażał się o Caritas pozytywnie. Nauczanie Kościoła też nie stawia wymogu "dawania na Caritas" (jest wymóg czynienia miłosierdzia i wymóg dbania o wspólnotę Kościoła, ale nie wynika z tego że trzeba "dawać na Caritas").

I na koniec: tak w ogóle najlepiej by było, jakby ojciec dziecka i katecheta pogadali ze sobą twarzą w twarz, a nie za pośrednictwem ogólnopolskich mediów (bo to nie jest rzecz wymagająca ogólnopolskiej uwagi).
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2020-01-19 12:05
Odniosę się do odpowiedzi tak w punktach. Co prawda wyżej ich nie ma ale pogrupuję tak zgodnie z akapitami.
1 ) Stanowisko Kurii jak najbardziej zacne i zgodne z duchem ewangelii. Szkoda tylko, że to stanowisko jednej Kurii,- gdzie reszta ? Gdzie Episkopat ?
2 ) Tu się zgadzamy,- ale jak do tej pory nie zauważyłem (przynajmniej dla mnie) kluczowej sprawy tego (oby) incydentu. Mianowicie próby naprawienia zaistniałej sytuacji. W zasadzie dużo nie potrzeba.........słowo przepraszam byłoby satysfakcjonujące.
3 ) Tu  "pojechałaś po bandzie" - takie tłumaczenie trochę surrealistyczne. Bez dowodu nie wypada kogoś obwiniać. A tak po za tym:
Czy uważasz, że KRK jest tak słaby, że nie potrafi sobie poradzić z "błyskotliwymi antyklerykałami ?
4 ) Słuszne wypowiedzi obydwu podmiotów....... Tylko przyklasnąć.
5 ) Zgadzam się, powinni się porozumieć. Ale tak stawiając w podsumowaniu w jednym zdaniu  sprawcę  występku, z w pewnym sensie poszkodowanym jest krzywdzące dla tej drugiej osoby......
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2020-01-19 14:47 Zmieniony 2020-01-19 15:06
1) Od Episkopatu stanowiska w kwestii się raczej nie spodziewam. W zakresie np. tego jak wolno posługiwać się słowem w debacie publicznej, nic mówić nie muszą – jest od lat dostępne w Katechizmie Kościoła Katolickiego omówienie ósmego przykazania Dekalogu (dla wszystkich takie samo - link).

W zakresie zaś tego, czy „dawać na WOŚP” - co miałby powiedzieć Episkopat? Części ludzi będzie źle, czego by nie powiedział: jeśli np. w stanowisku nie padnie pochwała WOŚP, a ogólne przypomnienie zasad katolickiej dobroczynności (co dzieje się, o ile dobrze kojarzę, kilka razy do roku) można się zbiesić, że Episkopat jednak zły bo nie mówi wprost o WOŚP; zaś jeśli pochwali WOŚP z nazwy, to - gdyby kiedykolwiek okazało się, że jakieś zarzuty wobec WOŚP są wiarygodne albo nawet gdyby ktoś zwyczajnie WOŚP wspierać sobie nie życzył - można narzekać, że biskupi "kazali dawać na WOŚP" (a skoro nie ma nakazu dawania na Caritas, czemu miałby być nakaz na WOŚP?).

Ogólne zasady katolickiej dobroczynności są przypominane przy różnych okazjach. A w szczegółach każdy katolik ma coś takiego, jak własny rozum.

2)  Kto powinien przeprosić i kogo? Katecheta dziecko? Katecheta rodzica? Katecheta całą Polskę (skoro się „cała” dowiedziała)? A gdyby przeprosił, wiedziałbyś o tym, jeśli nie zostanie o tym doniesione przez media? (i to jest swoją drogą powód, dla którego prywatne sprawy lepiej załatwiać prywatnie - katecheta powinien przecież przeprosić rodzinę, nie Ciebie czy mnie).

3)  Co do antyklerykałów – to się nazywa ironia. Kto ten slogan wymyślił, oczywiście nie wiem. Jak się po Internetach rozniósł też nie wiem. Ale nie da się zaprzeczyć, że w obu wariantach (Caritas > WOŚP / WOŚP > Caritas) jest sprzeczny z wolą zainteresowanych i zupełnie niepotrzebnie przeciwstawia jedno drugiemu. Nie wiem, jak można tego nie zauważyć, nie wiem więc jak można, mając dobrą wolę w debacie użyć takiego argumentu.

Więc mam dwie opcje do wyboru: albo ten argument ukuli ludzie niezbyt mądrzy (bo sami nie widzieli, co robili), albo złej woli (chcą kłótni). A jeśli złej woli, to załóżmy że gdzieś tam na początku byli chociaż trochę błyskotliwi. :-)

4)  Nie przesadzałabym – poszkodowane jest dziecko, jego rodzic znacznie mniej. A, na ile mnie oceniać, raczej źle zrobił „chwaląc” się incydentem w mediach społecznościowych, bo go niepotrzebnie eskalował do debaty publicznej (katecheta zachował się źle... a ojciec dziecka zrobił mu nagłośnienie).
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2020-01-19 18:46

>W zakresie zaś tego, czy „dawać na WOŚP” - co miałby powiedzieć Episkopat? Części ludzi będzie źle, czego by nie powiedział: jeśli np. w stanowisku nie padnie pochwała WOŚP, a ogólne przypomnienie zasad katolickiej dobroczynności<


Daleki jestem od oczekiwania aby Episkopat miałby wskazywać/dokonywać wyboru w tej kwestii. Jestem zdania, że najlepszym zachowaniem byłoby zachowanie neutralności.... Zresztą jak poniżej Amalian (pozdrawiam) zalinkował są ludzie noszący koloratki i umiejący przyzwoicie się zachować.

>Kto powinien przeprosić i kogo? Katecheta dziecko? Katecheta rodzica? Katecheta całą Polskę (skoro się „cała” dowiedziała)?  przez media? (i to jest - katecheta powinien przecież przeprosić rodzinę, nie Ciebie czy mnie).


Nie oczekuję i nie oczekiwałem przeprosin kierowanych bez,- lub pośrednio do mnie. Przecież nie ja zostałem zaatakowany, chodziło mi skrzywdzenie dziecka ,- wolontariusza.

>Nie przesadzałabym – poszkodowane jest dziecko, jego rodzic znacznie mniej. A, na ile mnie oceniać, raczej źle zrobił „chwaląc” się incydentem w mediach społecznościowych, bo go niepotrzebnie eskalował do debaty publicznej (katecheta zachował się źle... a ojciec dziecka zrobił mu nagłośnienie)<


Oczywiście- najbardziej ucierpiało dziecko,- a to że ojciec stanął w jego obronie Droga Ioto jest cnotą, a nie powodem do tego aby czynić mu zarzut bo "nagłośnił". Jako pewnik można przyjąć, że nie byłoby nagłośnienia gdyby nie obrzydliwe zachowanie katechety.
Zresztą co tu dużo pisać ? Sam się podłożył,- zatem cierp ciało jakieś chciało........
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2020-01-19 19:15 Zmieniony 2020-01-19 19:22
Trochę chyba nie rozumiem sytuacji - nie oczekujesz opinii Episkopatu, która padałaby po jednej ze stron sporu o WOŚP, ale pytasz "Gdzie Episkopat?" (i chyba nie satysfakcjonowałaby Cię odpowiedź, gdzie KEP ma siedzibę :-)). To czego oczekujesz od Episkopatu?

Nie oczekujesz przeprosin, ale "nie zauważyłem (przynajmniej dla mnie) kluczowej sprawy tego (oby) incydentu." - a przecież jeśli to dziecko ma być przeproszone (nie Ty, ja, opinia publiczna), to Ty tego nawet zobaczyć nie musisz, gdyby te przeprosiny się wydarzyły.

>  nie powodem do tego aby czynić mu zarzut bo "nagłośnił"


A tu bym rozróżniła stanięcie w obronie własnego dziecka (wobec katechety), pożalenie się komuś prywatnie i wysłanie takiego żalu w internety. Bo zauważ, że np. w ten sposób z incydentu między dzieckiem, katechetą a ojcem robi się (np. tutaj) przedmiot publicznej dyskusji na takiej zasadzie, że Episkopat ma być neutralny ale zająć stanowisko (?), przepraszać Ciebie ani mnie nikt nie musi ale jednak dobrze by było, żeby przeprosiny były publiczne, bo inaczej ich nie widać (?) itd. To już z obroną tego młodego człowieka (ponoć nastolatka) ma dokładnie zero wspólnego [a jest przewidywalną konsekwencją podchwyceni tematu przez media]
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2020-01-19 20:19

>Trochę chyba nie rozumiem sytuacji - nie oczekujesz opinii Episkopatu, która padałaby po jednej ze stron sporu o WOŚP, ale pytasz "Gdzie Episkopat?" (i chyba nie satysfakcjonowałaby Cię odpowiedź, gdzie KEP ma siedzibę :-)). To czego oczekujesz od Episkopatu?<


Rzeczywiście,- tutaj się nie rozumiemy. Proszę zrozum: Ja napisałem o tym, że konkretnie w linku jaki podałaś Kuria Wrocławska zachowała się godnie a Episkopat po prostu wcale się nie zachował. Brak mi jego stanowiska, które zresztą chętnie bym poznał.
I dalsze nieporozumienie :

>zauważ, że np. w ten sposób z incydentu między dzieckiem, katechetą a ojcem robi się (np. tutaj) przedmiot publicznej dyskusji na takiej zasadzie, że Episkopat ma być neutralny ale zająć stanowisko (?),<


Pisząc wcześnie o neutralności Episkopatu miałem wyraźnie na myśli to, że nie oczekuję aby to ciało wskazywało wiernym jaki konkretnie szczytny cel wierni mają finansowo wspierać. Tylko tyle i aż tyle.

>żeby przeprosiny były publiczne, bo inaczej ich nie widać (?) <


Tego się nie domagałem ( publicznego) ale informacja katechety, że sytuacja została należycie rozwiązana byłaby satysfakcjonująca. Bez wchodzenia w szczegóły. Istotą jest aby zło zostało naprawione a nie nadanie sprawie medialnej rangi...... 
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2020-01-19 21:59 Zmieniony 2020-01-19 22:05

> informacja katechety, że sytuacja została należycie rozwiązana byłaby satysfakcjonująca.


To by wszelako wiązało się z ujawnieniem katechety publicznie (bo w poście ojca jest jednak anonimowy), albo z przekazaniem tego przez ojca i dalej przez media. [Jak inaczej mógłbyś się o tym dowiedzieć, ażeby być usatysfakcjonowanym, gdyby przeprosiny nastąpiły?]

>  Brak mi jego stanowiska, które zresztą chętnie bym poznał.


Nadal nie jestem pewna w jakiej sprawie dokładnie chcesz to stanowisko, skoro Episkopat miałby nie wskazywać celu (a więc nie opowiadać się za WOŚP). Jeśli dobroczynności w ogóle, przykład tutaj (list na zeszłą Niedzielę Miłosierdzia): https://episkopat.pl/list-pasterski-episkopatu-polski-na-niedziele-milosierdzia-2019-r/

Jeśli z WOŚP, to zasadniczo Episkopat nie wygłasza zdania (z tego co mi wiadomo). Poczuł się do tego zmuszony tylko kilka dobrych lat temu, jak Jurek Owsiak wygłosił poparcie dla eutanazji. Wtedy ocena przez biskupów wyglądała tak: https://episkopat.pl/deklaracja-zespolu-kep-ds-duszpasterstwa-sluzby-zdrowia-i-krajowego-duszpasterstwa-chorych-w-zwiazku-z-wypowiedzia-p-jerzego-owsiaka-na-temat-eutanazji/
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2020-01-20 16:25 Zmieniony 2020-01-20 16:27

>To by wszelako wiązało się z ujawnieniem katechety publicznie (bo w poście ojca jest jednak anonimowy), albo z przekazaniem tego przez ojca i dalej przez media. [Jak inaczej mógłbyś się o tym dowiedzieć, ażeby być usatysfakcjonowanym, gdyby przeprosiny nastąpiły?<


Sprawa jest prostsza jak Ci się wydaje..... myślę, że niebyt wnikliwie przeczytałaś artykuł, który jest zarzewiem naszej dyskusji...
Otóż :
"Afera w Kudowie-Zdroju. Katecheta kazał Mikołajowi zerwać serduszko WOŚP"

W tym artykule ani razu nie pada imię bądź nazwisko katechety, co przyznałaś. Zatem jest tak, że i dla mnie i dla Ciebie jest to osoba anonimowa.
Dlatego równie dobrze może  wykazać skruchę/przeprosić nie ujawniając danych personalnych. A tak po za tematem zaręczam, że zwyczajnie nie chcę znać tej osoby. Już dosyć dawno temu w tym portalu pisałem, że złoczyńców nie powinno się gloryfikować poprzez podawanie ich nazwisk.
Bo w rzeczy samej im na tym zależy...........
Natomiast ojciec wolontariusza podał swoje dane,- i słusznie bo nie powinno się bezimiennie ogłaszać złych cech innych. Ale to jego sprawa.......zrobił jak chciał/jak nakazywało mu sumienie. Tym bardziej, że sprawa ukazała się na FB. A tam uczciwe konta są imienne.
Podsumowując: Nie widzę przeszkód aby pan katecheta przeprosił.....
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2020-01-19 18:04

>Proszę napiszcie  jak oceniacie zachowanie przedstawiciela kościoła wobec wolontariusza Orkiestry ? <


Kościół ma różne twarze przeczytaj
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2020-01-20 19:33

> Proszę napiszcie  jak oceniacie zachowanie przedstawiciela kościoła wobec wolontariusza Orkiestry ?



Katolickie wydawnictwo otwarcie przyznaje, że nie wspiera WOŚP

To tylko dodatkowy przykład,  że tak jest. Kościół jest przeciwny pomaganiu innym, chyba że wspiera się jego i proboszcza ;-)

http://dziennikelblaski.pl/627765,Katolickie-wydawnictwo-otwarcie-przyznaje-ze-nie-wspiera-WOSP.html
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2020-01-20 20:20

>Katolickie wydawnictwo otwarcie przyznaje, że nie wspiera WOŚP <


Zwykła ludzka podłość........ a potem jeszcze się obrażają, że ludzie kolędy do domów nie chcą wpuszczać...... i kościoły pustoszeją.
Niestety ale coraz więcej przykładów, że KRK zamiast Boga mamonę na pierwszym miejscu stawia...... Ku upadkowi to zmierza.....
Nadrzędny Autor rysiek kawecki Dodany 2020-02-03 11:35
Od dłuższego czasu odnoszę wrażenie jakby Caritas i osoby z tego kręgu bardzo zazdrościły Jurkowi Owsiakowi sukcesu WOŚP. Gdzie tylko można obrzuca się go (J. Owsiaka) błotem, a stara się promować wizję, jaki to Caritas jest wspaniały i dobroczynny. Opisane zdarzenie jest żałosne i jest konsekwencją tej kampanii hejtu wobec WOŚP i Owsiaka. Szkoda mi tego dzieciaka i wielu innych, którzy spotkali się zapewne nie raz z taką "dziwną" i niezrozumiałą dla nich postawą.
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2020-03-08 16:26
Tak jak obiecano
W niedzielę 8 marca Jurek Owsiak ogłosił wynik 28. finału WOŚP.
186 133 610,66 złotych - taką kwotę udało się zebrać podczas 28. finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Tym samym pobito kolejny rekord.
Ogłoszenie miało się odbyć w Szczecinie ale dwa przypadki korona-wirusa spowodowały że nastąpiło to w Warszawie.
Nadrzędny - Autor w-zetka Dodany 2020-03-09 21:00
Należy podkreślić, że "Ponad 60 proc. tegorocznych funduszy (117 mln złotych) zebrali wolontariusze bezpośrednio do puszek."
To ważne, bo już się pojawiają głosy deprecjonujące ludzką solidarność. Mądrzy przemądrzy stwierdzają, że to firmy się u Owsiaka promują. Zawsze tego biednego kota muszą ogonem okręcać. Byliby chorzy, gdyby nie.
A do tych 117 milionów z puszek należy doliczyć składki przez internet drobnych kwot. Sama tak wpłacam i pewnie wielu jeszcze też.
Nadrzędny - Autor Kropek Dodany 2020-03-09 21:37
Mam takie czarnowidztwo w tej chwili i może w przeszłym roku nie będzie komu grać?
Nadrzędny Autor rysiek kawecki Dodany 2020-03-10 15:05
Kropek, pamiętaj: do końca świata i jeden dzień dłużej! ;-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Wpłaciłem datek na orkiestrę WOŚP. A Wy? (Strona 2) (19714 - wyświetleń)
1 2 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill