www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Zwrot za okulary (4241 - wyświetleń)
- Autor Imek46 Dodany 2020-04-09 10:13
Witam. Mam pytanie. Jestem osobą która posiada orzeczenie o niepełnosprawności i ostatnio zakupiłem sobie nowsze okulary. Moje pytanie brzmi tak, czy w zawiązku z moim stopniem niepełnosprawności należy mi się zwrot kosztów za zakup tych okularów.

Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2020-04-09 11:05
Nie jest to pewna odpowiedź, wzywam tu Iotę:-). Ona znajdzie stosowny przepis:-)

Jeśli Twoje orzeczenie dotyczy wzroku, to raczej tak, natomiast w innej sytuacji - nie.
Sama noszę okulary, moje orzeczenie dotyczy innego schorzenia, więc nawet nie pomyślałam w ten sposób.
Nadrzędny Autor Imek46 Dodany 2020-04-09 11:50
Jestem chory na cukrzyce typu I
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2020-04-15 12:28
UWAGA: Nie jestem specjalistą Centrum Integracji, a zwykłym użytkownikiem, ale skoro zostałam wezwana, odpowiadam. :-)

- Pracodawca może opłacić pracownikowi koszt okularów (bez związku z niepełnosprawnością). Infromacje np. tutaj (link).

- Osoba niepełnosprawna może otrzymać dofinansowanie do zakupu sprzętu medycznego, jeśli otrzyma wniosek lekarski na sprzęt refundowany – wniosek musi być złożony przed zakupem i dotyczy tylko zakupów zgodnych z kryteriami ministerstwa. Do tej podstawy dofinansowania się absolutnie nie kwalifikujesz, bo już kupiłeś te okulary. Jeśli ciekawi Cię to na przyszłość, dokładne bieżące kryteria znajdziesz w tym Rozporządzeniu Ministra Zdrowia (w wykazie, poz 71 i dalej).

- Po zakupie sprzętu związanego z niepełnosprawnością można skorzystać z ulgi podatkowej (nie ze zwrotu pieniędzy, ściśle rzecz biorąc). Zasady tej ulgi są opisane w  art. 26 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (link) - dokładnie w punktach 7-7e tego artykułu. Cytuję istotny fragment:

7a. Za wydatki, [na cele rehabilitacyjne oraz wydatki związane z ułatwieniem wykonywania czynności życiowych, poniesione w roku podatkowym przez podatnika będącego osobą niepełnosprawną lub podatnika, na którego utrzymaniu są osoby niepełnosprawne] uważa się wydatki poniesione na:
[...]
3) zakup i naprawę indywidualnego sprzętu, urządzeń i narzędzi technicznych niezbędnych w rehabilitacji oraz ułatwiających wykonywanie czynności życiowych, stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, z wyjątkiem sprzętu gospodarstwa domowego;


Okulary mieszczą się w tej kategorii, więc mogą co do zasady być przedmiotem ulgi rehabilitacyjnej, ale tylko, jeśli udowodnione jest, że zakup okularów miał związek z orzeczoną niepełnosprawnością oraz osoba uprawniona zachowa rachunek / fakturę na wypadek kontroli skarbowej (i okulary nie podlegały wcześniej dofinansowaniu). W normalnych okolicznościach to oznacza, że trzeba mieć w orzeczeniu wpisaną niepełnosprawność ze względu na narząd wzroku.

W wyjątkowo skomplikowanej sytuacji zdrowotnej (kiedy np. inna choroba - będąca przedmiotem orzeczenia - ostatecznie prowadzi do zaburzeń wzroku, może takie odliczenie jest również możliwe, ale nie mam pewności. Należałoby się kontaktować z Krajową Informacją Skarbową (link). Spodziewałabym się, że chcieli by minimum opinii lekarza specjalisty sprzed zakupu okularów. Nie ma natomiast absolutnie tak, że ja bym mogła odpisać okulary - moje pogorszenie wzroku nie ma oczywistego związku z moją niepełnosprawnością, więc się nie kwalifikuje.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Zwrot za okulary (4241 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill