www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Przejazd niewidomego w czasie pandemii w komunikacji publicz (4161 - wyświetleń)
- Autor markar Dodany 2020-05-09 19:18
W czasie pandemii powinniśmy zachowywać się w sposób rozsądny. Co to oznacza dla osoby niewidomej - stopień znaczny ? Zgodnie z obowiązującym prawem w tym okresie pomiędzy podróżnymi i pieszymi powinna wynosić 1,5-2 m. W transporcie publicznym co drugie miejsce musi być wolne. Moim przewodnikiem jest moja żona. Gdyby byłby to pies przewodnik nie byłoby problemu, psa nie obowiązuje wymagany dystans a żonę tak. Kierowcy autobusów podmiejskich nie ruszają z przystanku do chwil aż jedno z nas nie przesiądzie się. A co w przypadku jazdy pociągiem - jedno z nas ma być na początku przedziału a drugie na końcu? 
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2020-05-10 13:52
UWAGA: Nie jestem specjalistą Centrum Integracji. Jeśli chcesz zasięgnąć porady od nich konkretnie, sugeruję kontakt telefoniczny (nie obsługują raczej już tego forum). Dane kontaktowe znajdziesz tutaj (link), w części Centra Integracja.

Przepisy dotyczące poruszania się w trakcie stanu epidemii zawiera Rozporządzenie Rady Ministrów z dnia 31 marca 2020 r. w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii (link do tekstu). Zgodnie z owym rozporządzeniem:

§ 18. [Zasady przemieszczania się]
W okresie, [epidemii] w przypadku gdy przemieszczanie się następuje:
1) pieszo – jednocześnie mogą się poruszać osoby w odległości nie mniejszej niż 2 m od siebie, chyba że zachowanie tej odległości nie jest możliwe ze względu na opiekę nad:
a) [...]
b) osobą z orzeczeniem o niepełnosprawności lub osobą z orzeczeniem o potrzebie kształcenia specjalnego, lub osobą, która ze względu na stan zdrowia nie może poruszać się samodzielnie


To rozwiązuje problem przy poruszaniu się pieszo - skoro potrzebujesz opiekuna, to możecie iść obok siebie zgodnie z przepisami (gdyby ktoś się czepiał).

Z transportem zbiorowym sprawa jest trochę bardziej skomplikowana, bo Rozporządzenie podaje tylko:
2) środkami publicznego transportu zbiorowego [...] – danym środkiem lub pojazdem można przewozić, w tym samym czasie, nie więcej osób niż wynosi połowa miejsc siedzących.

Nie ma tutaj zapisu, że dokładnie co drugie miejsce ma być wolne. Nie widzę go też w żadnej innej wersji tego rozporządzenia. Może to oczywiście być zapisane gdzieś lokalnie w przepisach Twojej gminy, ale na poziomie ogólnopolskim zasada "co drugie miejsce wolne" nie jest tak naprawdę wyrażona w prawie. Wolna ma być połowa miejsc, ale nie wynika wprost, że co drugie. A to znaczy, że nie ma też od niego zwolnienia (bo czego praw nie nakazuje, z tego nie może zwalniać).

Pozostaje więc rozmowa z kierowcami - można im spróbować wytłumaczyć, że Tobie jako osobie niepełnosprawnej rozporządzenie pozwala "nie zachowywać dystansu" od opiekuna (bo to prawda), więc i oni nie powinni tego od Ciebie wymagać. Czy się zgodzą nie wiem, ale lepszej opcji nie widzę, bo rzecz nie wynika z przepisów w tym miejscu.
Nadrzędny - Autor markar Dodany 2020-05-12 06:23
Dziękuję bardzo za odpowiedź. Moja gmina to Gdynia. Plzdrawiam
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2020-05-12 13:32
Na szybko nie widzę żadnych rozporządzeń dotyczących transportu w stanie epidemii w Gdyni konkretnie.

Podejrzewam, że zasada „co drugie miejsce wolne” została wprowadzona na podstawie tego rozporządzenia ministrów, o którym wyżej, przy czym nie według litery prawa, a dlatego, że tak jest normalnie najsensowniej (bo tak jest odpowiedni standardowy dystans między pasażerami, a kierowcy łatwo ocenić, ile osób jest w pojeździe).

Ewentualnie możesz zadzwonić na infolinię ZKM Gdynia i tam dopytać, czy w Twojej sytuacji możliwe jest odejście od zachowania dystansu w pojazdach (skoro na piechotę byłoby Ci wolno, a w transporcie zbiorowym rozporządzenie nie precyzuje). Przy czym nawet gdybyś uzyskał potwierdzenie, bez pisemnej "podkładki" i tak będzie pewnie trzeba negocjować z konkretnymi kierowcami.

Numery telefonów: 801 174 194 (połączenie jednoimpulsowe dla tel. stacjonarnych) oraz 695 174 194 – dla użytkowników telefonów komórkowych (koszt wg taryfy osoby dzwoniącej)
Nadrzędny - Autor markar Dodany 2020-05-12 14:06
Pod wskazanym numerem ZKM Gdynia uzyskałem informację potwierdzającą tezę że niewidomy i jego przewodnik powinni jechać rozdzieleni. W razie problemów powinno się zadzwonić na podany powyżej nr telefonu z informacją  o godzinie, numerze linii , nazwy przystanku i kierunku jazdy autobusu. Można również złożyć skargę na piśmie do ZKM  Gdynia. Dziękuję. Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor markar Dodany 2020-05-12 16:36
DO POSTU WYSŁANEGO WCZEŚNIEJ WKRADŁ SIĘ BŁĄD. Z TREŚCI WYNIKA , ŻE PRZEWODNIK I NIEWIDOMYI POWINNI JECHAĆ ROZDZIELNIE. JEST TO BŁĄD, NIEPRAWDA . BARKZO PRZEPRASZAN. POWINNO BYĆ NIEWIDOMY I JEGO PRZEWODNIK MOGĄ JECHAĆ RAZEZ TJ. OBOK SIEBIE. 
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2020-05-12 18:50
Bardzo się w takim razie cieszę. :-) Życzę bezpiecznych podróży.
Nadrzędny Autor markar Dodany 2020-05-12 19:33
Jeszcze raz przepraszam za niezamierzone zamieszanie. Dziękuję za pomoc, życzę sukcesów w dalszej działalności. Pozdrawiam.  
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Przejazd niewidomego w czasie pandemii w komunikacji publicz (4161 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill