www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / komisja zaoczna zus (4143 - wyświetleń)
- Autor migotkamigotka Dodany 2020-06-30 13:31
witam
ze wzgledu na fakt,ze konczy mi sie renta w dniu 30 czerwca i przebywam w szpitalu od dnia 9.06.2020 zus wysłał mi wezwanie na ponowne badanie w celu ustalenia niezdolnosci do pracy (komisja) oraz ustalenia prawa do wyplacania swiadczenia rentowego. ze wzgledu obecne obostrzenia epidemiologiczne i brak mozliwosci przepustki ze szpitala orzecznik zmienil forme komisji na tryb zaoczny. zastanawia mnie pare rzeczy-dlaczego na mocy zapisów zawartych w tarczy nie przedluzono mi swiadczenia na okres kolejnych 3 miesiecy? niegdys idac na komisje(mam dwie za soba ) wiedzialam tego samego dnia tuz po badaniu o decyzji lekarza orzecznika.jak zatem wygladaja procedury zwiazane z decyzja komisji zaocznej? dzwonilam dzis do zusu a pani z orzecznictwa poinformowala mnie o tym ze maja az poltora mies  na  podjecie decyzji (od kiedy az tak dlugo?! myslalam ze max 30 dni) . zatem czy ktos ma za soba komisje w trybie zaocznym? jak dlugo moze trwac wyslanie mi decyzji ktora niegdys znalam tuz po badaniu ? mam nadzieje ze nie 30 dni .. kiedy otrzymam ew wyplate swiadczeni rentowego - w miesiecu decyzji orzecznika np lipcu czy tuz po otrzymaniu depeszy z orzeczeniem ? czy istnieje mozliwosc przez kontakt telefoniczny do zusu aby dowiedziec sie ciut szybciej o wystawionym orzeczeniu czy musze czekac na list? jestem troszke przerazona ta zaoczna forma i brakiem wiedzy na temat decyzji. prosze was o pomoc
Nadrzędny Autor Dynia Dodany 2020-07-06 09:15
Złożyłam dokumenty o rentę we wrześniu 2019 roku. ZUS rozpatrywał moją sprawę do lutego 2020, a więc pół roku. I nie było wtedy koronawirusa ani obostrzeń. Wg moich lekarzy sprawa była oczywista (zespół chorób genetycznych potwierdzonych badaniami genetycznymi, poruszam się na wózku i słabo widzę). Jak widać dla ZUS nie ma spraw oczywistych. Nie informowali mnie o niczym, dlaczego tak długo rozpatrują sprawę. Pisałam ponaglenia, dzwoniłam, najpierw na infolinię ZUS, potem udało mi się zdobyć telefon do osoby z administracji, która zajmowała się moją sprawą. Nic nie pomagało. Dopiero postraszenie sądem i paragrafami za poradą adwokata pomogło i wreszcie podjęli decyzję zaocznie. Oczywiście niekorzystną dla mnie. Oczywiście, że się odwołałam i nie zgodziłam na badanie zaoczne żądając transportu specjalistycznego żeby zobaczyli w jakim jestem stanie. Mimo to znowu zrobili komisję zaoczną jednak tym razem zmienili decyzję na korzystną dla mnie. Wiedzieli, że jestem z tych co walczą i tego samego dnia miałam telefon z informacją o wyniku komisji.
ZUS to jest jednostka, której nie obowiązują żadne terminy i nikogo nie obchodziło z czego i jak będę żyła przez pół roku.  Gdybym była osobą samotną w majestacie prawa umarłabym z głodu.
Nadrzędny Autor kati25 Dodany 2020-07-06 20:45 Zmieniony 2020-07-06 20:52
ja bylam w sumie trochę ponad 5 miesiecy bez pieniedzy. wygasniecie prawa do swiadczenia w grudniu zeszlego roku. dokumenty zlozone w listopadzie, komisja zaoczna - koniec marca b.r.. jakos na poczatku kwietnia dostalam poczta orzeczenie lek. orzecznika, nieprawomocne.

pierwsza wyplata z wyrownaniem bezodsetkowym - poczatek czerwca (w czerwcu tez wyslana pocztą decyzja i legitymacja). nie, nikogo nie obchodzi, czy rencista ma w ogóle za co żyć w tzw "miedzyczasie" itp., a gdzie tam :D

komunikacja do konca maja utrudniona przez brak bezposredniej obslugi interesantow (woj. mazowieckie). Korespondowalam przez PUE, caly czas byly odp. że sprawa "w opracowaniu". na infolinii ogólnopolskiej oraz drogą elektroniczną raczej brak szansy, ze trafi się na pracownika lokalnego oddz ZUS.

obecnie chyba sprawa wyglada tak, ze orzeczenie uprawomacnia sie po 14 dniach od wydania, ale mają kolejne max poltora miesiaca na wydanie decyzji i wyplate swiadczenia. choc oczywiscie znam osoby, ktore czekają do 2-3 mies na pierwszą transzę renty po przedluzeniu prawa do niej.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / komisja zaoczna zus (4143 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill