www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / praca system 12 godz. + nadgodziny (3496 - wyświetleń)
- Autor ttmin Dodany 2020-08-25 21:10
Mam stopień umiarkowany, pracodawca zaproponował mi, abym uzyskał od lekarza zaświadczenie, że mogę pracować system 12 godz. oraz praca w nadgodzinach. Moje pytanie, czy jeśli lekarz wyda takie zaświadczenie będę miał tygodniowy okres rozliczeniowy 35 godz, czy jak bez orzeczenia 40 godz. oraz nadgodziny liczą się od 35 godz. tygodniowo, czy 40 godzin. Obawiam się ,że po uzyskaniu zaświadczenia o możliwej pracy w systemie 12 godzinnym oraz nadgodzinach już nie obowiązują normy 35 godz. tygodniowo.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2020-08-27 17:53
UWAGA: Nie jestem specjalistą Centrum Integracji – jeśli chcesz skontaktować się z nimi konkretnie: http://forum.niepelnosprawni.pl/topic_show.pl?tid=10721

> Moje pytanie, czy jeśli lekarz wyda takie zaświadczenie będę miał tygodniowy okres rozliczeniowy 35 godz, czy jak bez orzeczenia 40 godz.


Ściśle rzecz biorąc, to zależy od decyzji lekarza. W praktyce spodziewałabym się, że wystąpienie o prawo do nadgodzin będzie się wiązało z wydłużeniem dnia pracy do 40 godzin (i nadgodzinami po tych 40).

Ulgi / ograniczenia dla osób niepełnosprawnych w zakresie czasu i trybu pracy reguluje art. 15 ustawy o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych (link). Wyszczególnia on oddzielnie: że (a) niektórzy niepełnosprawni mają domyślnie 35-godzinny dzień pracy; (b) nie biorą nadgodzin i (c) nie pracują w porze nocnej.

Lekarz medycyny pracy może zadecydować, które konkretnie ograniczenia / ulgi uchylić, czyli zadecydować, że przestaje obowiązywać tylko jedna z ulg / ograniczeń, dwa lub wszystkie naraz. Lekarz mógłby więc na przykład dozwolić pracę do 8 godz. dziennie ale bez dalszych nadgodzin albo na pracę w porze nocnej ale bez żadnych zmian czasu pracy. Tak samo mógłby według prawa dozwolić na pracę w nadgodzinach przy zachowaniu 35-godzinnego tygodnia pracy (por. ostatni akapit tego tekstu - link). Tyle że trudno mi sobie wyobrazić czemu lekarz miałby tak rozstrzygnąć, bo w normalnych okolicznościach skoro ktoś może brać nadgodziny, to może też mieć dłuższy normalny dzień pracy.

Mogę sobie ewentualnie wyobrazić, że ktoś prosi o zgodę na pracę w nadgodzinach w drodze wyjątku (bo się np. coś w firmie posypało i trzeba naprawić w czasie nadliczbowym), ale nie zamierza ich brać długoterminowo i dlatego chciałby nadal mieć standardowo skrócony czas pracy. Teoretycznie może w takim układzie lekarz by się na to zgodził, bo według prawa ma taką możliwość. Ale normalnie oczekiwałabym że zdejmie oba ograniczenia jednocześnie.

Podsumowując: decyzja należy do lekarza i zależy, co on dokładnie napisze w dokumentach. Ale normalnie zezwolenie na nadgodziny raczej wiąże się z wydłużeniem standardowego dnia pracy.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / praca system 12 godz. + nadgodziny (3496 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill