www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a działalność nierejestrowalna (2421 - wyświetleń)
- Autor rozwandowicz2 Dodany 2020-12-21 14:18 Zmieniony 2020-12-21 15:00
Dzień dobry!
Z powodu niepełnosprawności otrzymuję rentę socjalną, którą mam przyznaną bezterminowo. Do renty dorabiam sobie tłumaczeniami, które dotychczas wykonywałam na podstawie umowy o dzieło. Niestety od przyszłego roku umowy o dzieło będą oskładkowane, a to sprawi, że biura tłumaczeń będą odchodzić od tego rodzaju rozliczenia. Jedną z propozycji dalszej współpracy jest działalność nierejestrowalna. Jednak w tym przypadku dochód nie może przekroczyć kwoty 1300 złoty. Czy renta też wliczana do tej kwoty?
Dziękuję za informację.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2021-01-04 19:20 Zmieniony 2021-01-04 19:29
Nie miałam czasu udzielić wcześniej odpowiedzi – może jeszcze się przyda.

Na początek zaznaczam, że nie jestem specjalistą Centrum Integracji. Nie obsługują oni już tego działu. Tutaj informacje, jak się z nimi skontaktować: http://forum.niepelnosprawni.pl/topic_show.pl?tid=10721

> Niestety od przyszłego roku umowy o dzieło będą oskładkowane


Ściśle rzecz biorąc, umowy nie będą oskładkowane. Będzie natomiast obowiązek ich zgłaszania do ZUS, co da Zakładowi wgląd i możliwość ich podważania, tj. żądania zmiany ich kwalifikacji na umowy zlecenia. W związku z tym pojedyncze, nieregularne UoD pewnie jeszcze będą przechodziły normalnie, ale firmy podpisujące rutynowo umowy o dzieło mogą się od nich odsunąć z obawy o ewentualne kontrole.

> Jedną z propozycji dalszej współpracy jest działalność nierejestrowalna. Jednak w tym przypadku dochód nie może przekroczyć kwoty 1300 złoty. Czy renta też wliczana do tej kwoty?


Renta nie wlicza się do limitu dochodowego – chodzi o dochód z samej działalności. Limit wynosi dokładnie 50% najniższego wynagrodzenia, a zatem od przyszłego roku 1400 zł brutto. Tak stanowi Art 5 ust. 1 Prawa Przedsiębiorców (link do treści ustawy):

„Nie stanowi działalności gospodarczej działalność wykonywana przez osobę fizyczną, której przychód należny z tej działalności nie przekracza w żadnym miesiącu 50% kwoty minimalnego wynagrodzenia” [...]

Natomiast jest powód, żeby jednak wybrać inną formę. A mianowicie wbrew szumnym zapowiedziom... działalność nierejestrowa w zakresie usług nie zwalnia z płacenia składek ZUS. Jest tak dlatego, że zamiast nowelizować przepisy, działalność nierejestrową wprowadzono poprzez nowy zapis w prawie i powstał konflikt prawny, którego rozwiązaniem zdaje się nikt nie jest zainteresowany.

W skrócie: wedle oficjalnego stanowiska odnośnego Ministerstwa, jeśli działalność nierejestrowa dotyczy wykonywania usług, to usługobiorca jest zobowiązany zapłacić składkę ZUS za osobę wykonującą usługę, na podstawie przepisów innych niż ustawa Prawo Przedsiębiorców (źródło). Doszło wręcz do takiego absurdu prawnego, że ten obowiązek powstaje między dwoma osobami prywatnymi, czyli gdybym np. w ramach działalności nierejestrowej prowadziła korepetycje, każdy z moich uczniów byłby zobowiązany do zapłacenia składki ZUS za swoje lekcje.

O ile wiem, nic się w tej sprawie nie zmieniło od czasu, z którego pochodzi moje źródło, choć dla pewności można o to zapytać jakiegoś eksperta ds. przedsiębiorczości, składek ZUS i temu podobnych.

Obowiązek taki nie powstaje, jeśli działalność nierejestrowa dotyczy handlu towarami. Ale tłumaczenia to wybitnie usługi, nie handel. W tym miejscu wspomnę jednak jeszcze, że gdyby ktoś chciał założyć działalność nierejestrową, należy pamiętać że limit 50% minimalnego wynagrodzenia jest twardy: przekroczenie o jedną złotówkę powoduje według prawa bezwzględny obowiązek założenia działalności gospodarczej. Nie ma przebacz.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta socjalna a działalność nierejestrowalna (2421 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill