www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna a zlecenie (575 - wyświetleń)
- Autor gg5 Dodany 2021-01-11 18:01
hej, mam umowe zlecenie, rozumiem ze do konca lutego moge dorobic 3618 zl co miesiac, czy liczy sie data wystawienia rachunku czy wplata na konto, bo pierwszy raz takie cuda. A kiedy przekroczę to co sie dzieje? zabieraja jeden miesiac?
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2021-01-16 19:04 Zmieniony 2021-01-16 19:27
Na początek zaznaczam, że nie jestem ekspertem Centrum Integracji, ale pytanie jest proste, więc:

>  czy liczy sie data wystawienia rachunku czy wplata na konto


Liczy się data otrzymania pieniędzy (wpłata na konto). Warto to pamiętać także np. gdybyś kiedyś miała opóźnienie wypłaty albo premię (jeśli dwie wypłaty skumulują się w jednym miesiącu, nic nie pomoże że są wynagrodzeniem za dłuższy okres, podobnie na premii można wyjść dobrze albo źle, zależnie od tego czy spowoduje ona przekroczenie progu dochodowego).

Perspektywicznie warto też pamiętać, że limit dochodowy jest aktualizowany co trzy miesiące na podstawie zmian przeciętnego statystycznego wynagrodzenia. Aktualne kwoty znajdziesz zawsze na stronie ZUS..

>  A kiedy przekroczę to co sie dzieje?


Zależy od renty. Zgaduję, że masz rentę socjalną - jeśli tak, to po przekroczeniu limitu wydarzy się jedna z dwóch rzeczy: ZUS zawiesi wypłatę jednej renty albo poprosi o zwrot jednej wypłaty po zakończeniu roku. W tym drugim przypadku należy pamiętać, że ZUS zazażąda zwrotu kwoty brutto, nie netto (czyli oczekuje także zwrotu Twojej składki na ubezpieczenie zdrowotne i zaliczki na podatek dochodowy).

Żeby uniknąć zwracania większej ilości pieniędzy niż ZUS wypłaca Ci na rękę (czyli bycia budżetowo na minusie), możesz sama zawnioskować o zawieszenie renty na czas, kiedy przewidujesz że zarobisz więcej, niż wynosi limit. Jak zarobki spadną albo limit wzrośnie, po prostu składasz pismo "odwieszające" rentę.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta socjalna a zlecenie (575 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999-2008 Markus Wichitill