www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / ubezpieczenie zdrowotne dla osoby calkowicie ubezwlasnowolni (2857 - wyświetleń)
- Autor barporvin Dodany 2021-01-27 11:27
Witam, jestem opiekunem prawnym wujka, ktory jest calkowicie ubezwlasnowolniony. Niestety nie ma tytulu do renty ani emerytury. Obecnie przebywa w prywatnym osrodku i z pieniedzy, ktore ma na koncie oplacam mu pobyt tam. Starczy mu jeszcze na 8 miesiecy, a potem musze myslec co dalej. najwiekszy problem mam obecnie z ubezpieczeniem zdrowotnym. MOPS odmowil mi ubezpieczenia wujka (ma znaczny stopien niepelnosprawnosci plus calkowita niezdolnosc do pracy) bo wujek ma jeszcze pieniadze na koncie (okolo 30 tys pln). Dowiedzialam sie, ze mam ubezpieczyc go dobrowolnie... NFZ poinfromowal mnie, ze z powodu iz wujek nie placil przez ostatnie 10 lat skladek zdrowotnych, zeby znowu wejsc do systemu musi wpierw zaplacic 8000 zl.... i jestem w kropce nie wiem co zrobic. Czy sa jeszcze jakies inne mozliwosci ubezpieczenia wujka? dodam ze wujek cierpi na schizofrenie paranoidalna od lat... ale oficjalnie zdiagnozowany w roku 2018. Dziekuje za wszelkie porady
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2021-01-28 20:36
UWAGA: Nie jestem ekspertem Centrum Integracji ani fachowcem z zakresu prawa / pomocy społecznej. Streszczam tylko posiadane informacje, żeby pokazać Ci kierunki poszukiwań. Jeśli chcesz się skontaktować z ekspertami CI, nie dotrzesz do nich już przez forum. Dane kontaktowe są tutaj: http://forum.niepelnosprawni.pl/topic_show.pl?tid=10721

1. Ubezwłasnowolnienie wujka samo w sobie nie ma raczej znaczenia, tj. nie daje mu dodatkowych uprawnień. Po prostu oznacza, że za niego działania prawne musisz podejmować Ty.

2. Ubezpieczenie zdrowotne przez MOPS może uzyskać osoba, która „spełnia kryterium dochodowe” a jednocześnie „nie występuje różnica między udokumentowaną wysokością dochodu a sytuacją majątkową osoby lub rodziny” (źródło przepisów - link).

Tu pojawia się pierwsze pytanie – czy wujek spełnia kryterium dochodowe?. Jeśli nie, pomoc społeczna w tym zakresie mu nie przysługuje i już. Te kryteria są niezwykle niskie i wynoszą:

a) dla osoby samotnie gospodarującej – 701 zł,
b) dla osoby w rodzinie – 528 zł na osobę (źródło).

Zakładam, że jeśli wujek przebywa w ośrodku opiekuńczym (nie u Ciebie w domu), nie ma prawa do emerytury ani renty, to kryterium dochodowe raczej spełnia. Ale to jest pierwsza rzecz, którą należy ustalić.

3. Jeśli wujek nie ma aktualnie dochodów (w tym m.in. w ciągu ostatniego roku nie dostał spadku, nie sprzedałeś w jego imieniu jakiegoś większego majątku ani nic podobnego), to kwestią pozostają jego oszczędności. Tu sprawa jest niejasna i „na dwoje babka wróżyła”, bo oszczędności nie wliczają się do kryterium dochodowego, ale jeśli pracownik MOPS uważa, że klient powinien być w stanie sam rozwiązać problem, może odmówić świadczenia z pomocy społecznej ze względu na ogólną sytuację majątkową klienta. O tym, jak zapatrują się na to pracownicy OPS, możesz poczytać na ich wewnętrznym branżowym forum np. tutaj: https://forum.ops.pl/oszczednosci-jak-wliczac-do-dochodu-207272501

4. W tej sytuacji są dwie drogi potencjalnego przekonania MOPS do udzielenia pomocy. Jedna polubowna, druga prawna:

a) Polubownie możesz iść i przedstawić całą sytuację ludziom w MOPS – tj. że wujek owszem ma oszczędności, ale są one obecnie zużywane na utrzymanie go w prywatnym ośrodku i jeśli będzie trzeba opłacić ubezpieczenie zdrowotne, to po prostu pieniądze na zapewnianie mu opieki wyczerpią się wcześniej i wtedy konieczne będzie znalezienie mu państwowego ośrodka z tych samych środków pomocy społecznej... co będzie droższe niż opłacenie mu teraz ubezpieczenia. To może skłonić urzędnika MOPS do uznania, że jednak przyzna świadczenie mimo posiadania oszczędności, bo oszczędności nie stanowią rozwiązania całego problemu klienta (gdyby problemem był TYLKO brak ubezpieczenia, nie przebywanie jednocześnie w ośrodku opiekuńczym, decyzja że należy za to zapłacić z oszczędności byłaby w pełni prawidłowa).

b) Drogę prawną należałoby rozpocząć od poszukiwania profesjonalnej porady prawnej. Takiej porady nie mogę CI udzielić, bo nie jestem prawnikiem. Sugeruję kontakt z którymś z ogólnopolskich punktów bezpłatnej pomocy prawnej, z Centrum Integracji albo, w ostateczności, na jakimś bardziej specjalistycznym forum, np. https://forumprawne.org/

6. W zakresie samej umowy o dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne z NFZ, rzeczywiście NFZ wymaga zapłacenia wstecznie za okres nieubezpieczenia. O ile się orientuję, nie ma od tego wyjątków przy ubezpieczeniu dobrowolnym. Jest natomiast możliwość rozłożenia takiej zapłaty na raty albo uznaniowego anulowania części tej opłaty przez NFZ. Na swojej stronie Fundusz podaje:

„W uzasadnionych przypadkach, na wniosek zainteresowanego, istnieje możliwość ubiegania się o zwolnienie lub rozłożenie na raty opłaty dodatkowej, zgodnie z art. 68 ust. 11 ustawy z dnia 27 sierpnia 2004 r. o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (Dz. U. nr 210, poz. 2135 z późn. zm.). Dyrektor właściwego Oddziału Wojewódzkiego NFZ może wyrazić zgodę na odstąpienie od pobrania opłaty dodatkowej lub rozłożyć ją na raty miesięczne, jeżeli osoba znajduje się w trudnej sytuacji materialnej i życiowej.” (źródło - por. część "Opłata dodatkowa")

Jeśli więc negocjacje z MOPS nic nie przyniosą, można podjąć negocjacje z NFZ o rozłożenie na raty lub zmniejszenie tej opłaty za przerwę w ubezpieczeniu. Zgodzić się nie muszą, ale nic nie ryzykujesz składając stosowny wniosek. O szczegóły musisz zapytać w lokalnym oddziale NFZ. Znów: wyraźnie zawarłabym we wniosku informację, że Twój wujek jest utrzymywany w prywatnym ośrodku opiekuńczym i opłacenie mu dobrowolnej składki w pełnej wysokości natychmiast jest równoznaczne ze skróceniem mu okresu tej opieki (bo przestanie was być na ten ośrodek stać), a to będzie oznaczało wejście w system pomocy społecznej, tyle że z innej strony (zamiast umarzać czy ułatwiać zapłatę za ubezpieczenie, państwo będzie musiało mu znaleźć miejsce w DPS).

7. Jeśli żadna z tych dróg nic Ci nie da, pozostanie tylko poszukiwanie wsparcia poza-państwowego, przez organizacje pozarządowe – raczej w zakresie szukania wujkowi miejsca gdzieś poza ośrodkiem prywatnym (a ubezpieczenie po prostu trzeba będzie wykupić na standardowych zasadach z NFZ). Ogólnopolski spis takich organizacji znajdziesz tutaj: https://spis.ngo.pl/

Możesz przeszukiwać go według typów prowadzonych działań (np. pomoc społeczna, pomoc osobom z konkretną chorobą) albo lokalizacji (np. obszar województwa, najbliższe duże miasto, itd.)

Tylko tyle mogę doradzić jako niespecjalista.
Nadrzędny Autor barporvin Dodany 2021-01-29 21:35
Bardzo, bardzo dziekuje za rozbudowana odpowiedz! duzo mi rozjasnila.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / ubezpieczenie zdrowotne dla osoby calkowicie ubezwlasnowolni (2857 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill