www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Internetowe Konto Pacjenta - założenie konta (4471 - wyświetleń)
- Autor Noname Dodany 2021-04-02 22:35
Witam,

Chciałabym się dowiedzieć czy jest możliwość założenia Internetowego Konta Pacjenta poprzez osobę niepełnosprawną, składając wniosek online, bez konieczności stawiania się osobiście w odpowiednim punkcie potwierdzającym. A jedynie przekazując pełnomocnictwo innej osobie, aby w jej imieniu dokonała odpowiednich formalności.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2021-04-03 15:14
Podstawowym sposobem zakładania IKP jest w tej chwili użycie sieci bankowej (logowanie przy pomocy tych samych danych, co do konta internetowego w banku - bank wysyła poświadczenie tożsamości do sieci państwowej i nie ma potrzeby osobistego stawiennictwa z dowodem).

Czy słusznie wnioskuję z pytania, że ta możliwość nie wchodzi w grę (osoba nie ma konta w odpowiednim banku z obsługą internetową)?
Nadrzędny - Autor Noname Dodany 2021-04-26 17:34
Tak dokładnie, pozostaje nam tylko wniosek online i potwierdzenie go w odpowiednim punkcie. (osoba niepełnosprawna posiada dowód osobisty).
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2021-04-26 18:10 Zmieniony 2021-04-26 18:44
Są potencjalnie dwie drogi:

1) Istnieje coś takiego, jak „Tymczasowy Profil Zaufany” – ważny tylko 3 miesiące, ale nie wymaga żadnego osobistego stawiennictwa, o ile ktoś ma urządzenie z funkcją wideorozmowy i jest gotów przed kamerą tego urządzenia prezentować swój dowód osobisty. Więcej informacji tutaj: https://www.gov.pl/web/cyfryzacja/tymczasowy-profil-zaufany--juz-jest

Za jego pomocą można następnie założyć IKP – też z dostępem na 3 miesiące.

2) Druga droga to próba założenia stałego profilu zaufanego przy czym potwierdzenie odbywa się nie przez osobę niepełnosprawną osobiście, a przez jej notarialnie potwierdzonego pełnomocnika. To znaczy przedstawiciel osoby niepełnosprawnej w punkcie potwierdzającym musi mieć notarialnie poświadczone pełnomocnictwo do potwierdzenia Profilu Zaufanego dla tej osoby. Ponieważ notariusz może przyjechać do klienta, to pozwalałoby osobie niepełnosprawnej nie wychodzić z domu.

Problem z drogą numer 2 polega na tym, że nie jest opisana wprost w ustawie o Profilu Zaufanym, w związku z czym niektóre punkty potwierdzające to akceptują, a inne nie. Na przykład urząd miasta Opola wyraźnie wymienia tę drogę potwierdzenia: 5.7) „W przypadku braku możliwości osobistego stawiennictwa w Punkcie Potwierdzania osoba składająca wniosek może wyznaczyć pełnomocnika, pełnomocnictwo musi być poświadczone notarialnie i zawierać zapis upoważniający do dokonania stosowanej czynności.” (źródło), ale są też sygnały że inne urzędy tego robić nie chcą. W związku czym należałoby kontaktować się ze swoimi lokalnymi punktami potwierdzającymi Profil Zaufany i tam pytać, czy zaakceptują dowód przedstawiony nie osobiście, a przez osobę która będzie mieć notarialnie poświadczone pełnomocnictwo.
Nadrzędny Autor Noname Dodany 2021-04-27 10:22
Dziękuję za informacje. Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Kropek Dodany 2021-04-27 15:11
Założyłem sobie konto mObywatel ale zapomniałem jaki tam zrobiłem kod dostępu ;-)
Profil zaufany też mam ale ten sam kłopot ;-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Internetowe Konto Pacjenta - założenie konta (4471 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill