www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta rodzinna (2643 - wyświetleń)
- Autor wieczorynka76 Dodany 2021-08-28 15:54
Pobieram rentć socjalną. Dowiedziałam się właśnie, że mogę równocześnie otrzymywać rentę rodzinną po zmarłym ojcu. Mam całkowitą niezdoność do pracy nabytą przed 16 rokiem życia (od urodzenia). tylko że orzeczenie PCPR (na stałę) Czy będę musiała stawić się na komisji ZUS? Przyznam, że starając się o zasiłek 500 plus byłam już na takiej komisji (oczywiście otrzymałam odmowę "nie jest Pani niezdolna do samodzielnej egzystencji"). mam ogromne opory przed taką komisją. Może ktoś z Was coś podpowie jak to wygląda.
pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor Romek. Dodany 2021-09-02 08:59
Miałem dokładnie taką samą sytuację. Niestety,ale starając się o rentę rodzinną będziesz musiała stanąć przed lekarzem orzecznikiem ZUS-u. Dopiero po tym badaniu i stwierdzeniu umiarkowanego lub znacznego stopnia niepełnosprawności będziesz uprawniona do podwójnego świadczenia - renty socjalnej i rodzinnej. Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Dynia Dodany 2021-09-05 19:04 Zmieniony 2021-09-05 19:08
ZUS nie orzeka o niepełnosprawności tylko o niezdolności do pracy. Renta rodzinna z tego co wiem przysługuje tylko w trakcie nauki i to do określonego roku życia, jeśli się nie mylę max do 24 roku życia i nie staje się na żadnej komisji bo przysługuje po zmarłym rodzicu, warunek że odprowadzał składki ZUS i pracował.
Nadrzędny - Autor Romek. Dodany 2021-09-06 15:09 Zmieniony 2021-09-06 15:16
Moja pomyłka,oczywiście chodzi o niezdolność do pracy. Tu chodzi o rentę rodzinną dla osoby,która pobiera rentę socjalną,a to dwie różne rzeczy. Jeśli pobierasz rentę socjalną i masz chorobę od urodzenia lub powstała przed 16 rokiem życia to przysługuje podwójne świadczenie. Tylko orzeczenie PCPR nie wystarczy - trzeba stanąć przed orzecznikiem.                                                                                                   
Do renty rodzinnej mają prawo dzieci
bez względu na wiek, jeżeli stały się całkowicie niezdolne do pracy przed ukończeniem 16 lat  lub w przypadku kontynuowania nauki w szkole przed ukończeniem 25 lat.
Na stronie ZUSu jest wszystko wyszczególnione.
Nadrzędny Autor wieczorynka76 Dodany 2021-09-23 11:59
dziękuje
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2021-09-16 21:42 Zmieniony 2021-09-16 21:44

> Czy będę musiała stawić się na komisji ZUS?


ZUS ma prawo wezwać Cię na taką komisję. Nie musi, ale jak najbardziej może. Ja na przykład taką komisję miałam. Wygląda standardowo.

> otrzymałam odmowę "nie jest Pani niezdolna do samodzielnej egzystencji")


Rentę rodzinną może być łatwiej otrzymać niż 500+ - ZUS ma trzy stopnie orzecznictwa: "częściowo niezdolny do pracy", "całkowicie niezdolny do pracy" oraz "całkowicie niezdolny do pracy i samodzielnej egzystencji." W przypadku osoby niepełnosprawnej od dzieciństwa, renta rodzinna jest związana z drugą lub trzecią kategorią ("całkowicie niezdolny do pracy" lub wyżej), a dodatek 500+ tylko z trzecią, najwyższą kategorią niezdolności.

Wydaje mi się także, że jeśli np. renta socjalna jest przyznana na stałe, szanse na uzyskanie rodzinnej wzrastają, bo zgodnie z obecnymi przepisami ZUS ma określony czas na zmianę raz podjętej decyzji - jeśli więc ktoś jest już od wielu lat uznawany za "całkowicie niezdolnego do pracy", to ZUS nie może tak po prostu zmienić zdania po wielu latach, jeśli wciąż istnieje obowiązująca urzędowo decyzja. Co innego jeśli renta socjalna jest zawsze przyznawana tylko okresowo (np. na pięć lat).

Tym niemniej proces orzekania jest na tyle uznaniowy i bez twardych, publicznie dostępnych kryteriów, że niczego w tej sprawie Ci nie zagwarantuję. Wynik ewentualnej komisji zna tylko orzecznik, który ją przeprowadzi.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / renta rodzinna (2643 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill