www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zmiany limitu zarobków do renty socjalnej od 2022 (3025 - wyświetleń)
- Autor sisfire Dodany 2021-11-26 13:09
Dzień dobry,
Czy ktoś się orientuje w szczegółach wprowadzonych zmian, które będą obowiązywały od 01.01.2022 w sprawie podniesienia limitów przychodów do zawieszenia renty socjalnej. Do tej pory miałam stałą rente zawieszoną z powodu przekroczenia. O ile dobrze te zmiany rozumiem, to teraz będzie "złotówka za złotówkę", jeśli ktoś przekracza limit 70% ale nie przekracza 130% przeciętnego wynagrodzenia. Zakładam, że wnioskować trzeba będzie do ZUS, ale co w przypadku takich osób jak ja - które miesiąc w miesiąc będą przekraczać 70% ale nie 130% i około połowa świadczenia będzie mi przysługiwać. Wydaje się to nie do ogarnięcia miesiąc wstecz przez pracowników ZUS, którzy będą to weryfikować i będą wypłacać całość, a ja po zgłoszeniu wynagrodzenia będę część zwracać i tak w kółko co miesiąc. Czy może ktoś wie jak to ma być rozwiązane i kiedy i w jaki sposób składać wniosek?
Nadrzędny - Autor aga23.23 Dodany 2021-11-30 17:25
Wysyłałam zapytanie w tej sprawie do ZUSu otrzymałam w odpowiedzi, że zawieszanie i zwracanie będzie na zasadach określonych tu: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/zmniejszenie-lub-zawieszenie-swiadczen-pracujacych-emerytow-i-rencistow.

Za bardzo tego nie rozumiem a jestem w tej samej sytuacji. Mam zawieszoną rentę, przekraczam 70% ale nie 130%. W końcu skontaktowałam się z ZUS i pani doradziła mi żeby przy odwieszeniu od razu zaznaczyć pomniejszenie świadczenia. Wtedy wyplacą rentę maksymalnie pomniejszoną, a po zakończeniu roku gdy zlozysz zaświadczenie o przychodach będą to przeliczać za każdy miesiąc. Mam nadzieję że dobrze zrozumialam ta Panią.
Nadrzędny Autor sisfire Dodany 2021-12-01 11:38
Bardzo Ci dziękuję. Myślę, że jak będzie bliżej końca roku, lub zgoła na początku następnego, to znajdziemy konkretne podpowiedzi, druki z ZUS.
Nadrzędny Autor sisfire Dodany 2021-12-01 13:00
Dziś i mnie ZUS odpisał. Poniżej wklejam odpowiedź:
Dzień dobry,
podejmując zatrudnienie należy poinformować ZUS o tym fakcie. Dla ZUS
istotna jest kwota przychodu jaką Pan zamierza osiągać (liczy się przychód
w kwocie brutto, z tytułu objętego obowiązkiem odprowadzania składek na
ubezpieczenie emerytalno-rentowe). W celu poinformowania ZUS można
skorzystać z gotowego druku EROP (dostępny na stronie internetowej
www.zus.pl lub w każdej placówce ZUS) jest również możliwe złożenie go za
pośrednictwem PUE.
Nie trzeba przedkładać dokumentów, które potwierdzają zatrudnienie. Od
nowego roku (01-01-2022r.) na podstawie oświadczenia świadczeniobiorcy
ZUS będzie postępował w następujący sposób:
pobierając rentę socjalną można pracować i osiągać przychody:
- nie przekraczające 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (od
01.12.2021 r. do 28.02.2022 r. jest to kwota 3 960,20 zł brutto miesięcznie) -
renta socjalna nie ulega zmniejszeniu ani zawieszeniu,
- powyżej 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia, ale nie więcej
niż 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia (od 01.12.2021 r. do
28.02.2021 r. jest to kwota 7 354,50 zł brutto miesięcznie) - renta socjalna
ulega zmniejszeniu o kwotę przekroczenia,
- powyżej 130% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia - wypłata renty
socjalnej zostanie zawieszona.
Rozliczenie przychodu osoby, która pobiera rentę socjalną będzie następować
w formie rozliczenia rocznego lub miesięcznego – w zależności od tego jaka
forma rozliczenia jest dla świadczeniobiorcy korzystniejsza.
Do wspomnianych kwot wliczają się wyłącznie przychody podlegające
obowiązkowi ubezpieczenia społecznego.
Nadrzędny Autor sisfire Dodany 2021-12-01 13:46
I jeszcze:
Przez PUE może Pani złożyć wniosek o symbolu EROP - oświadczenie o zamiarze osiągania dodatkowego przychodu wskazując, że będzie osiągała Pani przychód nie powodujący zmniejszenia ani zawieszenia świadczenia.

Zaświadczenie najlepiej składać do placówki ZUS papierowo. Przez PUE byłoby to możliwe gdyby pracodawca wystawiał zaświadczenie również w formie elektronicznej.

Do renty socjalnej zaświadczenie o osiągniętym przychodzie należy złożyć do końca lutego następnego roku, chyba że jednostka ZUS zażąda inaczej.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zmiany limitu zarobków do renty socjalnej od 2022 (3025 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill