www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czego sie spodziewac po sądzie pracy (15907 - wyświetleń)
- Autor jolasa Dodany 2008-08-08 10:19
Witam wszystkich.Odwołałam się od decyzji komisji lekarskiej do sądu pracy i otrzymałam wezwanie na badanie lekarskie.Może w skrócie przedstawię o co chodzi.Jestem po kilku operacjach kręgosłupa-mam wszczepiony stabilizator na l-s i walnięty kręgosłup piersiowy,po operacjach masywne zrosty,chodzę z trudem przy pomocy kuli,mam przewlekłe silne bóle kręgosłupa z drętwieniami i opadaniem stopy.oprócz tego choruję jeszcze na kilka przewlekłych chorób:pooperacyjna niedoczynność tarczycy,zaburzenia depresyjno-lękowe,choroby gastryczne,nadciśnienie.Od 2002r jestem na rencie-najpierw na częściowej niezdolności.W 2005r lekarz orzecznik przyznał mi całkowitą niezdolność do pracy na 3lata.w tym roku dali mi rentę znów na 3lata ale zabrali całkowitą niezdolność i powiedzieli ze mogę pracować.Komisja lekarska z PFRON dała mi w 2005r znaczny stopień niepełnosprawności na 3lata a w tym roku potwierdzili ten znaczny stopień na 5lat.Czy mam jakieś szanse żeby wygrać w sądzie pracy całkowitą niezdolność do pracy?bo to się wiąże z też pieniędzmi - na całkowitej niezdolności dostawałam ok 150zł więcej do renty.Te cholerne choroby i ciągłe bóle, nasilają stany depresyjne.Nie wiem o co będą pytać lekarze biegli sądowi i jakie dokumenty mam tam ze sobą zabrać.Proszę was o pomoc i przepraszam za chaotyczne pisanie.
Nadrzędny - Autor jolasa Dodany 2008-08-08 10:56
ZUS odrzucając moje odwołanie od decyzji komisji lekarskiej, powołuje się na art 107 ustawy z dnia 17grud 1998 tj.DZ.U.z 2004 Nr39 poz 353 ze zm.,a dla mnie jest to czarna magia.nie znam się na prawie j jego zawiłym języku,mam problemy z koncentracją.może ktoś mi coś podpowie.PROSZE
Nadrzędny - Autor jolasa Dodany 2008-08-10 20:08
To dla mnie naprawdę bardzo duży problem.Czy nikt z tego forum nie był badany przez biegłych sądowych? czy muszę tam zanieść też oprócz wszystkich wypisów i dodatkowych badań,pokserowane kartoteki ze wszystkich przychodni?
Czy mam jakieś szanse na wygranie sprawy o całkowitą niezdolność do pracy?
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2008-08-10 21:06
jolasa
Stawiałabym w ten sprawie na odpowiedź albo Centrum (pewnie jutro, jak wrócą do pracy) albo np. godunowa o ile się pojawi. Możesz też przeszukać forum pod kątem tematów dotyczących odwołań od decyzji ZUS. Osobiście mogę Ci tylko powiedzieć czego dotyczy art 107 wspominanej ustawy. Otóż chodzi po prostu o to, że renta wynika z niezdolności do pracy. Cytuję artykuł:

Prawo do świadczeń uzależnionych od niezdolności do pracy oraz wysokość tych świadczeń ulega zmianie, jeżeli w wyniku badania lekarskiego, przeprowadzonego na wniosek lub z urzędu, ustalono zmianę stopnia niezdolności do pracy, brak tej niezdolności lub jej ponowne powstanie.
Tu znajdziesz teksy ustawy
Nadrzędny - Autor jolasa Dodany 2008-08-10 21:19
DZIĘKUJĘ BOGINKA .BARDZO DZIĘKUJĘ Będę czekać z niecierpliwością może ktoś mi coś jeszcze podpowie.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-08-11 05:51 Zmieniony 2008-08-11 05:55
Joasiu głowa do góry

ZUS powołał sie na stosowny art. 107 ustawy o FUS i tak też zrobił..  Czyli Joasiu głowa do góry lekarz  orzecznik a później komisja lekarska ZUS .. podtrzymała decyzję lekarza ZUS.. oddając sprawę do sądu u dobrze zrobiłaś..

11
Spokojnie czekaj na wezwanie przez biegłych lekarzy którzy wydadzą swoją decyzję a sąd wyda werdykt.. Jedynym minusem musisz się uzbroić w cierpliwość.. bo sprawy w sądach ( czas oczekiwania jest dosyć długi)
Joasiu  co do szan
hm zawsze to jest pewna niewiadoma.. Ale Ciebie pocieszę biegli lekarze sądowi bardziej rzetelnie podchodzą do sprawdzenia faktycznego stanu zdrowia..niż lekarze.. ZUS , których zadaniem jest uwalenie delikwenta nie patrząc na jego stan zdrowia..
Tak  jak napisałem wcześniej czekaj na wezwanie przez biegłych..
Nadrzędny - Autor jolasa Dodany 2008-08-11 07:39
DZIĘKUJĘ GODUNOW.
Wezwanie na badanie lekarskie do sądu mam na 28 sierp do gmachu sądu-czy to znaczy że w sądzie będą mnie badali ci lekarze? Napisali "SAD DOPUSCIL DOWOD Z OPINI BIEGLYCH SADOWYCH LEKARZY :ORTOPEDA,NEUROLOG,INTERNISTA.NA BADANIA NALEZY DOSTARCZYC DOKUMENTY DOT.STANU ZDROWIA WYNIKI BADAN OB,MORFOLOGII ITP - z okresu do daty badania przez komisje lekarską zus.

Czy oprocz wszystkich papierow mam pokserowac kartoteki z kazdej przychodni?
Czy to będzie znow komisja 3 lekarzy czy tylko jeden?

Mam juz tego wszystkiego dość to takie poniżające,osralabym to juz dawno ale za te 480zl z częściowej niezdolności cięzko wyzyć.
Bardzo sie denerwuję-po prostu jestem przerazona.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-08-11 11:16 Zmieniony 2008-08-11 11:23
Joasiu spokojnie nie denerwuj sie  spokojnie..  lekarze sądowi to zwyczajni ludzie.. zabierz ze sobą  możliwą dokumentację i pokaz biegłym sądowym...
Z tego co piszesz to 3 biegłych specjalistów z tych dziedzin dokona oceny Twojego zdrowia  myślę ,że dokona tego po Twojej myśli..

>>Czy oprocz wszystkich papierow mam pokserowac kartoteki z kazdej przychodni?


Czy to będzie znow komisja 3 lekarzy czy tylko jeden?<<<

Pamięta im więcej papierów tym lepiej
Co ilości biegłych zazwyczaj jest trzech ..  nie ma jakiegoś limitu.. w zależności od rodzaju choroby tylu może oceniać nawet kilkunastu gdzieś kiedyś spotkałem się z takim przypadkiem ..
Ba nawet gdy by biegli orzekli na Twoja niekorzyść zawsze idzie  wystapić o zmianę skladu biegłych ( myślę ,że w Twoim wypadku nie będzie takiej potrzeby)

>>>>Mam juz tego wszystkiego dość to takie poniżające,osralabym to juz dawno ale za te 480zl z częściowej niezdolności cięzko wyzyć.


Bardzo sie denerwuję-po prostu jestem przerazona. <<<

Joasiu pod żadnym pozorem nie wolno Ci się poddawać..  walcz o swoje,, zachęcam Ciebie do tego..
Sam znam to bo walczyłem o swoje.. sprawy nawet oparła się o Prezydenta RP..
Śmiało pisz w miarę możliwości pomożemy a i wielu czytelników  forum Ciebie spiera duchowo..
Pozdrawiam i pogody ducha  życze..
Nadrzędny - Autor jolasa Dodany 2008-08-12 09:32
Ciężko mi podjąć jakąkolwiek decyzje bo tez i moja psychika przez to siada-PRZEWLEKLA POGLEBIAJACA SIE DEPRESJA-tak stwierdzil psychiatra i proponuje szpital.Ale jeszcze sprobuje sie zmobilizowac i przez te dwa tygodnie skompletowac wszystkie papiery.Od stycznia czekam na zabieg termolezji w Krakowie-Szpital Akademicki Leczenia i Diagnozowania Bolu,ale podobno jest kolejka i moze bede czekala jeszcze z rok.Ale pojade do tego Krakowa choc to bardzo daleko i przynajmniej skseruje dokumenty z kartoteki pacjenta.
Jak mowisz Godunow - im więcej papierow tym lepiej.
BARDZO CI DZIEKUJE Gogunow-tak bardzo potrzebuje teraz dobrych rad i wsparcia.
Nadrzędny - Autor salmek Dodany 2008-09-07 10:39
Bardzo mnie nteresuje ten problem,ponieważ mam podobny(opisałam go w swoim poście) Proszę Cię jolasa,jak tylko będziesz coś wiedziała w swojej sprawie to proszę napisz.życzę powodzenia i trzymam kciuki.
Nadrzędny - Autor Bajka Dodany 2008-10-27 10:47
Moja rada: Jeżeli ktokolwiek z Państwa, ma możliwość nagrania kamerą, badania przez lekarzy orzeczników ZUS, Komisji Lekarskiej ZUS i biegłych sądowych to polecam. Uważam także, że rozprawy sądowe powinny być nagrywane. Możecie Państwo spodziewać się także, że przedstawione przez Was dokumenty będą ukrywane zarówno przez biegłych jak i przez sądy - wiem to z własnego doświadczenia, bo przeszłam już wszystkie, obowiązujące w Polsce procedury. Piszę o tym po to aby wszyscy, którzy przedstawiają tu swoje problemy uzbroili się w cierpliwość i przestali się denerwować. Czytając przedstawiane przez Was problemy, mając własne doświadczenia zastanawiam się, dlaczego do tej pory tymi problemami nie zajęła się prokuratura. Dlatego radzę uzbroić się w cierpliwość i walczyć o swoje prawa.
Nadrzędny - Autor Danonek Dodany 2008-10-27 11:52
Witam serdecznie i mam takie pytanie w sadzie pracy toczyla się ponad 2 lata sprawa o przywrocenie prawa do renty niestety większość biegłych zdecydowała że jestem zdolny do pracy i sprawę przegrałem od tego wyroku złożyłem apelację sąd pracy w Gliwicach odesłał do Katowic moją apelację 14 sierpnia i z tąd moje pytanie jak długo oczekuje sie na sprawe i czy to będzie wezwanie na sprawe czy znowu będa badali mnie biegli sądowi .Bardzo proszę o odpowiedz i zgory bardzo dziękuję.
Nadrzędny - Autor Bajka Dodany 2008-10-27 14:33
Stawiasz trzy pytania: 1. ....jak długo oczekuje się na sprawę, 2. .... czy to będzie wezwanie na sprawę, 3. ... czy znowu będą badali mnie biegli sądowi. Odpowiem Ci tak: wszystko zależy od uznania sądu. Biorąc pod uwagę fakt, że w sądzie I instancji sprawa toczyła się 2 lata, to podejrzewam, że poczekasz dosyć długo na rozprawę w sądzie apelacyjnym. Możesz zostać wezwany na rozprawę ale to też decyduje sąd. Nie sądzę, aby badali Cię biegli. Sąd apelacyjny rozpatruje sprawę w oparciu o materiał zebrany w postępowaniu przed sądem I instancji i w postępowaniu apelacyjnym, sąd może wystąpić do instytutu naukowego o opinię ale myślę, że tego nie zrobi. Generalnie uważam, że - w świetle tego, co się dzieje w sprawach orzekania o niezdolności do pracy - masz przechlapane, choć życzę Ci aby stało się inaczej. Kiedyś czytałam orzeczenie jednego z sądów apelacyjnych i byłam pod wrażeniem, że ten sąd dążył rzeczywiście do dokładnego wyjaśnienia sprawy, tzn. mając sprzeczne opinie wystąpił do instytutu naukowego i takową opinię otrzymał - opinia była korzystna dla osoby odwołującej się.  Generalnie obowiązuje zasada, że całkowicie niezdolni do pracy leżą na cmentażu. Nie denerwuj się, nie załamuj się walcz o swoje, wykorzystaj czas oczekiwania na rozprawę, na poznanie prawa międzynarodowego. Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Danonek Dodany 2008-10-28 11:57
Dzięki za dość wyczerpująca odpowiedz ale mam jeszcze jedno pytanie czy jezeli tutaj też przegram to jaki powinienem zrobić kolejny krok czy to sąd najwyższy czy już Strasburg bo niestety jestem całkiem zielony wtych sprawach niewiem czy ma to znaczenie że stan zdropwia pogorszyl mi się w międzyczasie do tego stopnia że w szpitalu w Bytomiu w ktorym mialem mieć operację na kręgoslup nie chcą mnie już operować i kazali jechać do katowic bo tam mają inną nową technike operacji ,mam termin w listopadzie na konsultację tylko czy sąd apelacyjny weźmie to w ogole pod uwagę?.Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Bajka Dodany 2008-10-28 12:55
Myślę, że przegrasz, bo nie ma znaczenia Twój stan zdrowia. Do Sądu Najwyższego możesz wystąpić z wnioskiem o kasację ale uważaj, na terminy i musisz mieć uzasadnienie wyroku, Poza tym nie możesz zrobić tego sam, tylko za pośrednictwem adwokata. Jedyną skargą, jaką możesz sam wnieść do Sądu Najwyższego jest skarga na przewlekłość postępowania- to się tak ładnie nazywa:wyczerpanie drogi prawnej na terenie kraju. Jeżeli nie będziesz pisał o przewlekłości postępowania, to możesz wystąpić bezpośrednio do Strasburga. Tylko pamiętaj, że skarga musi dotyczyć praw człowieka i zapoznaj się z tymi prawami. Możesz je znaleźć na stronach internetowych, np. Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, możesz także przeczytać orzeczenia Europejskiego Trybunału Praw Człowieka dotyczące skarg wniesionych przez Polaków. Masz czas, aby przygotować się do złożenia skargi do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka. Jeszcze jedno: nie licz na to, że osoby, które mogą i powinny z urzędu podjąć sprawę, dotyczącą łamania praw człowieka, zrobią to. Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor Danonek Dodany 2008-10-28 14:53
Dzięki mimo iż nie jest to pocieszające czyli na razie pozostaje mi czekać na sprawe apelacyjną i liczyć na łup szczęścia.Pozdrawiam.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Czego sie spodziewac po sądzie pracy (15907 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill