www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ulgi-niepełnosprawność umiarkowana (13879 - wyświetleń)
- Autor Melinda Dodany 2008-07-28 18:32
Witam,
posiadam orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności. Mój problem dotyczy poruszania (obustronne zwichnięcie stawów biodrowych) Właśnie dostałam się na studia i mam pytanie na temat ulg, jakie mi przysługują, gdyż w moim mieście nie bardzo mogę otrzymać informacje na ten temat. Jestem odsyłana do kolejnych placówek, w których nic nie wiedzą. Przede wszystkim chodzi mi o dojazd do szkoły, a więc: ulgi na tramwaje/autobusy miejskie bądź przejazd na własną rękę (prawo jazdy, zakup samochodu). Proszę o odpowiedź, czy mogę otrzymać jakieś ulgi w tym zakresie, bądź np. pomoce naukowe, cokolwiek, co mogłoby mi pomóc na uczelni i ułatwiło studenckie życie ;-)

Z góry dziękuję za wszystkie odpowiedzi, mam nadzieję, ze przynajmniej tu uzyskam jakiekolwiek informacje.
Pozdrawiam!
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2008-07-28 19:35
Nie jestem pracownikiem Centrum, na jego odpowiedź musisz zapewne dłużej poczekać. Tak na szybko, z tego, o czym wiem:

- prawo do darmowych/tańszych przejazdów komunikacją miejską (na trasie uczelnia-miejsce zamieszkania lub na terenie całego miasta) regulują uchwały gminy. Sprawdzaj zatem na stronach internetowych lub w informacji gminnej komunikacji miejskiej.
- możesz ubiegać się o dofinansowanie do prawa jazdy/zakupu przystosowanego samochodu (program PFRON Sprawny Dojazd)
- możesz ubiegać się o dofinansowanie studiów (Program PFRON Student)
- możesz skontaktować się z uczelnią w spawie ulg dla studentów niepełnosprawnych To w dużej mierze kwestia indywidualna uczelni - jeżeli posiada ona organ odpowiedzialny za pomoc studentom niepełnosprawnym, zwróć się do nich. Jeżeli nie - do samorządu studenckiego (oni będą najprawdopodobniej wiedzieć)
- masz oczywiście prawo do wszystkich zniżek wynikających z bycia studentem
- jeżeli masz niski dochód w rodzinie, mogą cię niezależnie od tego objąć warunki uczelnianego stypendium socjalnego (znów kwestia indywidualna uczelni)
Nadrzędny - Autor barnaba24 Dodany 2008-07-29 19:50
To co napisała Boginka to wszystko prawda... ale tylko w teorii

Z Uczelnii dostaniesz grosze - np. stydendium socjalne dostaniesz jak masz dochód niższy niż 351 zł - tak było na mojej uczelni - tylko kto rozpoczyna studia mając taki dochód????

Z programu STUDENT raczej nie skorzystasz (chyba, że studiujesz w innej miejscowości niż mieszkasz ... wtedy masz szansę "coś" dostać), inaczej PFRON będzie się wykręcał łgarstwami jak wijący się wąż. Zapisy programu STUDENT łądnie wygladają, ale nie są realizowane.

Ogólnie jak wybierasz się na studia to tylko techniczne lub informatyczne. Inaczej masz bezwartościowy "mgr" i numerek do okienka w pośredniaku.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2008-07-29 20:05 Zmieniony 2008-07-29 20:07
Wiesz, barnaba, studiuję ma UW. W razie czego mogę potwierdzić co to uczelnia oferuje, a czego nie i na jakich warunkach, bo albo sama z tego korzystam albo znam osoby, które korzystają (nie będąc dziećmi rektora). Generalnie u nas nie jest tak, że cała pomoc jest wyłącznie na papierze. Natomiast w sytuacji, w której nie wiadomo co i gdzie Melinda studiuje, gdzie mieszka itd. trudno mi mówić konkretniej od kogo, co i jak może dostać.
Nadrzędny - Autor Melinda Dodany 2008-07-30 20:27
Dziękuję za odpowiedzi.
Dostałam się na UAM w Poznaniu, niestety nic technicznego lub informatycznego, ale nie jestem aż takim malkontetem jak 'barnaba' :-)
Prawda jest taka, ze moja niepełnosprawność nie jest widoczna, czasem po prostu się nie przyznaję, gdyż cześciej wynikają z tego jakieś nieporozumienia zamiast korzyści i tak naprawdę nie wiem, czy warto. Jeśli chodzi o ulgi tramwajowe, to czytałam, że można dostać nawet 78%-byłoby świetnie.
Jeśli chodzi o podanie dochodu, to jestem na utrzymaniu rodziców i dochód przekracza te wyznaczone grosze, bo jak to inaczej nazwać :/ Mam wrażenie, że w naszym kraju nie wystarczy być niepełnosprawnym, trzeba być ubogim niepełnosprawnym, żeby się cokolwiek należało.
Za wszystkie kolejne odpowiedzi będę nadal wdzięczna.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2008-07-30 20:52 Zmieniony 2008-07-30 20:56
No to pierwsza rzecz - UAM jest uczelnią porządną. :-) Ma program tzw. stypendiów specjalnych czyli przeznaczonych dla studentów niepełnosprawnych. Jest to niewielka suma (konkretnie zależy zdaje się od środków i liczby osób na którą trzeba to rozdzielić), wypłacana przez dziewięć miesięcy w roku, nie wliczana do limitu zarobków przy rencie, niezależna od Twojego dochodu - dokumentem potwierdzającym prawo do stypendium jest orzeczenie. O cała resztę dowiesz się w Biurze Pełnomocnika ds. Studentów Niepełnosprawnych UAM (kliknij) - zależnie od rodzaju niepełnosprawności są pewnie różne możliwości wsparcia dodatkowego.
Nadrzędny - Autor joanna pomorze Dodany 2008-08-21 18:31
Witam chciałabym dowiedzieć się czegoś o dotacji na kształcenie osoby w wieku 36 lat z umiarkowaną niepełnosprawnością .z powodu choroby nie mogę pracować w moim zawodzie ,chciałabym pojść do szkoły żeby zdobyć nowe wykształcenie nie są to studia lecz zaoczne technikum informatyczne obecnie przebywam na zasiłku dla bezrobotnych mieszkam na wsi a szkoła jest oddalona o 30 km w urzędzie pracy nie dostanę żadnych środków czy istnieje jakaś pomoc z innych instytucji czy nie ma na co liczyc w tym wieku .
Będę wdzięczna za każdą odpowiedz
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-08-21 20:20 Zmieniony 2008-08-21 20:25

>>Z Uczelnii dostaniesz grosze - np. stypendium socjalne dostaniesz jak masz dochód niższy niż 351 zł <<


Nie jest to prawdą   w ubiegłym roku akademickim  2006/2007  aby dostać stypendium socjalne.. trzeba  było mieć mniejszy dochód na członka rodziny jak kwota 504 złote (  identycznie jak na rodzinne.. )

>>itam chciałabym dowiedzieć się czegoś o dotacji na kształcenie osoby w wieku 36 lat z umiarkowaną niepełnosprawnością .z powodu choroby nie mogę pracować w moim zawodzie <<


Jeżeli w Twoim wieku maz minimum  5 lat przepracowane składaj papiery ..  Jesteś na bezrobotnym idź na chorobowe  180 dni i składaj  do ZUS wniosek o rentę

Pytanie istotne dlaczego nie starasz sie o rentę z tytułu niezdolności  do pracy  ( renta ZUS ) a przebywasz  na bezrobotnym.. ??
Zus  może , ciebie skierować na rentę szkoleniową przeszkolić.  podobnie PFRON może Tobie  dać nowy zawód za darmo.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2008-08-21 21:40
godunow, a Toby nigdy nie przychodzi do głowy, że czlowiek chce po prostu pracować, ponieważ jeszcze jest w stanie i nie musi być na rencie z byle powodu...? Szkolenia tego typu bardzo rzadko komukolwiek cokolwiek dają - w sensie znalezienia nowej pracy, więc słusznie, że dziewczyna sama sobie wybiera to, co jej odpowiada.
Co znaczy "idź na chorobowe"? Pójdzie, jak będzie chora. Dobrze wiesz, że ZUS ocenia nie stan zdrowie lecz przydatność do pracy - oczywiście, w przypadku orzecznictwa do celów rentowych.
I właśnie z taką filozofią dochodzicie tam, gdzie dochodzicie - bez obrazy Godunow, ale nie tędy droga.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-08-22 06:01 Zmieniony 2008-08-22 06:09

>>Szkolenia tego typu bardzo rzadko komukolwiek cokolwiek dają - w sensie znalezienia nowej pracy,<


Widzę ze naprawdę nie znasz tematu  to poco  zabierasz głos w tej sprawie..???

Skoro ja znam ludzi ON który z po przez Urząd pracy zdobyli   nowe kwalifikacje skończyli kurs na wózki widłowe  a samych na  taki kurs nigdy by ich nigdy nie było stać i załapali sie na dobrze płatna prace i ni e muszą życ z głodowej renty zamiast 400 złotych na rękę zarobią około 2 tysięcy..  Przykładów mógłbym mnożyć..

>>Co znaczy "idź na chorobowe"<<<


Skoro sie pracowała choroba nie pozwala wykonywać wyuczonego  i wykonywanego zawodu.. to się idzie na chorobowe.. nie na zasiłek bezrobotny.. 
A tak na marginesie  to ten post to taka złośliwość mała z Twojej strony.. czy może kolejne wcielenie jednego gościa ..??
U nas nadal funkcjonuje mit o tabunach lewych rencistów.. a Prawda.. jest taka wszytkich rencistów z tytułu niezdolności do pracy to 1 milion 400  tysięcy co nie odbiega zasadniczo od średniej UE..
Nadrzędny - Autor joanna pomorze Dodany 2008-08-22 10:34
dziękuję za odpowiedzi ale ja już byłam na chorobowym 180dni oraz trzy miesięcznym zasiłku rechabilitacyjnym po czym zus skierował mnie na komisję i stwierdził że jestem zdolna do pracy mam 18lat pracy nie licząc szkoły .mój zakład pracy zwolnił zaraz po zasiłku rechabilitacyjnym .Nie odwołalam się od orzeczenia komisji raczej szkoda moich nerwów na zus wolę wziąść sprawy w swoje ręce chociaż nie powiem pewna pomoc w przekwalifikowaniu na nowy zawód bardzo by się przydała .W moim urzedzie pracy nie mają aktualnie żadnych szkoleń a ja jeszcze chcę pracować mam siedzieć w domu i czekać na szkolenia ,strata czasu .ten post to nie złośliwość z mojej strony chciałam tylko wiedzieć czy jak zwykle liczyć na siebie czy jednak są jakieś ułatwienia .Ale jeszcze raz dziękuję za odpowiedzi miło wiedzieć że można na was liczyć pozdrawiam .
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-08-22 20:05

>>>>le ja już byłam na chorobowym 180dni oraz trzy miesięcznym zasiłku rechabilitacyjnym po czym zus skierował mnie na komisję i stwierdził że jestem zdolna do pracy mam 18lat pracy nie licząc szkoły .mój zakład pracy zwolnił zaraz po zasiłku rechabilitacyjnym .Nie odwołalam się od orzeczenia komisji raczej szkoda moich nerwów na zus wolę wziąść sprawy <<<


Moim zdaniem zrobiłaś bardzo nierozsądnie..
Ponieważ warto  mieć coś  w garści  i starć sie o nowy zawód zawze można z renty zrezygnować
Ja bym na Twoim miejscu jeśli  nie opłynęło 2 lata od ostatniej komisjii  złożył ponownie papiery o przyznanie renty
Walcz o swoje..
Nadrzędny - Autor joanna pomorze Dodany 2008-08-23 02:20
myślisz że jeszcze mogę od komisji upłyneły 2miesiące może masz rację trochę przeraża mnie ta biurokracja nie jestem osobą która potrafi walczyć niestety ale muszę to przemyśleć dziękuje i pozdrawiam
Nadrzędny - Autor mateusz.. Dodany 2008-08-26 16:28
ja stanąłem przed komisja o przyznanie renty bo mam już 18 lat ale dostałem negatywna odpowiedz ze niby mogę wszystko robić a nie mam prawej dłoni, godunow napisałeś ze jeśli nie minęło 2 lata to mogę złożyć podanie o nowe rozparzenie czy jak ??  bo ja czytałem na innych stronkach ze mam 14dni albo 2 miesiące to już nie wiem a nie mam pojęcia gdzie mogę się o to popytać
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-08-27 06:52

>>]wszystko robić a nie mam prawej dłoni, godunow napisałeś ze jeśli nie minęło 2 lata to mogę złożyć podanie o nowe rozparzenie czy jak ??<<<


dotyczy to renty z tytułu niezdolności do pracy.. i dotyczy ponownego ponawiana składania papierów
Jak domniemuję starasz sie o rentę socjalna..??
Od decyzji komisji ( lekarza orzecznika ZUS) masz 14 dni na złożenie sprzeciwu..   a ty byłeś w Zusie..???na tej komisji..???
Nadrzędny Autor mateusz.. Dodany 2008-08-27 20:04
tak byłem w ZUSie na komisji to znaczy komisja jedno osobowa doktor i dostałem negatywną odpowiedz i już nie da rady nic zrobić jak już jest ok 2 misiach po komisji...  szkoda..
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Ulgi-niepełnosprawność umiarkowana (13879 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill