www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / Akumulatory w wózkach i skuterach (34342 - wyświetleń)
- Autor ryszard1316 Dodany 2007-08-18 07:01
Kilka rad dla użytkowników akumulatorów w elektrycznych wózkach inwalidzkich i skuterach
Akumulator w wózku inwalidzkim czy skuterze to tak jak w samochodzie zbiornik paliwa, może być zatankowany albo pusty.
Znając problemy finansowe osób niepełnosprawnych zalecam przeczytanie tego postu i znalezienie najlepszych rozwiązań dla siebie, odradzam kombinacje oszczędnościowe, bo skutki mogą być bardzo kosztowne.
Ponieważ posty czytają różni ludzie, o różnym zasobie wiedzy technicznej spróbuję wyjaśniać obrazowe niektóre opisy.
Na wstępie chcę zaznaczyć różnicę pomiędzy stosowaniem i użytkowaniem akumulatorów w samochodzie a elektrycznym wózkiem, skuterem.
W samochodzie akumulator służy tylko do rozruchu silnika spalinowego potrzebny chwilowo duży prąd, natomiast w elektrycznych pojazdach akumulator jest zbiornikiem paliwa, ponieważ prąd zawarty w akumulatorze systematycznie napędza silnik elektryczny, potrzeba go bardzo dużo.
Akumulator w samochodzie, w czasie jazdy jest nieustannie doładowywany, w przypadku wózka, skutera tylko wtedy, gdy podłączymy ładowarkę sieciową.
Zatem pojazdy elektryczne powinny posiadać akumulatory o dużej pojemności.
Jak często należy ładować akumulatory?
Częstotliwość ładowania zależy od stanu akumulatorów, czasu i warunków użytkowania, ciężaru całkowitego wózka, terenu, itp., pomiędzy kolejnymi ładowaniami i użytej mocy silników,
Oczywiście dłużej się jeździ na nowych akumulatorach, czas trzymania akumulatorów skraca się w miarę ich konserwacji i utrzymania stanu naładowania, obciążenia, szybkości jazdy, warunków jazdy (np. drogi piaszczyste, leśne, wzniesienia, itp.) oraz temperamentu użytkowników. Dlatego też akumulatory w różnych pojazdach użytkowników będą miały różne żywotności.

Aby akumulatory jak najdłużej służyły należy przestrzegać prostej zasady:
nie zostawiaj nigdy rozładowanych akumulatorów w wózku czy skuterze żeby stały dłuższy czas.
Rada, gdy schodzisz z wózka i podłączasz ładowarkę, to zapewni im wieloletnie działanie.

Po dniu jeżdżenia, akumulatory należy przez noc naładować. Jeśli za oknem zaspy i nie jeździmy po domu, należy naładować i podładowywać, co 2-3 tygodnie.

Jeżeli w zimie nie używamy wózka, skutera a jest on przechowywany w pomieszczeniu nie ogrzewanym, należy akumulatory wymontować i przenieść je do domu, bo może się okazać na wiosnę, że mamy nowy wydatek, zakup akumulatorów.

Żywotność akumulatorów żelowych staje się już normą 10 lat (moim skuterze po 8 latach wymieniłem akumulatory, ale tylko, dlatego że otrzymałem nowe.
Akumulatory do wózków i skuterów winny być stosowane żelowe oznacza to, że są one przystosowane do wielokrotnych ładowań i rozładowywań. Producenci często określają ilość naładowań i rozładowań do chwili, kiedy akumulator zacznie tracić swoje właściwości. Do akumulatorów żelowych należy używać specjalnej ładowarki do akumulatorów żelowych (pulsacyjna, inna ładowarka może zniszczyć akumulatory)o odpowiednim prądzie ładowania (zależy to od pojemności akumulatora ile ma Ah, czyli amperogodzin, czyli jeżeli posiadamy akumulatory 70 Ah należy stosować ładowarkę do 70 do 80 Ah, mniejsza nie będzie szkodliwa dla akumulatorów, ale czas ładowania wydłużyć się możliwie do kilkunastu godzin, natomiast ładowarka o wyższym prądzie szybko naładuje akumulator ale jednocześnie go niszczy. To jest bardzo ważna uwaga.
Ładowarki do akumulatorów żelowych są w sprzedaży na rynku, niestety koszt ich jest wyższy od zwykłych ładowarek i kształtuje się w cenach od 400 do 1200 zł. Są to w pełni z automatyzowane, tzn. kontrolują ładowanie akumulatorów, gwarantują nie przeładowywanie ich i automatycznie się same wyłączają. Można przyjąć, że są energio oszczędne.
Jeżeli wymieniamy akumulatory na większej pojemności, niestety musimy zakupić odpowiednią ładowarkę, fabryczne ładowarki załączone do wózka mogą nie nadawać się do nowych akumulatorów.
Oczywiście kupując akumulatory do wózka czy skutera inwalidzkiego sugeruję, aby nie wspominać jednak, że będą użytkowane w takim sprzęcie, bo dziwnie cena akumulatorów może nieoczekiwanie wzrosnąć.

Orientacyjny koszt jednorazowego ładowania akumulatorów przy założeniu, że są: 2 akumulatory 12V o pojemności 70 Ah każdy, zatem koszt orientacyjny jednorazowego ładowania można wyliczyć przyjmując za 1 ładowanie zużycie energii elektrycznej rzędu 1,5 - 2 KWh x cena jednostkowa za 1 KWh z rachunku za energię elektryczną.

Opracował: Ryszard Juszczak
Nadrzędny - Autor Zygmunt Dodany 2007-08-18 10:55
Witam
Ryszardzie jesteś kopalnią wiedzy. Jak dobrze że jest taka osoba w necie. I to bardzo cennej wiedzy.
Pozdrawiam Zygmunt
Nadrzędny Autor Thule Dodany 2007-08-18 19:28
Zgadzam się. I dziękuję za post
Nadrzędny - Autor zento Dodany 2007-08-19 12:28
A ja jestem ciekaw czy orietujesz sie cokolwiek na temat wymiany szczotek w silnikach .
Mam Storm 3 (wersja 10km) i musze chyba po sezonie wymienic szczotki.
Szczegolnie ze wozek dostal niedawno w d..... w Szczyrku bo mialem hotel wysoko i byly problemy z wjazdem (za duze nachylenia:)
Wiem tylko ze sa dwa silniki ale ile jest szczotek to juz nie mam pojecia..ani ile mnie to bedzie kosztowac:(
Wiem tylko ze musze je wymienic bo w innym wypadku moge miec duzo wieksze problemy:(
Czy takie szczotki mozna gdzies w ogole kupic i wymienic samemu?

ps..tekst o akmulatorach jest spoko:)
Wazne by to ludzie na wozkach akmulatorowych przeczytali ,zeby potem nie miec problemow.
Sam sie boje o swoje akmulatory bo maja dopiero 2 lata i wiem jaki jest koszt wymiany wiec lepiej chuchac na zimne.
Zreszta na razie jest wszystko ok:))
Nadrzędny - Autor ryszard1316 Dodany 2007-08-19 14:32 Zmieniony 2007-08-19 14:40
Witam,niestety nie znam wszystkich elektrycznych wózków elektrycznych, nie jestem omnibusem.
Osobiście jeszcze (otrzymuję nowy) używam skutera elektrycznego duńskiej firmy.
Muszę powiedzieć, że zostałem zaskoczony pytaniem odnośnie wymiany szczotek.
Nie wymieniałem nigdy szczotek, ponieważ w skuterach i w wózkach powinny być zastosowane bezszczotkowe silniki elektryczne, gdzie komutacja osiągnięta jest przy użyciu odpowiednich elementów elektronicznych zamiast mechaniczno-elektrycznych (czyli szczotek).
Ale jeżeli posiadasz wózek od szanującego się producenta (nie wstawia podzespołów wyprodukowanych w Chinach czy Tajlandii) to udostępnia on instrukcję serwisową, w której bez najmniejszego trudu odnajdziesz o tym informację jaki masz silnik. (Pisałem o tym w poscie KUPUJĘ SKUTER ELEKTRYCZNY, CO NALEŻY ZROBIĆ).
Sądzę jednak, że również z podzespołami z Dalekiego Wschodu są zastosowane silniki bezszczotkowe.
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor zento Dodany 2007-08-22 10:43
Wlasnie wrocilem z serwisu.
W moim wozku sa dwa silniki a w kadym po 2 -ie szczotki.
Jedna to koszt 30 zl + robocizna czyli ok 220zl.
Z tym ze trzeba napisac do Niemiec (Invacare) zeby je przyslali
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor ryszard1316 Dodany 2007-08-22 11:06
Witaj ZENTO, zatem teraz już wiesz, że masz silniki z komutatorami szczotkowymi.
Nie wiem ile przejechałeś casowo na tych silnikach, dobrze by było abyś nie co wcześniej następnym razem wymieniał szczotki, ponieważ szczotki wycierają miedziany komutator jak również go rysują. Szczotki tylko od producenta wózka, ze względu na twardość szczotek, nie wolno dopasowywać szczotek od innych silników, bo skończyć się to może koniecznością regeneracji komutatorów lub wymiany silników.
Pamiętaj - JAK DBASZ - TAK MASZ.
Jesteś doświadczonym wózkowiczem, bez serwisu wskazałeś szczotki.
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor kamyk81 Dodany 2008-05-17 11:00
Witam !

Mógłby mi Pan wyjaśnić czego przyczyna jest, że od 12h ładuje mi sie akumulator w wózku elektrycznym i nie może zakończyć ładowania tzn. prostownik przez cały czas chodzi "na wiatraku". Akumulator nie był tak rozładowany żeby tyle czasu musiał się ładować. Pierwszy raz coś takiego mi sie zdarzyło! Proszę mi poradzić co zrobić? odłączyłem go choć nie powinienem i powtórnie go podłączyłem ale nadal nic sie nie zmienia po 3h....

Proszę o pomoc!!!!
Nadrzędny Autor true3lovers Dodany 2008-07-25 09:14
Witam
Czy ktoś ma na zbyciu akumulator do schodołaza TK100?
Nadrzędny Autor elizaaaa Dodany 2010-04-20 14:24
Witam
Własnie chcę zakupić akumulatory do wózka elektrycznego i mam problem jakiej firmy wybrać i czym się najlepiej sugerować przy wyborze?Jest ich kilka i nie wiem które wybrać.Mam nadzieję,że ktoś pomoże w dobrym wyborze.Z góry dziękuję
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / Akumulatory w wózkach i skuterach (34342 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill