www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / TELEPRACA-aktualności (3744 - wyświetleń)
- Autor ryszard1316 Dodany 2007-08-27 10:21
Ponieważ nie ma linku do tej informacji, podaję ją jako "gorącą".

Przedruk za Rzeczpospolitą_27.08.2007 - 11:20  Telepracownicy mają już swoje prawa
Sejm uchwalił nowelizację kodeksu pracy określającej zasady świadczenia telepracy. Dotychczas ta forma aktywności zawodowej nie była regulowana odrębnymi przepisami

Zdaniem PKPP Lewiatan telepraca ułatwi godzenie życia zawodowego z prywatnym, pracodawcy zaś zyskają na obniżeniu kosztów związanych z organizowaniem miejsca pracy.

Uchwalona przez Sejm nowelizacja kodeksu pracy jest efektem porozumienia rządu, organizacji pracodawców i związków zawodowych działających w Komisji Trójstronnej ds. Społeczno-Gospodarczych.
Telepraca to praca wykonywana regularnie poza zakładem z wykorzystaniem środków komunikacji elektronicznej. Pracownik przekazuje tą drogą wyniki swojej pracy.

Ta forma aktywności różni się zdecydowanie od powszechnie obowiązującego modelu, dlatego ustawodawca zadbał o to, by jej warunki u danego pracodawcy były ustalane z zatrudnionymi lub ich przedstawicielami.
Strony stosunku pracy będą mogły ustalić, że chodzi o tę właśnie formę zatrudnienia, bezpośrednio przy zawieraniu umowy o pracę. Będą też mogły odpowiednio modyfikować warunki zatrudnienia, które już trwa.

Pracodawca nie będzie mógł w trybie wypowiedzenia zmieniającego narzucić pracownikowi pracy poza siedzibą firmy. Zakazane ma być także czasowe przeniesienie do takiej pracy tylko ze względu na uzasadnione potrzeby pracodawcy.

Zmiana warunków zatrudnienia może być przeprowadzona na mocy porozumienia stron z inicjatywy pracodawcy lub pracownika.

Nowe przepisy rozstrzygają, jakie obowiązki ciążą na stronach tego nietypowego stosunku pracy.
Pracodawca ma ubezpieczać i dostarczać pracownikowi niezbędny sprzęt. Ma też pokrywać koszty związane z jego instalacją i eksploatacją, a także zapewnić telepracownikowi pomoc techniczną i niezbędne szkolenia. Pracodawca i telepracownik kwestie te będą mogli uzgodnić inaczej w odrębnej umowie.

Zadbano o to, by telepracownicy nie byli dyskryminowani wobec reszty zatrudnionych w danej firmie. Mają zagwarantowane prawo do przebywania na terenie zakładu, kontaktów z innymi pracownikami i prowadzonej działalności socjalnej.

Nowelizacją zajmie się teraz Senat.
Zal)Rzeczpospolita
Nadrzędny - Autor Meduza Dodany 2007-08-31 08:38
To dobrze, że coś ruszyło, bo w rzeczywistosci to wymagania pracodawcow były, ze trzeba miec wlasny komputer, internet itd a pensja minimalna, bez zwrotow np. za opłate abonamentowa. A problem do swiadczen socjalnych i praw pracowniczych  jak urlop to tez było zmora... Na razie brak ozywienia w tej kwestii na rynku pracy, niewiele jest ofert...
Nadrzędny - Autor robert46 Dodany 2007-10-17 07:21
już jest ustawa podpisana,od 16.10.weszła w życie,ale ofert jak na lekarstwo.
Nadrzędny Autor Jamisty Dodany 2007-10-30 16:16
Zgadza się. Ofert mało, żeby nie powiedzieć brak.
A jeśli jakieś pojawiają się "niby" telepraca to zajęcie bez ambicji i - jakby to powiedzieć - nijak niedopasowane np. dla ludzi mających trudności w mówieniu, słuchu itp.
Wypadać tylko czekać na rozwój tej formy pracy w dobrym kierunku.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / TELEPRACA-aktualności (3744 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill