www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Prośba o wypełnienie ankiety (5538 - wyświetleń)
- Autor hali6r Dodany 2007-08-25 21:10
Hejka. To jest link do mojej ankiety: http://www.ankietka.pl/3806/ankieta_dla_osob_niepelnosprawnych.html  Bardzo proszę wszystkie życzliwe osoby niepełnosprawne o jej wypełnienie. Wyniki zostaną wykorzystane w pracy dyplomowej pt.: "Sytuacja osób niepełnosprawnych na rynku pracy w Polsce". Ankieta jest krótka i zawiera proste pytania. Z góry Dziękuję, Halina.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2007-08-26 21:25
Witaj, Halino
Ilekroć na tym forum widzę ankietę, analizuję ją pod kątem własnych odpowiedzi i wątpliwości. Zdaję sobie sprawę, że praca dyplomowa nie wymaga kryształowo czystej metodologii, ale pozwól że skomentuję:

pytania 2-4: o ile się orientuję grupa i stopnie to wprawdzie trzy niezależne systemy orzekania, ale na co dzień używa się określeń wymiennie i uznaje za wzajemnie równoznaczne. Tak więc np. mając orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności należałoby uznać, że ma się również II grupę i jest "całkowicie niezdolnym do pracy" (niezależnie od tego, że w dokumentach może stać jak byk, że z umiarkowanym stopniem wolno nam pracować na stanowisku przystosowanym...). Pytając więc o jedno, pytasz zarazem o wszystko. Po co pytać trzy razy?
pytanie 8: zastanawiam się, czy nie powinna istnieć odpowiedź uczeń/student. Wtedy można by przewidywać, że zaznaczenie definitywnie wykształcenia wskazuje z wyższym prawdopodobieństwem na pozostanie na takim właśnie poziomie.
pytanie 10: jeżeli zasadniczo żadne przystosowanie nie jest w tej chwili konieczne, to czy posiadam mieszkanie przystosowane? ;-)
pytanie 18: brakuje odpowiedzi w rodzaju nie wiem/zależy - etykietka "bezpłatne szkolenie/warsztat/kurs" może być zbyt ogólna na udzielenie definitywnej odpowiedzi (takie np. bezpłatne szkolenie na mykologa, choć jest bezpłatne, nie musi pociągać, a bezpłatny kurs angielskiego już może)
pytanie 21: "(należy wypełnić wszystkie pola)" Szczegół redakcyjny - jest tam tylko jedno pole.
Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor hali6r Dodany 2007-08-27 15:46
Witam Boginko
Spróbuję się odnieść do twojej analizy pod adresem mojej ankiety :-) Fakt, napewno nie jest ona idealna, ale taka nie miała być. Co do pierwszej kwestii: Zadałam trzy pytania, których odpowiedzi wynikają jedno z drugiego. Zrobiłam to celowo. Chociaż nie jestem do końca przekonana czy to było konieczne, ale uznałam, że nie zaszkodzi. Otóż, zależy mi na tym, żeby ankietę wypełniały tylko i wyłącznie osoby niepełnosprawne. Wiadomym jest (zakładam), że ON wiedzą o tym, iż jeśli ma się orzeczony znaczny st.niep. to ma się również I gr i całkowitą niezdolność do pracy. Nie koniecznie wiedzą o tym osoby, które się nudzą, nie są ON, a chciałyby wypełnić ową ankietę. Jeśli, w którejś ankiecie napotkam odpowiedzi wykluczające się, wówczas mam podstawy do tego, aby nie brać tak wypełnionej ankiety pod uwagę. W kwestii drugiej. Mogłam tam umieścić odpowieź uczeń/student, ale chyba nie jest to aż tak duże uchybienie?? W pytaniu dziesiątym: uważam, że jeśli będąc osobą niepełnosprawną jesteś w stanie samodzielenie robić wszystko, nic cię nie ogranicza, to masz mieszkanie przystosowane :-) W pytaniu 18: uważam, że odpowiedź nie wiem/zależy, nie jest potrzebna. Jeśli zajmujesz się badaniem grzybków, to i bezpłatne szkolenie na mykologa jest tu istotne. Z kolei pytanie 21, to już techniczna kwestia. Ankietę tworzyłam na str. www i tak po prostu jest tam ustawione. Nie miałam na to żadnego wpływu, chyba że coś przeoczyłam. Dzięks za wnikliwą (chyba wnikliwą) analizę mojej ankiety. Pozdrawiam, Halina Rowińska.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2007-08-30 12:10
Ad 2-4: w takim razie pragnę tylko uczulić, że o ile wymienność grupa/stopień jest raczej znana, o tyle ze "stopniem niezdolności do pracy" mogą być problemy, bo jeżeli ktoś nigdy nie miał go orzeczonego i orzecznictwem się nie interesował, to może po prostu podać jak się czuje...
Ad. 8: w moim poczuciu to zależy do czego Ci informacja o wykształceniu. Powszechnie wiadomo, że u ON wykształcenie bardziej przekłada się na podejmowanie pracy. Jeżeli więc pytanie miałoby służyć prognozowaniu, to warto chyba wiedzieć kto się na swoim średnim, podstawowym czy licencjacie zatrzymał, a kto idzie dalej. W rzeczywistości bowiem X, który jest studentem nie będzie wstępował na rynek pracy z wykształceniem średnim, a z wyższym. Jeżeli natomiast pytasz tylko w zakresie jednego roku, albo wręcz interesuje cię jedynie metryczka, to fakt - taka dodatkowa odpowiedź nie miałaby sensu.
Jeszcze od razu wyjaśnię - wprawdzie podział na grupy wiekowe w jakimś stopniu pozwala przewidywać którzy respondenci się uczą, ale u ON jest to podejrzewam jeszcze mniej wyraźne niż u osób zdrowych, bo mogą mieć nawet kilkuletnie przesunięcia a z drugiej strony częściej przerywają edukację wcześniej (lub po latach, w nowej rzeczywistości, uzupełniają wykształcenie, bo ich rynek zmusza).
Ad 18: małe nieporozumienie, inaczej widać rozumiemy kompetencje. Dla mnie kursem poszerzającym kompetencje byłoby KAŻDE szkolenie na które się kwalifikuję i które w sposób praktyczny poszerza moją wiedzą, nie tylko dotyczące wykonywanego lub planowanego zawodu. W tym sensie kurs np. na sternika poszerza moje kompetencje nawet, jeżeli nigdy nie zamierzam pracować w ten sposób. W związku z tym bezpłatne szkolenie na sternika pasowałoby mi do pyt. 18 ale dla mnie osobiście byłoby mało interesujące, w przeciwieństwie np. do szkolenia z przekładu czy podstaw prawa. Wszystkie trzy szkolenia pasowałyby do pyt.18, a jednak chętnie przyjęłabym tylko dwa. Rozumiesz, o co mi idzie?
Pozdrawiam serdecznie
Nadrzędny Autor hali6r Dodany 2007-10-04 13:56
Dziękuję wszystkim, którzy wypełnili moją ankietę. Badania zakończone. Pozdrawiam.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / Prośba o wypełnienie ankiety (5538 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill