www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / zatrudnienie naniu posiadającej grupe o umiarowanym stopniu (6982 - wyświetleń)
- Autor sanet Dodany 2007-06-11 09:26
Witam
Chciałabym uzyskać poradę w następującej kwestii: chcemy z mężem zatrudnić osobę która posiada do końca 2009 gr o niepełnosprawności jako nianie do dziecka na 1/2 etatu. czy taki wymiar będzie wliczał sie tej osobie do lat pracy -emerytury i czy po przepracowaniu roku ta osoba dostanie kuroniówkę. Jaka jest wysokość składek do ZUS na 1/2 etatu?
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-06-13 14:24
Na podstawie art. 71.1 pkt.2a Ustawy z dn. 20 kwietnia 2004 roku o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy Prawo do zasiłku przysługuje bezrobotnemu za każdy dzień kalendarzowy po upływie 7 dni od dnia zarejestrowania się we właściwym powiatowym urzędzie pracy, jeżeli w okresie 18 miesięcy poprzedzających dzień zarejestrowania, łącznie przez okres co najmniej 365 dni był zatrudniony i osiągał wynagrodzenie w kwocie co najmniej minimalnego wynagrodzenia za pracę, od którego istnieje obowiązek opłacania składki na Fundusz Pracy, w okresie tym nie uwzględnia się okresów urlopów bezpłatnych trwających dłużej niż 30 dni.

W opisywanym przypadku zatrudniona osoba niepełnosprawna bez prawa renty socjalnej bądź z tytułu niezdolności do pracy, po zakończeniu stosunku pracy może starać się o zasiłek dla bezrobotnych pracujących na 1/2 etatu pod warunkiem, że osiągała minimalne wynagrodzenie za pracę, które wynosi 936 zł brutto. Zasiłek będzie jej przysługiwał po przepracowaniu roku na podstawie umowy o pracę.

Dla wszystkich ubezpieczonych wysokość składek na poszczególne ubezpieczenia od 1 stycznia 1999 r. wynosi:
- ubezpieczenie emerytalne: 19,52% podstawy wymiaru (9,76% po stronie pracownika i pracodawcy)
- ubezpieczenia rentowe: 13,00% podstawy wymiaru (6,5% po stronie pracownika i pracodawcy)
- ubezpieczenie chorobowe: 2,45% podstawy wymiaru
- ubezpieczenie wypadkowe: od 0,67% do 3,60% podstawy wymiaru
Składka na ubezpieczenie zdrowotne od 1 stycznia 2007 r. wynosi 9,00% podstawy wymiaru.
Nadrzędny - Autor Kasztan24 Dodany 2007-07-21 15:15
Zgadzam się. Sam cierpię na postępujący rdzeniowy zanik mięśni, co oznacza, że jestem prawdziwym inwalidą tj. nie chodzę, nie ubiorę się sam, nie przesadzę się sam na wózek (często słyszę takie bzdurne pytania  aha czyli ktoś musi Ci pomóc się ubrać - bzdura, nie pomóc tylko dosłownie ubrać. Pomóc to można meble przesunąć). Mimo wielu braków w edukacji na poziomie szkole średniej (okrojony program nauczania do minumum), zdałem na studia magisterskie a teraz kończę doktorat - wszystko dzięki mojej mamie, która poświęciła się dla mnie przechodząc na wcześniejszą emeryturę - 738zł emerytury, a na kryminalistów w cipie Państwo wydaje ... ile to wydaje 1500, 2000 zł czy może więcej. Dla prawdziych inwalidów takich jak ja pracy nie ma bo całe dofinansownie PFRON jest kierowane dla tych zdrowych konowałów z II i III grupą inwalidztwa. Wystarczy poczytać ogłoszenia typu, cześć nazywam się Mirek mam II grupę, jestem zupełnie sprawny, moje ulubione sporty to jazda na rowerze i na nartach. NO NIE CHOLERY MOŻNA DOSTAĆ.

Zamieściłem swoje ogłoszenie - szukam pracy, na vortalu www.pelnosprawniwpracy.pl  z adnotacją, że PFRON nie wspiera takich jak ja bo woli finansować tych zdrowych konowałów zatrudnionych np. w firmie IMPEL.  I wiecie co, te konusy z PFRON wycięli mi tą adnotację - PRAWDA W OCZY KOLE !!!.  W Polsce jest góra 100 tys osób naprawdę potrzebujących pomocy. System świadczeń społecznych to też kpina. Ja dostaję na 153 zł dodatku pielęgnacyjnego, czyli tyle samo co zdrowy 75 latek. A dlaczego ten co ma 75 lat też dostaje - bo mu się należy - no śmiechu warte.

W 2002 roku w PFRON był program -dofinansowanie do zakupu samochodu. NO ludzie prawdziwy inwalida sam się na wózek nie przesadzi, a co dopiero do samochodu.

TAK WYGLĄDA SYTUACJA PRAWDZIWEGO INWALIDY W POLSCE:

1. Nie może liczyć na Państwo. Jak nie ma kogoś kto jest przy nim przez cała dobę i niestety musi umierać. Pielęgniarka przychodzi co 2 dni  na 2 godziny ale i tak przy nim nic nie zrobi - przykład pan Świtoń, który jako pierwszy wystąpił z wnioskiem o eutanazję, bo wiedział, że jak rodzice umrą to będzie zdychał (ja też tak będę miał jak mamy zabraknie).

2. Nie liczy się jaki mam rzeczywiście stopień niepełnosprawności tylko do której grupy inwalidztwa jesteś zaszeregowany i
jaki masz dochód - czyli możesz być zdany w 100% na kogoś, ale ja ci przekroczy dochód o np. 2 zł to klapa - nie możesz na pomoc np z MOPSu.

3.PFRON nie ma żadnego programu skierowanego do prawdziwych niepełnosprawnych. Z pomocy PFRON przeważnie zdrowe konusy
przykład w 2001 lub 2002 (dokładnie nie pamiętam roku) roku spotkałem zupełnie zdrowego faceta, którzy skorzystał z pomocy PFRON - dofiansowanie do samochodu. Okazało się, że facet wyłudził z PFRON 10 tys PLN, bo miał "lewe" legalne zaświadczenie o II grupie (czytaj zapłacić lekarzowi za wystawienie zaświadczenia). Ponadto PFRON finansuje zakup sprzętu dla tych debilnych kretynów, którzy skaczą na główkę, a później biadolą jak to im źle. Pobyt w specjalistycznych szpitalu zaraz po urazie kręgosłupa to koszt min 100 tys PLN- a do dopiero początek wydatków. Czyli na tych debilów co z własnej głupoty są niepełnosprawni, są pieniądze, a dla nas ich nie ma.

4. Komunikacja miejska. Nowe autobusy niskopodłogowe kosztujące nawet 40% drożej od "normalnych" nie spełniają swojej funkcji.
Klapy sa pourywane, nie można ich otworzyć bądź są w tak kiepskiej formie, że lepiej z nich nie korzystać. Do tego chamscy kierowcy, którzy nie chcą tych klap otwierać (niektóre klapy zamykane sa na specjalny klucz). A i tak masz szczęście jak autobus przyjedzie właściwy - a jak nie to czekasz 1gdz na następny. GDZIE TAK JEST. WE      W.R.O.C.Ł.A.W.I.U      !!!!

5. Dostęp do edukacji. Jasne jak mówimy o rynku pracy to powinno być równouprawnienie, ale aby znaleźć pracę trzeba mieć wykształcenie, a tego prawdziwy inwalidzi (poza nielicznymi wyjątkami) nie mają.

6.,7.,8. ...... n, itd. I tych problemów można mnożyć.

WIĘC DARUJCIE SOBIE TE BZDURNE KAMPANIE.

OBECNIE DLA TAKICH JA MY, TWORZY SIĘ "EKONOMICZNE" OBOZY KONCENTRACYJNE.
NIE MASZ PRACY, TO NIE MASZ PIENIĘDZY, A JAK NIE MASZ PIENIĘDZY TO ZDYCHASZ.
HITLER PRZYNAJMNIEJ NIE ROZKŁADAŁ NICZEGO NA RATY. SZYBKO WYZWOLIŁBY MNIE
I DO MNIE PODOBNYCH OD TEGO CIERPIENIA. A TAK MUSZĘ ZDYCHAĆ PO MAŁU (nawet nie umierać,
bo jesteśmy traktowani jak ostatnie ścierwo w tym kraju).

Prawdziwy Niepełnosprawny
(nie z własnej głupoty)
Nadrzędny Autor Meduza Dodany 2007-08-31 09:37
Uważam, że twe rozgoryczenie jest nieadekwatne do życia. Bo to nieprawda, że Ty jesteś prawdziwy inwalida a ktoś fałszywy. Każdemu cos dolega, nawet tzw. zdrowemu bez grupy inwalidzkiej.
A wszystko co człowiek doświadcza złego i cierpienie to niestety z własnej głupoty czy inaczej niewiedzy. To niewazne czy akurat tę głupotę masz z tego obecnego życia, czy z poprzednich żywotów (reikarnacja! dusz jest naprawdę), i dlatego nigdy nie warto żyć bezmyślnie bo zawsze trzeba potem to "odrobić".
Zamiast użalać się nad swym losem, to bądz wdzięczny za to ze mogłes i zrobiłes studia, a reszte też osiągniesz jak się uprzesz, niezaleznie czy tylko będziesz miał ruchome gałki oczne...
Byc niezależnym to cel który każdy z nas powinien dążyc, a to że masz kogoś kto Cię wspiera to niesamowite.
A PFRON jest taki jaki jest, i tak sporo już zrobił, bo dawniej to nie istniała żadna taka instytucja, która by zrobiła dla niepełnosprawnych to co już mamy. Jakby nie patrząc, to w PFRON też są ludzie i ludziska, i też mogą być i tam nadużycia, ale do tego są inne organa...

Ponadto, ciesz się że masz nie tylko mamę ale i rentę, bo wiele osób ma tylko z OPS na podstawie comiesięcznych decyzji jakieś grosze albo i nie.  
Nadrzędny Autor Meduza Dodany 2007-08-31 09:10
Też chciałabym zatrudnić nianię, ale mam obawy jak (!) znaleźć zaufaną osobę i jak formalnie jej płacic, by nie mieć problemów potem z nią, że niby za mało... Bo te nianie ogólnodostępne z rynku biorą na ręke minimum 1000 zł. 
Czy te koszty na nianię można sobie jakoś odliczyć od dochodu czy podatku? Czy można uzyskać dofinansowanie z PFRON na taką nianię z grupą inwalidzką (I, II)? Jakie to są dofinansowania?
I jak ją znaleźć? Gdzie szukać?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Praca / zatrudnienie naniu posiadającej grupe o umiarowanym stopniu (6982 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill