www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / jak to jest z przejadami PKP i PKS???? (5073 - wyświetleń)
- Autor mARCIN-26 Dodany 2006-06-25 06:10
Własnie posiadam znaczny stopień niepełnosprawności i chciałbym się dowiedzieć jakie ulgi mi przysługuja przy przejazdach PKp i Pks???czytałem ustawe z 20 czerwca 1992r i jakos nie moge tego zrozumiec, raz czytam że mam prawo do bezpłatnych przejazdów wraz z opiekunem a w po zmianie z 21 grudnia 2001r roku juz nic nie rozumiem bo nie moge nic tam znaleźc na swój temat.także prosze o pomoc w wyjasnieniu tej sprawy.jak to jest z tymi ulgami??Czym mam prawo do bezpłatnych przerjazdów czy tez tylko do ulgowych w jakims procencie???I oczywiście mój opiekun.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2006-06-26 11:02
Zgodnie z Ustawą z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego (Dz.U.02.175.1440), osoby niepełnosprawne, które posiadają orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, mają prawo do:
- 49% ulgi na przejazdy w pociągach PKP - tylko w klasie 2 pociągów osobowych, 
- 37 % ulgi w pociągach pośpiesznych, ekspresowych, IC i EC, 
- 49% na przejazdy w autobusach PKS w komunikacji zwykłej, na podstawie biletów jednorazowych, 
- 37% ulgi w autobusach PKS pośpiesznych i przyspieszonych, na podstawie biletów jednorazowych, 
- 95% ulgi na przejazdy w pociągach PKP i autobusach PKS dla opiekuna towarzyszącego w podróży (na podstawie jednego z dokumentów podopiecznego oraz biletów jednorazowych), przy czym opiekun musi być pełnoletni (skończone 18 lat) a w przypadku osoby niewidomej musi mieć skończone 13 lat.
Informacje na temat ulg i uprawnień przysługujących osobom niepełnosprawnym znajdują się na stronie:
http://www.niepelnosprawni.info/ledge/x/3544
Nadrzędny - Autor mARCIN-26 Dodany 2006-06-26 13:38
dzieki za info, ale jeszcze chciałbym się dowiedziec czy opiekun mój musi być gdzies ustalony prawnie czy tylko chodzi o osobe towarzysząca?? np za każdym razem z inną???
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2006-06-28 15:06 Zmieniony 2006-06-28 15:31
Zgodnie z przepisami opiekunem osoby niepełnosprawnej w podróży może być każdy, zarówno członkowie rodziny jak i osoby niespokrewnione. Jest to zgodne z Ustawą z dnia 20 czerwca 1992 r. o uprawnieniach do ulgowych przejazdów środkami publicznego transportu zbiorowego -
opiekunem lub przewodnikiem jest jedna osoba pełnoletnia, a w przypadku przewodnika osoby niewidomej - osoba, która ukończyła 13 lat, albo pies - przewodnik.
Więcej informacje na temat ulg przysługujących osobom niepełnosprawnym na przejazdy PKP i PKS znajduje się na stronie:
http://www.niepelnosprawni.info/ledge/x/3916
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / jak to jest z przejadami PKP i PKS???? (5073 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill