www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / bariery architektoniczne (6519 - wyświetleń)
- Autor jagoda 12 Dodany 2008-09-03 23:17
Mam pytanie;czy istnieje aktualny katalog elementów likwidujacych bariery architektoniczne?Jak często można składać wniosek?
Czy kwota dofinansowania jest odgórna,czy ustalana dla danego oddziału PCPR.Ja jak idę do naszego PCPR i zadaję pytanie,to Pani mnie ignoruje.Chciałabym wnioskować pwymianę podłog na antypoślizgowe,wymianę płytek na schodach zewnętrznych i balustrady oraz drzwi wejściowe automatyczne.Co mogę to biore kredyt i sama robię.Zaznaczam,iż mam 12 letnia córke z porazeniem czterkonczynowym.Samodzielnie nie chodzi,dzwigam ja,wózek mam ale spacerówkę.A moze jest w Polsce osoba,która doradza co mozna by w mieszkaniyu zmienic aby ułatwic sobie i dziecku zycie.Za chwilę ,jak mi siądzie kręgosłup od dzwigania to nie wiem kto nami sie zajmie,ja za niedługo skończę40 lat.Też już nie mam siły,ani pieniędzy
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2008-09-04 13:01
Nie jestem specjalistą (na przyszłość - lepiej takie pytania zamieszczać w dziale Porady Centrum Integracji - jest większa szansa, że odpowie na nie ekspert) ale powertowałam dostępne informacje i wychodzi mi tak:

Porada prawna w sprawie likwidowania barier architektonicznych autorstwa Fundacji Fuga Mundi (kliknij)

Streszczając:

- PCPRy nie są zobowiązane do przestrzegania żadnych sztywnych ram co do katalogu elementów likwidujących bariery (choć istnieje taki katalog stworzony przez PFRON: kliknij - plik pdf).
- Wniosek o dofinansowanie można składać raz na 3 lata za wyjątkiem sytuacji, w których masz zaległości wobec PFRONu lub inną umowę z Funduszem rozwiązano z Twojej przyczyny. Dodatkowe źródło takiej informacji - kliknij
- Kwota dofinansowania "wynosi do 80% kosztów przedsięwzięcia, nie więcej jednak niż do wysokości piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia" przy czym przeciętne wynagrodzenie ustala GUS - dla II kwartału 2008  wyniosło ono 2951,36 zł (kliknij).
- Ważne: "Dofinansowanie nie może obejmować kosztów realizacji zadania poniesionych przed przyznaniem środków i zawarciem odpowiedniej umowy." co oznacza, że ubiegając się o zniesienie barier architektonicznych musisz poczekać na decyzję PCPRu i nie zaczynać remontu samodzielnie, bo za to co zrobisz przed zawarciem umowy nie otrzymasz pieniędzy.

Pozdrawiam
Nadrzędny Autor 62norbi Dodany 2008-09-04 13:14 Zmieniony 2008-09-04 13:18
Pani Jagoda 12

Niech Pani zadzwoni pod nr tel.502177808, tam się Pani dowie wszystkiego o wszelkich dofinansowaniach i  o usuwaniu barier architektonicznych....

Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-09-08 12:08
Niestety nie istnieje katalog prac, jakie można wykonać w ramach likwidacji barier architektonicznych. Spowodowane jest to tym, że każdy wniosek jest rozpatrywany indywidualnie, zgodnie z potrzebami osoby niepełnosprawnej mającej trudności w poruszaniu się, a także z możliwościami finansowymi jednostki rozpatrującej wniosek (MOPS, PCPR).
Nie ma jednej ustalonej kwoty na dane prace. Wysokość dofinansowania zadań w ramach likwidacji barier technicznych wynosi do 80% koszów przedsięwzięcia, pozostałe 20% pokrywa wnioskodawca. Warto zaznaczyć wysokość dofinansowania nie może przekroczyć piętnastokrotnego przeciętnego wynagrodzenia (przeciętne wynagrodzenie w gospodarce narodowej jest ogłaszane co kwartał w Monitorze Polskim, obecnie wynosi ono 2 951,36 zł i obowiązuje do 30 listopada 2008 r.).
We wniosku o likwidację barier architektonicznych powinna Pani zamieścić potrzeby  jakie ma córka w związku z niepełnosprawnością, wskazać bariery w mieszkaniu będące dla córki dużym utrudnieniem. Informacje zamieszczone we wniosku są jedynie propozycją.
Po analizie złożonego wniosku przeprowadzana jest wizja lokalna w miejscu zamieszkania osoby niepełnosprawnej w celu zapoznania się z warunkami mieszkaniowymi oraz weryfikacji zasadności zaproponowanego przez wnioskodawcę rozwiązania.
W przypadku pozytywnie zaopiniowanego wniosku wnioskodawca uzupełnia wniosek o niezbędne dokumenty (kosztorys, projekt budowlany).
Następnie zawierana jest umowa, która określa zakres zadań, czas trwania prac, kwotę dofinansowania i udziału własnego oraz sposób rozliczenia.
Dopiero po podpisaniu umowy możliwe jest rozpoczęcie prac. Wszelkie działania podjęte przed podpisaniem umowy nie zostaną objęte dofinansowaniem.
Polecam także zapoznanie się z informacjami zawartymi w publikacji Stowarzyszenia Przyjaciół Integracji dostępnej pod wskazanym linkiem: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/21653
Nadrzędny Autor 62norbi Dodany 2008-09-12 11:21
Gdyby istniał taki katalog to Państwo musiałoby usunąć wszystkie bariery budowlane  które napotykają "ON" w budynkach użyteczności publicznych i woli aby każdy wniosek był rozpatrywany z osobna, a każdy urzędas miał dowolny sposób na interpretację prawa... Dlatego też wszystkie te procesy są porozdawane różnym instytucjom rzekomo wspierające (Charytatywne).... 
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / bariery architektoniczne (6519 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill