www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Pefron, likwidacja barier w komunikowaniu (35562 - wyświetleń)
- Autor Thule Dodany 2007-03-02 21:01
Cytuje:"Likwidacja barier technicznych i w komunkowaniu się ma za zadanie umożliwienie lub znaczne ułatwienie osobie niepełnosprawnej wykonywanie podstawowych codziennych czynnosci lub kontatktów z otoczeniem, wiec dofinansowanie może dotyczyć sprzętów, które zgodnie z indywidualnymi potrzebami osoby niepełnosprawnej temu służą".

Moje pytanie brzmi: Ponieważ jest to bardzo szeroka definicja, co z wiązku z tym objęte jest takowym dofinansowaniem i kto moze z niego skorzystać?
Dziękuje za odpowiedz.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2007-03-02 22:13
Thule, jak rany... Wydawało się, że jesteś dosyć zaradna i oczytana, a tu... Z podziwu godną częstotliwością wypytujesz TUTAJ o sprawy, głównie dotyczące PFRON-u, o których sensownie i wiążąco (na ile to możliwe) wypowiedzieć się zwykle może wyłącznie prowadzący program, dofinasowania czy akcje. Dlaczego nie szukasz u źródeł - zanim zadasz pytanie rzeczywiście problematyczne i wymagające objaśnienia? I nie mów mi, że na infolinię nie sposób się dodzwonić, bo oni dysponują naprawdę masą zwyczajnych numerów telefonicznych, pod którym te informacje są osiągalne.
A poza tym, stawiasz pytania ogólnikowe, niesprecyzowane, w domyśle - a już tym poniżej to już mnie kompletnie powaliłaś na łopatki.
Przecież to oczywiste, że dla każdego rodzaju niesprawności można uzasadnić masę produktów, ułatwiających życie - po prostu w granicach zdrowego rozsądku, ale i wyobraźni. Ostatnio słyszałam o pani, która odpisała jako ulgę rehabilitacyjną klocki lego dla dziecka z downem - i US to uznał, bo uzasadniła, że jej dziecku to potrzebne do rehabilitacji.
Ty też możesz uruchomić swoją inwencję i nie pytać, jak uzasadnić wniosek - to mają być Twoje uzasadnienia i potrzeby.
Wybacz nerwowość, ale czasami nie wiem, czy po prostu sprawdzasz zasób wiedzy ludzi z centrum, idziesz na łatwiznę czy Ci się nie chce....
Pzdr.
Nadrzędny Autor Thule Dodany 2007-03-03 10:43
Witam.
Zadziwia mnie Twoja pewność i przeświadczenie, że nie pytałam u źródeł.
Jeśli stawiam tezy jak mówisz nie sprecyzowane, to nie są moje tezy wyssane z palca :-)
Ps. ja nie pytam o uzasadnienie wniosku
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-03-03 18:43
Przykładowy zakres rzeczowy dofinansowania
1. Likwidacja barier w komunikowaniu się: zakup aparatu telefonicznego bezprzewodowego, telefaxu, maszyny do pisania językiem Braillea, radiomagnetofonu, dyktafonu, lup, okularów, powiększalników, zakup aparatów słuchowych i systemów wspomagania słyszenia, zakup komputera stacjonarnego lub przenośnego wraz z urządzeniami peryferyjnymi, oprogramowaniem i montażem przyłącza do sieci Internet.

2.Likwidacja barier technicznych: dla osób poruszajacych sie na wózku inwalidzkim - dostosowane meble, w tym niskie blaty umożliwiajace wjazd wózkiem pod nie, szafki kuchenne z półkami na prowadnicach, przystosowanie wyposażenia pokoju, w tym zakup odpowiedniego łóżka, stołu, szafy ubraniowej, biurka do pracy, zakup aparatu do pomiaru ciśnienia tętniczego, glukometru.

Przepisy regulujące przyznawanie dofinansowania ze środków PFRON likwidacji barier w komunikowaniu się i technicznych nie zawierają katalogu przedmiotów/sprzętów, których dotyczy to dofinansowanie. PCPR dokonuje kwalifikacji, oceniajac indywidualne potrzeby osoby niepełnosprawnej wynikające z posiadanej niepełnosprawności oraz niezbędność sprzętu w procesie rehabilitacji społecznej.
   
O dofinansowanie ze środków PFRON likwidacji barier w komunikowaniu sie i technicznych może ubiegać się osoba niepełnosprawna tj. osoba posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawnosci lub orzeczenie traktowane na równi z tym orzeczeniem, jezeli jest to uzasadnione potrzebami wynikającymi z niepełnosprawności.

Dofinansowanie ze środków Funduszu nie przysługuje, jeżeli podmiot ubiegajacy się o dofinansowanie ma zaległości wobec Funduszu lub podmiot ten był, w ciagu trzech lat przed złożeniem wniosku, stroną umowy zawartej z Funduszem i rozwiązanej z przyczyn leżących po stronie podmiotu.

Dofinansowanie, o którym mowa nie przysługuje osobom niepełnosprawnym, które w ciągu trzech lat przed złożeniem wniosku uzyskały odpowiednio na te cele dofinansowanie ze środków Funduszu.

Podstawa prawna:
1. Ustawa z dnia 27 sierpnia 1997r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób nipełnosprawnych (Dz. U. Nr 123, poz. 776 z późn. zm.)
2. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych (Dz.U. Nr 96, poz.861 z późn. zm.).
Nadrzędny - Autor Thule Dodany 2007-03-03 21:17
Dziękuję za udzielenie merytorycznie wyczerpującej odpowiedzi.
Nadrzędny - Autor fafu80 Dodany 2007-09-11 22:33
no tak wszystko ok wiemy co i jak co można czego nie można ja mam z tej samej dziedziny problem i muszę go szybko rozwiązać , mam taki problem co ma pisać dokładnie jakie bariery ma mi wpisać lekarz bo już mam 2 zaświadczenie i centrum zada następnego zaświadczenia o barierach w komunikowaniu sie chodzę do lekarza hematologa on nie wie o co chodzi ja nie umiem mu tego wyjaśnić , może mam iść do innego lekarza może macie jakieś rady proszę o szybką odpowiedz bo mam nie wiele czasu na załatwienie tego papierka  i szczerze mówiąc ręce opadają jak nic nikt nie wie.

ps.dodam ze jestem chory na Hemofilię i mam problemy z poruszaniem sie na nogach i potrzebny mi jest komputer
Nadrzędny Autor Zygmunt Dodany 2007-09-13 07:36
Witam
Szanowny Panie. Refundacja sprzetu komputerowego jak z tekstu wynika przynależna jest do barier w komunikowaniu się. Lecz zbyt mało informacji Pan podał. Bo bardzo wazne jest czy Szanowny Pan pracuje czy też nie? Czy jesli Pan pracuje to w domu, czy też poza nim? A może Pan jest na rencie i chce pracować? To bardzo wazne pytania.
Komputer służy dla ON poto aby zwiększyć zasób wiedzy i co za tym idzie zwiększyć szanse na zatrudnienie. Poszeżyć kwalifikacje ku temu. Czym nie traci Pan kontaktu z otoczeniem.

Konkretnie bariery w komunikowaniu się wynikające z Pana dokumentów zdrowia ( orzeczenie ZUS ).

Pozdrawiam Zygmunt
Nadrzędny - Autor Meduza Dodany 2007-09-12 21:36
Mnie zadziwia zróżnicowanie dofinansowania na np. zakup aparatu słuchowego w różnych rejonach przez PCPRy...
W Warszawie na zakup 1 aparatu dla dorosłej osoby jest do kwoty tylko 800 zł, w innych na 1 aparat przeznacza sie 1500-1600 zł albo i więcej....

Dlaczego są te różnice, przecież ceny aparatów są raczej podobne w całej Polsce? Dlaczego jedni dostają więcej a inni mniej?
Porządny aparat słuchowy do znacznego ubytku kosztuje jeden około 5 tysiecy zł, a żeby opoznic głuchotę to trzeba nosic 2 naraz, co jest b.rzadkie u Polaków własnie ze względu na cenę!
Nadrzędny - Autor Zygmunt Dodany 2007-09-13 07:43
Witam
Szanowna Pani. Zróżnicowanie to nie wynika z wysnutego przez Pania wniosku, że jedni dostaja mniej a drudzy więcej i dla tego to zróżnicowanie. To nie jest tak.
Ośrodki PCPR kierują się włąsnymi zarządzeniemi wewnętrzymi i statutami. Czy każdy z nich otrzymuje równy przydział środków finansowych - gólnie - nie wiem. Może zróżnicowanie to zależy od ilości ON i chorych w okręgu? Być może. Czy to jest sprawiedliwe, to już inny temat na który każdy ma własne zdanie.
Pozdrawiam Zygmunt
Nadrzędny - Autor Meduza Dodany 2007-09-13 10:16
Szanowny Panie...
Ustawa ma zapewniać pomoc dla niepełnosprawnych bez takiego zróznicowania... Na pewno to jest krzywdzące dla mieszkańców stolicy, skoro jest aż 50% mniej dofinansowania, które i tak nie pokrywa wartości dobrego sprzętu jak porzadny dobry aparat słuchowy ktory kosztuje jeden ok.5 tys.zł.
Gdzie można napisać "zażalenie" na taką praktykę stosowaną w CPR w Warszawie, co można zrobić, gdzie i jakiego posła się zwrócic...
Jakie działania są tu wskazane, by cos zmienic!?

Uważam że osoby z niedosłuchem są mocno dyskryminowane przez przepisy, wciąż pokutuje pogląd że osoba niedosłyszaca to osoba opozniona umysłowo czy chora psychicznie...i nie chce się je wspierać.
Zwłaszcza, że jesli taka osoba nie jest czynna zaodowo, to dofinansowanie dostaje z NFZ na 1 aparat, co powoduje ze niecałe 4% niedosłyszacych w Polsce ma aparaty na 2 uszy jak Pan Bóg stworzył, a w krajach UE jest to 50-70%!
Dziwi mnie to, bo to jakby np. niedowidzacy miał dofinansowanie na jedno oko w okularach, bo .... To absurd i paranoja!

Jeszcze dzieci mają dofinansowanie na 2, ale osoby dorosłe by mogły samodzielnie funkcjonowac w spoleczenstwie to juz traktowane są jako cos gorszego... a przeciez i one maja rodziny, dzieci i musza je utrzymac, co jest jeszcze bardziej utrudnione jak nie ma sie 2 aparatow słuchowych! Mało tego, systemy FM, co kosztuja 11 tys zł wogóle nie są nawet w połowie tez pokrywane dla dorosłych, a jest to sprzet niezbedny w rozmowach kwalifikacyjnych w pracy, zebraniach, na codzien, i w dokwalifikowaniu sie jak nauka jezyka obcego, co jest wyjatkowe trudne dla niedosłyszacego...
Mało tego, niedosłyszacy sa dyskryminowane nawet w urzedach jak sądy, nie ma nagłosnienia i utrudnia sie na adwokata z urzedu by miec rowne szanse podczas przebiegu rozprawy sadowej...
To tylko niektore aspekty tego problemu...
Nadrzędny Autor furtys Dodany 2023-04-07 07:33
Cześć! Potrzebuję wypożyczyć łóżko rehabilitacyjne dla mojego bliskiego w Kędzierzynie Koźlu lub https://wypozyczalniamilmed.pl/wynajem/lozka-rehabilitacyjne/kedzierzyn-kozle/ w okolicach. Czy ktoś z Was miał już do czynienia z taką firmą i może polecić mi jakieś miejsce? Zależy mi na jakości sprzętu oraz profesjonalnym podejściu ze strony pracowników. Będę wdzięczny za wszelkie sugestie i rekomendacje!
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Pefron, likwidacja barier w komunikowaniu (35562 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill