www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta z powodu wady wzroku - czy przysługuje ? (66716 - wyświetleń)
- Autor patrykkk Dodany 2008-09-24 13:24
Witam.
Obecnie mam wadę wzroku - 6,0 dioptrii (krótkowzroczność) na lewe i prawe oko. Jest to moje jedyne schorzenie.
Czy ze względu na tak dużą wadę moge starać się o jakąś rente, grupe inwalidzką,orzeczenie o niepełnosprawności,itp?
Jeżeli jest taka możliwość to czy najpierw trzeba zgłosić się do okulisty który musi skierować taką osobę na komisje orzecznictwa o niepełnosprawności, czy najpierw trzeba iśc na komisje i oni kierują do okulisty?
Z góry dziękuje za odpowiedź, pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-09-24 14:16
a co porabiasz ??
pracujesz  uczysz sie, bo od tego zależy odpowiedź
Nadrzędny - Autor patrykkk Dodany 2008-09-24 14:22
skończyłem nauke (studia) rok temu.
Następnie odbyłem dwa staże jako pracownik biurowy, a w tej chwili jestem bezrobotny.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-09-24 16:29

>> skończyłem nauke (studia) rok temu.


Następnie odbyłem dwa staże jako pracownik biurowy, a w tej chwili jestem bezrobotny. <<<

I znowu trzeba zapytać ile  masz lat i ile masz przepracowane..
Najważniejsze  kiedy stwierdzono schorzenie ?
Jeżeli stwierdzono  przed ukończeniem  25 roku życia ( studia) to możesz próbować  starać sie o rentę socjalną...
Jeżeli schorzenie zaistniało później podczas wykonywania pracy lub po tym okresie .. Możesz starać się o rentę ZUS
ale musisz spełnić nast. wymagania
&#8226; 1 rok, gdy niezdolność do pracy powstała przed 20. rokiem życia
&#8226; 2 lata - u osób w wieku od 20 do 22 lat
&#8226; 3 lata - u osób w przedziale wiekowym od 22 do 25 lat
&#8226; 4 lata - u osób od 25 do 30 lat
&#8226; 5 lat - gdy osoba ma powyżej 30 lat.

Podane za  Stronami ZUS..
Nadrzędny - Autor patrykkk Dodany 2008-09-24 17:13 Zmieniony 2008-09-24 18:04
mam 23 lata
a przepracowane 10 miesięcy (tylko i wyłącznie na dwóch umowach stażowych)
schorzenie stwierdzono gdy miałem 14 lat (wtedy miałem -4 dioptrie)
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2008-09-24 20:39

>>>>>chorzenie stwierdzono gdy miałem 14 lat (wtedy miałem -4 dioptrie) <<<<


Pozostaje  ci sie jedynie ubiegać  o rentę socjalną
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-09-25 09:47
Jeśli chodzi o orzecznictwo, wszystkie informacje na ten temat znajdzie Pan na stronie
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/15120

Natomiast jeśli chodzi o renty oraz świadczenia proponuję zapoznać się z materiałami dostępnymi pod  adresem 
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/5081 emeryt i renty
Nadrzędny - Autor ku85bus Dodany 2009-06-29 23:36
witam
mam pytanie jak  mam wadę wzroku l -11 p -8  + zwyrodnienia plamki posiadam
grube inwalidzka  3 na stałe lekka mam 24 lata przepracowane 7 lat czy
dostane rente ?
proszę o odpisanie pozdrawiam
Nadrzędny Autor Arkadiusz.T Dodany 2009-06-30 20:38
Ogólnie 7 lat pracy przy twoim wieku wystarczy, a czy ZUS da rentę to już nie wiem, złożyć wniosek i czekać.
Nadrzędny - Autor agolka Dodany 2009-06-30 21:27
To czy ZUS uzna niezdolność do pracy zależy od zawodu wyuczonego, charakteru i rodzaju wykonywanej pracy, poziom wykształcenia. Bierze też możliwość przekwalifikowania. Ja miałam pracę wymagającą dobrego wzroku i z tego powodu 15 lat byłam na rencie. Teraz zostałam przekwalifikowana (podjęłam pracę w zakładzie chronionym) i odzyskałam w ten sposób zdolność do pracy. To czy było to słuszne- osądzi sąd.
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2009-07-01 12:08

>>>mam pytanie jak  mam wadę wzroku l -11 p -8  + zwyrodnienia plamki posiadam


grube inwalidzka  3 na stałe lekka mam 24 lata przepracowane 7 lat czy
dostane rente ?<<

  Masz przyznaną grupę poza ZUS.. ZUS nie honoruje decyzja poza ZUS.. Istotnym pytaniem  jest kiedy powstała niesprawność..??? Aby dostać rentę z ZUS..  Niesprawność musi powstać w czasie okresu  zatrudnienia    lub  po okresie zatrudnienia np. na zasiłku dla bezrobotnych..
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-07-01 19:25
renta z ZUSu to jak wygrana na loterii :-) trzeba miec szczescie
Nadrzędny - Autor manti2 Dodany 2009-07-20 18:47
A ja mam takie pytanie. Mam duza wade wzroku -9,-9,5 D. Chce starac sie o wydanie orzeczenia o stopniu niepelnosprawnosci. Wypelniam wlasnie wniosek i jest tam taki podpunkt.

Korzystanie ze sprzetu rehabilitacyjnego:
niezbedne / wskazane / zbedne

No i moje pytanie jest takie. Czy okulary zaliczamy do sprzetu rehabilitacyjnego ?

Wydaje mi sie, ze nie, ale wole sie upewnic. Pozdrawiam!
Nadrzędny - Autor Arkadiusz.T Dodany 2009-07-20 21:06
Tylko szkła od okularów są podpięte jako rehabilitacyjne, oprawki nie, a i tak z tego są marne grosze, bo dofinansowują 150% limitu NFZ,a NFZ zawsze malutko daje.
Nadrzędny Autor manti2 Dodany 2009-07-21 08:37
Czyli moge zaznaczyc ze jest to sprzet rehabilitacyjny ?
Nadrzędny Autor asia5010 Dodany 2009-11-08 00:31
Manti2 -Proszę napisz mi czy udało ci się otrzymać stopień niepełnosprawności .Ja mam wadę wzroku -14 plus astygmatyzm ,zwyrodnienie i odłaczenie ciała szklistego i niestety nie kfalifikuje sie na otrzymanie jakiegokolwiek stopnia,chyba dlatego że przyszłam na komisje w szkłach kontaktowych .
Nadrzędny Autor Beata-pw Dodany 2018-05-22 09:09
Witajcie,
Mam 34 lara. Pracuje od ukonczenia studiow( turystyka)  tj 8 lat. Ostatnie 5 pracuje przy komputerze, wzrok mi sie pogorszyl i robiac kokejne badania okazalo sie ze mam dystrofie siatkowki. Nic nie moge zrobic zeby poprawic wzrok, omulary nie pomagaja.
Dodatkowo praca przy komputerze pogarsza moj stan wzroku.
Czy w takim przypadku moge srarac sie o rente?
Czy o inne swiadczenia?
Z gory dziekuje za pomoc
Beara
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2009-07-21 10:28 Zmieniony 2009-07-21 10:33

>Korzystanie ze sprzetu rehabilitacyjnego>
>niezbedne / wskazane / zbedne>


odpowiedź : niezbędne, (stałe używanie)

>No i moje pytanie jest takie. Czy okulary zaliczamy do sprzetu rehabilitacyjnego ?>


odpowiedź: wyroby medyczne będące przedmiotami to: sprzęt rehabilitacyjny, środki pomocnicze i techniczne
http://www.spes.org.pl/?module=tresc&id=176
i o okularach szkłach  link
http://www.spes.org.pl/?module=tresc&id=295

oraz z tej strony poczytaj

http://www.nfz-warszawa.pl/index/pacjent

http://www.nfz.gov.pl/new/index.php?katnr=1&dzialnr=4&artnr=1213
w dole załączniki do otworzenia i przeczytania
Nadrzędny - Autor manti2 Dodany 2009-07-21 11:04
Dziękuję ogromnie :-)
Nadrzędny - Autor Zonka Dodany 2010-04-18 18:25
JA JAK STAWAŁAM O RENTĘ TO MIAŁAM  -17  -20  TO BYŁO 15 LAT TEMU ,TERAZ MAM -24  -24  I ROBIŁAM ODWOŁANIE ALE ODRZUCILI ZOSTAŁ MI TYLKO SĄD.MOŻESZ PRÓBOWAĆ ALE SZANSE NIKŁE POZDRAWIAM . POWODZENIA!!!!
Nadrzędny Autor ślipka Dodany 2010-04-27 14:59
WITAM.MAM JASKRĘ.POLE WIDZENIA SŁABIUTKIE,DUŻA KRÓTKOZWROCZNOŚĆ Z ASTYGMATYZMEM.PÓŁTORA ROKU TEMU OTRZYMAŁAM DAWNĄ I GRUPĘ Z ORZECZNITWA POZA RENTOWEGO.W STYCZNIU TEGO ROKU ZABRONIONO MI JUŻ PRACY.POWÓD;NIEWIDZĘ JUŻ W OKULARACH TABLICY Z CYFRAMI U OKULISTY A ZMIANNA OKULARÓW NIC JUŻ NIEDA I CZYTAM PRZEZ SZKŁO POWIĘKSZAJĄCE A PRACOWAŁAM JAKO PRACOWNIK OBSŁUGI NA STACJI PALIW.LEKARZ ZDECYDOWAŁ SIĘ NA WYSŁANIE MNIE NA RENTĘ.OBECNIE JESTEM NA ZWOLNIENIU LEKARSKIM.MAM STRACHA JAK BEDĘ STAWAĆ NA KOMISJE W ZUSIE,Z TEGO CO WIDZĘ W WASZYCH POSTACH WNIOSKUJE ŻE BĘDZIE CIĘŻKO.DOBRZE ŻE WAS ZNALAZŁAM.POZDRAWIAM
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Renta z powodu wady wzroku - czy przysługuje ? (66716 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill