www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zasilek pielegnacyjny (17095 - wyświetleń)
- Autor o_greg_o Dodany 2008-09-26 21:44
Witam.
Mam 22 lata. W lipcu tego roku po raz pierwszy  orzeknieto mi w ZUSie calkowita niezdolnosc do pracy na 1 rok(nigdy wczesniej nie stawalem na komisje). Na orzeczeniu wyszczegolnione jest ze naruszenie sprawnosci organizmu nastapilo przed 18 rokiem zycia. W zwiazku z czym czy mam szanse na zasilek pielegnacyjny. Wedlug mnie spelniam wymogi regulaminu tj. punkt 4:

"Do zasiłku pielęgnacyjnego uprawnione jest:
(...)
4) osoba niepełnosprawna w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli niepełnosprawność powstała w wieku do ukończenia 21 roku życia."

Jednak osoba przyjmujaca wnioski poinformowala mnie ze raczej bedzie odwolanie z tego powodu ze przed 21 rokiem zycia nie zjawilem sie na komisji. A kartoteki dotyczace historii choroby mam naprawde bogate (od 13 roku zycia). Czy warto pisac odwalanie w przypadku gdyby decyzja byla negatywna?

Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor ferdek67 Dodany 2008-09-27 09:58
Ja jestem całkowicie niezdolny do pracy i dostaję zasiłek pielęgnacyjny.Oprócz zwykłej komisji musisz stanąć do osobnej która przyznaje zasiłek pielęgnacyjny.Niestety takie są procedury.ale warto bo parę groszy się zawsze przyda.Niestety jeżeli chodzi o twój problem z wiekiem,nie jestem do końca pewny,ale walczyć zawsze warto.Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2008-09-27 11:44
Ja sądzę żę w Twoim wypadku jest szansa na przyznanie renty socjalnej ..
I z takim wnioskiem  bym wystąpił .. spełniasz wszelkie wymogi z tego zakresu.
Nie skrzyłbym decyzji a wnioskował bym  do Zus o wypłacanie renty socjalnej..  ( nie pisałbym odwołania )
Nadrzędny Autor o_greg_o Dodany 2008-09-27 12:13
Rente socjalna juz pobieram. Dopiero w tym roku dowiedzialem sie że ze swoim schorzeniem mam na to szanse. Znajomy poinformowal mnie ze mozna sie jeszcze ubiegac o ten zasilek tylko ze on stawal na komisje przed 21 rokiem zycia. Dziekuje za odpowiedzi
Nadrzędny Autor magdan10 Dodany 2008-09-27 21:48
Zawsze warto pisać odwołanie.
Moim zdaniem należy Ci się zasiłek pielęgnacyjny, bo niepełnosprawność powstała przed 21 r.ż.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-09-28 12:13
Mam pytanie  bo jeśli jesteś na I grupie , to chyba masz też wpis niezdolny do samodzielnej egzystencji , wówczas to jest podkładem do wypłacenia zasiłku pielęgnacyjnego , ale napisz do zus , wniosek , że z związku z niepełnosprawnością , i tu na podstawie orzeczenia komisji , proszę o wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego, od dnia...
bo to są dwie odrębne sprawy, należne świadczenia, owszem potem wypłacają ci razem .
JA wprawdzie już sporo lat temu to załatwiałam ,(miałem lata pracy) ale tak też było, orzeczona renta ale osobno wnioskowałam  o wypłatę pielęgnacyjnego.
Nadrzędny Autor o_greg_o Dodany 2008-09-28 12:19
W orzeczeniu jest napisane "calkowicie niezdolny do pracy" ( bez "niezdolny do samodzielnej egzystencji") co jest rownowazne z II grupa. Dodam ze studiuje dziennie i nie jestem zatrudniony. Czyli wedlug mnie kwalifikuje sie do tego czwartego podpunktu regulaminu.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-09-28 12:28 Zmieniony 2008-09-28 12:36
zapewne nie wyrównają ci nigdy bo niepełnosprawność powstała przed 18 rokiem życia ,
jedynie od dnia orzeczonej renty , ale ja poszłabym do zus i porozmawiała , a jednocześnie tam będąc , od ręki napiszesz ewentualnie wniosek o wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego .
dzisiaj niedziela , ale jutro spróbuje zadzwonić do mojego wydziału , poproszę o konsultację , jak to zrobić , potem napiszę co powiedzieli, najlepiej jak to mówią pytać u źródła, bo zrozumiałam ,że rentę socjalną wypłaca Ci zus . A to ,ze na rok , to standard , oni tak lubią orzec , szykuj się i papiery ,że się leczysz , rehabilitujesz , na następny rok -stawać na komisje, na miesiąc przed końcem renty złóż papiery do zus
a to ,że niepełnosprawność powstała przed 18 rokiem życia + to że teraz kontynuujesz naukę to na Twoją korzyść - osoba ucząca się .
Nadrzędny - Autor o_greg_o Dodany 2008-09-28 12:35
Tak, tak rente wyplaca mi ZUS. Wniosek o zasilek pielegnacyjny skladalem do MOPSu. Dodatkowo w czwartek staję na komisje orzekajaca o stopniu niepelnosprawnosci. Zobaczymy jaki stopien tam przyznaja. Bede wdzieczny za informacje. Pozdrawiam
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2008-09-28 18:53

>>Czyli wedlug mnie kwalifikuje sie do tego czwartego podpunktu regulaminu. <<


Według  takiego orzeczenia   się nie należy . Po staremu musi być przyznana  decyzja  grupa I
Ona niejako z automatu daje  z ZUS świadczenie 
Podobne w instytucja poza  ZUS owych
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-09-29 10:58 Zmieniony 2008-09-29 11:00
Witam
w rozmowie tel. z ZUS : otrzymałeś rentę socjalną , ale wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego dokonuje MOPS , ale NALEŻY  CI się , gdyż jesteś I GRUPA INWALIDZKA
w rozmowie tel. z MOPS: Należy się  ,gdyż pierwszą przesłanką wg. ustawy jest I grupa inwalidzka
Złożyć wniosek (a jeśli już złożyłeś to na twoją korzyść - czas - data) , gdyż wypłata świadczenia następuje od dnia złożenia wniosku,począwszy od miesiąca w którym składasz
przykład
obecnie wrzesień , i aby otrzymać jeszcze za miesiąc wrzesień  to najpóźniej złożyć ostatniego dnia miesiąca ,
jeśli złożysz 1 października to  wypłata zasiłku pielęgnacyjne od października .
jeśli orzeczenie masz z lipiec , a nie złożyłeś wówczas wniosku  to przepadło za tamten okres .
                                                                                           ***
                                                              (z ustawy - to co Ciebie bardziej dotyczy )

>orzeknieto mi w ZUSie calkowita niezdolnosc do pracy na 1 rok>


Zasiłek pielęgnacyjny przysługuje także:
osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia legitymującej się

- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia , jeżeli legitymuje się orzeczeniem o znacznym stopniu niepełnosprawności /lub to samo znaczy/ określenie     niezdolny     całkowicie   do   pracy

- osobie niepełnosprawnej w wieku powyżej 16 roku życia, jeżeli ma orzeczenie  o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jeżeli ta niepełnosprawność                                            powstała w wieku do  ukończenia 21 roku życia .

TY JESTEŚ NA   I GRUPA   , więc TAK NALEŻY CI SIĘ
wysokość świadczenia pielęgnacyjnego  = 153 zł miesięcznie.
(§ 6 rozporządzenia1)

Nie przysługuje CI   uprawnienia do dodatku pielęgnacyjnego (a to jest co innego niż zasiłek pielęgnacyjny)
                                                                                       ***
Jeśli byłeś w MOPS , to wprowadzono Cię w błąd ,a jeśli nie byłeś , to idź , bo masz po co , i tak jak wcześniej wspomniałam , to że jesteś osoba ucząca dziennie to na Twój plus ,
jeśli mogę tylko od siebie tak nieskromnie dodać to, aby utrzymać rentę - I grupę ,bo za rok stajesz ponownie, nie podejmuj pracy.
pozdrawiam
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2008-09-29 12:21 Zmieniony 2008-09-29 12:24

>>>>Witam


w rozmowie tel. z ZUS : otrzymałeś rentę socjalną , ale wypłatę zasiłku pielęgnacyjnego dokonuje MOPS , ale NALEŻY  CI się , gdyż jesteś I GRUPA INWALIDZKA<<<
Tu jest pewna nieścisłość
ZUS też wypłaca ale dodatek  pielęgnacyjny  mozna się strać o jedno albo zasiłek abo dodatek.
Z tego co pisze   kolega to chyba jeszcz enei ma decyzji o I grupie  znikąd..
Wątpliwosci powinna  rozwiać.
kliknij Tu
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-09-29 13:01 Zmieniony 2008-09-29 13:42
ZUS wypłaca dodatek pielęgnacyjny - to np. przy rencie tej z wypracowanych lat  i przy emeryturze
a gdy jest renta socjalna - tak mi odpowiedziano jak wyżej , dlatego w treści wyżej napisałam

>Nie przysługuje CI   uprawnienia do dodatku pielęgnacyjnego.


ogólnie dodatek i zasiłek to rodzaj dodatkowej pomocy na pokrycie potrzeb wynikających z niepełnosprawności , różnica to kwota i organ wypłacający .
a  podany link  - godunow - jest dobry
czytaj też
naciśnij na tę ramkę szarą w tekście ona się powiększy

Jesteś młody   - o_greg_o  -  22 lata, ujęto  Cię jako chorujesz od 13 roku życia jak piszesz, uczysz się studiujesz ,nie miałeś lat pracy stąd przyznano Ci rentę socjalną .

>Dodatkowo w czwartek staję na komisje orzekajaca o stopniu niepelnosprawnosci>


ten wpis - masz tu na uwadze komisję w PCPR?  stajesz dodatkowo oprócz tej komisji ZUS
chyba chodzi ci o potwierdzenie swojej choroby , czy tak, i okresu  na jaki ci przyznają .
a co zyskasz ? jeśli orzekną podobnie na rok to nic , jeśli na dłużej to wówczas będziesz miał nieco galimatisu, bo tak - jedno to dłuższe uprawnia cię do dłuższego otrzymywania zasiłku pielęgnacyjnego (we wniosku - tam jest miejsce do wypełnienia , na okresowo orzeczono niepełnosprawność- do kiedy / lub bezterminowo)
Zwróć potem na to swoją uwagę . 

                                                                               *  A to dodatkowa informacja  *
Renta socjalna przysługuje osobie, która
          jest pełnoletnia oraz
          jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
          przed ukończeniem 18. roku życia albo
          w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
          w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
Renta socjalna przysługuje zatem wyłącznie osobie, która osiągnęła pełnoletność i która jest całkowicie niezdolna do pracy. Za osobę pełnoletnią uważa się osobę, która ukończyła 18 lat. Za osobę pełnoletnią uważa się również kobietę, która zawarła związek małżeński po ukończeniu 16 lat, a nie ukończyła 18. roku życia.
Staż uprawniający do renty
Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty uzależniony jest od wieku osoby, w jakim powstała niezdolność do pracy. Okres ten wynosi:
                + 1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
                + 2 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 20 do 22 lat,
                + 3 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 22 do 25 lat,
                + 4 lata - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 25 do 30 lat,
                + 5 lat - jeżeli niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat.
Okres wymaganych 5-ciu lat w odniesieniu do osób, u których niezdolność do pracy powstała po ukończeniu 30. roku życia, musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej, renty szkoleniowej.
Nadrzędny - Autor o_greg_o Dodany 2008-09-29 15:03 Zmieniony 2008-09-29 15:21
dziekuje wszystkim za wziecie udzialu w dyskusji. W czwartek staje na komisje w Siedzibie Powiatowego Zespolu ds. Orzekania o Niepelnosprawnosci. Nie sadze zeby mi przyznano znaczny stopien (tj I grupe). Co najwyzej mam nadzieje ze dostane stopien umiarkowany na jakis dluzszy okres. Ogolnie tematem osob niepelnosprawnych zainteresowalem sie dopiero w tym roku gdy nastapilo zaostrzenie choroby (tj. zapalenia stawow biodrowych). Obecnie zazywam leki, jestem swiezo po szpitalu i wpisano mnie do kolejki na leki biologicznie.
Nadrzędny Autor Sebastian-renta socjalna Dodany 2010-08-12 11:50
Cześć jestem Sebastian mam 22 lata od urodzenia choruje na wodogłowie wrodzone oraz Trwałe uszkodzenie centralnego układu nerwowego do tego mam jeszcze kilka innych chorób tj.Skolioza, Zez zbieżny oka prawego,Refluks przełykowo-Żołądkowy i Guz o charakterze kostnym w okolicy potylicznej to są moje wszystkie choroby jestem pod stałą opieką neurologa oraz Neurochirurga.Ja mam zasiłek pielęgnacyjny przyznany na 3 lata i mam Umiarkowany stopień niepełnosprawności i byłem na komisji lekarskiej oczywiście ponieważ w Zus mi nie przyznano takiego zasiłku.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zasilek pielegnacyjny (17095 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill