www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Orzeczenie o stopniu niepelnosprawnosci... (6125 - wyświetleń)
- Autor agniechapomorze Dodany 2008-10-02 09:04
Pytanie moje dotyczy orzecznictwa...

Jezeli 2 miesiace temu skonczyla mi sie renta socjalna oraz orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepelnosprawnosci i ponowanie mi przyznano rente socjalna a na rozmowe w orzecznictwie czekam to jakie sa szanse przyznania orzeczenia o umiarkowym stopniu ? tzn czy renta zoobowiazuje do przyznania orzeczenia ? czy to wogole ma jakies znaczenie ze przyznano mi rente?

oraz czy jezeli orzeczenie   zostanie przyznane to czy bedzie wazne od daty rozmowy czy od daty wygasniecia poprzedniego orzeczenia ?
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-10-02 13:37
Orzeczenie o stopniu niepełnosprawności do celów pozarentowych wydawane jest przez Powiatowy Zespół Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, natomiast Orzeczenie o niezdolności do Pracy do celów rentowych wydawane jest przez Lekarza Orzecznika ZUS.
Jako że są to Orzeczenia wydawane przez zupełnie inne organy i nie są względem siebie równorzędne. Czyli np. orzeczenie o całkowitej niezdolności do pracy = orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, jednakże ten znak równości działa tylko w jedną stronę. Wynika to z tego, że orzeczenia wydane przez zespół ds. orzekania o niepełnosprawności traktuje się na równi z orzeczeniami wydanymi przez ZUS, bez konieczności ponownego orzekania, ale tylko do celów poza świadczeniami rentowymi.
Podstawa prawna:

Ustawa o świadczeniach rodzinnych (Dz.U.03.228.2255)
Ustawa o pomocy społecznej(Dz.U.04.64.593)

Na podstawie orzeczenia wydanego przez Powiatowy Zespół Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności, nie można ubiegać się o rentę w instytucji ubezpieczenia społecznego (ZUS).

Niekiedy elementy zawarte w orzeczeniu o inwalidztwie lub niezdolności do pracy nie są wystarczające dla uzyskania ulg i świadczeń, o które osoba niepełnosprawna chce wystąpić. Wówczas osoba ta musi poddać się badaniom Powiatowego Zespołu Do Spraw Orzekania o Niepełnosprawności.    
Nadrzędny - Autor agniechapomorze Dodany 2008-10-02 14:11 Zmieniony 2008-10-02 14:16
Tzn. jezeli przyznano mi calkowita niezdolnosc do pracy w Zusie dzisiaj mialam rozmowe, (kontynuacja renty socjalnej przyznanej mi 4 lata temu i wystawiona mi dzisiaj na 3 lata) nie jest rownowazna z orzeczeniem o umiarkownym stopniu niepelnosprawnosci? ktora wydaje powiatoowy zespol do spraw orzekania o niepelnosprawnosci ?

poniewaz rowniez staram sie o orzeczenie z powiatowego zespolu do spraw orzekania o niepelno. poniewaz chce skorzystac z funduszu pfron a dokladnie program 'student' lecz  czekam juz 2tyg. a czeka sie na tą rozmowe ok 2 miesiecy... czy jezeli przedstawie w pfronei ze mam przyznana calkowita niezdolnosc do pracy w zusie nie jest to rownowazne z orzeczeniem z powiatowego zespolu do spraw orzekania o niepeln. ?

Przepraszam ze tak cisne tymi pytaniami ale dla mnie to totalny kosmos;/

p.s.

Znalazlam na stronie pfron taka zasade:

"Co jest wymagane przy ubieganiu się o pomoc w STUDENCIE?

Osoba niepełnosprawna, która chce przystąpić do programu i uzyskać pomoc finansową z PFRON, musi:

    * posiadać orzeczenia o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności (lub orzeczenie równoważne np.: orzeczenie KRUS, ZUS),"

Orzeczenie rownowazne z Zus ? tzn ?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2008-10-02 16:23
Za wszelką cenę chcesz usłyszeć to, co byłoby najwygodniejsze w Twojej sytuacji - rozumiem, ale przeczytaj ze zrozumieniem (może nawet ze 3 razy) zarówno warunki jaki odpowiedź Integracji...
Pytasz o dwie różne rzeczy, przyznawane równolegle (nie muszą, mogą). Nie spełniasz podstawowego warunku do programu - i już pewnie nie spełnisz, bo w PFRON-ie dzieje się to, co się dzieje...
Nadrzędny - Autor agniechapomorze Dodany 2008-10-02 16:32
trudno.
Nadrzędny Autor agniechapomorze Dodany 2008-10-02 17:58
trudno i dzieki za dodanie otuchy... nc
Nadrzędny - Autor magdan10 Dodany 2008-10-03 08:46
całkowita niezdolność do pracy z ZUS jest równoważna ze stopniem umiarkowanym.
O wszelkie niejasności w sprawie Studenta zadzwoń do PFRON i dopytaj się. Na składanie wniosku masz jeszcze 1,5 tygodnia.
Nadrzędny Autor agniechapomorze Dodany 2008-10-03 09:23
dziekuje madan10! o to wlasnie mi chodzilo...
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Orzeczenie o stopniu niepelnosprawnosci... (6125 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill