www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / ulgi na przejazdy pks (4549 - wyświetleń)
- Autor lenka Dodany 2006-07-14 16:13
witam! przez pewien czas całkiem nieświadoma tego, iż przysługują mi pewne ulgi nie korzystałam z nich w pks, gdy dowiedzialam sie ze moge dojezdzac do miejsca w ktorym studiuje ze znizka 78% moja radość byla ogromna, i jezdzilam tak czas jakis pks proszac o bilet dla niepełnosprawnego studenta, pokazywałam legitymacje dostawalam bilet i wszystko bylo ok dopoki jeden z kontrolerow nie przyczepil sie ze nie mieszkam w miejscowosci i do ktorej jade, ale powiedzial mi ze moge jezdzic na ulge 37% w zwyklych autobusach pks z moim symbolem 0-04, przy umiarkowanym stopniu, jednak gdy potem chcialam kupic taki bilet kierowca nie sprzedal mi go poniewaz stwierdzil, ze ta ulga przysluguje tylko znacznemu stopniowi niepelnosprawnosci. po ktorej stronie lezy racja? czy w okresie wakacji tez moge korzystac z ulgi gdy jezdze do miejscowosci,w ktorej sie uczę, i jak jest z przejazdami komunikacja miejska?
z góry dziekuje za rozwianie watpliwosci, podrawaim
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2006-07-17 14:20
  Dzieci i młodzież niepełnosprawna uczęszczające do szkoły, nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia a studenci do 26. roku życia, ich rodzice lub opiekunowie mają prawo do78% ulgi na przejazdy w pociągach osobowych i pospiesznych, ekspresowych EC, IC PKP (tylko w 2 klasie)  i we wszystkich rodzajach autobusów PKS  na trasie z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu  do: szkoły, przedszkola, ośrodka rehabilitacji, domu pomocy społecznej, zakładu opieki zdrowotnej,poradni psychologiczno-pedagogicznej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, ośrodka wsparcia, i z powrotem, na podstawie legitymacji szkolnej.
W okresie wakacyjnym, o ile nie jest to podróż w/w celu, obowiazują zniżki studenckie.
Osoby niewidome niebędące osobami o znacznym stopniu niepełnosprawności mają prawo do:
37% ulgi na przejazdy w 2 klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych oraz w autobusach PKS .
Dokumentami poświadczającymi uprawnienia osób niewidomych, jeśli nie są uznane za osoby niezdolne do samodzielnej egzystencji, do korzystania z ulgi 37 % - przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego, na podstawie biletów jednorazowych lub miesięcznych imiennych, są:
  1)  dokumenty,  stwierdzające całkowitą niezdolność do pracy albo inwalidztwo II grupy, z powodu stanu narządu wzroku;
  2)  legitymacja osoby niepełnosprawnej, stwierdzająca umiarkowany stopień niepełnosprawności z powodu stanu narządu wzroku lub oznaczona symbolem przyczyny niepełnosprawności - "04-O", wystawiona przez uprawniony organ.
Natomiast ulgi w komunikacji miejskiej są uchwalane poprzez odpowiednie uchwały rady miasta lub gminy.Zatem mogą byc różne w każdym mieście.
http://www.niepelnosprawni.info/ledge/x/3544
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / ulgi na przejazdy pks (4549 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill