www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / emerytura ,a orzeczenie (3372 - wyświetleń)
- Autor elena 60 Dodany 2007-10-23 08:00
   prosze panstwa , jestem swiezo upieczona emerytka, jako wynagrodzenie doch.-przch. stanowilo ,tj .od 01.01.1987 do 31.12.1996. wskaznik wysok. podstawy wymiaru wynosi 9,6% pdstw. wymiaru skladek, z 10 lat kalend. to jest okres jak ja juz orzymywalam zasilek zdrowotny z tytulu orzecznictwa o stopniu umiarkowanym.    co prawda wystarczylo 17 lat pray udokumentowanej ( 20 udokunentowanych czesciowo i w koncu odrzucone). pracowalam ciezko od 16 -tego roku zycia, jako salowa , pomoc kuchenna, w ogrodnictwie , na noce , jako kierowca samochodowy, opiekunka calodobowa ,sekretarka medyczna , prowadzilam dzialalnosc gospodarcza, to byly nie male pieniadze! , pisalam , zeby obliczona mi na najkorzystniejszych warunkach, dlaczego mi tak obliczono!   WYLICZONO MI ---534 zl, po odjeciu roznych naleznosci dla ZUS-u, na reke zostaje 473zl !!!!!?????  z MOPS-u mialam 460zl -dodatek miesz. 70zl=390zl+60zl na posilki=440zl......tyle z MOPS-u!
wydatki:------
                         energia  -50,-
                            gaz    -90,- (w zime o300zl wiecej)
                         czynsz -150,- (czynsz -220zl-70zl , co pozniej zabieral MOPS)do reki maialm grosze na opal.)
                    tel. i telew.- 50,-
                   leki m-cznie- 120,-
=========================
                          razem -440,-     emerytura  473zl- 440zl=  33 zl na zycie !!!
Mama rok temu umarla bardzo mi pomagala, zywilam sie u kolezanek, mam chorobe wrzodowa , trzy skierowania na operacje kregoslupa, stopy ,skierowanie  ginek.(nietrzymanie moczu ),jestem po operacji prawej reki , proteza misie rozsypuje , mam chore  dzasla, nie moge jesc , 7 x dopasowywana , prosby do prezesa NFOZ-u o nowa proteze 6x mi odrzucano ),  brakuje 2 lata( bo co 5 lat mozna zrobi) napisalam  do Sadu Administracyjnego w W-wie , odpisano, ze 16. 10. bm. zapadnie wyrok , czy decyzja , czy pozwala mi zrobic te proteze ,mam czeste  krwawienia z przwodu pokarm., jestem niedozywiona , a wrzody lubia "puste "zoladki , na dzien  przed 16 -tym trafilam do szpitala z krwawieniem , z wrzodu i natychmiast wyslalam faxem karte inform.ze szpitala, "pomaga mi w tym stres , oczekiwanie itp. MOZE ZMIENIA ZDANIE ?!........  PYTANIE , CZY JA Z TYM ORZECZNICTWEM O STOPNIU UMIARKOWANYM,  MOGE SIE STARAC  O JAKIKOLWIEK DODATEK PIENIEZNY, , JAIES ULGI , COKOLWIEK ??? JESTEM ROZGORYCZONA , TARGALAM SIE NA ZYCIE , LECZE SIE U PSYCHIATRY. .... CO TO ZA ZYCIE , CZY PO TYLU CIEZKICH  LATACH  PRACY SLUZENIA  LUDZIOM , OPIEKUJAC SIE LUDZMI CALYMI NOCAMI , DZWIGANIE , HAROWANIEM JAK WOL,  MAM DO KOCA ZYC W SKRAJNEJ NEDZY  ?????!!!! -----CO  O TYM MYSLICIE ? Zdaje sobie sprawe, ze pewne rzeczy was nie obchodza ,albo brakuje kompetencji, zaczela o was, prosze chociaz o jakies wskazowki , gdzie sie zglaszac poki decyzja jest swieza, najpierw chcialabym odpowiedz dostac od was.  pozniej dopiero puszcze w media, gazety , czy telewizje ,poswiece sie , napewno w tym  tez nie jestem odosobniona.     takze pozdrawiam panstwa i czeka na jakokolwiek odpowiedz , bardzo bym prosila w miare  szybko , sprawa pilna ,....    Z POWAZANIEM    Ela S.
                
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2007-10-25 08:33
W zależności co Pani zamierza zakwestionować: czy stwierdzony stopień
niepełnosprawności, czy też wysokość emerytury, przysługują Pani następujące
możliwości:
1. W razie kwestionowania stopnia niepełnosprawności może Pani wnieść
sprzeciw od orzeczenia lekarza orzecznika co do ustalenia stopnia
niepełnosprawności u Pani w ciągu 14 dni od doręczenia Pani tego orzeczenia
za pośrednictwem ZUS-u do Komisji Lekarskiej.
Jeśli ZUS już wydał decyzję w sprawie Pani emerytury a kwestionuje Pani
ustalony w orzeczeniu stopień niepełnosprawności to można wnieść odwołanie
od tej decyzji w ciągu miesiąca od jej doręczenia. Odwołanie wnosi się do
Sądu Rejonowego za pośrednictwem ZUS.
Z tym, że sąd odrzuci odwołanie jeśli kwestionować będzie Pani tylko
ustalenie stopnia niepełnosprawności a nie wniosła Pani sprzeciwu od
orzeczenia lekarza orzecznika ZUS.
2. Natomiast jeśli kwestionować Pani będzie wymiar emerytury to może pani
wnieść do Sądu Okręgowego odwołanie od decyzji ZUS w ciągu miesiąca od jej
doręczenia.
Odwołanie wnosi się do Sądu Okręgowego za pośrednictwem ZUS.
3. Gdyby Pani ukończyła 75 lat to przysługiwałby Pani dodatek pielęgnacyjny
albo miała orzeczoną całkowitą niepełnosprawność i uznana została za
niezdolną do samodzielnej egzystencji.

Odwołanie powinno zawierać oznaczenie zaskarżonej decyzji, określenie i
zwięzłe uzasadnienie zarzutów i wniosków. Ważne jest aby zachowała Pani terminy.
Odwołanie może Pani wnieść do sądu właściwego dla Pani miejsca zamieszkania.
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2007-10-25 09:31
Podejrzewam ,że Pani nie wiele wskóra w sądzie w tym przypadku.. pani ma emeryturę czyli  jakiś ewentualny dodatek pielęgnacyjny w wysokości 150 pln ( bodajże) . przy stwierdzeniu I grupa praktycznie w ZUSie na dzień dzisiejszy rzecz  nieosiągalna.. a i sądy według mojej wiedzy nie przychylają sie do takich orzeczeń..
W Pani przypadku zwróciłbym sie  do Urzędu miasta gminy o dofinansowanie  do czynszu na mieszkanie , wody etc.  z tego ca Pani pisze  kwalifikuje sie pani do dopłaty ( decyduje wysokość  emerytury)  Ewentualne dofinansowanie może wynieć nawet 200 lub nawet więcej pln w przypadku Pani. to warto się zacząć upominać..  Co do emerytury   - to kwota 490, 32 zł, tyle pani musi dostawać netto..!!
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / emerytura ,a orzeczenie (3372 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill