www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / jak uzyskać pomoć finansową przy zakupie aparatu słuchowego (24701 - wyświetleń)
- Autor Kazimiera Gibowska Dodany 2007-10-25 16:50
witam
dwa dni temu otrzymałam orzeczenie o stopniu mojej niepełnosprawności. Co prawda lekarz uprzedzał mnie że za 1 -szym podejściem nie uda mi sie prawdopodobnie uzyskać orzecz. o znacznym stopniu i trzeba się za 1/2 roku jeszcze raz stawić ( co wydaje mi sie dziwne i podłe że moja niepełnosprawność jest zależna od tego, który raz staje do orzeczenia).
Ale w czym rzecz:
Lekarz laryngolog zalecił mi sprzęt pomocniczy (aparat słuchowy), a w orzeczeniu o średniej niepełnosprawności jest napisane że nie wymagam żadnego sprz. rehabilitacyjnego ani pomocniczego (jak by mi kto w mordę dał). Osoby w instytucji orzekającej są b. niemiłe i opryskliwe i po dłuższych próbach zasięgnięcia informacji jak mogę sie  starać o jakąś pomoc dowiedziałam się ze muszę się gdzieś zwrócić z wnioskiem do rozpatrzenia  - ale gdzie i jak - tego już nie udało mi sie dowiedzieć. Może tą drogą coś mi sie uda?
Nadrzędny - Autor okularnica Dodany 2007-10-25 18:28
Wydaje mi się, aczkolwiek głowy nie dam sobie uciąć, że NFZ powinien cos dofinansować, PCPR i może skorzystałabyś z pomocy organizacji non profit.
Nadrzędny - Autor okularnica Dodany 2007-10-25 18:29
Zapomniałam! Postaraj się, aby w orzeczeniu było napisane że wymagasz zakupu sprzętu specjalistycznego (najlepiej aby lekarz ci wystawił takie zaświadczenie, z nim udałabyś się do orzecznika - zalezy czy decyzje masz z ZUS czy PCPR/MOPR).
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2007-10-30 23:03
Okularnico orzeczenie na ogól oprócz ZUS u musisz mieć jeszcze PFRON u. Ufff ja już myślałam,że mam wszystko za sobą a tu wczoraj pytają mnie się o orzecznictwo w sprawie okulistyki. Te instytucje za dużo wymagają.Powidziałam,że okulary noszę od zawsze i już żadnych orzeczeń robić nie będę.Odpuścili mi te okulary i okulistę.
Wszystko zależy od urzędników.

pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Dorota Slaska Dodany 2007-10-25 19:38
Droga Pani Kazimiero
Lekarza laryngolog musi Pani wypisać tzw zlecenie na zaopatrzenie na aparat słychowy-taki jakiego Pani wymaga. W daleszej kolejności wysyła Pani takie zlecenie do NFZ  i tam dostaje Pani jakąś część dofinansowania. Pozostałą kwotę dofinansowuje Pani PFRON bo ma Pani orzeczenie i teraz jeżeli Pani dhcody nie przekraczają na jednego członka rodziny netto 1340zł. a na osobę samotną 1740zł. to PFRON dofinansowuje Pani 150% tej kwoty, którą dał NFZ.
To wszytsko się Pani należy i już. Tzreba się tylko niepoddawać i odpwoiednio rozmawiać z urzędnikami.
Jeżeli ma Pani jakieś pytania, albo chciałaby Pani wsparcia proszę zadzwonić pod mój nr telefonu: 502177808
Zajmuję się bezpłatnym doradztwem dla takich osób jak Pani - czyli osób niepełnosprawnych.
Życzę powodzenia
Nadrzędny - Autor Kazimiera Gibowska Dodany 2007-10-26 07:58
czy jakaś pomyłka z tym zwrotem 150 %? jeszcze mam pytanie jak teraz postąpić skoro w orzeczeniu o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności mam napisane że nie wymagam sprzętu rechabilitacyjnego?
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2007-10-30 22:58
Proszę dokładnie przeczytać post pani Doroty Sląskiej i zacząc starać się o papierek od lekarza otolaryngologa - tj lekarz od słuchu. Pani Dorota dobrze podpowiada. P.Kazimiero ja bez orzeczenia dostałam dofinansowanie na urządzenia do odbierania telefonów i otwierania drzwi.
Są to drogie urządzenia i PFRON mi pomógł je zakupić dofinansowując 3/4 kwoty.Mój wkład wynosił 1/4 sumy urządzenia.Orzeczenie o niedosłuchu dostałam dopiero teraz,zaś urządzenia mam od zeszłego roku.

pozdrawim Ella
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2007-10-30 22:51
To dziwne bo u nas powiedzieli że 1000.-. Hm co kraj to obyczaj i raj dla urzędników.

pozdrawiam Ella
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2007-10-30 22:50
NFZ daje dofinansowanie ale tyle co kropla w morzu.Pomagałam załatwiać starszej pani. Najlepiej spróbować w PFRON. Oni dopłacaja więcej ale dochód osoby starającej się (dokładnie nie pamiętam) nie powinien przekraczać 1000.- na osobę. Proszę przejść się do Pomocy rodzinie i dokładnie się dowiedzieć. Powodzenia w załatwianiu dużej ilości papierków.Cierpliwość zawsze popłaca.
W NFZ wszędzie są pyskate urzędniczki.Odczułam to na własnej skórze.

Cieplutko pozdrawiam Ella
Nadrzędny - Autor hala63 Dodany 2008-04-21 12:28
Zeby PCPR dofinansowało,to musi najpierw dofin.NFZ. Taka jest kolejność.Należy zacząć od lekarza rodzinnego który skierujeCię do laryngologa,chyba,że już masz stałe zlecenie na wizyty u niego.Ze skierowaniem na aparat(y) udajesz się do NFZ który musi zatwierdzić owe zlecenie czyt,:że Ci zapłaci 560 zł.do jednego aparatu.Chyba,zesię uczysz lub pracujesz wtedy dofinansowanie jest dużo wyższe 1.500zł.I od tych sum PCPR dodaje CI 150%.Ale zanim pójdziesz po aparat do protetyka słuchu idż i weż wniosek z PCPR i niech Ci protetyk wypisze sumę do zapłaty.Aparaty są w różnych cenach dlatego warto abyś miała taką podkładkę.Jęsli nie pracyjesz przygotuj się na duużą dopłatę.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2008-04-21 14:25
Niecałkiem to prawdą jest.Co prawda nie kupowałam aparatu słuchowego a urządzenia firmy Belman do dźwięków takich jak domofon czy telefon. Jest tam jeszcze budzik, dziecko i pożar,ale ja nie brałam wszystkiego. gdyby nie PFRON nie byłabym w stanie ulżyć sobie w życiu..... tak najpierw trzeba wziąść wniosek w PCPR czy MCPR i wszystko dokładnie wypytać.... Nie miałam kłopotów a NFZ nawet nie wiedział że wogóle cos takiego istnieje. Z NFZ nie miałam nic wspólnego......
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-04-22 12:27
Każdej ubezpieczonej osobie niepełnosprawnej przysługuje bezpłatne lub z dopłatą zaopatrzenie w sprzęt ortopedyczny i środki pomocnicze.
Są to między innymi: aparaty ortopedyczne, gorsety, protezy kończyn, obuwie ortopedyczne, kule, laski, wózki, materace przeciwodleżynowe, pasy przepuklinowe, aparaty słuchowe, sprzęt stomijny, cewniki, inhalatory, okulary, pieluchy i inne.
Zasady zaopatrywania w te przedmioty reguluje stosowne "Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 10 października 2001 r. w sprawie szczegółowego wykazu przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych i leczniczych środków technicznych, wysokości udziału własnego ubezpieczonego w cenie ich nabycia, podstawowych kryteriów ich przyznawania, okresów użytkowania, a także przedmiotów ortopedycznych podlegających naprawie" (Dz.U.01.121.1314).
Rozporządzenie dokładnie określa, jak często można taki sprzęt otrzymać i do jakiej kwoty Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje ich zakup. W przypadku niektórych środków wymagany jest udział własny uprawnionego w pokryciu kosztów zakupu.
Aby Wojewódzki Oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zrefundował zakup sprzętu lub środka pomocniczego, należy:
•  uzyskać zlecenie zaopatrzenia od uprawnionego do tego lekarza (lekarz nie musi podlegać Wojewódzkiemu Oddziałowi NFZ, w którym realizowane będzie zlecenie),
•  zrealizować zlecenie u świadczeniodawcy (producenta lub sklepu), który ma podpisaną umowę z Wojewódzkim Oddziałem NFZ,
Jeżeli cena sprzętu przekracza limit, do jakiego NFZ refunduje zakup, kupujący musi pokryć różnicę z własnych środków.
Informacji o wykazach przedmiotów ortopedycznych, środków pomocniczych i leczniczych środkach technicznych oraz limitach cen należy szukać w Wojewódzkich Oddziałach NFZ, bądź na ich stronach internetowych (w związku ze zmianą adresów stron polecamy sprawdzić aktualne adresy na www.nfz.gov.pl).
Jeżeli ktoś ma problemy w sfinansowaniu udziału własnego przy zakupie sprzętu ortopedycznego, powinien zwrócić się do Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie, które może zrefundować koszty takiego zaopatrzenia. Rozporządzenie Ministra Pracy i Polityki Społecznej z dnia 25 czerwca 2002 określa, kto z takiej pomocy może skorzystać. Najważniejszym wyznacznikiem do uzyskania przez osobę niepełnosprawną dofinansowania jest jej dochód: średni miesięczny dochód obliczony z okresu ostatnich trzech miesięcy przed dniem złożenia wniosku, nie może przekraczać kwoty:
•  50 proc. przeciętnego wynagrodzenia na członka rodziny pozostającego we wspólnym gospodarstwie domowym,
•  65 proc. przeciętnego wynagrodzenia - w przypadku osoby samotnej.
Zgodnie z wyżej wymienionym rozporządzeniem z dnia 25 czerwca 2002 r. w sprawie określenia rodzajów zadań powiatu, które mogą być finansowane ze środków PFRON (Dz.U.02.96.861) wysokość dofinansowania w przedmioty ortopedyczne i środki pomocnicze, o jakie osoba niepełnosprawna może się starać w PCPR, wynosi:

•  do 100 proc. kosztów udziału własnego osoby niepełnosprawnej w limicie ceny, jeżeli taki udział jest wymagany,
•  do 150 proc. kwoty limitu na dany sprzęt, jaki został wyznaczony przez NFZ, jeżeli cena zakupu jest wyższa niż ustalony limit.
Zatem, jeżeli np. limit na protezę wynosi 600 zł, a cena protezy przekracza taką kwotę, to z PCPR-u można uzyskać maksymalnie 900 zł. (czyli 150 proc. kwoty limitu) i w sumie osoba niepełnosprawna może dysponować kwotą 1500 zł.
Jeżeli natomiast cena sprzętu nie przekracza limitu wyznaczonego przepisami, ale wymagany jest udział własny w zakupie, to PCPR może sfinansować nawet 100 proc. tego udziału.
Aby starać się o dofinansowanie zakupu sprzętu ortopedycznego lub środków pomocniczych, należy złożyć w PCPR następujące dokumenty:
•  odpowiedni wniosek o dofinansowanie,
•  kserokopię orzeczenia o niepełnosprawności,
•  udokumentowane dochody (zaświadczenie z zakładu pracy lub też odcinek renty),
•  kserokopię zlecenia lekarskiego,
•  fakturę proforma zakupu lub inny dokument potwierdzający zakup,
•  nr NIP.

NFZ nie zrefunduje zakupu sprzętu u świadczeniodawcy, który nie ma podpisanej z nim umowy. NFZ nie zwróci także kosztów zakupu zleconego sprzętu, nabytego pełnopłatnie, z pominięciem refundacji ze strony Funduszu.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / jak uzyskać pomoć finansową przy zakupie aparatu słuchowego (24701 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill