www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Osoba niepełnosprawna a ZUS (5117 - wyświetleń)
- Autor L. B. Dodany 2008-12-18 16:01 Zmieniony 2008-12-18 16:07
Za moją aktywność zawodową ZUS zrobił mi sprawę karną. Żąda zwrotu renty za 6 lat oraz ukarania mnie wyrokiem skazującym i grzywną. O mojej pracy, (pomimo renty wypadkowej) pracodawca informował ZUS co miesiąc odprowadzając składki na tzw. daniny obowiązkowe wraz z kodem o niepełnosprawności (ZUS ZUA pocztą elektroniczną) oraz Urząd Skarbowy o tym fakcie informował co rok po rozliczeniu rocznym (PIT). Sąd skazał mnie na zwrot pobranej renty za w/w lata oraz za to, że podjąłem pracę a nie poinformowałem pani Krysi (nie ważne dla Sądu jest fakt, że co miesiąc pani Zosia dostawała informację o moim przychodzie oraz fakt, że pani Marysia dostawała informację z Urzędu Skarbowego o moim rocznym przychodzie. W uzasadnieniu Sąd orzekł, że osoba niepełnosprawna powinna pobierać rentę (46o zł mc). Za to, że pomimo niepełnosprawności podjąłem pracę zostałem ukarany wyrokiem rok pozbawienia wolności w zawieszeniu na 4 lata (wyrok nieprawomocny). Szukam pomocy wśród osób niepełnosprawnych o wykształceniu prawniczym. Ponadto Pan Dyrektor ZUS pozwał mnie do Sądu o zniesławienie i znieważenie funkcjonariusz publicznego (siebie ma na myśli), biorąc na świadków swoich pracowników (grozi mi karą do dwóch lat pozbawienia wolności). Nadmieniam, że Pan Dyrektor zaprosił mnie na spotkanie poprzez swego pracownika a następnie mnie oskarżył. Odgraża się, że mnie zniszczy za to, że próbuję udowodnić, że poprzez fakt pracy odprowadzam wysokie podatki: tak na daniny obowiązkowe jak i inne podatki, które ponad 8-krotnie przewyższają otrzymywane świadczenie w wysokości 277 zł mc. Zainteresowanych moimi problemami proszę o pomoc i życzliwą radę, gdyż moim zdaniem ZUS depcze moje prawa, godność i honor jednostki ludzkiej.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2008-12-18 21:18
Hmm..., a czemu uważasz, że zasługujesz - z całym szacunkiem - na inne (lepsze, łagodniejsze) traktowanie niż tysiące innych niepełnosprawnych, którzy w dokładnie takiej samej sytuacji zastosowali się do litery prawa (jakie by ono nie było w naszej ocenie) i oddali (nie)słusznie zarobione pieniądze...? Odejmując sobie od ust chleb...

Nie znamy faktów. Może tylko Ty się czujesz pokrzywdzony...? To nie na pracodawcy ciąży obowiązek zgłoszenia faktu podjęcia pracy przez rencistę lecz na nim samym - jeżeli tego nie dopełniłeś, cóż... zdanie się na panią Zosię czy inną Marysię, jak dla mnie, kompletnie Ciebie nie usprawiedliwia. Jeżeli natomiast kogokolwiek obraziłeś lub groziłeś - też podlegasz temu samemu prawu co inni obywatele (niezależnie od sprawności czy innej historii).

Osób z podobnymi "problemami" jest więcej, ale jednak często same są sobie winne - nieznajomość prawa szkodzi. A po ludzku - jeśli coś przychodzi za łatwo, należy być tym bardziej ostrożnym (na pewno wiedziełeś, że coś robisz nie halo a mimo to wolałeś udawać, że masz rację, więc czekałeś na czyjś ruch).

Z punktu widzenia godności ludzkiej pewnie masz sporo racji - ale Twoja jednostkowa sprawa niczego nie rozwiązuje. Sytem jest chory i tu należy szukać zmian.
Nadrzędny Autor magdan10 Dodany 2008-12-18 21:23
O choinka, ale się narobiło.

Proponuję znajdź prawnika w biurze porad obywatelskich http://bazy.ngo.pl/search/wyniki.asp?wyniki=1&szukanie=zaawans1&kryt_typ_instyt_multi=73&baza=10 - porady są bezpłatne. Bezpłatnych porad też udzielają (nie wszędzie) przy urzędach gminy, opiece, czasem przy lokalnej gazecie.

Powodzenia :-)
Nadrzędny - Autor Bajka Dodany 2008-12-19 11:54
Witam. Mogę Ci jedynie podpowiedzieć: "ZA NIENALEŻNIE POBRANE ŚWIADCZENIE UWAŻA SIĘ ŚWIADCZENIE WYPŁACONE -mimo zaistnienia okoliczności powodujących ustanie lub zawieszenie prawa do niego albo wstrzymania jego wypłaty w całości bądź części - JEŻELI OSOBA POBIERAJĄCA ŚWIADCZENIE BYŁA POUCZONA O BRAKU PRAWA DO JEGO OTRZYMANIA." Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor L. B. Dodany 2008-12-19 18:11
Chciałbym dodać, że moja niepełnosprawność (amputacja prawej nogi) kosztuje mnie 6000 zł średnio co półtora roku przy pomocy Państwa 1200 zł raz na 3 lata. W poprzednich latach renta pozwalała chociaż częściowo rekompensować koszty a dzisiaj jestem ukarany za wykonywanie zawodu zgodnego z moim specjalistycznym wykształceniem...
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2008-12-19 18:37
L. B. Nie powiem nic odkrywczego - z punktu widzenia prawa nie ma znaczenia ile Cię kosztuje Twoja choroba, jakie podatki odprowadzasz itd. W momencie uzyskania przychodu, który powodował utratę prawa do renty, byłeś zobowiązany przedstawić tę informację ZUS (i nie, nie ma znaczenia że oddawałeś PIT więc mogli się sami dowiedzieć). To taki sam wymóg formalny jak każdy inny. Taki sam, jak np. konieczność posiadania odpowiedniego okresu składkowego do renty z niezdolności do pracy - są tutaj ludzie, którym np zabrakło 2 miesiące z 5 lat i renty nie dostali, bo tak stanowi przepis.
Możesz oczywiście zapytać o to kogoś lepiej ode mnie kwalifikowanego (nie jestem radcą prawnym ani nikim w tym guście) ale argumenty natury emocjonalnej (typu ukarano mnie za aktywność, płacę wysokie podatki, potrzebuję dużych pieniędzy na leczenie) wedle mojej wiedzy nie mają znaczenia. Bo sąd nie jest od rozstrzygania czy to jest moralnie godziwe tylko czy to się zgadza z przepisami. Jeżeli się zgadza, to pozostaje tylko się z czyjąś pomocą z tego finansowego bigosu wyciągnąć i tyle. Nie da się zaskarżyć przepisu za to, że czyimś zdaniem "depcze prawa, godność i honor jednostki ludzkiej".
O ile dobrze rozumiem komentarz Bajki, jedynym sposobem wykazania że nie jesteś winny byłoby udowodnienie, że nie zostałeś nigdy pouczony o obowiązku powiadomienia ZUS.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2008-12-19 22:15
No, to pięknie się składa, bo ja mam amputowane obydwie nogi - pomnóż sobie... Ale nie uważam, aby ten fakt zwalniał mnie z przestrzegania prawa - lub nie, lecz ze wszystkimi tego konsekwencjami, dotyczącymi wszystkich obywateli... To też jest cena wołania o traktowania nas na równi (aczkolwiek ja nie uważam, że wszyscy jesteśmy "tacy sami":-)).
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2008-12-22 21:42

>>>a dzisiaj jestem ukarany za wykonywanie zawodu zgodnego z moim specjalistycznym wykształceniem... <<<<<


Renta z ZUS z godnie z  ustawa  jest przyznawana w przypadku niemożności wykonywania wyuczonego i uprzednio wykonywanego zawodu  TAK stanowi Ustawa o FUS!!  Czyżby Pan o tym nie wiedział..  to jedno  A drugie .. J a gdy bym potrafił zarobić tyle  aby  nie otrzymywać rent yz ZUS  ( choroba   by mi na to pozwoliła) Ani jednej sekundy dłużej be brał bym renty..
Zawieszenie  całkowite renty powodowane  jest  zarabianiem ponad 3 tysiące złotych   miesięcznie ...
Reasumując  sprawa raczej przegrana na starcie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Osoba niepełnosprawna a ZUS (5117 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill