www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / wiecej o turnusie rehabilitacyjnym (2325 - wyświetleń)
- Autor beniaf Dodany 2008-01-03 21:25
nigdy nie byłam w sanatorium a tym bardziej na turnusie, proszę o informację jak to załatwić , mam na myśli dofinansowanie ,jak długo czeka się na przyznanie takiego turnusu ? Mam problemy finansowe i związane z tym obawy że zawrócę komuś głowę a potem okaże się że nie mogę jechać.Czy w takiej sytuacji to dofinansowanie będzie mogło być  komuś przekazane?
Nadrzędny Autor szczerbaty Dodany 2008-01-04 13:09
Nigdy nie byłeś w sanatorium bo masz lekarza do d...y. To właśnie lekarz powinien ci zaproponować wyjazd a nie zebyś ty musiał skamleć o to co ci się należy. Tylko że jak zaczniesz się upominać o swoje prawa to ci tak napisze w skierowaniu ze nigdy nie pojedziesz .Zawsze możesz napisać skarge na takiego cwaniaka. Wniosek o wyjazd na turnus bierzesz w PCPR ale na wiele nie licz. Dofinansowania są takie że jeżeli nie masz kasy to napewno nie pojedziesz. Zawracaniem głowy się nie martw bo po to tam siedzą żeby ci doradzić . Jakbyś miał znajomości to byś jezdził dwa razy w roku .Powodzenia??
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-01-17 13:05
Leczenie uzdrowiskowe odbywa się wg następujących zasad:

   1. Skierowanie wystawia lekarz ubezpieczenia zdrowotnego i przesyła je do oddziału wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia (może je bezpośrednio przesłać także sam zainteresowany).
   2. Lekarz specjalista w dziedzinie balneoklimatologii i medycyny fizykalnej lub rehabilitacji medycznej zatrudniony w NFZ ocenia skierowanie pod względem celowości leczenia.
   3. Oddział wojewódzki NFZ potwierdza skierowanie, jeżeli:
      a) lekarz specjalista aprobował jego celowość
      b) są miejsca w odpowiednich zakładach lecznictwa uzdrowiskowego.
      Potwierdzając skierowanie, NFZ określa:
      a) rodzaj leczenia i jego tryb
      b) odpowiedni zakład lecznictwa uzdrowiskowego
      c) datę rozpoczęcia leczenia i czas trwania. Skierowanie powinno być rozpatrzone w terminie 30 dni od daty jego wpływu.
   4. NFZ doręcza zainteresowanemu potwierdzone skierowanie nie później niż w terminie 14 dni przed rozpoczęciem leczenia, informując o zasadach odpłatności za pobyt w sanatorium.
   5. W razie niepotwierdzenia skierowania NFZ zawiadamia zainteresowanego nie później niż 30 dni od otrzymania wniosku. Na niepotwierdzenie skierowania nie przysługuje odwołanie.
   6. Oddział wojewódzki NFZ prowadzi listę osób, które nie uzyskały potwierdzenia skierowania z powodu braku miejsc informuje ich pisemnie o kolejności na liście. Jeżeli pojawią się wolne miejsca, NFZ potwierdza ich skierowania w pierwszej kolejności.
   7. Zainteresowany ponosi częściową odpłatność za koszty wyżywienia i zakwaterowania w sanatorium. Odpłatność zależy od sezonu i od standardu pobytu (warunków zakwaterowania)

W przypadku turnusów rehabilitacyjnych czas ich trwania wynosi co najmniej 14 dni. Turnusy organizuje się wyłącznie na terenie kraju, w grupach zorganizowanych liczących nie mnie niż 20 uczestników.
Osoba niepełnosprawna może ubiegać się o dofinansowanie ze środków Funduszu uczestnictwa w turnusie, jeżeli przeciętny miesięczny dochód, w rozumieniu przepisów o świadczeniach rodzinnych, podzielony przez liczbę osób we wspólnym gospodarstwie domowym, obliczony za kwartał poprzedzający miesiąc złożenia wniosku, nie przekracza kwoty: 1. 50% przeciętnego wynagrodzenia na osobę we wspólnym gospodarstwie domowym,
2. 65% przeciętnego wynagrodzenia w przypadku osoby samotnej.

W przypadku przekroczenia kwot dochodu, o których mowa powyżej, kwotę dofinansowania pomniejsza się o kwotę. o którą dochód ten został przekroczony, z zastrzeżeniem takim iż: w przypadku uzasadnionym trudną sytuacją materialna lub losową osoby niepełnosprawnej dofinansowanie ze środków Funduszu uczestnictwa w turnusie tej osoby lub dofinansowanie uczestnictwa jej opiekuna może zostać przyznane bez pomniejszania kwoty dofinansowania pomimo przekroczenia kwot dochodu, o których była mowa.

Kwota dofinansowania do uczestnictwa w turnusie przyznana osobie niepełnosprawnej jest przekazywana na rachunek bankowy organizatora turnusu.

Dofinansowanie uczestnictwa osoby niepełnosprawnej w turnusie może być wykorzystane jedynie przez osobę, której zostało przyznane.

Proponujemy skontaktować się z Powiatowym Centrum Pomocy Rodzinie z Działem Rehabilitacji w celu pobrania wniosków o dofinansowanie do turnusu.  
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / wiecej o turnusie rehabilitacyjnym (2325 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill