www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zasiłek (135057 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 Poprzednia strona Następna strona  
- Autor Anianynek Dodany 2009-02-11 12:59
Witam! Po 12 latach odebrano mi rentę z tytułu częściowej niezdolności do pracy . W1996 r miałam wylew krwi do mózgu z powodu pękniętego tętniaka . Przeszłam bardzo poważną operację. Do dzisiaj mam notoryczne zawroty głowy nawet z upadkami i koszmarne bóle . Do tego doszła niedoczynność tarczycy. Jestem po usunięciu tarczycy mam napady duszenia skoki ciśnienia, drgawki , silną nerwicę. Sama z domu nie wychodzę gdyż grozi mi upadek lub atak drgawek. Neurolog wprowadził mi do leczenia leki przeciwpadaczkowe.Badanie EEG wyszło bardzo źle jednak dla Zusu jestem zdrowa.Odwołuję sieci sądu chociaż wszyscy mówią że to bez sensu bo w sądzie to tak jak w Zusie?! Do tego czasu chciałam pobierać zasiłek ale żaden lekarz nie chce dać mi zdolności do pracy!!!! Co mam robić ? Pieniędzy z zasiłku też bym nie dostała bo się odwołuje do sądu. Dopiero jak sprawę przegram to mi nadpłacą jeżeli lekarz da mi zgodę do lekkiej pracy bez tego nie zarejestrują!!! Co robić za co żyć i się leczyć???
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-02-11 13:14
Uwaga - nie jestem specjalistą ani pracownikiem Centrum Integracji, moja porada może być błędna

> Odwołuję sieci sądu chociaż wszyscy mówią że to bez sensu bo w sądzie to tak jak w Zusie?!


Tego rodzaju uwagami bym się nie przejmowała, chyba że osoba, która ci to mówi od razu zaproponuje także utrzymanie Cię.

W Twoim pytaniu chodzi pewnie o zasiłek dla bezrobotnych? Poza zasiłkiem dla bezrobotnych i rentą mogą istnieć jeszcze inne możliwości. Sprawdź np.:

- Zasiłek stały z PCPR (kliknij)
- Zasiłek okresowy z PCPR (kliknij)
- Zasiłek celowy z PCPR (kliknij)
Nadrzędny - Autor Anianynek Dodany 2009-02-11 13:30
Witam to znowu Ja.Chciałam jeszcze dowiedzieć sie czy mogę złożyć Wniosek w sprawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności? W sądzie może mnie to jakoś wspomóc. Tylko czy na takie choroby jak moje można uzyskać stopień niepełnosprawności ? Mówię o chorobach I69 i E03
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-02-11 14:55
Ponownie zastrzegam, że nie jestem prawnikiem, lekarzem albo kimś równie kompetentnym i moje uwagi możesz traktować najwyżej jak prywatne opinie. Fachowych odpowiedzi mogą ewentualnie udzielić pracownicy Centrum Integracji.

> czy mogę złożyć Wniosek w sprawie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności?


Wniosek możesz złożyć zawsze - to orzecznicy z zespołu zadecydują o przyznaniu stopnia. Jest to zresztą dokument, który warto mieć nawet gdybyś miała przyznaną rentę, bo jest orzeczeniem dla celów pozarentowych - to na jego podstawie można uzyskiwać wszystko poza rentą.

> czy na takie choroby jak moje można uzyskać stopień niepełnosprawności ?


Ogólnie rzecz biorąc stopień niepełnosprawności nie jest wedle mojej wiedzy przyznawany za chorobę z jakiejś konkretnej listy - otrzymuje się go jeżeli zdaniem orzeczników choroba powoduje odpowiednio duże zakłócenia w normalnym funkcjonowaniu.

W ramach bardziej szczegółowych wskazań poczytaj:
Ogólnie informacje (kliknij)
Rozporządzenie Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności, szczególnie polecam Rozdział 6, paragrafy 30, 31 i 32 - tu znajdziesz tekst rozporządzenia (kliknij).
Nadrzędny - Autor szczerbaty Dodany 2009-02-11 15:25
MNIE DWA RAZY ODBIERANO RENTE I ZA KAZDYM RAZEM REJESTROWALEM SIE W PUP I DOSTAWALEM ZASILEK
FAKT BYLY TO LATA 90-te I DZIWIE SIE ZE TERAZ NIE CHCA CIE ZAREJESTROWAC W UP
LICZ SIE Z TYM ZE PO WYGRANEJ Z ZUS-em BEDZIESZ MUSIALA ZWROCIC ZASILEK
Nadrzędny - Autor Anianynek Dodany 2009-02-11 16:23
Chciałam dowiedzieć sie czy nawet jeżeli mnie zarejestrują w Urzedzie Pracy to zasiłku i tak mi nie wypłacą bo odwołuje sie do sądu i czy w tym okresie mogą proponować mi pracę ? Pieniądze wypłacą mi dopiero jak przegram sprawę z Zusem w sądzie.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-02-12 09:15

>>>? Pieniędzy z zasiłku też bym nie dostała bo się odwołuje do sądu. <<


Nie jest to prawdą  co piszesz...

Decyzja  Komisji lekarskiej  ZUS  jest ostateczna    i władna dla Urzedu pracy.. tą decyzję skarżysz w sądzie..   gdy wygrasz zasiłek   zasiłek dal bezrobotnych zostanie ci potrącony automatycznie z nadpłat renty..
Nadrzędny - Autor Anianynek Dodany 2009-02-12 09:33
Witam!Właśnie coś podobnego mówili mi w Zusie, że jak wygram w sądzie to z renty potrącą mi na ten zasiłek ,który pobiorę. Dlatego mocno sie zdziwiłam gdy w Urzedzie Pracy pani powiedziała mi że jeżeli sie odwołuję do sądu to oni mnie tylko zabezpieczą tak żebym miała okres nieskładkowy a jak sprawę przegram to od daty rejestracji nadpłacą mi zasiłek!No ale jeśli sprawa potrwa pół roku to za co Ja mam żyć? Dzisiaj na 14 stą idę do UP z mężem może on dowie się czegoš więcej bo Ja już nic z tego nie rozumiem. Skoro nie chcą wypłacać mi zasiłku dla bezrobotnych to dlaczego chcą dawać propozycje pracy? Coś tu jest nie tak!
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-02-12 11:10
Pani urzędnik nie  ma racji domagaj sie zasiłku..  Najwyżej im oddasz..
Nadrzędny - Autor Anianynek Dodany 2009-02-12 16:02
Domagałam się zasiłku ale pani urzędnik stwierdziła , że teraz go nie otrzymam dopiero jak przyniosę wyrok ze sądu o tym że przegrałam sprawę z Zusem wtedy mi go nadpłacą!!! Jeszcze do stażu pracy nie zalicza sie zasiłku dla bezrobotnych ani wychowawczego! Obecnie mam sie stawiać na terminy po pracę ale pieniędzy żadnych mi nie dali. Absurd? Nie to Polska!
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-02-13 18:10

>>>Domagałam się zasiłku ale pani urzędnik stwierdziła , że teraz go nie otrzymam dopiero jak przyniosę wyrok ze sądu o tym że przegrałam sprawę z Zusem wtedy mi go nadpłacą!!<<<


Idź jeszcze raz do  Urzędu pracy zawołaj przełożonego  tej pani niech ci na piśmie wyjaśni  podstawę prawną   odmowy przyznania zasiłku..
Ewentualnie zwróć się na piśmie.. do UP

Dodam nie masz żadnego obowiązku  informować  Urząd  pracy o zaskarżeniu  decyzji ZUS.. Urząd Pracy nie jest stroną  w tym przypadku..  Wykonuje  prawomocną decyzję  ZUS..
Nadrzędny - Autor Anianynek Dodany 2009-02-13 20:00
Dziękuję za dodanie otuchy! Napewno napiszę pismo do kierownika UP z zapytaniem. Zobaczymy co mi odpisze?! Pozdrawiam. Zaraz po otrzymaniu odpowiedzi napisze na forum. Cieszę sie że jest takie FORUM a raczej tak wspaniali ludzie jak WY którzy potrafią podnieść " leżącego" Pisałam już wcześniej na forum prawników prosząc o radę ale ani jeden nie odpisał !!!! Nie wiem po co to forum istnieje ? Jeszcze raz DZIĘKUJĘ !!!!!!!!
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-02-13 23:06
Anianynek, ja mam do Ciebie pytanie. Czy Ty miałaś jakieś dochody poza rentą, że przysługuje Ci zasiłek dla bezrobotnych?
Nadrzędny - Autor Anianynek Dodany 2009-02-14 07:38
Witam.Przed rentą pracowałam , krótko ale zasiłek mi się należy . Pani urzędnik obliczyła mi że się należy, tylko nadpłacą mi go w całości jak przegram z Zusem. Mówiła jeszcze, że kiedyś tak było wypłacali zasiłek a jak ktoś wygrał z Zusem to z renty musiał go oddać. Natomiast teraz nie będą wypłacać od razu bo Zus oddaje im kwoty netto bez składek i oni są stratni coś takiego mi powiedziała!!! To ja mimo iż spełniam wszystkie warunki do pobierania zasiłku nie mogę go dostać od razu bo ONI są stratni?! A co mnie to obchodzi??? To jest UP czy BANK??? A gdzie przepraszam są moje prawa???
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-02-15 18:37
Nadrzędny - Autor Anianynek Dodany 2009-02-16 11:24
Byłam w UP .Pani urzędnik powiedziała że opierają sie na prawie administracyjnym i że dostanę pismo poleconym za dwa tygodnie w którym wszystko będzie dokładnie wyjaśnione! Tak czy inaczej pieniędzy nie dostanę dopóki nie przyniosę wyroku o przegranej z Zusem!Nie wiem czy tak jest w całej Polsce? czy tylko w Katowicach????
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2009-02-16 12:04

>>[quote]że opierają sie na prawie administracyjnym[/quote]


Zbyto Panią i tyle.. Gdy bym to ja tam był przynajmiej wqezwałbym kierownika ja nie wyżej.. a
co pozostaje.
Czy Pani ma decyzję UP  o odmowie płacenia zasiłku na piśmie..??? Jeżeli nie.
Niech Pani jutro idzie do UP.   i niech Pani wydadzą oni   decyzję o treści    zasiłek dla bezrobotnych nie przysługuje z powodu zaskarżenia  komisji lekarskiej ZUS przez  bezrobotnego   w miejsce bezrobotnego Pani nazwisko..

Podejrzewam ,że nikt takiej opinii nie wystawi.. Jeżeli ma pani  decyzje ..na piśmie .. UP.. odmawiająca z tego tytułu zasiłku..
To jutro też udać sie do UP.  z wnioskiem do Sądu Pracy skarżącym tę decyzję..
A gdy by jednak wydali taki dokument  jak pisałem wcześniej   w środę udać sie do UP.  ze skargą do Sądu..

Skoro ustawa stanowi że  zasiłek należy  (akt wyższego rzędu) sie po rencie..  To żadne rozporządzenie administracyjne  tego nie może  kwestionować..
Załóżmy że sprawę pani przegra w sadzie..  to UP będzie zwodził   latami z wypłatą  aż sprawa stanie w sądzie.. a teraz  oszczędność Tuska wychodzi..  stąd problemy.. Nie mniej jednak trzeba walczyć o swoje prawa..

 
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-02-16 22:36
ja np. w ogole tego nie rozumiem, przeciez po co sie bylo przyznawac, ze sie idzie do sadu... ich to nie powinno obchodzic (dopiero jak/jesli renta wroci)

najwazniejsze, ze w chwili obecnej nie ma renty, wiec zasilek sie nalezy,
to teraz to chyba trzeba czekac, co przyjdzie w tym poleconym a jesli same bzdury, to trzeba zrobic tak jak pisze Godunow, tylko nie mowic slowo w slowo, co maja pisac, a samemu zlozyc pismo, ze spelnia sie wszystkie warunki co do zasilku, nie jest sie aktualnie na rencie itd. zlozyc odmowe ZUS-u i co na to odpisza.
Nadrzędny - Autor Anianynek Dodany 2009-02-17 08:14
Przy rejestracji pani urzędnik daje do podpisania papierki między innymi : czy nie toczy sie w sądzie żadne postępowanie przeciwko Zus . Pod groźbą kary i składania fałszywych informacji miałam kłamać??? A potem iść do sądu za nienależne pobieranie zasiłku dla bezrobotnych?  Poczekam na to Postanowienie , które ma przyjść a potem się odwołam. Myślę żeby nagłośnić sprawę w mediach . Przecież  takich ludzi jak Ja jest bardzo dużo!!!! Gdzie w wojnie między Zus a UP jest człowiek , któremu zabrano środki do życia , leczenia mimo iż ma do nich prawo? Jak Państwo traktuje takich jak Ja? Jaką opiekę mi zapewnia? Dlaczego chory musi iść do sądu żeby udowadniać że jest chory?No ale czyż nie dobija się koni?
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-02-17 08:27
skoro dali taki papierek, to faktycznie - ja też bym nie kłamała, ale pierwsze słyszę o czymś takim.
mnie przy rejestracji nic takiego nie dawali, tylko podkreślali, że mam się od razu wyrejestrować, jeśli jednak renta mi wróci.
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-02-17 09:08

>>>A potem iść do sądu za nienależne pobieranie zasiłku dla bezrobotnych?  <<<


  Urzędnicy  oszczędzają na niewiedzy ludzi   gdzie sie da..  Jeszcze raz przypominam  to ustawa  gwarantuje  po powrocie  z renty zasiłek  i rozporządzenie jakieś   administracyjne jest aktem niższego rzędu .. musi  zgodne z ustawą jeżeli nie jest jest nie zgodne  z prawem.

Wracając do tego przypadku..  na drugi  dzień po doręczaniu  decyzji komisji lekarskiej ZUS..  masz prawo do zasiłku bezrobotengo z dniem ustania  świadczeń rentowych..  Składasz wniosek w UP  i masz 30 dni na złożenie  wniosku do sadu..  tak że w chwili składania wniosku nie musisz nawet wiedzieć   czy będziesz skarżyć..

Prawnie jest tak i warto o tym pamiętać

  Zaskarżenie decyzji komisji lekarskiej ZUS  ( bo tylko ta decyzja może być skarżona  ) nie skutkuje  wstrzymaniem wypłaty renty ZUS ( w przypadku gdy  mammy niższą grupę przyznaną   a chcemy wyższą) a  co dopiero mówić o zasiłku dla bezrobotnych..
Działanie UP  w Katowicach jest bezprawne..  szukają oszczędności i naiwnych ludzi..
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-02-17 09:11
dali ci na piśmie odmowę wypłaty zasiłku dla bezrobotnych..????

..
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2009-02-17 09:17

>>>Myślę żeby nagłośnić sprawę w mediach . Przecież  takich ludzi jak Ja jest bardzo dużo<<


Najpierw to trzeba podejść  do urzędnika grzecznie ale ostro i zdecydowanie.. a ni e słuchać sie go bez zastrzeżeń   z i przyjmować wszytko co on mówi jedynie  kiwnięciem głowy..  Urzędnik państwowy musi działać  zgodnie z polskim prawem tak stanowi Konstytucja RP.
Nadrzędny Autor szczerbaty Dodany 2009-02-17 09:20
MNIE TO PISANIE JUZ ZACZYNA DENERWOWAC. CZY W MIEJSCOWOSCI W KTOREJ MIESZKASZ NIE MA NIKOGO KTO BY CI POMOGL
NP. JAKIES KOLO EMERYTOW I RENCISTOW.
W KAZDYM NORMALNYM UP JEST POKOJ GDZIE ZALATWIANI SA ON
IDZ PO PORADE DO PSYCHOLOGA W UP BO NAPEWNO TAKI JEST
NAPISZ JAK SIE NAZYWA MIASTO W KTORYM JEST TEN UP
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-02-17 09:27
"na drugi  dzień po doręczaniu  decyzji komisji lekarskiej ZUS..  masz prawo do zasiłku bezrobotengo z dniem ustania  świadczeń rentowych.. "

Godunow, ale po samej rencie jest prawo do zasiłku?
Przecież renta jest niższa niż minimalne wynagrodzenie.
Czy masz na myśli tylko jeśli ktoś równocześnie dorabiał?
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-02-17 10:45

>>>Godunow, ale po samej rencie jest prawo do zasiłku?


Przecież renta jest niższa niż minimalne wynagrodzenie.
Czy masz na myśli tylko jeśli ktoś równocześnie dorabiał? <<

Pisałem wcześniej podałem linka . Po ustaniu renty  czyli prawnie po doręczeniu  .. decyzji lekarskiej  komisji  ZUS .  Od dnia w którym  zakończyły się świadczenia  rentowe   należy się zasiłek dla bezrobotnego np. renta  ustała z dniem 30 listopada .. zasiłek należy się z dniem  z dniem  1 grudnia    nawet gdy wniosek złożysz 16 lutego. bo np.  decyzja komisji  lekarskiej zapadła 2 lutego.. .  co do wysokości renty czy jest niższa od najniższego   wynagrodzenia to  średnio może..  Najniższe wynagrodzenie to chyba 1100 złotych brutto.. ( podaje z pamięci.. )

Dorabianie tu nie ma wpływu.. ..  Zasiłek to coś koło 530 złotych na rekę  ( tu sie mogę mylic  ale nie wiele )

Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-02-17 11:01
przepraszam bardzo, ale ja chyba jestem tępa, bo nie rozumiem...
jak to dorabianie nie ma wpływu?
w tym linku przeczytałam:

zasiłek przysługuje po:

"pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy lub służby, o której mowa w pkt 1, renty szkoleniowej oraz przypadające po ustaniu zatrudnienia, wykonywania innej pracy zarobkowej albo zaprzestaniu prowadzenia pozarolniczej działalności okresy pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli podstawę wymiaru tych zasiłków i świadczenia stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę,"

czyli skoro renta wynosiła mniej niż te tysiąc coś, to zasiłek przecież nie przysługuje?
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-02-17 13:25 Zmieniony 2009-02-17 13:31

>>zasiłek przysługuje po:


pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy <<<

Tak stanowi ustawa.. !!!!!

>>>czyli skoro renta wynosiła mniej niż te tysiąc coś, to zasiłek przecież nie przysługuje? <<


Gdzie ty coś takiego słyszała jakoby wysokość renty .. miała wpływ na przyznanie zasiłku dla bezrobotnych .. Mnie nic o tym nie wiadomo.. Bo nic takiego nie ma..

Jest natomiast coś takiego aby ubiegać o zasiłek po zwolnieniu z pracy.. to płaca w tej  musi być na wysokości minimalnej płacy w Polsce..  ( w tym przypadku nie ma to zastosowania.. ) nie ważne czy na 1/2 czy 1/10 etatu..
Nadrzędny Autor Anianynek Dodany 2009-02-17 14:16
Do Szczerbatego- Chłopie w kole emerytów i rencistów to możesz sobie w szachy pograć! A z psychologiem o paranoi porozmawiać to tyle . Tutaj trzeba mieć w ręku ich Postanowienie i do prawnika się udać. Jeżeli faktycznie łamią prawo to ich zaskarżę do sądu pracy ! Wcześniej jednak udam się do pani Dyrektor UP i zażądam wypłaty zasiłku !
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-02-17 15:20
"Gdzie ty coś takiego słyszała jakoby wysokość renty .. miała wpływ na przyznanie zasiłku dla bezrobotnych .."

ostatnia część zdania, którą zacytowałam z linku, który podałeś...

i zasiłku mi odmówiono w PUP... na piśmie...

czy jest jakaś szansa, że w końcu się dowiem, czy prawnie czy kolejny raz mnie oszukano?? :-( :-(
bo już nie raz odmawiano mi czegoś z racji niepełnosprawności, a  po czasie się dowiadywałam, że nieprawnie.
nie dość, że chora, to wszędzie pomiatają człowiekiem tak jak i autorką tego tematu:(

bardzo proszę, jeśli ktoś ma jakieś pewne w 100% informacje na ten temat na konto pola01@o2.pl
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-02-17 16:09 Zmieniony 2009-02-17 16:28

>>>osstatnia część zdania, którą zacytowałam z linku, który podałeś...<<<


Rzecz nie dotyczy renty ,, (tam są przecinki)    wczytaj  sie dokładnie..  bo gdy by przyjąć  twoją interpretację  nikt  w zasadzie powracający z renty by nie miał prawa do  zasiłku.. i niepotrzebna by była ankieta.. nie wielu rencistów  ma wyższe renty jak minimalna płaca..

>>>


zasiłku mi odmówiono w PUP... na piśmie...<<

czym to uzasadnili..??? podali podstawę prawną możesz przesłać jak nie chcesz  na prv  i podstawę prawną  tej decyzji,

Pola nie martw si e pomożemy skroić odpowiednie pismo.. 
Nie daj sie urzędnikom
Nadrzędny Autor Anianynek Dodany 2009-02-17 17:34
Chciałam jeszcze zapytać o coś.W Zusie powiedziano mi że w ciągu dwóch tygodni przekażą moje zaskarżenie o rentę do sądu. Czy Ja dostanę jeszcze jakieś pismo z Zusu o przekazaniu sprawy czy już będę wzywana tylko przez sąd na badania biegłych? Ile w ogóle trwa taka sprawa? Słyszałam od lekarza że biegli powinni dać mi niezdolność do pracy i powinnam otrzymać rentę bo choroby i69 czyli choroby mózgu same w sobie kwalifikują mnie na rentę . Tym bardziej że stan zdrowia się pogarsza co wynika z badania EEG. Jak byłam na komisji lekarskiej  Zus to mówiłam co się ze mną dzieje , pokazałam badania itd a pani doktor zapytała :" To kto pani obiad gotuje"?była tak negatywnie nastawiona do mnie że od razu wiedziałam że nie mam szans ! Jeszcze w 2006 miałam od lekarza orzecznika napisane :" ze względu na znaczny stopień naruszenia sprawności organizmu..."  i dała mi rentę na dwa lata . Teraz następna pani doktor uzdrowiła mnie według powiedzenia:" gdzie lekarzy trzech tam cztery opinie" to tak na marginesie.
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-02-17 19:32
byłó napisane mniej więcej tak:
spełniam wymogi osoby bezrobotnej, ale nie spełniam wymogów art. 71 ust. 1 pkt 1 i 2, szczególnie w okresie ostatnich 18 miesięcy nie pozostawałam w zatrudnieniu przez okres co najmniej 365 dni i nie osiągałam wynagrodzenia co najmniej minimalnego,

wniosek z ZUS-u o pobieraniu renty od wielu lat złożyłam.

ale to wszystko było w grudniu.
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-02-17 20:05
bardzo byłabym wdzięczna za jakąś pomoc, bo załamało mnie to totalnie...
kilka lat temu odmówili mi stażu (gdy nie miałam renty, tylko sam zasiłek pielęgnacyjny 130 zł), a tylko dlatego, że miałam status całk. niezdololności do pracy, co było bzdurą, bo mi przysługiwał, tak samo jak kursy i szkolenia, no ale niepełnosprawnymi pomiatają...

przez tyle lat bezskutecznie szukam pracy i borykam się z chorobą, a teraz jeszcze bez grosza, na łasce innych.
tylko czy mam jakąś szansę na odzyskaniu zasiłku ze straconych miesięcy?
czy na cokolwiek mam szansę, skoro na druku, co dostałam jest, ze należy się odwoływać przez starostwo, ale wciągu 14 dni, co już było dawno...

ale czy tak jest na pewno? czy są tu osoby, co po rencie (samej rencie, bez dorabiania) dostały zasiłek?
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-02-18 09:01
Ja znam osobiście kilka osób które  po rencie  były na zasiłłu  dal bezrobotnych   moim zdaniem i chyba  nie tylkeo w uzasadnieniu.. zapomniano
Art. 71.2.3

który brzmi..  3) pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy lub służby, o której mowa w
pkt 1, renty szkoleniowej oraz przypadające po ustaniu zatrudnienia, wykonywania
innej pracy zarobkowej albo zaprzestaniu prowadzenia pozarolniczej
działalności okresy pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego,
zasiłku w wysokości zasiłku macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego,
jeżeli podstawę wymiaru tych zasiłków i świadczenia, z uwzględnieniem
kwoty składek na ubezpieczenia społeczne, stanowiła kwota wynosząca
co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę;


Z tego zapisu jasno widać  że wysokość renty  nie ma wpływu.. Zobacz jest wymieniona renta do wymienionego uznania  365 dni..   a wysokość zasiłku  dotyczy jedynie ZUS  świadczenia rehabilitacyjnego  ( by z tych wspomnianych zasiłków ZuS to tylko wypłaca.

Ja w odwołaniu powołał bym sie na wspomniany artykuł ... Zresztą UP pracy  niejako sam się przyznaje  do tego że musi ci wypłacić zasiłek .. ale wstrzymał sie do czasu Orzeczenia sądu.. Sami sobie zaprzeczają....  Według tego co stanowi ta wspomniana Ustawa

link tutaj

Co ja najpierw bym radził złóż jeszcze papiery do PFRON  i staraj sie  o niepełnosprawność z poza ZUS... oraz o zasiłek stały..
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-02-18 17:17
"Ja znam osobiście kilka osób które  po rencie  były na zasiłłu  dal bezrobotnych"

Godunow, ale jesteś pewien, że te osoby nie miały innych dochodów, które razem stworzyłyby to minimalne wynagrodzenie?

"moim zdaniem i chyba  nie tylko w uzasadnieniu.. zapomniano"

o to ja niemal się kłóciłam. oni to widzieli. to było tak
jak się rejestrowałam były dwie panie. jednak już na wstępie orzekła kategorycznie bez sprawdzania, że po rencie się nie należy. nawet o nic nie pytając (rodzaj renty, wysokość, czas itd)

jak ja zaczęłam zdzwiowona dopytywywać, to druga przeglądała te prawa i mi pokazała właśnie ten ustęp, że moja renta była niższa niż minimalne wynagrodzenie.
pierwsza potwierdziła, że po rencie się nigdy nie należało.

"staraj sie  o niepełnosprawność z poza ZUS... oraz o zasiłek stały."

mam grupę umarkowaną, ale jak zwykle czasowo!!! choć nie mam szans na wyzdrowienie.
i ostatnim razem lekarz mi dał tę grupę tylko dlatego, że miałam rentę. to jest dla mnie karygodne, dlaczego łączy te dwa orzecznictwa, ale boję się, że nawet tego mi nie przedłużą, jeśli znowu trafię na tego palanta.
a o zasiłku stałym nic nie wiem. mam tylko pielęgnacyjny, dokąd mam grupę, ik to 140 zł. za które każdy wie, że nie wyżyję...

ale jak udowodnić pracownikom ZUS-u, żeby czytali po polsku, skoro nawet ja się dałam nabrać na ten zapis.
tak w ogóle to oni w ogóle nie znają przepisów niepełnosprawnych. nie pozwalają się rejestrować tym, co mają niezdolność do pracy ani jako bezrobotni ani jako poszukujący pracy (gdy jest renta). ja normalnie nie mogę do siebie dojść :-(
a myślisz, że jest szansa, że za zaległe miesiące (o ile w w ogóle) zwrócą czy tylko od teraz.

dziękuję godunow :-)
mam nadzieję, że dalej mi podoradzasz...
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-02-18 17:30
a co to znaczy, jakie i w jakim celu papiery do PFRON?
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-02-18 18:08
".. Zresztą UP pracy  niejako sam się przyznaje  do tego że musi ci wypłacić zasiłek .. ale wstrzymał sie do czasu Orzeczenia sądu.. Sami sobie zaprzeczają...."

nie, nie - pomyliłeś mnie z autorką ;-)
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-02-19 09:00
ludzie przeszli na rentę 14 lat  temu mieli renty  po 600 złotych...   i im ZUS zabrał..  i dostawali zasiłki .. etc..  a czy robili raczej jak robili to na czarno..
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-02-19 09:02 Zmieniony 2009-02-19 09:08
  >>>>>>>ale jak udowodnić pracownikom ZUS-u, żeby czytali po polsku, skoro nawet ja się dałam nabrać na ten zapis.tak w ogóle to oni w ogóle nie znają przepisów niepełnosprawnych. nie pozwalają się rejestrować tym, co mają niezdolność do pracy ani jako<<<<<

Nie pozostaje nic innego  tylko  trzeba złożyć skargę..
Napisać w dwu egzemplarzach  jeden niech ci podpiją egzemplarza i zachowaj  dal siebie ..  tu wychodzi niechciejstwo urzędników..

>>mam grupę umiarkowaną, ale jak zwykle czasowo!!! choć nie mam szans na wyzdrowienie.


i ostatnim razem lekarz mi dał tę grupę<<
Jest to kuriozalne  zachowanie lekarza... ...  

Jeżeli Twój dochód  w rodzinie jest niższy  niż  480 złotych i masz  taka  grupę jak TY .. możesz się starać o zasiłek stały z PFRON... idziesz tam i składasz stosowne  oświadczenie  dokumenty..
A do kiedy masz orzeczoną niepełnosprawność..??
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-02-19 15:19
"Nie pozostaje nic innego  tylko  trzeba złożyć skargę.."

piszesz, że skargę? bo ja myślałam, że odwołanie (ale przecież za późno) albo podanie o przyznanie zasiłku i spłatę zaległego.
ale do kogo? PUP czy "Wojewody... za pośrednictwem Starosty..." jak było na tym świstku co mam (tylko że w ciągu 14 dni).
chciałabym to jutro załatwić, żeby lutowego jeszcze nie stracić, ale nie wiem, czy dam radę to ogarnąć wszystko :-(

"A do kiedy masz orzeczoną niepełnosprawność..?? "

dostałam na 3 lata w tamtym roku.
a ten zasiłek stały jest możliwy, jeśli nie mam grupy na stałe?
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-02-19 15:33
czytam o tym zasiłku stałym i tam jest napisane o całk. niezd. do pracy, ale czy to chodzi o tę z ZUS-u? czy nie mając nic z ZUS-u, a jedynie stop. umiarkowany to jest to przez nich uznawane za całkowitą niezdolność do pracy?
Nadrzędny - Autor godunow Dodany 2009-02-20 08:53 Zmieniony 2009-02-20 08:57
PFRON nie honoruje postanowień ZUS..  i odwrotnie..

Szkoda ze termin  upłynął //
Zwróć sie do starosty,  o ponowne  rozpatrzenie ..   przyznania  zasiłku..  dla bezrobotnych skoro termin minął  odwołania od decyzji na piśmie pozostaje.. wystąpienie do starosty lub zaskrzenie u prawomocniej decyzji  UP do sądu..   Szkoda ze zaraz sie nie odwołałaś  od decyzji UP
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-02-20 21:11
stchórzyłam i nie poszłam ze skargą :-(
dałam kilku inteligentnym i oczytanym osobom do przeczytania to prawo i każdy mówi, że ten warunek dotyczy renty.
nawet jakiś prawnik mi odpisał, że "raczej się nie należy w zwiazku z tym warunkiem"
ja już zgłupiałam do reszty :-(
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-02-20 22:26
No i dlatego macie to, co wam dają.
Ludzie, rozpisujecie się tutaj na tematy osobistych przypadków, oczekując, że stanie się cud i ktoś wreszczie odczyta obowiązujące przepisy na waszą korzyść i raptem stanie się sprawiedliwość. A nie chcecie/nie macie odwagi zrobić we własnej sprawie nic, co zrobić należy i moze przynieść skutek.
Czy wartościowsza jest porada "oczytanej i inteligentnej osoby" czy fachowca?
A po tym wszystkim nasuwa się myśl, że wam jest tak po prostu dobrze - i czekacie na kolejny dzień losu...
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-02-20 22:42
ale co mówi fachowiec?????????????????
ja w końcu chcę się dowiedzieć, jak jest naprawdę, zanim złożę te skargę.
a skad mam się dowiedzieć, jak jest naprawdę???
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-02-20 22:46
prawnik czyli fachowiec miał rację?
pisząc "może się okazać" zero konkretów, tylko kręcenie.

Oto rozbiór logiczno-filologiczny tego zdania (wyżej mordowanej ustawy):

jakoby renta nie stanowiła kwoty co najmniej minimalnego wynagrodzenia. 

W/w artykuł nic nie wspomina o takim wymogu. Wyraźnie jest napisane, że to w/w zasiłki (chorobowy i macierzyński)  i świadczenie (rehabilitacyjne) mają stanowić kwotę wynoszącą co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, nie renta.
Cyt. z w/w ustawy:
okresy pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli podstawę wymiaru tych zasiłków i świadczenia stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę.

Na takie znaczenie wskazuje głównie użycie liczby pojedynczej wyrazu świadczenia i liczby mnogiej wyrazu zasiłki. Dobitnie to wskazuje, że warunek dotyczy jednego świadczenia i kilku zasiłków (które są wymienione wcześniej).

Można również tę część ustawy podzielić na człony:
Do 365 dni, o których mowa w ust. 1 pkt 2, zalicza się również okresy pobierania:
Pkt. 3: 

- renty z tytułu niezdolności do pracy,
- renty szkoleniowej
- oraz przypadające po ustaniu zatrudnienia, wykonywania innej pracy  zarobkowej albo zaprzestania prowadzenia pozarolniczej działalności, okresy pobierania zasiłku chorobowego, macierzyńskiego lub świadczenia rehabilitacyjnego, jeżeli podstawę wymiaru tych zasiłków i świadczenia
stanowiła kwota wynosząca co najmniej minimalne wynagrodzenie za pracę, po odliczeniu kwoty składek na ubezpieczenia społeczne należne od
pracownika;
Człon zdania mówiący o co najmniej minimalnym wynagrodzeniu bez wątpienia odnosi się do poprzedniego członu zdania.

i co? fachowiec ma rację czy ustawa ma błąd?
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-02-20 23:12
Bluengel, a ty widzę, że uwielbiasz krytykować, a chyba nigdy nie dajesz konkretnych ani senswonych rad.

Ja czekam na odpowiedź, jaki fachowiec? Skoro prawnik napisał to samo co opinia "oczytanej i inteligentnej osoby". czyli nie ma albo albo.
I również czekam na odpowiedź, co niby powinnam zrobić?
Skoro piszesz:
"A nie chcecie/nie macie odwagi zrobić we własnej sprawie nic, co zrobić należy i moze przynieść skutek."
więc co należy?
bo ja nie wiem. gdybym wiedziała, to bym zrobiła. dlatego tu pytam o radę.
Nadrzędny - Autor szczerbaty Dodany 2009-02-21 11:02
JAK CI NAPISAL TO PO CO CIAGNIESZ TEN TEMAT ??
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-02-21 17:25
Kto???
każdy dotąd (już 3 prawników) i panie w PUP twierdzą, że nie przysługuje.
a godunow mówi, że przysługuje, dlatego ciągnę temat, bo chcę się dowiedzieć i może ktoś mi odpowie, bo np. teraz jest w takiej sytuacji?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Zasiłek (135057 - wyświetleń)
1 2 3 4 5 6 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill