www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / I co dalej??? (5107 - wyświetleń)
- Autor kerim___ Dodany 2008-01-10 20:05 Zmieniony 2008-01-10 20:12
Witam.
Proszę o radę jakie kroki powinienem podjąć w mojej sytuacji.Aby mieć środki na dalsze leczenie i ewentualny powrót do pracy.Mam 53 lata ,30lat pracy,jestem na zasiłku dla bezrobotnych do 18.01.2008r. Posiadam  orzeczenie o lekkim stopniu niepełnosprawności 03-L, 05-R przyznane 19.01.2007r. przez otorynolaryngologa na stałe.Jutro idę na AngioCT
w związku z wykryciem zmian przyściennych oraz nietypowego przepływu wskazującego na możliwość zwężenia istotnego tętnicy kręgowej itd...po USG tętnic nie mam pojęcia co tam wykaże.To jest właśnie efekt wcześniejszych zaniedbań w leczeniu na skutek lęku przed szpitalem jak i utratą pracy.Co prawda popracowałem parę lat dłużej ale zdrówko nie dało się oszukać i w końcu odmawia pomału posłuszeństwa.Wobec braku odpowiedniej wiedzy nie mam pojęcia gdzie powinienem i w jakiej kolejności skierować swoje kroki aby oszczędzić sobie przynajmniej w części tych problemów i upokorzeń ,z którymi mieli do czynienia użytkownicy tego forum. I tu gratulacje pomysłu i podziękowanie dla założycieli tak forum jak i całej strony.

Pozdrawiam.

PS.
Z góry dzięki za jakąkolwiek sugestię odnośnie tego chociażby czy i gdzie powinienem się udać w pierwszej kolejności min. zanim upłynie okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

kerim___.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-01-16 12:38
W pierwszej kolejności proponujemy skontaktować się z Oddziałem ZUS zgodnym z Pana miejscem zamieszkania i upewnić się czy nie spełnia Pan warunków do ubiegania sie o świadczenie rentowe.
Przypominamy iż:
prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
     -  jest niezdolny do pracy,
     -  ma wymagany okres składkowy i nieskładkowy,
     -  niezdolność do pracy powstała w określonych ustawą okresach składkowych (okres zatrudnienia, okres ubezpieczenia) i nieskładkowych (np. w okresie pobierania zasiłku chorobowego lub opiekuńczego) albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Nadrzędny - Autor kerim___ Dodany 2008-01-16 20:49
Dzięki za odpowiedz.

Gdybym właśnie spełniał w/w warunki nie było by problemu.Natomiast jestem akurat z tego przedziału wiekowego,który aby spełnić te warunki na dzień dzisiejszy. Po ukończeniu szkoły podstawowej tj.w wieku 15 lat musiałbym podjąć pracę.Natomiast ucząc się dalej pozbawiłem się ok 6 lat stażu pracy.W tej chwili jak przeliczyłem mam około 32 lat tych okresów.Po tomografii otrzymałem skierowanie do chirurga naczyniowego.Wizyta wyznaczona na kwiecień.I właśnie mam taki dylemat,że nie wiem gdzie się udać.Czy pomimo tego składać o rentę z tytułu niezdolności do pracy a może o ustalenie niezdolności do pracy a może o ponowne ustalenie stopnia niepełnosprawności.Ponieważ w orzeczeniu mam między innymi przeciwwskazanie pracy na maszynach w ruchu,hałasie i dźwiganie pow.5kg.A z wykształcenia i dotychczasowej pracy,zdobytych kwalifikacji jestem tech.mechanikiem maszyn o specjalności obróbka skrawaniem.Cały czas praca na maszynach,pod i przy maszynach.To wszystko przepadło.A jedyną ofertą jaką mi zaproponowano w urzędzie zatrudnienia to praca tokarza.W głowie jeden wielki mętlik już w tym wszystkim się pogubiłem.A może schować te papiery do szuflady i spróbować znaleźć byle jaką pracę i czekać,aż coś się stanie.Najgorsze  to mam takie utraty świadomości i wtedy mnie przewraca bo słuch chciałem poświęcić prosiłem,żeby lekarz zakładowy podpisał.Nie dało rady.I teraz jestem na takim pięknym lodzie zasiłek do 18.01.2008 ,sprawa w sądzie o eksmisje.Próbowałem złożyć wniosek o chorobę zawodową.I ten sam lekarz zakładowy,który stwierdził dosłownie,że bardzo pogorszył mi się słuch od ostatniego badania powiedział,że pewnie od dzieciństwa nie słyszę?.Pracując w hałasie 10 lat ani wcześniej nie miałem żadnych problemów ze słuchem.
Jedynie z kręgosłupem.Nawet lekarz pierwszego kontaktu stwierdził,że w tym wieku to już tak jest.Tylko ja nie wiem jak to jest i jakoś to do mnie nie dociera ja tego nie mogę jakość pojąć czy może jesteśmy spisani na straty aby doprowadzić do samounicestwienia.Jeżeli ktoś może coś powiedzieć To proszę.Chętnie wysłucham.Sorki za chaos w tym co napisałem ale w głowie mam jeszcze większy.

Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-01-17 11:04
Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Gospodarki, Pracy i Polityki Społecznej z dnia 15 lipca 2003r. w sprawie orzekania o niepełnosprawności i stopniu niepełnosprawności; w przypadku zmiany stanu zdrowia osoba niepełnosprawna posiadająca orzeczenie o niepełnosprawności lub o stopniu niepełnosprawności może wystąpić z wnioskiem, o ponowne wydanie orzeczenia uwzględniającego zmianę stanu zdrowia.

W kwestii ofert pracy proponujemy zapoznać się z informacjami zawartymi na naszym portalu pod adresem: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/822
Nadrzędny - Autor kerim___ Dodany 2008-01-17 23:49
Dziękuje za rady.
Muszę najpierw od czegoś zacząć aby pomału wszystko  sobie uporządkować.
Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor kerim___ Dodany 2008-01-18 03:33
Przeglądając orzeczenie o stopniu niepełnosprawności. Zastanawia mnie wpis ,na który wcześniej nie zwróciłem uwagi.                                 
Cytuje " Niepełnosprawność istnieje od - nie da się ustalić" Mam taką prośbę w formie pytania.

1.Czy mając orzeczony lekki stopień niepełnosprawności 03-L,05-R. Z adnotacją " Niepełnosprawność istnieje od -nie da się ustalić.Będąc w wieku 53 lat i mając 32 lata okresów składkowych i nieskładkowych.Mogę ubiegać się o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy?.
2.Czy powinienem jednak dążyć do określenia okresu powstania choroby,niepełnosprawności.
3.Czy nie ustalenie kiedy zaistniała choroba,niepełnosprawności może mieć wpływ na możliwość starania się o przyznanie renty z tytułu niezdolności do pracy.
4.A jeżeli tak to w jaski sposób teraz udowodnić skoro początek jednej z chorób był w wieku szkolnym a rozwinęła się czy też ujawnił się w wieku późniejszym.Sorki ,że pewne rzeczy powtarzam ale chciałem,żeby znalazły się w jednym poście dla wyjaśnienia całej sytuacji.
Pozdrawiam.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2008-01-18 10:54
Informacja na temat orzeczenia do celów rentowych i pozarentowych jest dostępna na stronie: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/15120

Orzeczenie wydane przez Powiatowy Zespół ds. Orzekania o Niepełnosprawności nie upoważnia do otrzymania renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
Zgodnie z Ustawą z dn. 17.12.1998 r. o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych prawo do renty z tytułu niezdolności do pracy przysługuje ubezpieczonemu, który spełnia łącznie następujące warunki:
- jest niezdolny do pracy,
- posiada wymagany okres składkowy i nieskładkowy, zróżnicowany w zależności od wieku, w którym powstała niezdolność do pracy,
- niezdolność do pracy powstała w określonych w/w ustawą okresach składkowych lub nieskładkowych albo nie później niż w ciągu 18 miesięcy od ustania tych okresów.
Okres składkowy i nieskładkowy wymagany do przyznania renty z tytułu niezdolności do pracy, czyli staż, uzależniony jets od wieku osoby, w którym powstała niezdolnośc do pracy.
Wymagany staż wynosi:
1 rok - jeżeli niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 20 lat,
2 lata - jeżeli niezdolność powstała w wieku powyżej 20 lat do 22 lat,
3 lata - jeżeli niezdolność powstała w wieku powyżej 22 lat do 25 lat,
4 lata - jeżeli niezdolność powstała w wieku powyżej 25 lat do 30 lat,
5 lat - jeżeli niezdolność powstała w wieku powyżej 30 lat.
Dla osób, u których ta niezdolność do pracy powstała w wieku powyżej 30 lat przewidziano dodatkowy warunek, a mianowicie wymagany pięcioletni okres musi przypadać w ostatnim dziesięcioleciu przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub powstania niezdolności do pracy. Do tego dziesięcioletniego okresu nie wlicza się okresów pobierania renty z tytułu niezdolności do pracy, renty rodzinnej lub renty szkoleniowej.
W przypadku osób, u których niezdolność do pracy powstała przed ukończeniem 30 roku życia, uwzględnia się okresy składkowe i nieskładkowe udowodnione na przestrzeni całego życia, bez ograniczeń do ostatniego dziesięciolecia.
Jeżeli ubezpieczony nie osiągnął wymaganego ze względu na wiek stażu, warunek posiadania okresu składkowego i nieskładkowego uważa się za spełniony, gdy ubezpieczony został zgłoszony do ubezpieczenia:
- przed ukończeniem 18 lat, albo
- w ciągu 6 miesięcy po ukończeniu nauki w szkole ponadpodstawowej, ponadgimnazjalnej lub szkole wyższej
oraz do dnia powstania niezdolności do pracy miał, bez przerwy lub z przerwami nieprzekraczającymi 6 miesięcy, okresy składkowe i nieskładkowe.
W przypadku przejścia z renty socjalnej na rentę z tytułu niezdolności do pracy proszę kontaktować się z właściwym dla swojego miejsca zameldowania Zakładem Ubezpieczeń Społecznych, ponieważ jest to sprawa bardzo indywidualna.
Nadrzędny Autor kerim___ Dodany 2008-01-18 16:12
Piękne dzięki.
Po przeczytaniu tego postu i informacji znajdujących się pod podanym linkiem zrozumiałem w końcu całą tą procedurę.
Jeszcze raz dzięki.Bardzo mi pomogliście.
Pozdrawiam serdecznie.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / I co dalej??? (5107 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill