www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / remont łazienki w ramach dopłat z PFRON od czego zacząć? (45502 - wyświetleń)
- Autor krynia-kwie Dodany 2009-03-18 15:46
Mieszkam sama,mam chore nogi i nie mam nikogo kto pomógłby w organizacji remontu łazienki,ale też innych pomieszczeń,w celu przystosowania ich do moich potrzeb.
Jak pomyślałam to ogólnie generalny remont by się przydał całego mieszkania z wymianą podłóg włącznie.
Oczywiście wiem co PFRON dofinansowuje.
Nie wiem natomiast co mnie czeka,od czego zacząć ten remont,jakie prace mają być wykonane ...jestem kobietą.W kieszeni tez nie za bogato.
Ogólnie chciałabym:
wymienić podłogi,poszerzyć kuchnię,wymienić drzwi na szersze (teraz 70cm),zrobić meble odpowiedniej wysokości do tej kuchni (na wymiar?),instalację gazową i elektryczną,wodno-kanalizacyjną - też trzeba pozmieniać.Tyle co sama sobie wymyśliłam.
A może podpowiecie mi jak to zorganizować od początku?
Wniosek wypełniłam,czekam na obiecaną akceptację Spółdzielni.Niewielki kredyt z banku tez mam obiecany.To wszystko i przeraziłam się.
Proszę o pomoc.
Nadrzędny - Autor mwjestem Dodany 2009-04-02 10:42
Autor krynia-kwie Dodany 2009-03-18 16:46
Witam
Szanowna Pani. Widzę że nikt nie odpisał Pani na zapytanie. Co prawda nie mogę się wgłębiać w konkretne przepisy istniejące teraz bo mogło się cokolwiek zmienić. Ja dokonywałem zmian u siebie w 2005 roku.
Naturalnie że jako kobieta ma Pani prawo do obaw tym bardziej że zmiany remontowe są domena męskiej części.  Ale nie jest to regułą.
Przede wszystkim zacząć należy od tego, że nie ma się co bać i przerażać. Każdą sprawę, każdy zamiar należy brać na spokojnie. Może ktoś z rodziny Pani ( zdrowa osoba ), może wesprzeć Panią w działaniu.
Co powinna Pani wiedzieć:
1.  Dofinansowanie w ramach programu usuwania barier architektonicznych z PFRON nie jest remontem w ogólnym tego słowa znaczeniu.
2.   Zmiany które miałyby być dokonane w ramach tego programu muszą wynikać z pani dysfunkcji, choroby. Każda zgłoszona do refundacji zmiana musi być argumentowana ułatwieniem wykonywania poprzez Panią czynności związanych ściśle z tą zmianą.
3.  Osoba korzystająca z programu musi posiadać odpowiednie dokumenty potwierdzające rodzaj dysfunkcji ( orzeczenie lekarskie ZUS lub inne ).
4.  Pobiera Pani druki - wniosek z PCPR-u, który trzeba wypełnić samodzielnie.
5.  Wniosek składa się w wyznaczonych terminach poprzez PCPR ( Kto pierwszy ten lepszy. Składa Pani wniosek w PCPR-e. Większe szanse na większą refundację ).
6.  Wysokość refundacji to 80% PLN. kosztów całego zadania remontowego, który jest zgłaszany przez Panią we wniosku.
7.  Pani udział w kosztach całego zadania remontowego w tym programie to 20% PLN.
8.  Trzeba być świadomym tego jakie ma Pani możliwości finansowe, gdyż między innymi dokumentami, składa Pani oświadczenie w którym oświadcza Pani iż posiada środki finansowe na pokrycie tych 20% PLN.
9.  Od momentu złożenia wniosku będzie Pani miała ścisły kontakt z PCPR-em.
10.  W pani gestii jest ( niestety i to jest minus tej sprawy ), znalezienie sobie wykonawcy całego zadania. Czyli trzeba znaleźć kogoś z kwalifikacjami budowlanymi, kto wykonałby dla pani  kosztorys całości zadania.
11.  Osoba wykonująca kosztorys całości zadania nie musi być związana z firmą która będzie wykonywała prace remontowe. Co nie znaczy że jest to regułą. Najlepiej byłoby znaleźć firmę która i wykona kosztorysy i będzie wykonawcą całości zadania.
12.  Każdy etap musi być zatwierdzony poprzez PCPR. Każdą zgodę bądź jej brak musi Pani otrzymać na piśmie.
13.  Nie posiadając zgody na piśmie ( akceptacji ), nie wolno Pani nic samej czynić, nic zmieniać w początkowo ustalonym harmonogramie prac. Gdyż może to spowodować cofnięcie refundacji.
14.  Prawdę mówiąc nie ma listy ściśle szczegółowej co do rodzaju prac jakie ma Pani prawo wykonać w ramach tego programu. Wszystko zależy od tego czy:
Jest Pani osobą chodzącą: wtedy jest jakoby mniejsza lista możliwych rzeczy do zmiany w ramach tego programu.
Jest Pani osobą poruszająca się na wózku: wtedy ilość rzeczy zgłaszanych do zmian w ramach tego programu jest większa.
15.  Pierwszy etap jest jakoby dokumentacyjny. Gromadzi Pani wszystkie dokumenty i je dostarcza do PCPR – u. ( wytyczne otrzyma Pani od nich bezpośrednio ).
16.  Drugi etap to wykonawczy. Czyli trzeba w nim dostarczyć kosztorys ofertowy ( początkowy ). Który jest poddawany korekcie poprzez PCPR ( specjalistę budowlanego ). Po zatwierdzeniu prace remontowe ruszają ściśle pod kontrolą PCPR.
17.  Żadna praca remontowa wykonana przed zatwierdzeniem poprzez PCPR jak i z własnych funduszy nie będzie refundowana w ramach tego programu. To bardzo ważne.
18.  Innymi słowy bez ich akceptacji i zgody na piśmie nic nie wolno czynić i zmieniać.
19.  Co nie znaczy że nie może Pani dokonywać zmian w trakcie. Jednakże konieczność dokonania jakieś zmiany w pracach dokonuje Pani złożeniem Aneksu do konkretnej umowy początkowej w którym wymienia Pani owe zmiany.
20.  Firma wykonująca całościowe zadanie remontowe wynikające z podpisanej i zatwierdzonej umowy wykonuje również kosztorys końcowy, który jest sprawdzany i zatwierdzany również poprzez PCPR.
21.  Koszt kosztorysów jest również wliczany w refundację. Jeśli kosztorysy wykona ktoś spoza firmy wykonującej zadanie remontowe, musi Pani otrzymać od wykonawcy kosztorysu fakturę opiewającą na kwotę jaką ma Pani zapłacić temu wykonawcy. Proszę pamiętać. Taka osoba musi posiadać kwalifikacje budowlane.
22.  Całość wykonanych prac jest odbierana poprzez PCPR i otrzymuje pani protokół odbioru.
Mimo wszystko dobrze byłoby mieć pomoc kogoś z rodziny. Życzę powodzenia. Pozdrawiam.
Nadrzędny Autor krynia-kwie Dodany 2009-04-15 16:10
o Jezu! dziękuję.
:-)
Sama niestety muszę to udżwignąć.
Nadrzędny Autor kosztorysantbudowlany.pl Dodany 2014-04-25 18:16
Witam,
zapraszam do współpracy. Wykonujemy kosztorysy w całej Polsce.
Pozdrawiam,
http://www.kosztorysant-budowlany.pl
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / remont łazienki w ramach dopłat z PFRON od czego zacząć? (45502 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill