www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / wada wzroku, a dodatek do renty lub grupa inwalidzka (16363 - wyświetleń)
- Autor Bronia Dodany 2009-04-16 13:41
Nie wiem czy jest to odpowiednie miejsce na takie pytanie, ale mam nadzieję, że ktoś będzie w stanie udzielić mi odpowiedzi, za którą będę bardzo wdzięczna:)

Chodzi mianowicie o to, że mam wadę wzroku -17, pobieram rentę po zmarłym mężu, ale ja sama nigdy nie pracowałam, ponieważ zajmowałam się gospodarstwem rolnym i wychowaniem dzieci, własnej renty nigdy nie miałam mimo opłacania składek KRUS. Obecnie mam 58 lat i zastanawia mnie czy z powodu mojej dość dużej wady wzroku mogę się starać o jakiś dodatek do renty czy o przyznanie grupy inwalidzkiej?
Dziękuję za ewentualną odpowiedz i pozdrawiam:)
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-04-16 16:44
UWAGA: Nie jestem specjalistą Integracji.

Na rentach KRUS się nie znam, więc nie odpowiem. Natomiast co do pytania o "grupę inwalidzką" - tzw. orzeczenie o stopniu niepełnosprawności można uzyskać niezależnie od prawa do renty. Jest to tzw. orzecznictwo dla celów pozarentowych i podstawą do starania się o takie orzeczenie jest po prostu pogorszenie stanu zdrowia w porównaniu do normy.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-04-17 07:48
Podstawowe informacje o tym co się należy rolnikom znajdzie Pani w naszej publikacji „Co trzeba wiedzieć o KRUS”
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/17763
Jak pisała Boginka – może Pani ubiegać się o orzeczenie z powiatowego Zespołu ds. orzekania o niepełnosprawności. Z takim orzeczeniem może mieć pani prawo do zasiłku pielęgnacyjnego w razie uzyskania znacznego stopnia niepełnosprawności (bądź umiarkowanego jeśli niepełnosprawność powstała prze 21 rokiem życia)
Nadrzędny - Autor ringo15 Dodany 2009-05-06 19:45
Przeprasza. Mam pytanie mój siostrzeniec ma również wrodzoną wade wzroku -17 i skończone 16 lat.Do tej pory miał stopień umiarkowany ale ostatnio był na komisji i dali mu lekkie, odwołał sie z rodzicami do wojedzódzkiej i nic teraz chce sie dalej odwoływac, ale czy to ma sens.Chłopak wade ma od urodenia nadal postepuje i rokowania nie sa najlepsze.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-05-07 14:21
Zgodnie z obowiązującym stanem prawnym nie ma katalogu schorzeń i odpowiadających im stopni niepełnosprawności.
Przy orzekaniu o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia,  bierze się pod uwagę:
  1)   zaświadczenie lekarskie zawierające opis stanu zdrowia, wydane przez lekarza, pod którego opieką lekarską znajduje się dziecko, oraz inne posiadane dokumenty mogące mieć wpływ na ustalenie niepełnosprawności;
  2)   ocenę stanu zdrowia wystawioną przez lekarza - przewodniczącego składu orzekającego, zawierającą opis przebiegu choroby zasadniczej oraz wyniki dotychczasowego leczenia i rehabilitacji, opis badania przedmiotowego, rozpoznanie choroby zasadniczej i chorób współistniejących oraz rokowania odnośnie do przebiegu choroby, a także ograniczenia w funkcjonowaniu występujące w życiu codziennym w porównaniu do dzieci z pełną sprawnością psychiczną i fizyczną właściwą dla wieku dziecka;
  3)   możliwość poprawy zaburzonej funkcji organizmu poprzez zaopatrzenie w przedmioty ortopedyczne, środki techniczne, środki pomocnicze lub inne działania.
Do rodziców należy decyzja czy zostanie wykorzystana droga odwoławcza , niestety nie można wcześniej wyrokować czy odwołanie zostanie uznane.
Nadrzędny - Autor mum Dodany 2011-01-12 15:07
Mam 30 lat, obecnie pracuje i mam wadę wzroku -13. Przyznano mi grupę trzecią niepełnosprawnosci. Wada wzroku jest od urodzenia. Czy mam szansę na podwyzszenie grupy i uzyskanie jakiejkolwiek pomocy?
Nadrzędny - Autor moerbecke Dodany 2011-01-12 17:04
Witam,

1. Chociaż istnieją OGÓLNE i PRZYBLIŻONE wytyczne odnośnie orzekania stopni niepełnosprawności z powodu wad wzroku, to kompetentnie może na ten temat wypowiedzieć się tylko i wyłącznie lekarz- okulista, idź do swojego prowadzącego i zapytaj się wstepnie czy Twoj stan zdrowia kwalifikuje się do wyższego stopnia niepełnosprawności. Decyzję wyda oczywiście Komisja Orzekająca (w, której najwięcej do powiedzenia bedzie miał lekarz)

2. Jeśli już podajesz swój stan zdrowia to staraj się podać pelniejsze dane (ilość dioptrii nie mówi dosłownie o niczym- co najwyzej o zwykłym nidowidzeniu, które jest wyleczalne). Przede wszystkim liczą się takie parametry jak ostrość wzroku i kąt widzenia. Na tej właśnie podstawie są opracowywane wszelakie definicje niedowidzenia ślepoty medycznej czy "osoby prawnie niewidomej" jak na przykład definicje WHO. Brane są również pod uwagę schorzenia neurologiczne, które maja wpływ na obniżenie widzenia.
Dla przykładu podam, iż w lewym oku mam ostrość wzroku 0.1(80 procent ubytku widzenia)w prawym 0.4 (30 procent ubytku) kąt widzenia obu oczu 25 stopni, "na dokładkę"oczopląs obuoczny, astygmatyzm obuoczny i zblednięcie tarcz nerwu wzrokowego również obuoczne. Wszystko od urodzenia i bez jakichkolwiek rokowań na poprawę. Orzeczono mi stopień umiarkowany na stałe (w Zespole Orzekania) oraz otrzymałem rentę socjalną (ZUS) na 2 lata.

3. Wytyczne są nastepujące:

Do I grupy inwalidów (znaczny stopień niepełnosprawności) kwalifikowane są osoby z całkowitą ślepotą obuoczną lub praktyczną ślepotą obuoczną - ostrość wzroku po korekcji w lepszym oku nie przekracza 5% normalnej ostrości oraz osoby, u których pole widzenia zawężone jest do około 20 stopni - widzenie lunetowe.
Do II grupy inwalidów (umiarkowany stopień niepełnosprawności) zalicza się osoby, u których ostrość wzroku po korekcji w lepszym oku wynosi od 6% do 10% normalnej ostrości oraz osoby z zawężonym polem widzenia do około 30 stopni.
Do III grupy inwalidów (lekki stopień niepełnosprawności) kwalifikują się osoby z obuoczną bezsoczewkowością, osoby jednooczne oraz osoby, których ostrość wzroku w lepszym oku po korekcji szkłami nie przekracza 25% normalnej ostrości. Osoby te nie są prawnie uznawane za niewidome.
Cytuję za http://www.jednooczni.org/pl/news/18.html
Jednak jeszcze raz powtarzam pełnej i kompetentnej ocey naszego wzroku i co za tym idzie kwalifikacji do odpowiedniego stopnia niepełnosprawności może dokonać TYLKO LEKARZ OKULISTA.

pozdrawiam

Moerbecke
Nadrzędny Autor mum Dodany 2011-01-12 18:10
Dziękuję za wyczerpująca odpowiedź! Moje uznanie dla zasobu wiedzy :-) To pomoże mi przynajmniej w podejmowaniu prób. Zacznę od lekarza i w tym momencie już będę wiedział o co pytać. Dziękuję i pozdrawiam
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / wada wzroku, a dodatek do renty lub grupa inwalidzka (16363 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill