www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / laska dla niewidomego (5382 - wyświetleń)
- Autor kryswey Dodany 2009-06-09 09:00
okulista odmówił mi wydania zapotrzebowania na laskę dla niewidomych. mam stopień umiarkowany.
Okulistka twierdzi że są one tylko dla pierwszej grupy
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-06-09 15:32
Zgodnie z przepisami ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych
Art. 2. 1. Do korzystania ze świadczeń opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych na zasadach określonych w ustawie mają prawo:
  1)   osoby objęte powszechnym - obowiązkowym i dobrowolnym ubezpieczeniem zdrowotnym, zwane dalej "ubezpieczonymi",
  2)   inne, niż ubezpieczeni, osoby posiadające obywatelstwo polskie i posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które spełniają kryterium dochodowe, o którym mowa w art. 8 ustawy z dnia 12 marca 2004 r. o pomocy społecznej (Dz. U. z 2008 r. Nr 115, poz. 728), co do których nie stwierdzono okoliczności, o której mowa w art. 12 tej ustawy, na zasadach i w zakresie określonych dla ubezpieczonych,
  3)   inne, niż wymienione w pkt 1 i 2, osoby posiadające obywatelstwo polskie i posiadające miejsce zamieszkania na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które nie ukończyły 18. roku życia lub są w okresie ciąży, porodu i połogu
- zwane dalej "świadczeniobiorcami".
2. Osobom nieposiadającym obywatelstwa polskiego, innym niż świadczen iobiorcy, świadczenia zdrowotne udzielane są na zasadach określonych w przepisach odrębnych i umowach międzynarodowych.
Zatem  zlecenie na zaopatrzenie w wyroby medyczne będące przedmiotami ortopedycznymi i środki pomocnicze wystawia uprawniony lekarz osobie uprawnionej.
Posiadanie orzeczenia o stopniu niepełnosprawności nie ma żadnego wpływu na świadczenia w NFZ. W/w zlecenie może wystawić osobie uprawnionej :chirurg, ortopeda,neurolog, lekarz
rehabilitacji medycznej, okulista,reumatolog, lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, felczer ubezpieczenia.
Nadrzędny - Autor kryswey Dodany 2009-06-10 08:14
i nic się nie dowiedziałam

Mam ubezpieczenie zdrowotne.Lekarz orzecznik (okulista ) stwierdził że jestem osobą niedowidzącą w stopniu umiarkowanym (jednooczność)
Należę do PZN a w legitymacji mam wpis "osoba legitymująca się tą legitymacją jest prawnie niewidoma"
Nasze Prawo o ruchu drogowym wymaga aby osoba niewidoma na drogach poruszała się z laską
No to jak : mam nosić tę laskę czy nie
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-06-10 08:31
No to może inaczej: potrzebna Tobie ta laska czy pytasz dla wyjaśnienia zasady? Radzisz sobie bez niej? Mój brat też jest jednooczny, ale nie ma absolutnie mowy o żadnej lasce.
Nadrzędny - Autor kryswey Dodany 2009-06-10 10:23
potrzebna i to bardzo
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-06-10 11:55
Więc idź do innego lekarza.

I nie pytaj na formu: "No to jak : mam nosić tę laskę czy nie", ponieważ to sugeruje, że od nas nie od Ciebie zależy, czy masz jej używać... a to przecież absurd.
Nadrzędny Autor siwek Dodany 2009-06-10 12:08
Jeżeli jako tako widzisz,to po Ci ta laska,a jeżeli Ci potrzebna,to pomaluj sobie kawałek kija na biało i już będziesz miał laskę.
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-06-10 17:55
To te laski takie drogie że nie można ich samemu kupić? Ja kule kupiłam za swoją kasę bez uganiania się za papierkami ale to było 10 lat temu
Nadrzędny Autor eligiusz Dodany 2009-06-27 18:56
Dopiero teraz zauważyłem problem.Też miałem podobne trudności z gorsetem.Te historie reguluje Rozporządzenie Ministra Zdrowia z dnia 17 grudnia 2004 Dz.U z dn.28.grudnia 2004 Laska należy się raz na dwa lata.Jest to zawarte w Załączniku Nr.1 Część I pkt 13.Są tam wymienieni lekarze którzy mogą wnioskować o powyższe. I bez łaski.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-06-27 19:44
I ja wrócę do tego wątku. Otóż apteka sprowadziła mi kule. Przy okazji poinformowali żebym przyniosła " papierek" to dostanę za darmo ewentualnie zapłacę tylko 30%. Przesiedziałam za tym "papierkiem" cały dzień w przychodni. Najpierw rodzinny ( nie było) zastępczyni wymaglowała mnie jak w maglu bo poza tym że 10 lat temu odkupiłam używane od prywatnej osoby to na dokładkę nie wzięłam r-ku. Kurczę ale skąd miałam wiedzieć. Na szczęście wzięłam protokół z wypadku. Ufff dostałam skierowanie do chirurga bo inaczej nie wolno. Poszłam do chirurga a tu chyba pół miasta. Odczekałam swoje dostałam "upragniony papierek". Powędrowałam z powrotem do apteki. Ci zlitowali się i sami wysłali do NFZ. Po paru dniach przyszło pozwolenie na zakup. Jak się okazało za te pierwsze kule mam zapłacić 44,20 ( cena kul para= 75.-). Całość była tak zformuowana, że apteka miała trudności z dojściem co i jak. Moja ciekawość była tak wielka, że poprosiłam kogoś innego o wytłumaczenie jak to sie liczy. Było ok ale tak zamotane że niesposób powtórzyć. Oby już nigdy nic nie załatwiać...
Nadrzędny Autor eligiusz Dodany 2009-06-28 09:20
Niestety,tak są sformuowane przepisy i wszędzie trzeba swoje "odsiedzieć" no ale jest taniej.Wychodzą z założenia że niepełnosprawni mają czas więc mogą w przychodni swoje odsiedzieć.Może kiedyś to się zmieni.W niektórych miastach te sprawy nie załatwiają apteki,tylko są specjalistyczne sklepy tej branży.Ale one też realizują sprzedaż po zatwierdzeniu NFZ.Pozdrawiam
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-06-28 13:13
eligiusz dzięki za odpowiedź. U nas akurat nie ma sklepu specjalistycznego. Chwała aptece że mi pomogła. Co do reszty tj NFZ i lekarzy to trzeba mieć naprawdę zdrowie by coś załatwić. Wczoraj troszkę w lżejszym tonie ale opisałam w pakcie jak szpital mnie potraktował na ostrym dyżurze. Wracałam skrajnie załamana. To chyba coś nienormalnego zaczyna się dziać. Dodam że ów lekarz był BARDZO młody.Czyli pewnie tylko co po studiach. Po kiego studiują jak im się nie opłaca ta praca?
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Sprzęt i rehabilitacja / laska dla niewidomego (5382 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill