www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Turystyka i rekreacja / Ulgi dla niepełnosprawnych przy przejazdach PKP i PKS (33280 - wyświetleń)
- Autor Lolek Dodany 2009-06-08 14:34
Wie ktoś może czy dla osoby niepełnosprawnej o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności posiadającej legitymacje osoby niepełnosprawnej, lecz nieposiadającej legitymacji studenckiej są jakieś zniżki przy przejazdach PKP i PKS? Bo jadę ze znajomymi do Żywca a z niego do Koszarawej Żywiec na taki sobie 2 dniowy wyjazd. Czy mogę liczyć na jakieś ulgi?
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2009-06-08 19:32
Jeśli taką legitymację przyznał ZUS lub PFRON to ma zniżkę. Legitymacja ta posiada zdjęcie i wpis o ulgach prezysługujących. Jest jedno małe ale; nie wszystkie PKS -  ekspress nie przysługuje - tu płacą wszyscy jednakowo, są też pośpieszne dalekobieżne np. Białystok przez Wawę do Krakowa też nie przysługuje.... MPK tu trzeba pytać jakie linie mają zniżkę jakie darmowe przejazdy. Co do pociągów nbie wiem nie jeżdżę nimi.

Warto dwa razy spytać w samym ZUS lub nawet PCPR  jak nie ma się w pobliżu PFRON niż zapłacić mandat .....
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-06-10 14:28
Osoby legitymujące się orzeczeniem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności nie mają ulgi w komunikacji PKP i PKS.
Wyjątek stanowią :
1/Osoby niewidome, niebędące osobami o znacznym stopniu niepełnosprawności mają prawo do:
37% ulgi na przejazdy w 2. klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych oraz w autobusach PKS (na podstawie jednego z dokumentów stwierdzających inwalidztwo),
do 95% ulgi na przejazdy w pociągach PKP i autobusach PKS dla swojego przewodnika towarzyszącego w podróży (osoby niewidome lub ociemniałej), który musi mieć ukończone 13 lat.
2/Dzieci i młodzież niepełnosprawna uczęszczające do szkoły, nie dłużej niż do ukończenia 24. roku życia, a studenci do 26. roku życia, ich rodzice lub opiekunowie mają prawo do:
78% ulgi na przejazdy w pociągach osobowych i pospiesznych, ekspresowych EC, IC PKP (tylko w 2. klasie) i we wszystkich rodzajach autobusów PKS na trasie z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do: szkoły, przedszkola, ośrodka rehabilitacji, domu pomocy społecznej, zakładu opieki zdrowotnej,poradni psychologiczno-pedagogicznej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, ośrodka wsparcia, i z powrotem, na podstawie legitymacji szkolnej.
Renciści i emeryci (a także małżonek, na którego pobierany jest dodatek rodzinny) mają prawo do:
dwóch jednorazowych przejazdów w ciągu roku kalendarzowego z ulgą 37% w 2. klasie pociągów osobowych, pospiesznych i ekspresowych na podstawie zaświadczenia Polskiego Związku Emerytów i Rencistów.
Nadrzędny - Autor kasiarom Dodany 2013-02-18 12:42
Czy ulga 78% dla młodzieży niepełnosprawnej zależy od stopnia niepełnosprawności? Przeczytałam milion wypowiedzi na ten temat i nigdzie nie doczytałam się żeby było to wprost powiedziane. Czy to oznacza,że osoba 20 letnia, ucząca się i posiadająca lekki stopień ma prawo do takiej ulgi, oczywiście na trasie szkoła - dom itp.? Bardzo proszę o informację.
Nadrzędny Autor Sonka Dodany 2013-02-18 13:49
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2013-02-18 14:06
UPRAWNIENIA DO ULGOWYCH PRZEJAZDÓW KOLEJĄ W KOMUNIKACJI KRAJOWEJ: http://www.pkp.pl/files/wykaz_ulg_ustawowych_2012.pdf --> patrz strona 3 z 9.

Wszystko jest dokładnie napisane - komu, kiedy, ile i na jakiej podstawie.
.
Nadrzędny - Autor kasiarom Dodany 2013-02-18 15:57
Dzięki, poczytałam, ale to już wiem. A chodzi mi konkretnie o to żeby móc wydrukować czarno na białym napisane, że z lekkim stopniem należy się ta ulga 20 letniemu uczniowi. Miałabym dokument który mogę pokazywać kierowcom, którzy mają z tym problem.
Nadrzędny - Autor Sonka Dodany 2013-02-18 18:09
Tu masz całą stronę, podstawę prawną, wydrukuj sobie:

http://fundacja.blogspot.com/2011/01/ulgi-pkp-i-pks-po-zmianach.html

Dzieci i młodzież dotknięte inwalidztwem lub niepełnosprawne są uprawnione do ulgi w wysokości 78% przy przejazdach środkami publicznego transportu zbiorowego kolejowego oraz autobusowego z miejsca zamieszkania lub miejsca pobytu do przedszkola, szkoły, szkoły wyższej, placówki opiekuńczo-wychowawczej, placówki oświatowo-wychowawczej, specjalnego ośrodka szkolno-wychowawczego, specjalnego ośrodka wychowawczego, ośrodka umożliwiającego dzieciom i młodzieży spełnianie obowiązku szkolnego i obowiązku nauki, ośrodka rehabilitacyjno-wychowawczego, domu pomocy społecznej, ośrodka wsparcia, zakładu opieki zdrowotnej, poradni psychologiczno-pedagogicznej, w tym poradni specjalistycznej, a także na turnus rehabilitacyjny - i z powrotem.
Nadrzędny - Autor orszulka Dodany 2013-03-22 19:53
No właśnie tak jest jak mówisz, tylko czy na to trzeba mieć jakiś papier? Czy wystarczy sama karta z ZUSu?

_____________________________
http://colonpack.vitamarket.pl - Colon Pack
Nadrzędny Autor Klaudiax Dodany 2016-04-06 18:08
Odpowiedzcie, co potrzeba?
Nadrzędny - Autor mkwitowski Dodany 2015-11-01 20:24
czy żniżka 78% działa w wakacje na przejazdy z domu do szkoły i w drugą stronę ?
Nadrzędny - Autor wioletta Dodany 2016-03-28 08:38
Jest tak rozwinięta nasza informacja i wsparcie ma być, a tu jednak musimy sami dochodzić  prawdy i dowiadywać się jakie jest prawo w naszym przypadku osób niepełnosprawnych :-(.
Nadrzędny - Autor Różana Dodany 2016-04-05 22:54
Pks w moim mieście ma jakieś swoje zasady i nie honoruje zniżek dla osób niepełnosprawnych
Nadrzędny Autor Kris44 Dodany 2016-04-06 22:02
Co to za zasada? bozeeee
Nadrzędny - Autor Szymon99 Dodany 2016-04-07 19:15
Zasada zarąbista, naprawdę...
Nadrzędny - Autor Milenka Dodany 2016-04-11 19:02
Po prosty świenie..
Nadrzędny - Autor Polonia Dodany 2016-04-11 22:19
A czy to przypadkiem nie jest jakiś odgórny ogólopolski zapis?
Nadrzędny - Autor roxiaxx Dodany 2016-04-12 12:38
A ja myślałam, że osoby niepełnosprawne jeżdżą za darmo.O.o
Nadrzędny Autor Dosnawa Dodany 2016-04-13 00:24
AŻ tak dobrze niestety nie ma
Nadrzędny - Autor Helena Dodany 2016-04-17 22:52
No właśnie też mi się tak wydaje
Nadrzędny - Autor Mar-ko12 Dodany 2016-04-18 10:39
Moja babcia jest niepełno sprawna i ma jakieś duże zniżki tzn, że za bilet płaci tam tylko grosze dosłownie
Nadrzędny - Autor Gabrycha Dodany 2016-04-21 23:02
A jej opiekun powinien miec wszystkie przejazdy darmowe
Nadrzędny - Autor Wanda55 Dodany 2016-04-23 13:30
A ten przepis jeszcze obowiązuje bo wiem że kiedyś faktycznie tak było
Nadrzędny Autor darek67 Dodany 2016-04-23 19:39
Teraz podobno mają wprowadzić zasadę by kierowca dseceydował czy osoba niepełnosprawna może jechać autoibusem..
Nadrzędny - Autor Ella. Dodany 2016-04-22 19:59
Nie wiem jak dokładnie jest w całej Polsce ale miejska komunikacja Warszawa dla grupy 1 w obrębie strefy pierwszej jest darmowa w obrębie strefy drugiej płacę i tu w zależności od czasu jazdy. W Krakowie jeździłam całkiem darmo i nie wiem czy dzieją miasto na 1,2 strefę, Olsztyn - państwowe wożą darmo, prywatne busiki połowę płaciłam. W Trójmieście jest jakoś dziwnie MPK ma karnety, a jeśli chce się mieć pewność na 100% kupowałam bilety na poszczególne trasy na dworcu w kasie MPK ewentualnie kolejki.
Jeżdżę po różnych trasach i na ogół "PKS" regionalny czy BUS płacę 37%. To zależy od schorzenia i wpisu symboli w legitymację. Najmniej płacą ON z chorobami oczu. Co do opiekuna mało wiem więc nic pisać nie mogę choć nie raz jechałam z opiekunem. Jednak od 2 lat jeżdżę sama a przepisy zmieniają się szybko.
Nie jeżdżę pociągami bo nie dam rady.
Nadrzędny Autor rysiek kawecki Dodany 2019-12-06 09:44
czesc miałem takie zdarzenie jestem osoba niepełnosprawna i jezdze na wózku i kolega mnie wział nad moze pociagiem i tu sie zaczyna naciekawsze mianowic pan w kasie biletowej niechciał mi sprzedac biletu ulgowego i poprosil mnie orzeczenie o niepelnosprawnosci ja powiedziałem ze tego przysobie niema i musielismy kupic normalne bilety bo za 10 minut byl odjazd  a widział ze jestem nawozku zaslaniał sie jakims przepisami
Nadrzędny Autor rozan Dodany 2019-11-13 08:40
Tak.
Nadrzędny Autor rysiek kawecki Dodany 2019-12-09 14:38
Stopień umiarkowany to prawie wcale nie ma ulg. Jakieś kino, muzeum, basen, itp tylko. Na przejazdy pociągiem czy autobusem nie ma.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Turystyka i rekreacja / Ulgi dla niepełnosprawnych przy przejazdach PKP i PKS (33280 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill