www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / PFRON dofinansuje zakup samochodu (144738 - wyświetleń)
1 2 3 Poprzednia strona Następna strona  
- Autor admin_02 Dodany 2008-02-15 17:11 Zmieniony 2008-05-08 14:37
Od 14 lutego do 31 marca 2008 roku oddziały Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych będą przyjmowały wnioski o dofinansowanie w ramach realizacji pilotażowego programu "SPRAWNY DOJAZD - pomoc w nabyciu przez osoby niepełnosprawne samochodu osobowego oraz w uzyskaniu prawa jazdy kategorii B".

Przeczytaj cały artykuł: http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/22528
Nadrzędny - Autor Piotrek1985 Dodany 2008-02-15 21:34
Mimo złagodzenia warunków przystąpienia do tego programu (Sprawny Dojazd) i tak uważam że jest on zbyt trudny do realizacji. Mianowicie ubezpieczenie AutoCasco (AC). Jestem osobą młodą mającą 24 lata, która niema żadnych zniżek na ubezpieczenie, natomiast mój tata ma ale co z tego jak samochód nie może być na niego nawet gdybym był nawet współwłaścicielem. A na rok 4000 zł i tak przez 5 lat. Jeśli ma ktoś jakiś pomysł jak to można zrobić żeby zmniejszyć te koszty proszę o komentarz.pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2008-02-16 22:57
A DO KOGO PROGRAM JEST SKIEROWANY??
Nadrzędny Autor Piotrek1985 Dodany 2008-02-17 09:46
Adresatami programu w obszarze A stają się również zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, legitymujące się prawem jazdy kategorii B, posiadające ważne orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, wydane z powodu dysfunkcji narządu ruchu. W przypadku przyznania dofinansowania do zakupu samochodu dla więcej niż jednego adresata programu ze wspólnego gospodarstwa domowego możliwe jest łączenie przyznanych kwot dofinansowania celem zakupu jednego samochodu, przy czym wszyscy adresaci programu pozostający we wspólnym gospodarstwie domowym muszą spełniać wszystkie warunki uczestnictwa w programie, za wyjątkiem wymogu posiadania prawa jazdy kategorii B, który to warunek musi spełniać jeden z adresatów programu. Dokładnie opisane jest to na www.pfron.org.pl program Sprawny Dojazd.
Nadrzędny Autor bartek Dodany 2008-02-18 10:14
Chyba nie ma nic takiego Auto musi być na ciebie z cesją na PFRON Auta do 5 lat można ubezpieczać w pakietach trochę taniej
Kwota jest i tak duża ZA 5 lat płaceniaAC można kupić  drugie auto
Nadrzędny - Autor luki27 Dodany 2008-02-18 17:26
mam pytanko.mam tu na myśli to dofinansowanie na zakup samochodu .jest tam zapis że nie można skorzystać z tego programu jeśli posiada sie samochód mający sześć lat i młodszy.ja  prowadzę działalność gospodarczą i jestem właścicielem dwuletniego auta ciężarowego typu furgon który jest zarejestrowany na mnie lecz istnieje w ewidencji środków trwałych mojej firmy..czy to dyskwalifikuje mnie z pomocy o dofinansowanie na zakup samochodu osobowego ??????? pozdrawiam luki
Nadrzędny Autor Jolanta Dodany 2008-03-14 19:34
dyskwalifikuje  -niewazne do jakich celów słuzy samochód-  do 6 lat  -to jest ważne.
Nadrzędny - Autor ewa-charchalis Dodany 2008-02-21 23:21
witam
ja jestem mamą 7 letniego kuby syn jest niepełnosprawny ,wiem że w ubiegłym roku taki rodzic jak ja tez mógł starać sie o dofinansowanie do samochodu w związku z niepłnosprawnym ruchowo niepełnoletnim dzieckiem.w ubiegłym roku nie składałam wniosku ponieważ o tym projekcje dowiedziałam sie za póżno a pozatym  wnoski składało sie w terminie wakacyjnym a wówczas byliśmy z synem w sanatorium gdy wróciliśmy to akurat był 10 września i po terminie.
czy ktos może mi odpowiedzieć czy w tym roku też bedzie dofinansowanie do auta dla rodzica dziecka niepełnosprawnego?
jak narazie to wszędzie czytam o dofinansowaniu dla niepełnopsprawnych  pełnoletnich,i nigdzie nie przeczytałam o dziecku.
to oczywiscie tak jak dla mnie byłby komfort .codzienne rano musimy jeżdzic do szkoły autobusem to jest tragedia .takich rodziców jak ja pewnie też jest sporo  stąd moje pytanie .jeśli ktoś wie coś na ten temat to prosze o odpowiedz.
ewa
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2008-02-22 17:05
Od pięciu lat proszę swoja lekarkeę o pozwolenie na prawo jazdy i prowadzenie auta.Niestety jak dotąt zero załatwiłam.Latka lecą pomocy z nikąd a Ona nawet nie spyta czy mam za co kupić tego malucha bo o dużym wcale nie marzę. Poza tym nie muszę nic w nim przerabiać nawet bym dała radę przy pomocy rąk wyciągnąc nogi z tego autka .Czucie mam w obu normalne.Nic z tego już nie rozumiem.KOMU TE AUTA I DOFINANSOWANIA CZY ZNÓW ZAMOŻNYM I SPRAWNYM RODZICOM BO MAJĄ CHORE DZIECI??? A CO Z NAMI??? KTÓRZY STRACILI ZDROWIE TERAZ CZY PARĘ LATEK TEMU??? Może zbyt ostro napisałam ale ja też pytałam w zeszłym roku i nie było zapóźno  Ech wydaje mi się że znów tylko dla wybrańców. A co do Warszawy to przynajmniej niech wprowadzi kolejki elektryczne niskopodłogowe,autobusy tramwaje i PKS y na trasach podmiejskich bo horrorem jest do nich wsiadać!!!!!!!

pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2008-02-22 22:51
Ellu, pamiętaj że:
a) nie wiesz czy rodzice są majętni, zakładasz tak ale to nie musi być prawda
b) "zdrowi rodzice chorych dzieci" mogą potrzebować pomocy tak samo jak sami niepełnosprawni, bo w przypadku dzieci to poprzez rodziców realizuje się rehabilitacja. A jeżeli program przewiduje też, że dofinansowanie może dostać osoba niepełnosprawna, która do prowadzenia samochodu uprawnień nie ma, ale będzie tym samochodem wożona... to czemu dzieci należałoby traktować gorzej niż dorosłych?

Jeżeli chodzi o pozwolenie na prowadzenie samochodu - możesz spróbować załatwić to przez innego lekarza uprawnionego do wydawania pozwoleń. Taki lekarz może być bardziej "tolerancyjny" niż ten z przychodni, bo często lepiej się orientuje co się za kółkiem da "wspomagać", a czego nie. Oczywiście dotyczy to tylko takiej sytuacji, gdy nie masz jakiegoś schorzenia trwale uniemożliwiającego prowadzenie samochodu (np. padaczka)

Ewo
Szczegóły tegorocznego programu Sprawny Dojazd znajdziesz tutaj - po lewej wybierz program Sprawny Dojazd.
Cytuję punkt VI/1:
Adresatami programu w obszarze A są:

1. zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, legitymujące się prawem jazdy kategorii B, posiadające ważne orzeczenie o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności albo orzeczenie równoważne, wydane z powodu dysfunkcji narządu ruchu z zastrzeżeniem postanowień rozdziału VII ust.6,
2. niepełnoletnie dzieci niepełnosprawne, posiadające ważne orzeczenie o niepełnosprawności lub orzeczenie o znacznym stopniu niepełnosprawności, jeżeli wymagają rehabilitacji leczniczej, a jeden z rodziców lub opiekun prawny posiada prawo jazdy kategorii B,
3. zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, posiadające znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, które ze względów zdrowotnych nie posiadają prawa jazdy i wymagają opiekuna kierowcy, posiadającego prawo jazdy kategorii B.


Tutaj natomiast znajdziesz materiały informacyjne PRFON o programie Sprawny Dojazd dla rodziców.

W razie wątpliwości, po przeczytaniu regulaminu programu, dzwoń do PFRON lub zadaj pytanie bezpośrednio w dziale "Porady Centrum Integracji".
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2008-02-23 16:37
Witaj Boginka!!!
Dziękuje za odpowiedź.Nie mam padaczki ani chorego serca.Jestem zdrowa psychicznie.Owszem coraz trudniej jest mi sie poruszać ale skoro schodzę i wchodze na drugie piętro to chyba nie jest aż tak źle bym nie mogła tego zaświadczenia dostac.Jeszcze raz dziękuję za podpowiedź
Niestety jestem samotna i sama musze sobie radzić.Byłam w PFRON,odpowiedź była wymijająca.......

Przepraszam tych co uraziłam swoja poprzednia wypowiedzią.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2008-02-23 18:49
Ważniejsze od tego gdzie wchodzisz, jest jak sprawne masz ręce. :-)
Jeżeli nie uda Ci się rozeznać kto w rejonie może wydawać pozwolenia na prowadzenie pojazdów, skontaktuj się z którymś z Ośrodków Szkolenia Kierowców który prowadzi szkolenia osób niepełnosprawnych i zapytaj czy mogą polecić jakiegoś orzecznika. Ja zezwolenie załatwiałam właśnie w ten sposób - mając już w zasadzie zaklepany kurs prawa jazdy. :-)
Nadrzędny Autor Ella Dodany 2008-02-23 21:54
Dziękuję Ci Boginko za te cenne informacje.

pozdrawiam
Nadrzędny - Autor conrad8 Dodany 2008-02-24 16:34 Zmieniony 2008-02-24 17:20
Moje pytanie jest proste czy praca lub nauka musi już trwać czy niema to żadnego WPłYWU ze za kilka dni rozpoczne
PRACE (jestem byłym taksówkarzem i samochod byłby dlamnie ZBAWIENIEM) odpisz pozdrawiam conrad8
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2008-02-24 18:26
Napisałeś swoje pytanie jako odpowiedź na mojego posta, więc:

Z regulaminu PFRON polecam w tym miejscu "definicje pojęć" punkty 20 i 21:

zatrudnieniu - rozumie się przez to:

a) stosunek pracy na podstawie umowy o pracę, zawartej na czas nieokreślony lub określony, jednakże nie krótszy niż 3 miesiące,
b) stosunek pracy na podstawie powołania, wyboru, mianowania oraz spółdzielczej umowy o pracę, jeżeli na podstawie przepisów szczególnych pracownik został powołany na czas określony, okres ten nie może być krótszy niż 3 miesiące,
c) działalność rolniczą w rozumieniu ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (tekst jednolity: Dz. U. z 1998 r. Nr 7, poz. 25 z późn. zm.),
d) działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (tekst jednolity: Dz. U. z 2007 r., Nr 155 poz. 1095 z późn. zm.),
e) zatrudnienie na podstawie umowy cywilnoprawnej, zawartej na okres nie krótszy niż 3 miesiące,
także przypadek,
f) gdy wnioskodawca złoży pisemne zobowiązanie pracodawcy do zatrudnienia wnioskodawcy.

Warunkiem uznania kryterium zatrudnienia za spełnione jest osiąganie przez wnioskodawcę dochodów (lub strat) z tytułu zatrudnienia, przy czym nie dotyczy to sytuacji, o której mowa w lit. f;

osobie uczącej się - rozumie się przez to osobę niepełnosprawną:

a) kształcącą się w rozumieniu art. 3 pkt 15) - 17) ustawy z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.),
b) uczącą się w szkole ponadgimnazjalnej, o której mowa w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.),
c) będącą słuchaczem kolegium, o którym mowa w ustawie z dnia 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jednolity: Dz. U. z 2004 r., Nr 256, poz. 2572, z późn. zm.),
d) będącą studentem studiów pierwszego stopnia lub studentem studiów drugiego stopnia albo studentem jednolitych studiów magisterskich - prowadzonych przez szkoły wyższe,
e) posiadającą dyplom ukończenia studiów wyższych kształcącą się na studiach podyplomowych prowadzonych przez szkoły wyższe lub przez inne jednostki uprawnione do prowadzenia tych studiów na podstawie odrębnych przepisów,
f) będącą uczestnikiem studiów doktoranckich prowadzonych przez szkoły wyższe lub przez inne jednostki uprawnione do prowadzenia tych studiów na podstawie odrębnych przepisów, pobierającą naukę w systemie stacjonarnym lub naukę w systemie zaocznym albo wieczorowym;


Na mój babski rozum wyjściem dla osób, które podejmą pracę w trakcie ubiegania się o dopłaty byłoby to "pisemne zobowiązanie". O szczegóły warto jednak zapytać osobę kompetentną (urzędnika PFRON) lub ewentualnie skierować pytanie bezpośrednio do pracownika Centrum Informacyjnego Integracji - ja jestem zwykłą użytkowniczką forum i wykorzystuję tylko umiejętność czytania, nie mam nic wspólnego z administracją ani doradztwem :-)
Nadrzędny Autor Jolanta Dodany 2008-03-14 19:38
Tak może sie Pani starać o samochód dla niepełnosprawnego dziecka- narządu ruchu. Dzieci  do lat 18-rehabilitacja ,lub nauka . Jeden z Rodziców musi posiadać prawo jazdy B.  Mają Państwo czas do 31. marca 2008r.  Powodzenia.  Dokumenty posiadają tylko Oddziały PFRON miast wojewódzkich.  Pozdrawiam  -dalia2007@tlen.pl
Nadrzędny Autor luki27 Dodany 2008-02-24 11:28
witam jeszcze raz ..mam pytanko.mam tu na myśli to dofinansowanie na zakup samochodu .jest tam zapis że nie można skorzystać z tego programu jeśli posiada sie samochód mający sześć lat i młodszy.ja  prowadzę działalność gospodarczą i jestem właścicielem dwuletniego auta ciężarowego typu furgon który jest zarejestrowany na mnie lecz istnieje w ewidencji środków trwałych mojej firmy..czy to dyskwalifikuje mnie z pomocy o dofinansowanie na zakup samochodu osobowego ??????? pozdrawiam luki
Nadrzędny - Autor conrad8 Dodany 2008-02-25 09:51
Moje pytanie jest proste czy praca lub nauka musi już trwać (musze być zatrudniole lub uczyc sie)czy niema to żadnego WPłYWU ze za kilka dni rozpoczne
PRACE (jestem byłym taksówkarzem jestem po wylewie i samochod byłby dlamnie ZBAWIENIEM) odpisz pozdrawiam conrad8
Nadrzędny Autor Jolanta Dodany 2008-03-14 19:42
Musisz być zatrudniony co najmniej na 3 miesiące przed 31.03.2008r.  -dotyczy ludzi niepełnosprawnych  z tytułu narządu ruchu  aktywni zawodowo - 1/2 etatu lub cały etat. Wtedy może się ubiegać o dofinansowanie samochodu  z programu SPRAWNY DOJAZD PFRONu.  Termin składania dokumentów  do 31.03.2008r. Pozdrawia  dalia2007@tlen.pl
Nadrzędny - Autor Padres Dodany 2008-02-25 10:44
Witam
Coś mi się wydaje, że niniejszy artykuł jest lekko przekłamany. cyt. ,,Tomasz Leleno, rzecznik PFRON. - Wysokość dofinansowania będzie jednak zależała od liczby osób, które będą się o nie ubiegały. Największe, jakie możemy przyznać, to 80 proc. wartości samochodu - dodaje.''

W rzeczywistości wygląda to następująco:
,,* - maksymalna kwota dofinansowania ze środków PFRON kosztów zakupu fabrycznie nowego samochodu osobowego wynosi 30-krotność najniższego wynagrodzenia (w 2008 roku 28.080 zł),
** - maksymalna kwota dofinansowania ze środków PFRON kosztów zakupu używanego samochodu osobowego
(nie  starszego niż 3-letni) wynosi 24-krotność najniższego wynagrodzenia (w 2008 roku 22.464 zł),
***  - maksymalna kwota dofinansowania ze środków PFRON kosztów zakupu i montażu oprzyrządowania samochodu  osobowego wynosi 9-krotność najniższego wynagrodzenia (w 2008 roku 8.424 zł). ''

Czyli Pan Tomasz Leleno nie powiedział całej prawdy, bo te 80% należy traktować z mocnym przymrużeniem oka.

Ja chciałem zapytać co z innymi osobami np. po amputacji kończyn górnych? Czy nam jest łatwiej przemieszczać się na większe odległości?!
PFRON chyba sam nie potrafi się zdecydować. Oto dwa zapisy pochodzące ze strony PFRON-u.

Pierwszy zapis:
2)  zaświadczenie wydane przez lekarza specjalistę w zakresie dysfunkcji narządu ruchu (np. ortopedę), szczegółowo opisujące dysfunkcję narządu ruchu, w szczególności kończyn dolnych i związane z tym trudności w poruszaniu się Wnioskodawcy - zaświadczenie powinno być wystawione nie wcześniej niż na 30 dni przed dniem złożenia wniosku i wypełnione czytelnie w języku polskim,

Drugi zapis:
1.  pełnoletnie osoby niepełnosprawne ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności (również dawna I lub II grupa inwalidzka), orzeczonym ze względu na dysfunkcję co najmniej jednej kończyny dolnej, będące w wieku aktywności zawodowej (kobiety – do 60 r.ż, mężczyźni do 65 r.ż.), posiadające prawo jazdy kategorii B, zatrudnione  lub uczące się ,

Te dwa zapisy - ,,w szczególności kończyn dolnych'' i ,,co najmniej jednej kończyny dolnej'' brzmią podobnie, ale znaczą zupełnie, co innego.

Pozdrawiam
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-02-29 13:42
Witam.
Dla mnie to jest niekorzystne uwarunkowanie przyznania , że warunkiem jest np. praca , to absurd.
Pytanie : zatrudni się ktoś na np 2 lata , w tym czasie korzysta i pyta i załatwia  dofinansowanie na samochód. Otrzyma je .  Potem rzuca pracę --ale samochód ma . a jak sie mają do tego choćby taka sprawa :  rodzice --pracuje niejednokrotnie jedno, bo drugie zajmuje się opieką nad dzieckiem niepełnosprawnym , a ja znam takich co urodziły się bliźniaki -oboje niepełnosprawni. Ich dochody nie są znaczące --ale o samochód starać się nie mogą ?????
Nadrzędny - Autor Padres Dodany 2008-02-29 14:02
Mogą się starać. Jest możliwość otrzymania dofinansowania dla opiekuna osoby niepełnosprawnej. Warunkiem niestety jest szkoła lub praca:

zatrudnione lub uczące się, pełnoletnie osoby niepełnosprawne w wieku aktywności zawodowej, posiadające znaczny stopień niepełnosprawności lub orzeczenie równoważne, które ze względów zdrowotnych nie posiadają prawa jazdy i wymagają Opiekuna-kierowcy.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-02-29 15:34
pojecie mogą , owszem tylko w przypadku tych rodziców trwa to już 3 rok, i tak z roku na rok , pierwszeństwo ma ktoś inny
Nadrzędny Autor aisak Dodany 2008-02-29 20:30
Witam mam dziecko z orzeczona niepełnosprawnościa, ale nie jest to wprawdzie niepełnosprawnośc ruchowa a dokładnie mukowiscydoza, jeżdzimy bardzo czesto po szpitalach do rehabilitantów itd dziecko nie może przebywać w duzych skupiskach ludzi, ponieważ zagraża mu infekcje ktore są grożne dla jego zdrowia!!!
Może mi kot6os powiedzieć czy mogłabym ubiegac sie o auto w tym programie sprawny dojazd???
pozdrawiam kasia
Nadrzędny - Autor ursus Dodany 2008-03-02 11:45
Witam.Padres mam pytanie, do Ciebie, jestem osobą niepełnosprawną, nie zdolną do pracy, dysfunkcja ruchu lewych kończyn, nie zdolny do samodzielnej egzystencji, dodatek pielęgnacyjny, problemy z poruszaniem,posiadam prawojazdy, czy nalezy mi sie dofinansowanie.Prosze o odpowiedz. Pozdrawiam. 
Nadrzędny Autor Jolanta Dodany 2008-03-14 19:47
Jeżeli masz do 18 lat szkoła , rehabilitacja  -tak możesz.  Powyżej 18 lat wymagana jest aktywność  zawodowa -czyli zatrudnienie  lub poszukujesz pracy i jesteś zarejestrowany jako poszukujący pracy   lub osobą ucząca się.
Nadrzędny - Autor kawczyna Dodany 2008-03-20 18:35
Wszystko fajnie i pięknie. Zgadzam się tutaj z wątkiem że program jest skierowany do ludzi zamożnych(uściślając bardzo zamożnych) Po pierwsze żeby kupić takie auto, zgodne z regulaminem programu, trzeba dołożyć z własnych pieniędzy  około drugie tyle. Po drugie ubezpieczenie takiego cuda kształtuje sie w granicach 3.000-6.000 rocznie (Toyota Yaris 1.3 sol 5mm bez zniżek). Zgodnie z zapisem w pouczeniu takie ubezpieczenie należy opłacać przez 5 lat. Jeżeli dodamy do tego koszty przeglądów i benzyny uzbieram się całkiem niezła kwota :-). Pytanie mam takie: Jeżeli w zakładach pracy chronionej różnego typu pensja oscyluje w granicach minimum dopuszczalnego prawem (obecnie 1128 brutto) to kogo na utrzymanie takiego samochodu będzie stać??. Wszystkie te dane pochodzą z moich własnych symulacji przeprowadzonych na potrzeby tego programu. Ja mogę powiedzieć że mnie na taki zakup nie stać.Mało tego. Nie będę w stanie nawet złożyć wniosku ponieważ nie pracuję i nikt mi tego wniosku nie podpisze że mnie kiedyś tam zatrudni.Bez podpisu nie da się go nawet złożyć.Pytam więc dla kogo tak naprawdę jest ten program, jak jest możliwy zakup samochodu osobie pracującej za minimum dopuszczalne prawem. Co ciekawe czasami jak się koło takich firm przechodzi to parking wygląda jak dobrze wyposażony autokomis i każdy z pracowników ma samochód. Pozdrawiam :-)
Nadrzędny - Autor g1a2 Dodany 2008-03-20 19:10
W pełni zgadzam się z tym co napisał kawczyna i podpisuje się pod tym obiema rękami. Ja właśnie jestem przykładem osoby pracującej w ZPCHR i niestety pensje mam na tym właśnie poziomie. Tylko że w tym roku już i tak to niczego nie zmieni, bo wnioski można składać do końca marca a w przyszłym pewnie też niewiele dopóki w PFRON-ie będą zasiadały nadal te same osoby. A pensje to oni mają z pewnością o wiele większe od nas inwalidów i tak naprawde to zasady zakupu samochodu zrobione są pod nich a nie pod nas.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-03-29 08:19
witam

przychylam sie do powyższych wypowiedzi ,
kawczyna bardzo dobrze to policzyłeś  i napisałeś
Nadrzędny - Autor hala63 Dodany 2008-03-29 14:10
Co do finansowania samochodu to przychylam się do wcześniejszych wypowiezdi odnośnie kosztów utrzymania .Chciałabym jeszcze dodać,że zapomniano o duzej grupie osób bardzo potrzebujących samochodu a niezamoznych,mianowicie rodzicach pelnoletnich dzieci(piszę celowo dzieci,bo dla nas rodzicow zawsze będą dziećmi gdzyż wymagają ciągłej opieki) z mózgowym porażeniem diecięcym w stopniu znacznym.One nie mogą się uczyć ani pracować a jednocześnie wymagają ciągłej rehabilitacji. Kto zna takie rodziny wie o czym mówię. Matka zazwyczaj od urozdzenia takiego dziecka aż do konca jego dni nie może pracować więc utrzymują sie z jednej pensji. Teraz można otrzymywać świadczenie pielęgnacyjne ,choc nieduże ale zawsze coś,gdy moje dziecko było małe nawet tego nie było. Jednak boli to,że znowu zostaliśmy pominięci. Dlaczego?
Nadrzędny Autor bartek Dodany 2008-04-16 19:36
Mało chyba z tego programu skorzystało bo przedłużają dla (niektórych)http://www.pfron.org.pl/zwi/zwi.nsf/graph?OpenFrameset Ten program jest za drogi Kto to wymyśla Skoro dają dofinansowanie to po co AC i cesja ?
Nadrzędny Autor tolerancyjny Dodany 2008-05-09 17:35
to właśnie taki przypadek o którym piszesz. http://zywiec.naszemiasto.pl/wydarzenia/791555.html
Nadrzędny - Autor Wolodia Dodany 2008-05-08 20:50
Witam ! Czytałem dzisiejszy artykuł czyli odpowiedzi kto i w jaki sposob może wziąsc i kupic samochod dla niepelnosprawnego w rammach akcji "sprawny dojazd" Odpowiedzi na pytania są zatrważające czyli wynika z nich że żaden inwalida nie jest w stanie kupić sobie w tym wymiarze samochodu poniewaz jego zarobki są nic nie warte i napewno ten inwalida nie ma oszczędności bo inflacja mu je zeżarla jeżeli je mial. Wychodzi na to ze zakup samochodu w tej formie może zrealizować osoba majaca swoją firme i swojego inwalidę który spelnia te wszystkie zależności wymieniane przez znawców tematu z firmy PFRON. Ja i żona mając taka czy innarentę i emeryture nie spelniamy warunkow przyznania zapomogi (starałem się o zapomoge bo leki kardiologiczne i neurologiczne pochłaniaja ogromna kwotę miesięcznie , Zona jako emerytka nawet o rentę się starać w tej demokracji nie może choć jest po poważnym zawale i innych choribach kobiecych rakowych bo osiagęnęła wiek emerytalny i pada pytanie po co renta jak jest emerytura? więc po co? Tak więc założenie że nie można wziąść kredytu z banku np. dla nas od razu stawia w niejasnym swietle całą ta akcję , oddajac swoje papiery do PFRONU w krakowie nawet nie miał ich kto przyjać i zweryfikować na wstępie czy jest wszystko czy należy coś uzupęłnić ale dyskusja pań tam pracujących była gorąca mimo obecnych petentów jedna mówi że ma stare auto 6-letnie i ma okazje wymienić inna że juz ma na uwadze takie auto ... Pytam dla kogo ta akcja ,dla kogo te akcje były po inne lata ,nawet odpowiedzi nie otrzymałem po zlożeniu dokumentow w tym biurze. Uważam ze jest to kolejny przekręt kosztem prawdziwych inwalidow nie tych z Mopsu którzy najwięcej na tych formach pomocy skorzystali a prawdziwy inwalida jest goniony i obciążany kosztami co 2 co 3 lata wymiana prawa jazdy pełne opłaty dodatkowe koszty specjalistycznych badń a będący w tym samym czasie też na komisjach do przwa jazdy ludzie powypiciu na wysokich promilach czego wcale nie ukrywali smieją się i załatwiaja od ręki niemalże prawo jazdy z powrotem gdyby ich bida przycisła to by napewno tacy hardzi nie byli ale prawo w polsce jest dla silnych i bogatych a biedny inwalida niech marzy niech śni . W sumie ciekaw jestem czy mi przyznaja to auto czy nie
Nadrzędny - Autor tolerancyjny Dodany 2008-05-09 17:11
Samochód to mały pikuś - można kupić używany w dobrym stanie za 5-8 tyś. Ale koszt utrzymania (OC, paliwo, przeglądy) i koszt dostosowania - makabra.
Ja kiedyś też myślałem o samochodzie - bardziej marzyłem niż myślałem. Koszt samochodu to ok. 250 tys PLN. Zapytałem się w Funduszu czy oni finansują takie samochody, aby nie trzeba było się przesiadać do auta - mina urzędnika była jakby zobaczył zielonego ludka. Kurcze jakbym był zdrowy to miałbym dofinansowanie, a tak klapa.
Nadrzędny - Autor Mariusz.K Dodany 2008-05-15 08:34
tolerancyjny napisal: "Ja kiedyś też myślałem o samochodzie - bardziej marzyłem niż myślałem. Koszt samochodu to ok. 250 tys PLN. Zapytałem się w Funduszu czy oni finansują takie samochody, aby nie trzeba było się przesiadać do auta - mina urzędnika była jakby zobaczył zielonego ludka. "

heh nie to czlowieku:) rozmieszyles mnie... ludzie staraja sie zeby miec jakikolwiek samochod dofinansowany z pefronu zeby moc jezdzic i zeby utrzymac go a Ty wyjezdzasz z samochodem za 250 tys. PLN heheh.... szkoda ze pomyslales tylko o sobie a nie o tym ze Fundusz w miejsce refundacji tak drogiego samochodu tobie jednemu, moze refundowac 10 innym potrzebujacym osobom.

Zalosne jest to ze wiedzac ile znaczy miec samochod dla osoby ON Ty wyjechales z cena tylko dla siebie.... gdybym myslal twoim torem myslenia to hmmmm moze tak bym zglosil zeby mi refundowali Maybacha :D ;]
Nadrzędny - Autor tolerancyjny Dodany 2008-05-15 16:42
No właśnie nic nie rozumiesz. Zgada sie, że PFRON woli dofinansować do zakupu auta do 6 osobom które są pełnosprawne-niepełnosprawne zamiast jednemu, ale temu co naprawdę by potrzebował. Ja osobiście mógłbym jeździć Trabantem czy Syrenką, abym mógł tylko się przesiąść. Ba, nawet sam bym sobie kupił takie auto bez pomocy PFRON. A te 250 tys to van bez luksusu ale za to dostosowany.

A rozumiem, że inni jak przychodzą do PFRON o dofinansowanie np. 50 tys. to robią to nie dla siebie???. właśnie takim torem ja ty myślą urzędnicy PFRON i sam widzisz co z tego wynika. Poczytaj o tych dzieciach. http://zywiec.naszemiasto.pl/wydarzenia/791555.html

Gdyby PFRON myślał jak ja, to te dzieci dawno by miały potrzebny im samochód. A tak klapa.
Nadrzędny - Autor Mariusz.K Dodany 2008-05-15 20:35
i co myslisz ze w kazdej placowce jest tak jak w tej historii o ktorej wkleiles mi link??
poza tym vana kupisz w dobrym stanie i za 50 tys no ale jesli komus sie chce extra to nie dziwie sie.
radzilbym ci zauwazyc gdy mowia ile z budzetu jest przeznaczone na pefron i ile pefron przeznacza na dofinansowanie i podzielic to na wszystkich niepelnosprawnych.. zobaczymy czy wyjdzie Ci na kazda osobe taka duza kwota... ale to juz inna bajka.. poprostu uwazam ze za duzo chcesz i dlatego na to narzekasz... mozna miec vana nawet niech juz bedzie za 80tys ale za 250 tys? przegiecie .... pozostawiam juz bez komentarza
Nadrzędny Autor tolerancyjny Dodany 2008-05-16 14:49
No i widzisz człowieku jak ty nic nie rozumiesz. Zobaczyłeś kwotę, która jest astronomiczna dla nie z resztą też. Widzisz, problem w tym, że takie auta tyle kosztują. W Polsce jest to abstrakcja, bo u nas tego po prostu nie ma. W Holandii, Danii, Niemczech to standard. Tam nikt się nie dziwi.

Gdyby iść twoim tokiem rozumowania, to taki np. wózek elektryczny storm3 w przeliczeniu na wartość kilograma masy jest dwukrotnie droższy niż wspomniany przez ciebie Maybach, no jakość Fundusz daje na to dofinansowanie. Ja ci powiem więcej. taki wózek w wersji podstawowej kosztuje od ok 19 tys PLN brutto (mocna rama, pokonuje większe krawężniki, koła antyprzebiciowe - czyli w sam raz na Polskie chodniki). Dla osoby, która nie może sterować ręką, jest przewidziany w opcji dodatkowej sterownik ustny (takie małe urządzenie zamiast joysticka) - koszt 5 tys Euro (importer stosuje kurs wymiany ok 3.8zł/euro, czyli dużo więcej niż obecny kurs euro). Czyli sam sterownik to koszt wózka. Jeśli tenże wózek dalej chciałbyś dostosować do osoby sparaliżowanej możesz dokupić specjalne rozkładane siedzisko - sterowane elektrycznie. Dzięki temu taka osoba może się na wózku prawie położyć.

Koszt siedziska ok 6 tys euro. Czyli sam sobie policz. To jest SZOK. Tyle tylko, że te ceny obowiązują wszędzie - w Polce, w Niemczech itd. każdy myśli, że koszt wózka elektrycznego to ta cena przedstawiana w ofercie. Prawdziwe ceny zaczynają sie w cenniku dodatkowym. No ale ceny tam to SZOK i nie znajdziesz ich w necie przynajmniej na stronach polskich importerów, bo w Polsce kupuje się wózki w wersji podstawowej - niedostosowanej do użytkownika.

Zobacz. Świtaj dostał wózek za 200 tys., który był specjalnie do dla niego dostosowany. Mówimy o wózku a nie samochodzie !!!. Czy uważasz, że to przegięcie!!! bo ja nie.

Co z tego, że nawet używanego vana można kupić za 50 czy 60 tys, skoro na same dostosowanie należy wydać 100 czy 150 tys.

Gdybyś był niepełnosprawny to byś nigdy nie napisał tego co napisałeś. Wiedziałbyś, że jak to wygląda w praktyce. Samo życie.

Ja też pozostawiam resztę bez komentarza. Jeśli nie masz takiej sytuacji to się nie wypowiadaj i nie pisz mi że twój znajomy kupił samochód i jest taki a taki za mniejsze pieniądze itd. Bo wszystko zależy od stopnia niepełnosprawności. Wózkowicz wózkowiczowi nie równy.
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2008-05-16 15:33
Też nie znam przyczyny ,dlaczego osoby ,których niepełnosprawność pozwala za dodatkowym dostosowaniem sprzętu na więcej samodzielności ,na ' wyjście ' z domu nie powinni starać się o taki sprzęt . Tlumaczenie ,bo drogi ,bo ktoś inny może nie dostać dofinansowania są co najmniej głupie :/. Co to za integracja ? Jestem ciekawy ,czy stwierdzenie,że osoby z upośledzeniem powinne być poza obrębami miast ,bo żle działają na turystów jest ci bliskie ,czy nie ? Pewnie im to nie przeszkadza ,można ich wyrzócić do jakiś Kozich Bobków ,bo im to nie przeszkadza nie mają takich wymogów ,a niszczą  krajobraz naszych zdrowych miast .
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2008-05-16 15:34
powyższy meil jest odpowiedzią na meil Mariusza .
Nadrzędny Autor amalian Dodany 2008-05-16 15:36
sorry za wyrzucić :-(
Nadrzędny - Autor tolerancyjny Dodany 2008-05-16 17:51
Dokładnie tak jest. Szkoda tylko że urzędnicy z PFRON tego nie rozumieją. Welcome in Poland, to aż wstyd.
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-05-17 15:44 Zmieniony 2008-05-17 15:47
wcześniej wspomniano p.Świtaj -chłop poszedł na całego , śmierć albo? - ale teraz zbiera korzyści
a może tak wszyscy hurtem zrobimy , co wtedy ?
czy zrealizowane będą nasze potrzeby egzystencjalne , czy zostaniemy dopiero wtedy zauważeni
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2008-05-17 16:37
czyżbyś mu zazdrościła?? tylko chwalić że tak to się zakończyło samobójstwo anie eutanazja to nie rozwiązania co z tymi którzy go otaczali smutek rozpacz czy tak płaci się za życzliwość ludzką??
Nadrzędny - Autor WERBENA Dodany 2008-05-17 18:52
Nie . nie oto chodzi
o to ,aż takiej  drastycznej myśli się chwycił
czy aż tak trzeba było. aby uzyskać kawałek dobra ?
a taka myśl ma mnóstwo osób , czy umrzeć , bo nie dają rady co dalej
Nadrzędny - Autor josephinho Dodany 2008-05-17 20:20
Witam. Mam takie pytanie: Ile trzeba czekać na decyzje w sprawie przyznania dofinansowania na zakup samochodu? Wniosek złożyłem 31.03.08r. Czy oni rozpatrują to w kolejnośći zgłoszeń? I jak zostanę poinformowany o decyzji? Z góry dziękuję za pomoc.
Nadrzędny - Autor amalian Dodany 2008-05-17 22:04
Jeżeli twój wniopsek zostanie pozytywnie rozpatrzony ,zostaniesz powiadomiony o tym pocztą lub telefonicznie . Przy nie uwzgłędnieniu zaś możesz nie uzyskać żadnej odpowiedzi ,chociaż ... Zadzwoń do nich ,pewnie udzielą ci potrzebnych informacji . Pozdrawiam .
Nadrzędny Autor Barbara Mycko Dodany 2008-05-18 08:58
jak będzie odmowa też powinno przyjść pismo
Nadrzędny Autor 720419ewa Dodany 2008-05-19 08:18
Witam , ja też składałam o dofinansowanie na samochód . Było to pod koniec lutego i dostałam odpowiedź , że wniosek jest kompletny ( było to bardzo szybko , w marcu ) i na razie cisza , czekam cierpliwie co dalej. Moja koleżanka z pracy też składała , tylko w marcu, nie otrzymała pisma ,że wniosek jest kompletny itd. , więc dzwoniła do PFRON i odpowiedzieli , że jest dużo wniosków i jak komuś się nie należy to powiadamiają lub jak dokumentacja jest niekompletna i kazali cierpliwie czekać . Niestety trzeba uzbroić się w cierpliwość podobno nawet można czekać nawet pół roku. POZDRAWIAM i życzę własnego autka jak najszybciej .
Nadrzędny - Autor Barbara Mycko Dodany 2008-05-18 09:00
żebuy cokolwiek osiągnąć trzeba podjąć kroki a to czy są właściwe czy nie czas pokazuje
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / PFRON dofinansuje zakup samochodu (144738 - wyświetleń)
1 2 3 Poprzednia strona Następna strona  

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill