www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Orzeczenie a renta (4383 - wyświetleń)
- Autor pannaktoś Dodany 2009-06-23 22:45
Jak to jest, bo już sama nie wiem. Otóż w zusie poinformowano mnie że do starania się o rentę socjalną nie potrzeba mieć żadnego orzeczenia o niepełnosprawności, ma się to dobrze, nie ma też dobrze. Ale słyszę od ludzi dookoła że żeby dostać rentę socjalną (a więc tym samym całkowitą niezdolność do pracy) trzeba mieć jakąś II grupę. To ja się pytam po pierwsze: jaką II grupę, przecież zniesiono już numerki, teraz są stopnie, a po drugie: jak to się ma do info które otrzymałam w zusie że nie trzeba mieć żadnej grupy (stopnia) niepełnosprawności? Będę wdzięczna za objaśnienie.
Nadrzędny - Autor GOCHA1980 Dodany 2009-06-24 08:13
nie trzeba miec zadnej grupy ani stopnia bo oni sami organizuja komisje gdzie ustalaja niezdolnosc dopracy
Nadrzędny - Autor Arkadiusz.T Dodany 2009-06-24 08:26
Chyba że ktoś miał orzeczenie parę lat wcześniej zanim ZUS zaczął orzekać na Rentę Socjalną  i pobierał z MOPSU rentę socjalną (orzeczenie musi być ważne bądź stałe), to bez problemu składa się odpowiednie dokumenty w ZUSie i oni wtedy wypłacają. Orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności musi być.
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2009-06-24 13:50
jakby mial orzeczenie sprzed lat to i rente by mial
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-06-24 10:40
Obecnie obowiązują dwa rodzaje orzecznictwa - regulowane dwoma różnymi ustawami i prowadzonymi przez dwie różne instytucje:
1. Tzw. orzecznictwo do celów rentowych, które prowadzą - lekarze orzecznicy ZUS oraz komisje lekarskie ZUS. Szczególnymi grupami są rolnicy i ich rodziny - podlegają oni lekarzom rzeczoznawcom i komisjom lekarskim Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (KRUS) a także tzw. służby mundurowe (policjanci, żołnierze, celnicy) i ich rodziny - podlegają komisjom lekarskim MON lub MSWiA.
2. Tzw. orzecznictwo do celów pozarentowych - prowadzone przez powiatowe lub miejskie zespoły do spraw orzekania o niepełnosprawności.
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/15120
Posiadanie orzeczenia o niepełnosprawności nie ma żadnego wpływu na wydanie orzeczenia o całkowitej nie zdolności do pracy, niezbędnego do uzyskania renty socjalnej.
W celu uzyskania renty socjalnej należy złożyć wniosek do oddziału ZUS właściwego ze względu na miejsce zamieszania. Renta socjalna przysługuje osobie, która:
-jest pełnoletnia oraz
-jest całkowicie niezdolna do pracy z powodu naruszenia sprawności organizmu, które powstało:
przed ukończeniem 18. roku życia albo
w trakcie nauki w szkole lub w szkole wyższej - przed ukończeniem 25. roku życia albo
w trakcie studiów doktoranckich lub aspirantury naukowej.
http://www.zus.pl/default.asp?p=4&id=40
Nadrzędny Autor pannaktoś Dodany 2009-06-24 15:24
Dzięki, wszystko jasne :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Orzeczenie a renta (4383 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill