www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / studentka asp potrzebuje pomocy osób niepełnosprawnych (5285 - wyświetleń)
- Autor asp asia Dodany 2006-11-02 09:26
cześć mam na imie asia, jestesm studentka V roku kierunku wzornictwa akademi sztuk pieknych w katowicach mam ogrmona prozbe do wszystkich osob poruszajacych sie na wozkach zbieram materialy do pracy dyplomowej ktorej tematem jest zaprojektowanie kolekcji odziezy dla osob niepelnosprawnych uwazam ze potrzebne jest duza a ze Wasze zdanie jest najwazniejsze w tej kwesti dlatego tez licze na Wasza pomoc chcialbym zebyscie powiedzieli jakie macie probley z odzieza a wlasciwie z jej niedostosowaniem do Waszych potrzeb praca bedzie oczywiscie poparta badaniami lecz czym bylyby badania bez Waszego glosu pozdrawiam i czekam na wasze opinie asia
Nadrzędny - Autor stokrotka Dodany 2006-11-02 15:54
Hej, nie wiem, czy zdolasz zebrac ogólne informacje - co jest potrzebne osobom niepełnosprawnym, bo ile osób, pewnie tyle problemów. Niepełnosprawnośc wiąże się z zmianami w budowie ciała. Ja mam problem z kupowniem spodni, bo zawsze jedną nogawkę muszę skracać i zawsze mam problem z kupowniem butów, bo potrzebuję buty na calkiem płaskim obcasie. Jak mówię, że potrzebuję na płaskim, to mi sprzedawczynie przynosza takie na 1-centymetrowym, że niby są "prawie płaskie" - a ja potrzebuje calkiem plaskie, bo nie dam rady zrobić w nich kroku jednego. Nawet nie masz pojęcia, jak mało jest modnych butów na płaskim... zawsze projektanci coś wydziwiają: a to koturny, a to wysokie obcasy, a to modne czółenka z cienkim czubkiem - dla mnie wszytsko do bani. A w adidasach nie lubię chodzić, czasem trzeba cos bardziej oficjalnego założyć, a tu nie nic nie ma... W tym roku miałam fajnie, bo modne były mokasyny - ze trzy pary kupiłam :-) Teraz na zimę znowu nie mam - bo w sklepach same wysokie kozaki, a ja nie mam jak tego na noge naciągnąć :-)

pozdrawiam
Nadrzędny - Autor Monika Lapinska Dodany 2006-11-06 15:50
Stokrotka ma rację. Rodzajów niepełnosprawności jest mnóstwo i często jej na pierwszy rzut oka nie widać. Nawet niepełnosprawni na wózkach mają różne potrzeby odnośnie odzieży w zależności od dysfunkcji.
Proponowałabym Ci podejść do tematu bardziej nietypowo.
Co sądzisz np. o kolekcji dla osób niedowidzących i niewidomych? Tu można wykazać się mistrzostwem w dobrze faktur, dodatków typu guziki, haftów, koronek itp. itd. Rozmaitość faktur i ich zestawienia dawałyby przyjemność ubierającym się w takie ciuszki i byłoby estetyczne dla otoczenia. Poza tym faktury i wstawki wyrazistych kolorów ułatwiałyby orientację w garderobie. Ten temat daje także do popisu w dziedzinie nakryć głowy. Można byłoby pomyśleć jak np. zamaskować oczy... Proponuję, abyś wybrała się na spacer do Zakładu dla Dzieci Niewidomych w Laskach (pod Warszawą). Przechadzka po oparku i obserwacja jak w parku bawią się dzieci i nastolatkowie pozwoli Ci zrozumieć problem. Panuje tam bardzo sympatyczna atmosfera - polecam.
Monika
Nadrzędny Autor asp asia Dodany 2006-11-10 17:28
czesc moniko
problem z odzieza dla osob niepelnosprawnych jest ogromny obserwujac rynek jestem przerazona ogromnymi lukami szczegolnie na rynku polskim ba -lukami to jest jakas biala plama mialam nadzieje ze znajde chociasz jedna firme ktora trudnila by sie takim krawiectwem niestety bardzo niemile sie rozczarowalam to nie do pojecia ze nie ma takiej galezi w przemysle odziezowym
dostrzegam potrzebe wielu ludzi z roznymi schorzeniami odnosnie odziezy / o nietypowiej figurze, cierpiacych na osteoporoze, epileptykow i wielu innych niewidomych i niedowiedzacych rowniez/
to bardzo szeroki temat
a ja niestety mam tylko rok na wykonanie dyplomu, wszystkich badan z tym zwiazanych, przemyslenia odpowiedniej konstrukcji, dobrania materialu, proporcji
ale sprawa jest otwarta, mam cicha nadzieje ze znajdzie sie firma ktora zainteresuje sie ta kolekcja ktora powstanie i ze dzieki temu bede mogla spelniac sie zawodowo i projektowac ubrania dla osob z innymi dysfunkcami
trzymaj mocno kciuki za sukces ja wierze ze to jest mozliwe
pozdrawiam bardzo serdecznie
asia
ps. dziekuje Ci bardzo za wszystkie Twoje uwagi to mile ze podzielilas sie swoimi przemysleniami
to daje mi sile i potwierdza wage problemu
Nadrzędny - Autor zanikowiec Dodany 2006-11-07 12:11
Witaj Asiu ... podstawowa sprawa dla wozkowicza jest chyba zawsze za dlugi rozporek w spodniach ;> wiem ze moze to dziwnie brzmiec ale jak sie siedzi zawsze on dziwnie odstaje i to nie zart ... nastepnie garnitur tez jak sie siezi to sie zwija z przodu to sa chyba takie podstawowe dwie sprawy ... a u mnie sie to przedstawia jeszcze o wiele wiekszymi problemami... skoljoza lewostronna ;> to jest dopiero problem z ubraniami bo zeby zakryc plecy musze kupowac wieksze ubrania ale za to sa rekawy za dlugie ... i wygladam jak TOFIK z kabaretu ANI mRu MrU ;> pozdrawiam
Nadrzędny - Autor asp asia Dodany 2006-11-10 17:39
hej Zanikowiec
dzieki za posta
hmy powiem ci ze na te zasowaki i zwijajace sie garnitury i kurtki  to juz ktoras osoba z kolei sie skarzy i wcale sie nie dzwie ze to problem - zaobserwowalam to samo - z przodu bula a z tylu gole plecy koszmar
to bardzo cenne uwagi bardzo sie ciesze ze sie nimi ze mna dzielisz na pewno trzeba to wkoncu zmienic jesli przyjdzie ci cos jeszcze do glowy to chetnie przeczytam
goraco pozdrawiam
asia
Nadrzędny Autor miet147 Dodany 2007-10-26 20:46
Witam-Asiu nie wiem czy pomogę czy tez bardziej skomplikuję sprawę alę ja osobiście chciałbym zwrócić uwagę na buty i skarpetki.ON w życiu domowym często zamiast "normalnych spodni ubierają sportowe ubrania treningowe-bo to praktyczne i na co dzień a nawet na noc.Dostępne w slepach skarpetki są tak beznadziejne że nie można ściągacza naciągnąć na nogawkę spodni bo albo natychmiast się rozerwą albo sciągacz jest tak słaby,że przy byle ruchu się zsuwają poniżej kostki.Druga sprawa to buty.Jeżeli ktoś ma tylko jedną rękę(często dłoń) sprawną to w życiu nie zawiąże sobie sznurowadeł.Osobiscie tylko raz udało mi się kupić buty w odpowiednim rozmiarze w których zamiast sznurówek były rzepy.Zapinałem je nawet drugą (tą sprawną nogą).I jeszcze problem plątających się sznurówek(przez zaplątanie sznurówek mój kolega upadł i złamał rękę w przedramieniu-czy do sprzedawanych butów powinni załączć instrukcję BHP?)Czy tak trudno zaprojektować buty by miały jakiś uchwyt lub zacisk na plątające się końcówki?-bo jak dotąd nikt jeszcze o tym nie pomyślał.To tyle.
Chciałbym zakończyć tego posta trochę humorystyczną uwagą,a ponieważ dotyczy wypowiedzi"zanikowca" z góry Go serdecznie przepraszam-Słuchaj to że mocno odstaje nie nazwał bym wadą i prawdę mówiąc mocno Ci zazdroszczę-A "swoją drogą"-to tylko pogratulować"sprzętu"...Proszę mi wybaczyć temat tych ostatnich linijek tekstu ale ponieważ sam wspominasz o kabarecie-liczę na Twoje poczucie humoru,którego tak mało w naszej sytuacji spotykamy w życiu.
Mietek
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / studentka asp potrzebuje pomocy osób niepełnosprawnych (5285 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill