www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności, a renta socjalna (9950 - wyświetleń)
- Autor mini21 Dodany 2009-07-17 23:50
Witam wszystkich serdecznie.
Mam 22 lata, skończyłem właśnie szkołę Policealną i chciałbym założyć swój własny "interes".

Jako osoba młoda (przepraszam, jeśli kogoś uraziłem), za znacznym stopniem niepełnosprawności chciałbym ubiegać się o dofinansowanie z PFRON'u na rozpoczęcie działalności.
Nie wiem niestety, jak się za to zabrać, bo to co znalazłem w necie jest niestety dla mnie słabo zrozumiałe.

Myślałem, o dofinansowania z PUP'u, ale tu wymogiem jest zarejestrowanie się jako bezrobotny, a mając rentę nie mogę tego zrobić.

Chciałem się was poradzić, jakie kroki powinienem poczynić, aby starać się o taką dotację?
Jakie są warunki jej otrzymania?
Czy jest (a jeśli tak to jaki) wymagany wkład własny?

Może ktoś mógłby "poprowadzić mnie za rączkę" i w miarę prostym językiem napisać, co i jak?

Z góry dziękuje !
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-07-18 10:47
No cóż, nie da się ciastka zjeść i mieć je nadal...:-)

Poczytaj uważnie wszystko, co znajdziesz na niepelnosprawni.pl w kategoriach "praca", "prawo", "poradnik" itd. Także na ngo.pl - kopalnia wiedzy. Czytaj dotąd aż stanie się, hm, bardziej zrozumiałe, ponieważ to Ty będziesz później odpowiadał za każdy ruch. I tłumaczenie się przed ZUS czy US, że "bo ja to inaczej zrozumiałem" naprawdę nie ma racji bytu...

A dlaczego niby nie miałbyś się zarejestrować jako bezrobotny skoro taki jesteś...? W Twoim wieku można się spokojnie pokusić o niewielkie ryzyko... Nigdy nie słyszałeś o rencistach jednocześnie pracujących? To możliwe, uwierz mi:):-)
Nadrzędny Autor GOCHA1980 Dodany 2009-07-18 11:58
nie moze sie zarejestrowac jako bezrobotny bo ma rente, jemu przysluguje status poszukujacego pracy
Nadrzędny - Autor Arkadiusz.T Dodany 2009-07-18 14:35
Rencista nie może być bezrobotny, a u mnie (w mojej miejscowości) osoba mająca rentę nie może starać się o dotację na rozpoczęcie działalności, gdyż to przyznaje przez PFRON Urząd Pracy, a wtedy ON musi być bezrobotna, bez jakiejkolwiek renty.
Nadrzędny Autor wilkolak Dodany 2009-07-18 15:51
MOZNA SIE STARAC O 40 TYSIECY
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-07-20 10:00
O bezzwrotną dotację na rozpoczęcie działalności gospodarczej może starać się osoba niepełnosprawna zarejestrowana w Urzędzie Pracy jako bezrobotna lub poszukująca pracy niepozostająca w zatrudnieniu
Wnioski o udzielenie dotacji składa się w jednostce organizacyjnej wyznaczonej przez starostę lub prezydenta miasta i zazwyczaj są to:
- Powiatowe Centra Pomocy Rodzinie (PCPR);
- Miejskie Ośrodki Pomocy Rodzinie (MOPR),
- Urzędy Pracy
właściwe ze względu na miejsce zarejestrowania ON.

Maksymalna pomoc nie może wynieść więcej niż 15-krotność przeciętnego wynagrodzenia. Jednak dokładna kwota zostanie określona w umowie zawartej ze starostą i będzie zależna od planowanej działalności i wnioskowanej kwoty, a także ilości środków finansowych, jakimi dysponuje Starostwo.

Rozpatrując wniosek starosta bierze pod uwagę:
- przewidywane efekty ekonomiczne;
- popyt i podaż lokalnego rynku na planowaną działalność;
- kalkulacja wydatków na uruchomienie działalności w ramach wnioskowanych środków;
- uprawnienia i kwalifikacje wnioskodawcy;
- wysokość środków własnych wnioskodawcy;
- wysokość posiadanych środków PFRON jakie rada powiatu przeznaczyła na jednorazową pomoc na rozpoczęcie działalności w danym roku.

Krok po kroku:
1. Osoba z niepełnosprawnością składa wniosek w jednostce organizacyjnej wyznaczonej przez starostę (MOPR, PCPR,UP) Wzór wniosku jest w załączniku do rozporządzenia.
2. Starosta sprawdza wniosek pod względem formalnym i rachunkowym. Ma na to 30 dni. Jeśli wniosek nie spełnia wymogów, to Starosta wzywa wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku w terminie maksymalnie 14 dni od otrzymania wniosku.

Jeśli spełnia wymogi, to:
3. Starosta pisemnie informuje osobę zainteresowaną o swojej decyzji (w ciągu 30 dni), o ile rada powiatu podjęła do tego czasu uchwałę o puli środków do rozdysponowania
4. Jeśli Starosta podejmie pozytywną decyzję, zaprasza wnioskującego na negocjacje. Jeśli podejmie decyzję na nie sporządza uzasadnienie. Negocjacje powinny zakończyć się do 14 dni od doręczenia wezwania-zaproszenia.
5. Po kolejnych 14 dniach Starosta podpisuje umowę z Osobą z Niepełnosprawnością. Umowa zawiera m.in. zobowiązanie Osoby z Niepełnosprawnością do prowadzenia firmy przez min. 24 miesiące oraz do zabezpieczenia finansowego.
6. Po przedstawieniu przez wnioskodawcę odpowiednio (najpóźniej w terminie 6 miesięcy od dnia zawarcia umowy):
- zaświadczenia o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej ;
- odpisu z KRS;
- kopii koncesji , zezwolenia lub zaświadczenia o wpisie do rejestru działalności regulowanej;
- kopię decyzji Prezesa KRUS o podleganiu ubezpieczeniu społecznemu rolników;
- zobowiązania spółdzielni do przyjęcia wkładu przez wnioskodawcę
Starosta przesyła środki na rachunek bankowy, w terminie do 14 dni.
Jeżeli ON nie złoży wymaganych dokumentów musi zwrócić pieniądze wraz z odsetkami naliczonymi od dnia ich otrzymania w wysokości jak dla zaległości podatkowych. Musi to zrobić w ciągu 3 miesięcy od otrzymania wezwania do zapłaty .
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2009-08-04 11:19
Witam ponownie.
Przeczytałem, że w woj. Mazowieckim zaczął się nabór do projektu POKL 6.2

Czy ktoś mógłby mi wyjaśnić jak to wygląda w tym projekcie?
Co mam zrobić, aby otrzymać dofinansowanie?

Ściągnąłem już wniosek, ale nie wiem co dalej.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-08-04 13:46
A czy jesteś podmiotem, który w ogóle może się ubiegać o to dofinansowanie...? Chcesz występować jako osoba fizyczna czy jako forma prawna (jaka)? Proponuję zacząć od przeczytania warunków.
Zrobić trzeba to co zwykle - napisać i złożyć projekt zgodny z wytycznymi tego konkretnego konkursu i czekać na rozstrzygnięcie. Ale tu są wyraźne priorytety, przyjrzy im się i odpowiedz sobie na pytanie, czego potrzebujesz, co możesz zrobić i czy się "mieścisz" w podanych warunkach...
Nadrzędny - Autor mini21 Dodany 2009-08-05 12:14
Z tego co czytałem, to chyba tak.
1. Mam mniej niż 25 lat
2. Jestem osobą niepełnosprawną (stopień znaczny)
3. W tym roku skończyłem studia (więc do września zaliczam się jeszcze jako student)
4. Jestem bezrobotny (niezarejestrowany u UP)

Ściągałem już jakiś formularz, ale nie wiem, czy to na pewno ten odpowiedni.

Chciałbym założyć firmę fotograficzną, zajmującą się fotografią reklamową, usługami typu śluby, chrzty itp. oraz fotografią studyjną.
Jestem z Warszawy, a jak dobrze przeczytałem, to trwa właśnie nabór.
Nadrzędny Autor mini21 Dodany 2009-10-17 08:47
Witam ponownie.
Trochę czasu minęło, przez ten czas znalazłem pracę, a właśnie ruszył program Warszawa Stolicą Ambitnego Biznesu.
Mam takie pytanie, czy jako osoba pracująca (umowa o pracę) mogę wziąć udział w tym projekcie, czy też nie?

Nie mogę znaleźć konkretnej odpowiedzi, tak czy nie.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dofinansowanie na rozpoczęcie działalności, a renta socjalna (9950 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill