www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Urlop (18854 - wyświetleń)
- Autor Kinga231 Dodany 2009-07-23 13:22 Zmieniony 2009-07-23 13:31
Witam wszystkich.
Proszę o pomoc w wyliczeniu ile dni urlopu i jakiego mi się należy. Dużo już na ten temat czytałam ale jednak potrzebuje doświadczonego wsparcia. Przede wszystkim chodzi o urlop wypoczynkowy i urlop dodatkowy, nie wiem też czy przysługuje mi wymiar urlopu 26 dni czy 36.
Wiem że do urlopów wlicza się również szkoły oraz że urlop dodatkowy przysługuje mi od momentu podjęcia pierwszej pracy po orzeczeniu stopnia niepełnosprawności (mam umiarkowany na stałe od 2005). Mój szef twierdzi że nie przysługuje mi w tym roku żaden urlop bo pracuje u niego 7 miesiąc.

Jeśli chodzi o staż pracy sprawa wygląda następująco (wszystko co opisze działo się już po wydaniu orzeczenia):
1. ukończyłam LO zaoczne
2. skończyłam 5-letnie studia zaoczne tylko że magistra bronię w przyszłym semestrze bo sobie przedłużyłam
3. pracowałam 8 miesięcy w zakładzie pracy chronionej- najpierw zatrudniał mnie work service, chyba przez 3 czy 4 miesiące a potem podpisałam umowę o pracę na czas nieokreślony z tym zakładem.
4. prowadziłam przez 3 miesiące działalność gospodarczą i miałam podpisaną umowę agencyjną z inną firmą dla której pracowałam
5. Pół roku, od lipca 2008 do stycznia 2009 byłam na stażu z UP
6. Od stycznia 2009 do teraz pracuje na umowę o pracę na czas nieokreślony u tego samego pracodawcy z punktu 5

Podsumowując nie wiem co i jak obliczać.

Proszę o pomoc ;-)
Nadrzędny Autor Arkadiusz.T Dodany 2009-07-23 17:35
Witam. Z tego co tu wynika, to o ile się nie pomyliłem, to nie masz jeszcze 10 lat stażu urlopowego, gdyż za studia jest 8 lat (magistra nie musisz mieć obronione, licencjat wystarczy), a aby mieć pełen wymiar podstawy urlopu 26 dni, to musisz mieć 10 lat. Tak więc przysługuje ci 20 dni urlopu, z tym że pracodawca może ci go dać z 7 miesięcy czyli wychodzi 11,66 dnia w zaokrągleniu do 12 dni.Jeśli u tego pracodawcy nie brałaś żadnego dnia urlopu, to należy Ci się 12 dni, a dodatkowy urlop dopiero jak przepracujesz pełen rok, czyli te 10 dni za umiarkowany stopień.
Nadrzędny - Autor Arkadiusz.T Dodany 2009-07-23 17:39
Chociaż chyba widzę że masz 2 lata poza  nauką (ale nie wiem czy działalność i staż się wlicza), to miałabyś 26 dni ale podzielone na 7 miesięcy czyli 15,16, w górę do 16 dni.
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-07-23 20:17
Staż się wlicza na pewno, tyle że nie podała kiedy studiowała, bo nie można sobie dodawać lat i z pracy i ze studiów, jeśli były równocześnie. Wybiera się to, co się bardziej opłaca, ale nie sumuje.
Nadrzędny Autor Arkadiusz.T Dodany 2009-07-23 20:29
jedno jest pewne, urlop za przepracowane te 7 miesięcy należy się na pewno, albo 12 dni albo 16 dni, bo dodatkowy w przyszłym roku.
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-07-23 20:35
'' do stażu „urlopowego” nie zalicza się okresów prowadzenia działalności gospodarczej przez pracownika. Powołane przepisy mówią bowiem o zatrudnieniu i stosunku pracy. Prowadzenie działalności gospodarczej nie jest wszak zatrudnieniem ani też nie stanowi stosunku pracy w rozumieniu przepisów prawa pracy."

http://www.abc.com.pl/?cmd=problem_wiecej,390&serwis=2

'' Datą ukończenia studiów jest data złożenia egzaminu dyplomowego, w przypadku kierunków lekarskiego, lekarsko-dentystycznego i weterynarii - data złożenia ostatniego wymaganego planem studiów egzaminu, a w przypadku kierunku farmacja - data zaliczenia ostatniej, przewidzianej w planie studiów praktyki."

http://www.forum.prawnikow.pl/61043.htm

http://www.forum.prawnikow.pl/61593.htm

Pytanie, czy u Ciebie na studiach był licencjat (nie zawsze przecież jest), bo jeśli nie, to magisterskie nie są Ci liczone.
Nadrzędny - Autor magdan10 Dodany 2009-07-24 09:44
liceum 5 lat wlicza się do urlopu, nie masz jeszcze dyplomu ukończenia studiów
8 m-cy zpch - jeśli to była umowa o pracę
od stycznia do teraz 7 m-cy

w sumie: 6 lat 3 m-ce stażu do urlopu

- własna działalność, staż, umowy o dzieło, umowy zlecenia  - nie wlicza się do urlopu

i teraz: masz 20 dni urlopu wypoczynkowego na cały 2009 r.

a urlop dodatkowy uzyskuje się po roku pracy od uzyskania orzeczenia - 10 dni.
Jeśli te 8 m-cy pracy w zpch przypadło jak już miałaś orzeczenie o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności to już teraz masz prawo do dodatkowego urlopu czyli w sumie 30 dni za cały 2009 r.

W razie czego pytaj, chętnie odpowiem.
Nadrzędny - Autor Arkadiusz.T Dodany 2009-07-24 12:33
Ten urlop dodatkowy 10 dni może dopiero wykorzystać w 2010 roku, a że u tego pracodawcy zaczęła pracować w tym roku, to może otrzymać urlop tylko za 7 miesięcy, (chociaż nic nie stoi na przeszkodzie aby pracodawca dał cały urlop za dany rok), ale jak nie chciał dać żadnego, to i nie da za cały rok. Z tym dodatkowym urlopem jest zawsze tak samo. Gdyby osoba przechodziła potem do innego zakładu, to znowu musi czekać rok na uzyskanie dodatkowego. Sam doświadczyłem tego, i w przepisach tak jest, ale teraz nie pamiętam na jakiej stronie to widziałem, gdyż wszędzie nie jest dobrze to opisane.
Nadrzędny - Autor magdan10 Dodany 2009-07-24 13:50
Mylisz się.
Jeśli uzyskałeś orzeczenie o umiarkowanym lub znacznym stopniu niepełnosprawności i przepracowałeś rok, to już u każdego nowego pracodawcy przysługuje Ci dodatkowy urlop, nie musisz przepracować kolejnego roku.
A jeśli jakiś pracodawca tak Cię potraktował, to popełnił błąd.

Jestem kadrową z wieloletnim stażem, więc wiem co piszę.
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-07-25 13:33
A ja mam z kolei inne, ale podobne pytanie.
Co z kolei z faktem, że orzeczenia o niepełnosprawności rzadko dają na stałe, tylko trzeba przedłużać. Czy po nowym, przedłużonym orzeczeniu traci się na rok te dodatkowe dni wolne i znowu trzeba przepracować rok i tak po każdej komisji czy po pierwszym orzeczeniu jest już ciągłość?
Nadrzędny - Autor magdan10 Dodany 2009-07-27 08:16
To wtedy pokażesz pierwsze orzeczenie i poinformujesz pracodawcę, że już rok pracy od uzyskania pierwszego orzeczenia już masz.
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-07-27 18:03
Dziękuję za odpowiedź, bo już myślałam, że za każdym razem trzeba od nowa rok odpracować. Gorzej, jak się trafi na pracodawcę, co będzie miał inne zdanie, bo z tego co widzę, to ile ludzi, tyle opinii, tak samo jak z tym, czym jest/ która data zaliczeniem do niepełnosprawności, co pisałam w poście chyba niżej.
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-07-25 08:47
   W rozumieniu kodeksu pracy wymiar przysługującego pracownikowi urlopu wypoczynkowego to liczba dni przysługującego płatnego wypoczynku, zależnego od ogólnego stażu pracy pracownika.
   Do stażu pracy wlicza się  okresy ukończonej nauki potwierdzone świadectwem szkolnym lub dyplomem, wszystkie poprzednie okresy zatrudnienia, oraz inne okresy „zaliczane”, określone odrębnymi przepisami, (np. okres pobierania stypendium przez stażystę, okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych, okres prowadzenia indywidualnego gospodarstwa rolnego czy okres odbytej czynnej służby wojskowej).
   Okresów prowadzenia działalności gospodarczej i pracy na podstawie umów cywilnoprawnych (umowa zlecenie, umowa o dzieło, umowa agencyjna) nie wlicza się ani do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.

   W twoim przypadku:
1. 4 lata (Liceum Ogólnokształcące)
2. nic
3. 8 m-cy albo mniej niż 8 m-cy (Zakład Pracy Chronionej) w zależności od umowy z work service ( umowa zlecenie czy umowa o pracę)?
4. nic
5. 6 m-cy (staż z urzędu pracy)
6.7 m-cy (obecny zakład pracy)
   Razem niecałe 6 lat..Taki staż urlopowy,  uprawnia do 20 dni urlopu wypoczynkowego w skali roku.

   Osobom niepełnosprawnym o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności przysługuje dodatkowy urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Niepełnosprawny prawo do pierwszego urlopu nabywa po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia go do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności. Jako dzień zaliczenia do stopnia niepełnosprawności należy uznać datę powstania stopnia niepełnosprawności, a nie datę uzyskania orzeczenia.

   Podsumowując, jeśli jesteś pracownikiem o umiarkowanym stopniu niepełnosprawności, to masz w 2009 roku prawo do urlopu w wymiarze 30 dni (20 dni + 10 dni dodatkowych). Jeśli obowiązuje cię 7-godzinna norma dobowa czasu pracy, to przysługuje ci 210 godzin (30 dni x 7 godzin).
.
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-07-25 14:21
Jolik, a skąd masz takie informacje i czy one są pewne?

"Jako dzień zaliczenia do stopnia niepełnosprawności należy uznać datę powstania stopnia niepełnosprawności, a nie datę uzyskania orzeczenia."

Bo ja widzę raz takie dane, a raz takie:

"Zgodnie z art. 19 wymienionej wyżej ustawy pracownik zaliczony do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności uprawniony jest do dodatkowego urlopu wypoczynkowego w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym. Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego nabywa się po przepracowaniu jednego roku po dniu zaliczenia do stopnia niepełnosprawności. Przez dzień zaliczenia do stopnia niepełnosprawności należy rozumieć dzień posiedzenia zespołu do spraw orzekania o niepełnosprawności."

http://www.ipon.pl/prawo/prawo_art.php?id=40
Nadrzędny - Autor Kinga231 Dodany 2009-07-25 15:25
Bardzo dziękuje wszystkim za pomoc.

Widzę dość dużo rozbieżności w waszych postach a ja muszę mieć 100% w tych informacjach bo nie chcę wyjść na głupka przed szefem i nie chce dać mu satysfakcji ;-)

jolik kompletnie nie rozumiem ostatniego zdania: "Jeśli obowiązuje cię 7-godzinna norma dobowa czasu pracy, to przysługuje ci 210 godzin (30 dni x 7 godzin)." 

Poza tym wszystkim wyjeżdżam na turnus rehabilitacyjno-wypoczynkowy. Mam skierowanie i dofinansowanie z pfron-u

Turnus trwa ogólnie 14 dni w tym 10 dni roboczych.

Jescze jedno dlaczego w tym przypadku wliczamy mój staż z urzędu pracy??  Wszędzie czytam że staży się nie wlicza.

Z work service podpisywałam co miesiąc umowę o pracę tymczasową

Jescze podaje kilka informacji ze świadectwa pracy z zpch:

zadtrudniona byłam od 01.02.2008 do 21.06.2008

w wymiarze 1/1 etatu

wykorzystałam urlop wypoczynkowy  w wymiarze 9 dni za rok 2008

za 1 dzień wypłacono mi ekwiwalent

teraz umowy z work service:

w okresie od 2007.11.01 do 2007.11.30  na czas określony tymczasowy
w okresie od 2007.12.01 do 2007.12.31 na czas określony tymczasowy
w okresie od 2008.01.01 do 2008.01.31 na czas określony tymczasowy

w pełnym wymiarze czasu pracy od 2007.11.01 do 2008.01.31

nie wykorzystany urlop wypoczynkowy

wypłacono ekwiwalent pieniężny za 4 dni niewykorzystanego urlopu

Urząd pracy:
przyznanie prawa do stypendium w okresie  odbywania przygotowania zawodowego od dnia 16.07.2008 roku z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych

Po stażu (ten sam pracodawca):
Umowa o pracę na okres próbny zawarta od 16.01.2009 do 15.04.2009

wymiar czasu pracy: 1/2 etatu

Następnie:

Umowa o pracę na czas nieokreślony zawarta od 16.04.2009

wymiar czasu pracy: 1/2 etatu

Orzeczenie posiadam od 02.09.2005

Mam nadzieję że to pomoże ;-)
Nadrzędny - Autor pola01 Dodany 2009-07-25 15:43
No właśnie ze stażem jest problem, bo widziałam i takie i takie przepisy.
Nie wiem już, jak to jest naprawdę.
Nadrzędny - Autor magdan10 Dodany 2009-07-27 08:19
Powiem tak na skróty:
do stażu pracy do urlopu liczą się świadectwa pracy, a wiadomo przy stażu, zleceniu - świadectwa pracy nie otrzymasz.
Nadrzędny Autor pola01 Dodany 2009-07-27 18:17
Skoro widzę osobę w temacie, to zapytam jeszcze ;-)
"okres odbywania stażu absolwenckiego przez pracownika lub też okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych będzie wliczany do okresu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego, ale nie może być wliczony do okresu warunkującego nabycie prawa do tego urlopu"

Co w takim razie znaczy, że 'będzie wliczany do okresu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego"?
Jestem tępa w prawie pracy i nie mogę się dopatrzyć różnicy między członami, bo wydaje się sprzecznością, albo właśnie czegoś nie rozumiem.
1. będzie wliczany do okresu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego,
2. nie może być wliczony do okresu warunkującego nabycie prawa.
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2009-07-27 21:11
    
     Staż z PUP to nie jest zatrudnienie w rozumieniu kodeksu pracy.
Przyjęcie na staż z urzędu pracy nie jest bowiem zatrudnieniem w ścisłym tego słowa znaczeniu. Polega ono na zawarciu pewnego rodzaju umowy cywilnoprawnej, pomiędzy starostą a pracodawcą. Umowę zatem podpisują pracodawca wyrażający chęć przyjęcia stażysty i  starosta, który kieruje bezrobotnego na odbycie stażu. Pracodawca, po zakończeniu programu stażowego nie wydaje świadectwa pracy. Zgodnie z art.53 ust.5 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy wydaje tylko opinię zawierającą informacje o zadaniach wykonywanych przez bezrobotnego i o umiejętnościach praktycznych pozyskanych w trakcie stażu oraz o zadaniach realizowanych przez bezrobotnego, kwalifikacjach lub umiejętnościach zawodowych pozyskanych w trakcie przygotowania zawodowego. Starosta natomiast wydaje bezrobotnemu zaświadczenie o odbyciu przygotowania zawodowego i stażu. Dlatego nie mają tu zastosowania przepisy dotyczące uprawnień pracowników, które wynikają z kodeksu pracy. Jednak okres stażu wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z FUS (art.79 ust.1 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy). W trakcie odbywania stażu bezrobotnemu przysługuje stypendium i właśnie to ma wpływ na uprawnienia.

     Tak więc, okres pobierania stypendium wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego.

     Dodam, już na marginesie sprawy, że okres, w którym osoba była bezrobotna i nie miała prawa do zasiłku, nie ma wpływu ani na wymiar urlopu, ani na nabycie prawa do niego. Gdy natomiast osoba po okresie zatrudnienia jest na bezrobociu i pobiera z tego tytułu świadczenia, to okres ten będzie liczył się do okresu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.
.
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2009-07-27 20:10
    
     Czy staż z urzędu pracy należy wliczyć do stażu urlopowego?

Reguluje to ustawa z 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy.

Zgodnie z art.79 ust.1 tej ustawy, okresy pobierania stypendium stażowego wlicza się do okresu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych oraz okresów składkowych w rozumieniu przepisów o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych.
Wynika stąd jasno, że okres odbywania stażu należy wliczyć do okresu, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego.
Zgodnie z art.79 ust.2 tej ustawy, okresów pobierania stypendium nie wlicza się jednak do okresu pracy, od którego zależy nabycie uprawnień do urlopu wypoczynkowego.

W zakresie uprawnień urlopowych istotne jest rozgraniczenie dwóch pojęć: nabycie prawa do urlopu i wymiar urlopu. Okres pobierania stypendium wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego, lecz nie ma wpływu na nabycie prawa do niego.

Wymiar urlopu wypoczynkowego to liczba dni przysługującego wypoczynku, zależnego od ogólnego stażu pracy pracownika w rozumieniu kodeksu pracy.
Nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego to prawo do skorzystania z niego.


Okres pobierania stypendium wpływa na wymiar urlopu wypoczynkowego, lecz nie ma wpływu na nabycie prawa do niego.

Proszę zapoznać się ze stanowiskiem  Departamentu Prawnego Głównego Inspektoratu Pracy w piśmie nr GNP-110-4560/07/PE.
.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-07-27 13:00
W ustawie Kodeks pracy znaleźć można przepisy regulujące zasady i tryb udzielania urlopu wypoczynkowego.
Wymiar urlopu wynosi:
  1)   20 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony krócej niż 10 lat,
  2)   26 dni - jeżeli pracownik jest zatrudniony co najmniej 10 lat.
Do okresu zatrudnienia, od którego zależy prawo do urlopu i wymiar urlopu, wlicza się okresy poprzedniego zatrudnienia, bez względu na przerwy w zatrudnieniu oraz sposób ustania stosunku pracy.
Do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się z tytułu ukończenia:
  1)   zasadniczej lub innej równorzędnej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 3 lata,
  2)   średniej szkoły zawodowej - przewidziany programem nauczania czas trwania nauki, nie więcej jednak niż 5 lat,
  3)   średniej szkoły zawodowej dla absolwentów zasadniczych (równorzędnych) szkół zawodowych - 5 lat,
  4)   średniej szkoły ogólnokształcącej - 4 lata,
  5)   szkoły policealnej - 6 lat,
  6)   szkoły wyższej - 8 lat.
Okresy nauki, o których mowa w pkt 1-6, nie podlegają sumowaniu.
Jeżeli pracownik pobierał naukę w czasie zatrudnienia, do okresu pracy, od którego zależy wymiar urlopu, wlicza się bądź okres zatrudnienia, w którym była pobierana nauka, bądź okres nauki, zależnie od tego, co jest korzystniejsze dla pracownika.
http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/47087
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-07-27 23:32
Kinga321
Rozumiem, że w okresie od 01.11.2007 do 31.01.2008 byłaś zatrudniona przez agencję pracy tymczasowej na umowę o pracę na czas określony (umowa terminowa). Ten czas zatrudnienia (umowy z work service) wlicza się do stażu pracy, od którego zależy wymiar urlopu wypoczynkowego. Poprzednio postawiłam znak zapytania, bo w wyjątkowych sytuacjach agencja pracy tymczasowej może zatrudnić na umowę cywilnoprawną (wtedy okresów pracy nie wlicza się).

Teraz temat urlopu.
Jak już pisałam, w 2009 roku masz prawo do urlopu w wymiarze 30 dni (20 dni + 10 dni dodatkowych)
Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu.
Dlatego przysługujący pracownikowi ustalony wymiar urlopu należy przeliczyć na godziny.

Rozumiem, że jesteś zatrudniona na 1/2 etatu i dobowa norma czasu pracy wynosi 8 godzin. Masz prawo do 30 dni urlopu wypoczynkowego (20 dni urlopu + 10 dni urlopu dodatkowego).

Wymiar twojego urlopu:
     1/2 x 30 dni = 15 dni
Teraz trzeba przysługujący ci ustalony wymiar urlopu przeliczyć na godziny, czyli obliczyć, ile za te 15 dni otrzymasz godzin urlopu.:
     15 x 8 godzin = 120 godzin
Zakładam, że pracujesz 4 godziny dziennie od poniedziałku do piątku. Należy ustalić, w jakie dni pracujesz, bo urlopu udziela się tylko na dni pracy i tylko na tyle godzin, ile tego dnia musiałbyś pracować.
a) Jeśli poprosisz o 10 dni urlopu, to z twojej puli urlopowej 120 godzin odpisze się 40 godzin i pozostanie ci jeszcze 80 godzin urlopu
     120 godzin - 10 x 4 godziny = 80 godzin
b) Jeśli poprosisz o cały urlop, czyli 120 godzin, to otrzymasz 30 dni
     120 godzin : 4 godziny = 30

>jolik kompletnie nie rozumiem ostatniego zdania: "Jeśli obowiązuje cię 7-godzinna norma dobowa czasu pracy, to przysługuje ci 210 godzin (30 dni x 7 godzin)."


Wywnioskowałam z twojego pierwszego postu, i zgodnie z art.15 ustawy , że obowiązuje cię 7 godzinny dobowa norma czasu pracy , i stąd 210 godzin.
Inny przykład:
Pracodawca zatrudnia osobę ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. W tym przypadku dobowa norma czasu pracy wynosi 7 godzin. Osoba ta jest zatrudniona na 1/2 etatu, czyli pracuje dziennie 3,5 godziny. Osoba ta ma prawo do 30 dni urlopu wypoczynkowego (20 dni urlopu + 10 dni urlopu dodatkowego).
Ustalmy przysługujący jej wymiar urlopu:
     1/2 x 30 dni = 15 dni
     15 x 7 godzin = 105 godzin
Osoba ta poprosi o 10 dni urlopu, wykorzysta więc 35 godzin i pozostanie jej jeszcze 70 godzin urlopu
     105 godzin - 10 x 3,5 godziny = 70 godzin

Mam do ciebie pytanie. Czy wiesz, że masz prawo do zwolnienia od pracy w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym raz w roku (art.20 ustawy)?

ustawa z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych
.
Nadrzędny - Autor Kinga231 Dodany 2009-07-28 07:18
Jolik dzięki za pmoc ;-)

Więc tak, mimo że mam w umowie 1/2 etatu to pracuje 7 godzin dziennie i wszystkie ustalenia dotyczące urlopu opieram na tym że pracuje 7 godzin.

Co do turnusów rehabilitacyjnych to wiem że mam prawo do 21 dni zwolnienia, ale wystarczy mi 14, czyli tyle ile trwa turnus. Rozumiem że to wolne jest pełnopłatne? Nie chciałabym połowy pensji za sierpień zobaczyć ;-)

O turnusie napisałam przede wszystkim dlatego że czytałam iż długość wolnych dni przeznaczonych na turnus wpływa na urlop dodatkowy. Jeśli biorę 21 dni na wyjazd rehabilitacyjny to już nie przysługuje mi urlop dodatkowy. Natomiast nic nie znalazłam o turnusach 14 dniowych, czy wtedy nadal przysługuje mi 10 urlopu dodatkowego czy jakaś jego część?

A może źle to zrozumiałam, może jest tak że nawet jak turnus trwa 14 dni to i tak przysługuje mi 21 dni wolnego ale wtedy już bez tych 10 dni urlopu dodatkowego??

Przepraszam że męcze ale ta wiedza i tak mi sie przyda jeszcze nie raz w przyszłości. :-)
Nadrzędny - Autor Kinga231 Dodany 2009-07-28 13:23
"3. Jeżeli wymiar urlopu dodatkowego, o którym mowa w ust. 2, jest niższy niż 10 dni roboczych, zamiast tego urlopu przysługuje urlop dodatkowy określony w ust. 1
. --> art.19 ust. 3
Nic z tego nie rozumiem!!!

"Art. 20. 1. Osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do zwolnienia od pracy z zachowaniem prawa do wynagrodzenia:
  1)   w wymiarze do 21 dni roboczych w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, nie częściej niż raz w roku, z zastrzeżeniem art. 10 ust. 5 pkt 2,"

Jeżeli w tej ustawie jest napisane że "do 21 dni roboczych" to czy to oznacza że nie przysługuje mi ponad 21 dni czy raczej oznacza to że pracodawca nie musi mi dać 21 dni tylko np tyle ile trwa turnus??
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-07-28 14:32
Droga Kingo,
na Twoje wątpliwości w tym wątku odpowiedziało bardzo wyczerpująco, jasno i rzeczowo kilka osób. Wystarczy że ponownie zapytasz pracodawcę, jak potraktuje Twoją nieobecność - podsuwając, w razie wątpliwości, kilka odniesień do KP, które tu zostały wymienione. Ty, oczywiście, powinnaś znać podstawę prawną swoich oczekiwań, ale to naprawdę dział kadr i szef Twojej firmy MUSZĄ Tobie udowodnić, czym się kierują sądząc inaczej.

W skrócie: jeśli przepis mówi "do" to jest oczywiste, że "nie więcej niż" (tu nie trzeba prawnika).
Te 21 i 10 dni to dwa różne wymiary i nie wiem, czemu je ciągle usiłujesz łączyć. Konkretnie Tobie przysługuje obecnie 20 + 10 dni urlopu wypoczynkowego (proporcjonalnie do okresu przepracowanego w danym roku) oraz 21 dni na turnus (aczkolwiek uważałabym ze stosowaniem tu przymusu dla pracodawcy).
Przecież wystarczy Tobie te 10 roboczych dni na zaplanowany wyjazd - nie musi on trwać 21. Wykorzystaj to z tej puli, którą uzgodnisz z szefem (prawo masz do wszystkiego, ale firma może mieć kłopot z udzieleniem tak wielu dni wolnych jednej osobie w roku).

No i moje odwieczne pytanie: czy próbowałaś uzgadniać wszystko wyłącznie z szefem czy także z jego kadrami oraz czy robiłaś to odpowiednio wcześniej czy teraz musisz już się pakować a dopiero zaczęłaś negocjować...?

Proponuję także zgłosić zapytanie w miejscowm PIP-e, który może pouczyć ewentulanie niedouczone panie w dziale kadr Twojej firmy (bo im się pewnie nie chce czytać).

Pzdr.
Nadrzędny - Autor Kinga231 Dodany 2009-07-29 08:15
Witam,
Jak pisałam we wcześniejszym poscie, informacje zawarte w odpowiedziach bardzo często są rozbieżne ale mimo to wszystkie są bardzo rzeczowe. Przecież nie będe losowała tych odpowiedzi które mi najbardziej odpowiadają.

Jeżeli pytam to znaczy ze mam nie dosyt wiedzy, lub nie jestem pewna która informacja jest prawidłowa.

U mnie w firmie nie ma działu kadr, ani pani kadrowej, także wszystkie kwestie załatwia się z pradcodawcom. A on też nie musi sie znać się na wszystkim, tym bardziej że po raz pierwszy zatrudnia osobę niepełnosprawną.

21 dni i 10 dni z bardzo prostej przyczyny tak "usilnie" łącze: "Roczny wymiar urlopu dodatkowego i "rehabilitacyjnego" nie może przekroczyć 21 dni! To znaczy, że jeśli wykorzystasz te 21 dni na turnus, to już nie przysługuje ci w danym roku urlop dodatkowy. Jeśli nie skorzystasz z wyjazdu na rehabilitację, to masz 10 dni urlopu dodatkowego.
" tekst ze strony niepelnosprawni.pl

Dlatego chciałabym wiedzieć jak do tego podejść w momencie kiedy jadę na 14-dniowy turnus?? Może w takiej sytuacji mam prawo wykorzystać pozostałe 6 dni a może nie?? Na upartego to mogę powiedziec że turnus będzie trwał 10 dni roboczych, czyli pozostanie mi jeszcze 11.

Powstaje sporo kombinacji, stąd też moje pytania i niepewność.

Jedna z osób w tym temacie napisała że owszem nalezy mi się urlop ale ponieważ pracuje u obecnego pracodawcy 7 miesięcy to przysługuje mi pomniejszony o pozostałe 5 miesięcy. Niestety nikt nie podjął tematu i też się zastanawiam czy tak jest.

Zależy mi na wykorzystaniu całego urlopu, nie koniecznie teraz ale do końca roku, ponieważ za kilka miesięcy zaczynam własną działalność.

I jeszcze raz wszystkim bardzo dziękuje za pomoc ;-)
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2009-07-29 11:01
Owszem, podjęliśmy również ten temat, np. w stwierdzeniu: "proporcjonalnie do okresu przepracowanego w danym roku". Jeśli pracodawca ma jaką-taką pewność i ochotę, żebyś pracowała u niego dłuższy czas może już w styczniu dać Tobie cały przysługujący urlop za przyszłych 12 mcy, ale jest to niezupełnie ok i bardzo umowne. Jak wynika z Twojego postu, lepiej aby tego nie robił, ponieważ Ty masz inne plany.

A o proporcjonalności wymiaru urlopu proponuję doczytać w przytaczanych tu już przepisach KP, bo to podstawia na przyszłość.

I mylisz się, twierdząc że pracodawca nie musi się znać na wszystkim - otóż musi, ponieważ ponosi odpowiedzialność w każdym wymiarze za swoje decyzje.
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-07-29 23:54
do Kingi231

   Nadal masz wątpliwości, co do przysługującego ci urlopu? Spróbuję, więc jeszcze raz przybliżyć ci "urlopowe" zasady.

Proponuję, zapoznać się z
Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i jej późn. zmianami oraz Kodeksem pracy szczególnie Działem siódmym, rozdział pierwszy-Urlopy wypoczynkowe

Zgodnie z art.19 ustawy, pracownikowi zaliczonemu do znacznego lub umiarkowanego stopnia niepełnosprawności przysługuje dodatkowy płatny urlop wypoczynkowy w wymiarze 10 dni roboczych w roku kalendarzowym.
   Prawo do pierwszego urlopu dodatkowego niepełnosprawny pracownik nabywa po przepracowaniu roku od dnia zaliczenia go do jednego z wymienionych wcześniej stopni niepełnosprawności. Pojęcie przepracowanie odnosi się do ogólnego stażu pracy niepełnosprawnego pracownika, nie zaś do stażu pracy u konkretnego pracodawcy. Nawet, gdy nabycie pierwszego urlopu dodatkowego następuje w trakcie roku, pracownik ma prawo do całych 10 dni. W twoim przypadku wymagany staż pracy (od 01.11.2007 do 21.06.2008 oraz od 16.01.2009 do nadal) uprawnia cię do dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego.

Zgodnie z art.20 ustawy, osoba o znacznym lub umiarkowanym stopniu niepełnosprawności ma prawo do szczególnego, płatnego zwolnienia z pracy w wymiarze 21 dni roboczych w danym roku w celu uczestniczenia w turnusie rehabilitacyjnym, jak również w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających oraz uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, ale tylko wówczas, gdy czynności te nie mogą być wykonane poza ustalonymi godzinami pracy.

   Należy pamiętać, że łączny wymiar urlopu wypoczynkowego dodatkowego oraz zwolnienia z pracy w celu uczestniczenia w turnusie nie może przekroczyć 21 dni roboczych w roku kalendarzowym. Oznacza to, że pracownik niepełnosprawny nie będzie mógł skorzystać z 10 dni  dodatkowego urlopu wypoczynkowego w sytuacji, gdy wykorzystał on już 21 dni zwolnienia na udział w turnusie rehabilitacyjnym. Natomiast pracownik, który wykorzystał 10 dni dodatkowego urlopu jest uprawniony tylko do 11 dni zwolnienia na turnus.

   Trzeba też pamiętać, że zwolnienie od pracy ustalane jest na podstawie wniosku o skierowanie na turnus rehabilitacyjny wystawionego przez lekarza sprawującego opiekę nad osobą niepełnosprawną. Pracownik powinien przedstawić pracodawcy skierowanie w takim terminie, który umożliwi zapewnienie normalnego toku pracy w zakładzie, a więc powinno to być uczynione z odpowiednim wyprzedzeniem czasowym.
Podstawą wypłaty wynagrodzenia za czas zwolnienia, które jest obliczane tak samo, jak ekwiwalent pieniężny za urlop wypoczynkowy, jest wystawiony przez organizatora turnusu dokument potwierdzający pobyt.

   Odnośnie zwolnienia od pracy w celu wykonania badań specjalistycznych, zabiegów leczniczych lub usprawniających oraz uzyskania zaopatrzenia ortopedycznego lub jego naprawy, przepisy nie określają zasad ich udzielania przez pracodawcę, zależne to jest więc tylko od niego. W tym przypadku nie ma żadnych ograniczeń dotyczących łącznego wymiaru liczby dni roboczych zwolnienia.

   Ponadto warto pamiętać, że prawo do zwolnienia od pracy tak na turnus, jak i w celu wykonania badań jest całkowicie niezależne od prawa do urlopu wypoczynkowego, tak więc pracodawca nie może żądać od niepełnosprawnego pracownika, aby wyjeżdżał on na turnus czy też robił specjalistyczne badanie w okresie przysługującego mu urlopu wypoczynkowego.

Urlop proporcjonalny

   Pracownikowi, który kończy lub zaczyna pracę w ciągu roku, należy się urlop proporcjonalny. Podobnie dzieje się, jeżeli pracownik zostaje zwolniony lub zatrudniony w trakcie miesiąca.

   W twoim przypadku, w związku z tym, że podjęłaś pracę od 16.01.2009, i  nie świadczyłaś wcześniej pracy na rzecz innego pracodawcy, to "cały" urlop za 2009 r. otrzymasz od jednego pracodawcy.

Za zatrudnienie na okres próbny (od 16.01.2009 do 15.04.2009) - 4 miesiące kalendarzowe przysługuje ci 7 dni urlopu. W tym wypadku wymiar urlopu ustala się proporcjonalnie do okresu zatrudnienia.
     4 x 1/12 x 20 = 6,64, czyli 7 dni

Za zatrudnienie na czas nieokreślony (od 16.04.2009 do 31.12.2009) - 8 miesięcy kalendarzowych przysługuje ci 14 dni urlopu. W tym wypadku pracodawca ustala wymiar urlopu w wymiarze proporcjonalnym do okresu jaki pozostał do końca roku.
     8 x 1/12 x 20 = 13,28, czyli 14 dni

Razem daje to 21 dni urlopu. Należy jednak udzielić tylko 20 dni urlopu.

   Ponadto masz prawo do urlopu dodatkowego. Przysługuje ci za cały 2009 r. prawo do pełnych 10 dni urlopu. Dodam tylko, że dodatkowy urlop z tytułu niepełnosprawności jest urlopem, do którego mają zastosowanie przepisy urlopowe zawarte w kodeksie pracy.

Napisałam, w poprzednim poście, że
   "Urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Dlatego przysługujący pracownikowi ustalony wymiar urlopu należy przeliczyć na godziny".

Jak to jest z tymi godzinami u ciebie? Nie wiem ile godzin dziennie pracujesz - raz piszesz, że masz umowę na 1/2 etatu, a innym razem, że pracujesz 7 godzin.

Faktem jest, że masz w 2009 roku prawo do urlopu w wymiarze 30 dni (20 dni + 10 dni dodatkowych).

Moim zdaniem, to już teraz możesz skorzystać z urlopu w pełnym wymiarze.
.
(W razie wątpliwości pytaj, może będę mogła pomóc.)

Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-07-30 16:08
     Sprostowanie

   W poprzednim poście zamieściłam linki do innej ustawy, za pomyłkę przepraszam.

Powinno być:

Ustawą z dnia 27 sierpnia 1997 r. o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych i jej  późn. zmianami
.
:-)
Nadrzędny Autor Kinga231 Dodany 2009-07-31 07:47
jolik wielkie dzieki za pomoc ;-)

Jesteś kochana!!!

Wczoraj rozmawiałam z pracodawcom o moim urlopie, ale usłyszałam że mam nie gadać bzdur bo urlop będzie mi się należał dopiero jak przepracuje u niego pełny rok kalendarzowy. (Myśle że postawa mojego pracodawcy w jasny sposób wyjaśni niektórym dlaczego tak intensywnie drążyłam ten temat)
Ponieważ byłam przygotowana na taką reakcję wydrukowałam ostatniego Twojego posta i dałam pracodawcy do przeczytania. Czytał Twój tekst 3 razy, po czym stwierdził że przeczyta to na spokojnie w domu. Jestem przekonana że szukał albo dopiero będzie szukać wszelakich niezgodności żeby mi udowodnić że nie mam racji.
Ponoć rozmawiał z 4 księgowymi na temat urlopu. Wątpie w to, a nawet jeśli to i tak powiedziałam że księgowy nie jest od ustalania urlopów.

Tak czy inaczej przypuszczam ze będe musiała z tym wszystkim iść do PIP. Niech jakiś mądry urzędnik napisze mi co i kiedy mi przysługuje, walnie czerwoną pieczątkę i chyba dopiero to przekona mojego opornege szefa.
Jego najbardziej boli to że mi przysługuje mi tyle wolnego, chyba myślał że to przede wszystkim pracodawca otrzymuje gratyfikacje za zatrudnienie osoby niepełnosprawnej ;-)

Jeszcze raz ogromnie dziękuje za pomoc :*
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Urlop (18854 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill