www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dojazd dziecka niepełnosprawnego do przedszkola. (6654 - wyświetleń)
- Autor malgosia2978 Dodany 2009-08-28 10:00
Mam pytanie dotyczące dojazdu dziecka niepełnosprawnego do przedszkola.
Moja córeczka została przyjęta do ogólnodostępnego przedszkola{grupa pięciolatki-nieobowiązkowa}.Mieszkamy 3 kilometry od przedszkola,ja nie posiadam prawo jazdy żeby dowozić córeczke,mąż pracuje.Do zerówki która mieści się w przedszkolu jest bus który dowozi dzieci,ale to jest obowiązkowe nauczanie któremu moja córka nie podlega i ten bus jej nie będzie woził o czym poinformowała mnie pani dyrektor przedszkola i dyrektor oświaty w gminie{mieszkam na wsi}.Gmina posiada busa z pfron-u na dowożenie dzieci niepełnosprawnych ale też dopiero od momętu obowiązkowego nauczania.Nie wiem co mam robić,bo cały rok walczyłam aby przyjeli ją do przedszkola,a teraz przez dojazd ona nie może tam uczęszczać.Ja postanowiłam zrobić prawo jazdy ale to troche potrwa,mogę też w miare możliwości wozić ją na rowerze ale nie wiem  na ile mi sił wystarczy i żeby jeszcze pogoda dopisaywała.Prosze mi poradzić co mam zrobić,może jest jakiś przepis aby moje dziecko dowozić do tego nieszczęsnego przedszkola.
Nadrzędny Autor magdan10 Dodany 2009-08-28 10:24
Nie ma obowiązku dowożenia dziecka do przedszkola, tu potrzeba jedynie odrobinę dobrej woli urzędnika.
Spróbuj zainteresować tym jakąś gazetę, może po szumie medialnym nie będzie problemu by twoje dziecko wozili do przedszkola.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-09-13 14:58
A jak wygląda dowożenie ON np. na badania czy też szpitali samochodami ufundowanymi przez PFRON? Chodzi mi tu także o odpłatność. Czy jest pobierana opłata za taki dowóz. Jeśli tak jak jest liczona. I jescze jedno. Czy mieszkając w jednym mieście można prosić o przewiezienie na odległość do 60km do innego miasta ale zaliczającego sie do tego samego województwa?
Bardzo prosiłabym o dość zwięzłą ale jasną odpowiedź za co z góry dziękuję.
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2009-09-13 18:25
Ale o jakie - czyje samochody "ufundowane przez PFRON" chodzi? Jeśli np. posiada takie auto jakaś fundacja (i rzadko są to ufundowane, częściej dofinansowywane zakupy), od jej celów statutowych i rodzaju działalności zależy, czy i na jakich warunkach auta użycza. Jedne mogą pobierać opłaty, inne nie - i regulują to one same. Chyba że samochód jest w dyspozycji jednostki publicznej (samorząd, lecznica) - wówczas podlega zasadom obowiązującym u jego właściciela. Nie jest to jednolite w skali kraju.
Można przemieszczać sią nawet po całej Polsce, jeśli właściciel ma taką możliwość i wolę. Niektóre organizacje mają własne fundusze na świadczenie np. takich usług i nie muszą pobierać opłat od klienta/pacjenta - ale takiej trzeba by dobrze poszukać.
Nadrzędny Autor dobrosia Dodany 2009-09-13 18:29
Moja znajoma jest dowozona ze wsi do osrodka dializ odleglego o 40 km.za oplata 5 zl.Na samochodzie pisze,ze jest ufundowany ze srodkow PFRON.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-09-13 20:17
U mnie też jest takie auto jak u Dobrosi ale niczego się nie dowiedziałam. Pytałam na przyszłość.
Nadrzędny - Autor malgosia2978 Dodany 2009-09-21 07:53
Moje dziecko 5-letnie będzie chodziło do przedszkola w sąsiedniej wsi oddalonej 4 km od mojego domu. Czy gmina zapewni mi transport?

Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy z dnia 19 marca 2009 r. o zmianie ustawy o systemie oświaty oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. Nr 56, poz. 458), obowiązkiem gminy jest takie ustalenie sieci przedszkoli i innych form wychowania przedszkolnego, aby umożliwić dziecku pięcioletniemu realizację rocznego obowiązkowego przygotowania przedszkolnego. Droga dziecka z domu do przedszkola, oddziału przedszkolnego w szkole podstawowej lub innej formy wychowania przedszkolnego nie powinna być dłuższa niż 3 km.

Jeżeli droga dziecka będzie dłuższa niż 3 km, obowiązkiem gminy będzie zapewnienie bezpłatnego przejazdu i opieki lub zwrotu kosztów podróży środkami transportu komunikacji publicznej, jeżeli dowożenie będą zapewniać rodzice.

Jak ja mam to odebrać?Ta treść jest na stronie ministerstwa eukacji narodowej.
http://www.men.gov.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=793&Itemid=205
Nadrzędny Autor bluengel Dodany 2009-09-21 10:51
A czy nie jest tak, że to rozporządzenie wchodzi obowiązkowo w życie dopiero w momencie kiedyś tam - w wyznaczonym momencie (za rok-dwa)? Bo jeśli już to po prostu idziesz do dyrekcji placówki i prosisz o informację, kiedy Twoje dziecko może z transportu skorzystać i gdzie podjedzie samochód... Ty pismo - oni też muszą się odnieść na piśmie.
Jeśli odmówią - wyślij to do kuratorium-burmistrza-albo jakichkolwiek władz lokalnych i żądaj zrealizowania ustawy.
Nadrzędny Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-09-21 11:10
Szanowna Pani
Według tego przepisu gmina powinna Pani zapewnić dowóz dziecka, bądź zwrócić koszty dowozu. Proszę porozumieć się w tej sprawie z gminą.

Ten przepis obowiązuje od tego roku szkolnego
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Dojazd dziecka niepełnosprawnego do przedszkola. (6654 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill