www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Świadczenie rehabilitacyjne i co dalej? (12052 - wyświetleń)
- Autor andrzej058 Dodany 2009-09-17 08:51
Po sześciomiesięcznym zasiłku chorobowym, po komisji ZUS, lekarz orzecznik przyznał mi na okres trzech miesięcy świadczenie rehabilitacyjne. Ponieważ, z uwagi na swój stan zdrowia starałem się o rentę, proszę o poradę co mam robić dalej?
Orzeczenie o przyznaniu Świadczenia rehabilitacyjnego przyznano mi nie na chorobę podstawową, lecz na chorobę współistniejąca ( kardiologiczną).
Brak w uzasadnieniu jakiegokolwiek odniesienia do choroby podstawowej.
W związku z tym następujące pytania?
- czy mogę składać ponownie wniosek o rentę,
- jeśli tak to w jakim terminie ( świadczenie rehabilitacyjne upływa w połowie listopada),
- czy po zakończeniu świadczenia rehabilitacyjnego ZUS sam obligatoryjnie powołuje na komisję i orzeka o zdolności do pracy.
Nadrzędny - Autor Centrum INTEGRACJA Dodany 2009-09-21 14:55
Witam Pana,
Odpowiadając Pana pytanie:
1. Prawdopodobnie lekarz orzecznik ZUS uznał, że na tę chwilę nie należy się Panu renta, tylko świadczenie rehabilitacyjne i to z uwagi na dolegliwości kardiologiczne, a nie chorobę podstawową.
2. W obecnej sytuacji może Pan zarówno złozyć wniosek o przedłużenie świadczenia rehabilitacyjnego na kolejne miesiące, jak i złożyć ponownie wniosek o rentę. Wybór należy do Pana. I po Pana stronie leży obowiązek złożenia wniosków w obu wypadkach.
Najlepiej zrobić to kilka tygodni przed końcem świadczenia rehabilitacyjnego, na którym Pan obecnie przebywa.
3. Lekarz ZUS sam złoży do Zakładu wniosek o rentę dopiero, gdy uzna przebywanie na świadczeniu rehabilitacyjnym za bezcelowe.
Nadrzędny Autor godunow Dodany 2009-09-23 08:47

>>3. Lekarz ZUS sam złoży do Zakładu wniosek o rentę dopiero, gdy uzna przebywanie na świadczeniu rehabilitacyjnym za bezcelowe. <


Nie spotkałem się z takim przypadkiem..   Aby orzecznik ZUS  sam kierował z rehabilitacyjnego na rentę..
Zazwyczaj lekarz Orzecznik ZUS  nie robi nic.. delikwentowi kończy się  zasiłek i  delikwent  według ZUS  staje się zdrowym człowiekiem..

Co  w tym przypadku.. Składać  wniosek o rentę.. w żadnym wypadku o przedłużenie   zasiłku..  Musisz uzasadnić.. że  zasiłek rehabilitacyjny w Twoim wypadku  jest bezcelowy.. i w razie podjęcia decyzji o przedłużeniu  wniesiesz sprzeciw.. od decyzji lekarza orzecznika  ZUS.
 

Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Świadczenie rehabilitacyjne i co dalej? (12052 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill