www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Odliczenie samochodu (12018 - wyświetleń)
- Autor Kuba 15 Dodany 2009-10-16 10:28
Witajcie. Jestem niepełnosprawny i mam dwoje niepełnosprawnych dzieci. Dzieci mają inną przyczynę niepełnosprawności, więc siebie i każde dziecko na rehabilitację wożę oddzielnie. Używam więc samochodu w tym wypadku trzykrotnie. Ulga na samochód wynosi 2280. Czy w moim przypadku odliczę 3x2280, czyli 6840?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-10-16 17:30
Nie - ponieważ samochód jest Twój a nie Twoich dzieci... A po wtóre - litości, i wybraźni...:-) Nie i już. Nawet trudno to tłumaczyć.
Nadrzędny - Autor Kuba 15 Dodany 2009-10-16 18:33
Bardzo fajna odpowiedź. "Nie i już". Myślę, że startujesz na nagrodę za najlepszy post.
Ustawa mówi: Używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne.
A więc mamy tu mowę o dzieciach do 16 roku życia, które nie są właścicielami. Mój bystry przedmówca to chyba zaraz po urodzeniu dzieciom samochody pokupił, aby były właścicielami.
Powiem w inny sposób. Jeżeli jestem osobą niepełnosprawną, to odliczam samochód (2280). Natomiast żona, jako drugi podatnik, może odliczyć na dzieci (drugie 2280). Ale tych dzieci jest dwójka. Co wtedy?
Nadrzędny Autor maltabar Dodany 2009-10-16 18:39
LITOŚCI, ludzie!!!
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-10-16 19:38
Kuba ja wogóle nie rozumiem tego co piszesz. Czy Ty masz aż tak wielkie dochody, że starczy Ci podatku na to odliczenie? Sprawdź najpierw co masz. Bo więcej i tak nie dostaniesz. Przejdź się do US lub zadzwoń odpowiedzą napewno. A to czy Ty zrozumiesz to już inna para kaloszy.
Nadrzędny - Autor Ella Dodany 2009-10-16 19:53 Zmieniony 2009-10-16 19:59
Kuba ja nie obrażam a jeśli tak to pojąłeś to przepraszam. Kiedyś to wałkowałam w realnym świecie i też mi tak powiedziano. To przykre ale prawdziwe. Nie gniewaj się.
Nie zazdroszczę Ci bo nie mam czego. Przepraszam nie sądziłam że tak to odbierzesz. Owszem forum jest do pomocy i odpowiadania to fakt ale skoro sobie nie życzysz to już znikam. Nie wymądrzam się i nie zazdroszczę ale nie mam zamiaru przytakiwać skoro nie masz racji.
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2009-10-16 20:06
Kuba,jeśli masz tak duze dochody,to czy nie wstyd Ci ubiegać się o ulgi?,dobra ,widze,ze nie,czekaj moze ci ktoś doradzi
Nadrzędny - Autor Kuba 15 Dodany 2009-10-16 20:16
[usunięte]
Nadrzędny Autor kropka Dodany 2009-10-16 20:40
Kuba, masz wiele racji. O ile dobrze pamiętam, zależy to również od stopnia niepełnosprawności. Nie będę się wypowiadać, bo nie wiem. Radzę napisać maila do Integracji. Odpowiadają.
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-10-16 20:16
Dziękuję za docenienie - ale nie mam takich ambicji:)
1/ Nie napisałeś w pierwszym poście, że masz żonę ani że się oddzielnie rozliczacie podatkowo.
2/ Z postu raczej wynikało, że chodzi Ci o odliczenie z tytułu Twojej niesprawności i dzieci - nie że o odliczenie tego samego tytułu dla dwóch osób.
3/ Więc - jakie pytanie, taka odpowiedź.
4/ Dam sobie uciąć pozostałe kończyny, że nie ma szans na łączenie w ten sposób odliczeń - bo system podatkowy w tym kraju dawno juz by się załałał.
5/ Jeszcze musisz w zasadzie udokumentować te wyjazdy - memento...:-)

A czy żona też jest właścicielem tego samego samochodu? Bo może to by i miało sens, gdyby była właścicielem drugiego i rozliczała się osobno - to niby czemu nie?
Nadrzędny - Autor maltabar Dodany 2009-10-16 20:26
Kuba ja nie mam się czego wstydzić,gdybym miała (na twoimmiejscu duże dochody(a piszesz ,ze stać cię na kilka odliczeń to załatwiłabym najlepszą rehabilitacje dla dzieci i tyle
Nadrzędny - Autor eligiusz Dodany 2009-10-16 21:05
Podpowiedż dla kuby 15.Najprawdopodobniej ustawodawca stwarzając ulgę miał na myśli pojazd,a nie ilość ludzi z niego korzystających.Urząd Skarbowy sprawdzając omawianą ulgę chce do wglądu Dowód Rejestracyjny i to jest podstawa do odpisania ulgi.Więc jeżeli masz jeden dowód to przysługuje Ci jedna ulga.Najlepiej sprawdż to w U.Skarbowym.Powodzenia.
Nadrzędny - Autor Kuba 15 Dodany 2009-10-17 18:30
Dzięki eligiusz za podpowiedź. Wreszcie coś konkretnego, a nie tylko "wstydź się" gościu. Możemy coś razem wypracować, nawet jakąś interpretację prawa.
Nadrzędny - Autor Kuba 15 Dodany 2009-10-17 18:40
Przeczytałem dzisiaj w necie:
W piśmie z 16 grudnia 1998 r. (PB5-IMD-01021-3176/98) Ministerstwo Finansów stwierdziło: "Jeżeli obydwoje małżonkowie, zaliczeni do I lub II grupy inwalidztwa, są właścicielami tego samego samochodu, np. w związku z małżeńską wspólnością majątkową, to obydwoje mają prawo do ulgi z tytułu używania samochodu, pod warunkiem, że samochód ten wykorzystują dla swoich potrzeb związanych z koniecznym przewozem na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne".
Myślę, że to też dotyczy relacji ojciec-dziecko, tzn. mają dwie ulgi. Problem zaczyna się, gdy w grę wchodzi drugie dziecko, a więc w tym wypadku trzecia ulga w rodzinie. Proszę nie pisać o litości. To są konkrety prawne (techniczne), które poddaję pod dyskusję.
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-10-17 18:58 Zmieniony 2009-10-17 19:00
Nie sądzę, żeby one podlegały pod dyskusję. Podlegają pod prawo - najwłaściwiej jest chyba wystawić to do odpowiedniego działu i poczekać odpowiedź eksperta z Centrum LUB samemu wysłać e-maila do Centrum LUB zgłosić się po pisemną interpretację do US. Pomijając dwa raczej mało prawdopodobne przypadki (że jest tu radca podatkowy/ktoś kto miał dokładnie taki sam problem), bawienie się w interpretacje z własnym PITem to rzeczy niebezpieczna.

Edit: poprawka
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-10-17 22:17
.
Po pierwsze:
   Z ulgi rehabilitacyjnej mogą skorzystać tylko osoby niepełnosprawne lub mające na utrzymaniu osoby niepełnosprawne. Odliczenia można dokonać w trakcie roku podatkowego i po jego zakończeniu. Wydatki na cele rehabilitacyjne mogą być odliczane przez podatników od dochodu lub przychodu.

Po drugie:
   Zgodnie z przepisami ustawy o PIT (art.26 ust.7a pkt1 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych) za wydatki rehabilitacyjne uważa się m.in. wydatki poniesione na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność lub współwłasność osoby niepełnosprawnej, zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa, lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Zatem aby z odliczenia skorzystała osoba niepełnosprawna (lub która ma na utrzymaniu osobę niepełnosprawną), musi być właścicielem albo współwłaścicielem samochodu.

Po trzecie:
   Podatnik uprawniony do ulgi rehabilitacyjnej może odliczyć koszty związane z używaniem samochodu osobowego na dojazdy na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, ale do wysokości limitu, czyli maksymalnie kwotę 2280 zł.

Po czwarte:
   Należy pamiętać, że ulga rehabilitacyjna, którą "zajmujemy się" jest ograniczona limitem kwotowym. W takim przypadku nie jest wymagane posiadanie dokumentów stwierdzających wysokość wydatków, niezbędne jest jednak wykazanie (uprawdopodobnienie), że wydatki były ponoszone. Urząd Skarbowy może zażądać "dowodów", ponieważ ulga nie przysługuje z racji posiadania własnego samochodu przez podatnika, lecz używania pojazdu w celu skorzystania z zabiegów leczniczo-rehabilitacyjnych.

Podsumowanie:
   Jeśli Żona i Ty jesteście współwłaścicielami samochodu, to oboje możecie odliczyć ponoszone wydatki -  dwa razy do 2280 zł. Nie możecie przekroczyć tych kwot, ponieważ jest to limit ustalony dla podatnika, który jest właścicielem lub współwłaścicielem samochodu.
  
   Gdybyś tylko Ty był właścicielem samochodu, a cała Wasza Czwórka dojeżdżała na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, to mógłbyś odpisać od swojego rocznego dochodu lub przychodu kwotę do wysokości limitu, czyli do 2280 zł. I tylko tyle.
.
Nadrzędny - Autor Kuba 15 Dodany 2009-10-17 22:36
Nie masz racji. Nie ważne jest, kto jest napisany na dowodzie rejestracyjnym. Jeśli jest małżeńska wspólnota majątkowa, to z mocy prawa oboje są współwłaścicielami. Poczytaj w necie.
Nadrzędny Autor maltabar Dodany 2009-10-18 07:19
Nie wiem ,jak to działa w przypadku odpisywania ulgi ,ale wiem że np. sprzedać samochod(pdpisać się)na umowie sprzedazy mozee tylko osoba wpisana jako własciciel w dowodzie rejestracyjnym,lepiej to sprawdzić,przed wpisaniem ulgi do PITu
Nadrzędny - Autor Arkadiusz.T Dodany 2009-10-18 18:25
To co piszesz jako wspólnota majątkowa, to chodzi o tą, że w przypadku podziału majątku (np. rozwodu lub śmierci, tylko przykłady), to wtedy to jest wspólnota majątkowa. W umowie kupna auta zapewne jest jedna osoba, i to jest właściciel, współwłaściciela nie ma.
Nadrzędny Autor maltabar Dodany 2009-10-18 19:54
no chyba,że w dowodzie rejestracyjnym wpisani są oboje małżonkowie jako właściciele
Nadrzędny Autor jolik_ Dodany 2009-10-19 18:36

>Nie ważne jest, kto jest napisany na dowodzie rejestracyjnym. Jeśli jest małżeńska wspólnota majątkowa, to z mocy prawa oboje są współwłaścicielami.


W swoim poście nigdzie nie napisałam o wpisie w dowodzie rejestracyjnym i nie "roztrząsałam" kwestii wspólności majątkowej małżonków.

Odpowiedziałam na Twoje pytanie. Aby uzmysłowić poprawność rozumowania odpisu podałam dwie opcje:
  1. Dwóch współwłaścicieli samochodu.
   "Jeśli Żona i Ty jesteście współwłaścicielami samochodu, to oboje możecie odliczyć ponoszone wydatki -  dwa razy do 2280 zł. Nie możecie przekroczyć tych kwot, ponieważ jest to limit ustalony dla podatnika, który jest właścicielem lub współwłaścicielem samochodu."
  2. Jeden właściciel samochodu.
    "Gdybyś tylko Ty był właścicielem samochodu, a cała Wasza Czwórka dojeżdżała na zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne, to mógłbyś odpisać od swojego rocznego dochodu lub przychodu kwotę do wysokości limitu, czyli do 2280 zł. I tylko tyle."

   A tak na marginesie:
Jeśli samochód został kupiony ze środków z majątku dorobkowego stanowi składnik wspólności małżeńskiej, czyli jest własnością żony i męża. W przypadku, gdy mąż kupił samochód ze środków stanowiących majątek odrębny, wtedy auto jest wyłącznie jego własnością. Należy jeszcze wspomnieć o intercyzie, czyli umowie znoszącej wspólność ustawową. Wtedy samochód stanowi własność osoby, która go kupiła, męża lub żony.

>Poczytaj w necie.


  Czytam i to nie tylko w necie. Proponuję, abyś sam skorzystał z własnej rady... Dodam tylko, że ja czytam ze zrozumieniem.

>Nie masz racji.


Tę uwagę pozostawię bez komentarza ...
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / BARIERY architektoniczne i nie tylko / Odliczenie samochodu (12018 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill