www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zwolnienie (9917 - wyświetleń)
- Autor nosferatu Dodany 2009-10-15 08:14
Witam

mam umowe na czas nieokreslony, a 31.10.2009 konczy mi sie zasilek rehabilitacyjny-pracodawca poinformowal mnie telefonicznie, ze z tym dniem rozwiazuje ze mna umowe o prace [ wystapilam o rente] bez okresu wypowiedzenia czy tak mozna?
Czy nalezy mi sie jakas odprawa i oprocz tego mam za dwa lata zalegly urlop czy wyplaca mi za niego pieniazki?
Ewentualnie czy cos jeszcze powinnam wiedziec?
Nadrzędny - Autor magdan10 Dodany 2009-10-19 12:41
Tak ma prawo zgodnie z art. 53 KP.
Za niewykorzystany urlop musisz  otrzymać ekwiwalent pieniężny.
Jeśli otrzymasz rentę to pracodawca musi Ci wypłacić odprawę rentową.
Nadrzędny - Autor nosferatu Dodany 2009-10-20 07:27
czy mam im przeslac zaswiadczenie,ze wystapilam o rente??
nadal nie mam terminu komisji , a koniec miesiaca sie zbliza [w zusie poinformowano mnie,ze termin moze byc do 3 miesiecy....]
Nadrzędny - Autor magdan10 Dodany 2009-10-20 09:58
Powiadom, że wystąpiłaś do zus o rentę a jak dostaniesz decyzję to im doniesiesz.
Nadrzędny - Autor nosferatu Dodany 2009-10-20 10:06
ok zgłosiłam wystąpienie do zusu o rente tylko czy to cos da ,żeby mnie nie zwalniali??
Nadrzędny - Autor magdan10 Dodany 2009-10-20 12:00
zwolnią Ciebie.
Ale może Ciebie znów przyjmą.
Nadrzędny Autor nosferatu Dodany 2009-10-20 12:22
tzn??a jak to zrobic,zeby przyjeli i kiedy?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-10-20 12:30
Nistety, już zostało napisane, że pracodawca może (choć nie musi) Ciebie zwolnić w tym przypadku.
Więc Twoje starania i tak mogą niewiele zmienić. Nie da się "zjeść ciastka i je nadal mieć". W Polsce nie ma rozwiązań systemowych w tych tematach, lecz pourywane myśli ustawodawców, które często (a szkoda) nie przystają nijak do ludzkiej rzeczywistości.
Z Twoich postów wynika, że jesteś zdecydowana skorzystać z możliwości przejścia na rentę - ale pamiętaj, że od Ciebie to tu niewiele zależy:)
Nadrzędny - Autor nosferatu Dodany 2009-10-20 12:54 Zmieniony 2009-10-20 13:02
wiem jednak do pracy jestem niezdolna :-(

a co z ubezpieczeniem zasilek konczy mi sie 31.10 z tym dniem firma chce rozwiazac umowe o prace a na termin komisji pani w zusie powiedziala mi,ze moge czekac nawet 3 miesiace-mam sie zarejestrowac w urzedzie pracy na ten czas?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-10-20 20:36
Na logikę: w UP rejestrujesz się, jeśli chcesz=możesz podjąć pracę. A co jeśli dostaniesz ofertę - powiesz, że źle się czujesz...? To już nie przechodzi a poza tym ta instytucja nie powinna być taką "przechowalnią" (z całym szacunkiem) lecz sposobem na znalezienie zatrudnienia. Jeśli masz męża, chyba możesz w tym czasie korzystać z jego ubezpieczenia na przykład.
Aczkolwiek, formalnie, nie wiem czy są przeszkody - proponuję pofatygować się do najbliższego UP i sprawdzić.
Nadrzędny - Autor Boginka Dodany 2009-10-20 20:54

> Na logikę:


W tym wypadku jednakowoż logika pozbawiałaby samotnych obywateli ubezpieczenia, na okres pomiędzy odejściem z pracy a otrzymaniem statusu rencisty n'est ce'pas?
Nadrzędny - Autor bluengel Dodany 2009-10-20 21:28
Ja to, Boginko, rozumiem, ale - jak wiemy - ta logika właśnie coraz rzadziej idzie w parze z sensem czy troską o człowieka na każdym etapie jego życia. Ubolewam. Ale przecież w czambuł nie skrytykowałam:)

A może autorka wątku mogłaby spróbować dogadać się z szefostwem firmy, aby:
1/ udzielili jej urlopu, który się nazbierał (wspomina o tym); świadczenie jest płatne i odsuwa moment rozwiązania umowy, więc ubezpieczenie trwa;
2/ wykorzystała urlop płatny a natępnie otrzymała chociaż trochę, do przyznania renty, bezpłatnego (nie wiem dokładnie, co to daje, ale chyba coś);
3/ rozwiązano z nią umowę naprawdę dopiero wówczas, gdy wszystko się wyjaśni. W tym czasie może niech przesuną do lżejszej, możliwej do wykonywania pracy albo coś podobnego. Nie zawsze wszystko jest bezwględnie oczywiste. Warto próbować.
Nadrzędny Autor Boginka Dodany 2009-10-20 23:13

> coraz rzadziej idzie w parze z sensem czy troską o człowieka


Z długofalową szkodą dla logiki (bo ludzie uprawiają wtedy słynną polską sztukę, nazwaną przez pewnego obcokrajowca "the Polish art of kombinować" :-))

Żeby nie było - mnie się taki stan rzeczy też średnio podoba, Tyle że:
a) rozumiem motywację
b) zakładam, że UP nie byłby nawet bardzo zdziwiony taką sytuacją
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-10-21 01:51
Nie martw się, zachowasz prawo do świadczeń zdrowotnych. :-)

1. W przypadku ustania stosunku pracy prawo do świadczeń zdrowotnych będziesz miała jeszcze przez 30 dni. Prawo do świadczeń ustaje po upływie 30 dni od dnia wygaśnięcia obowiązku ubezpieczenia zdrowotnego.
2. W przypadku ubiegania się o przyznanie renty prawo do świadczeń zdrowotnych przysługuje w okresie trwania postępowania o przyznanie renty.
   Jeśli czas "wyczekiwania" na świadczenie rentowe będzie dłuższy niż 30 dni (a na pewno będzie) proponuję wziąć zaświadczenie z ZUS-u potwierdzające ubieganie się o przyznanie renty. Takie zaświadczenie będzie dowodem ubezpieczenia w NFZ.

Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych (klik) - patrz Art.67 p-kt 4 i p-kt 7
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-10-21 01:57
  do bluengel i Boginki

Abstrahując od tematu wątku:
   W polskich realiach niekiedy "trzeba coś przekombinować", bo "inaczej się nie da". No, po prostu ...
C'est la vie.
.
Nadrzędny - Autor nosferatu Dodany 2009-10-21 06:44
niestety z pracodawca-Leroy Merlin nie da sie dogadac probowalam :-( sa zlosliwi np w grudniu 2008 i lutym 2009 nie dostalam wyplaty poniewaz twierdzili,ze dokumenty z zusu do nich nie dotarly o przedluzeniu rehabilitacyjnego[a sama tez im wysylalam kopie tych dokumentow]
dlatego nie wiem co dalej robic :-(
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-10-21 15:27
   Przyznam się, że nie rozumiem Twojej postawy. W jakiej sprawie chcesz się dogadać z pracodawcą?
   Martwisz się, że "wygaśnie" ubezpieczenie? Niepotrzebnie, zachowasz prawo do świadczeń zdrowotnych. Niepokoisz się, że pracodawca rozwiąże umowę o pracę? Po pierwsze, ma do tego prawo (Kodeks Pracy, art.53). A po drugie, sama napisałaś, że jesteś niezdolna do pracy. Tak więc, nie jesteś w stanie pracować nawet gdybyś nadal była zatrudniona.
   I jeszcze jedna sprawa. Jeśli rzeczywiście nie otrzymałaś należnego świadczenia, "upomnij się" - najlepiej na piśmie. Pamiętaj, jeżeli to nie poskutkuje, możesz wystąpić do sądu pracy.
   Wszystko zgodnie z prawem.
Nadrzędny - Autor nosferatu Dodany 2009-10-30 11:15
jak sie oblicza okres 5 lat skladkowych i nie skladkowych w ostatnim dziesiecioleciu czy te 10 lat to jest od czasu zlozenia wniosku o rente czy od czasu powstania wypadku?
Nadrzędny - Autor jolik_ Dodany 2009-11-03 17:37
Składając wniosek o rentę dołączamy dokumenty potwierdzające nasz cały dorobek "stażowy" - okresy składkowe i nieskładkowe (Jeśli mamy ustalony kapitał początkowy, to takich dokumentów nie dołączamy).  
Te magiczne 5 lat musi przypadać w ciągu ostatniego dziesięciolecia przypadającego przed dniem zgłoszenia wniosku o rentę lub przed dniem powstania niezdolności do pracy. Niezdolność do pracy ocenia lekarz orzecznik ZUS - ustala stopień i datę powstania niezdolności do pracy.
Uwaga: Wymagane 5 lat nie musi być okresem ciągłym.
Nadrzędny Autor nosferatu Dodany 2009-11-04 07:05
nie przyznali mi renty ponieważ zbrakło 2 miesiące :-(

zakład pracy mnie zwolnił nie z moich przyczyn tylo choroby-30.10.09 skończył mi się rok zasiłku rehabilitacyjnego-umowe miałam na czas nieokreślony
czy nie powinni zastosować 3 miesięcznego okresu wypowiedzenia?
i czy w tym momencie należy mi się jakaś odprawa?
Za zaległy 2 letni urlop mam nadzieje,że mi wypłacą pieniążki...

i czy mogę zarejstrować się w urzedzie pracy z prawem do zasiłku [ mam przepracowane 4 lata ciągle]
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / zwolnienie (9917 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill