www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Potrzeb pomoc w sprawie renty socjalnej (2892 - wyświetleń)
- Autor Pacinek Dodany 2018-09-19 15:58
Jak zła kategoria przepraszam jestem tu 1 raz

Witam.
W 2015 roku przyznano mi rentę socjalna na 3 lata. Głównym powodem była stwierdzna schizofrenia paranoidalna powstała przed 18 r życia.

Obecnie staram się o przedłużenie renty kolejny raz jednak jak byłam na oddziale zmieniono mi diagnozę na zaburzenia osobowości typu borderline.

Lekarz orzecznik nie stwierdzić że jestem nie zdolna do pracy chodź sama rozmowa z nim w sumie nie była o niczym istotnym oprócz podania moich danych i spytania czemu nie mogę pracować. Poprzednia konsultacja była bardziej dokładna i profesjonalna a mój stan zdrowia teraz mimo innej nazwy jest taki sam jak gdy pisali f. 20 co do tego stanu jest też wiele gorzej niż 3lata temu bo biorąc leki większość nie działa bądź nie moge ich brać.

Złożyłam odwołanie ale zastanawiam się czy przez zmianę rodzaju choroby z f. 20 naf.60 +f.19 mimo gorszego stanu i gorszych rokowań mogę nie dostać renty?

Dodam też że pani doktor słysząc o uzależnionieniu f.19 nagle z miłego człowieka zmienila postawę na dystans i nie chęć co było dość jasno widoczne.

+mam też wadę wzroku urodzenia o czym dodałam i historię z poradni równiez lecz nie wezwali mnie na to badanie jedynie sam psychiatra czy to nie powinnam być u ich okulisty też? Jako że wada duża znacząca której na ten moment na chorszym oku nie ma takich operacji nawet jak poinformował formowania mnie lekarze

Jeśli ktoś wie ile się czeka na decyzję po odwołaniu też proszę o informację
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2018-09-22 16:22
UWAGA - nie jestem pracownikiem Centrum Integracji. Mogę jednak odpowiedzieć na jedno z Twoich pytań.

> czy przez zmianę rodzaju choroby z f. 20 naf.60 +f.19 mimo gorszego stanu i gorszych rokowań mogę nie dostać renty?


Nie ma żadnych publicznie dostępnych list „za jaką chorobę się rentę dostaje, a za jaką nie” i zresztą ścisłe sporządzenie takiej listy byłoby niemożliwe, bo renty nie dostaje się po prostu za zły stan zdrowia, a za "niezdolność do pracy", która obejmuje też inne kwestie. Może być tak, że dwie osoby z tą samą diagnozą dostaną inne orzeczenia. Najpewniej więc nikt Ci nie powie, czy zmiana diagnozy jest na niekorzyść przy rencie, czy nie, bo nie da się tego przewidzieć.

Jeśli Cię to interesuje, możesz sobie poczytać dostępną publicznie publikację "Standardy orzecznictwa lekarskiego ZUS" (link do publikacji), w części poświęconej diagnozom F10–F19 i F20–F29 oraz F60–F69. Ale odpowiedzi typu "za to renta, za to nie" tam nie znajdziesz.
Nadrzędny - Autor Pacinek Dodany 2018-09-23 03:53
Rozumiem dziękuję za odpowiedź. To w zasadzie właśnie wiem że nie ma konkretnych wytycznych do choroby lecz gdy mój stan jest słabszy a rokowania opisane bardziej niekorzystnie niezwykle 3 lata temu gdy dostałam rentę socjalna nie wiem jak wyjaśnić i zrozumieć że tym razem orzeczenie lekarza wskazuje na brak praw do renty. I była potrzeba odwołania. To nie jedynie moje zdanie poprostu z zaświadczenia mojego lekarza i chistori choroby widać to odrazu a pani orzecznik rozmawiała kilka minut o niczym istotnym do sprawy bi podanie moich wszelkich danych i jedynie dopytanoe czy są uzależnienia jest wydaje mi się mało wynoszące. I nie wiem co zrobić w przypadku negatywnej decyzji po odwolanou
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2018-09-25 13:41

> nie wiem jak wyjaśnić i zrozumieć że tym razem orzeczenie lekarza wskazuje na brak praw do renty.


System orzecznictwa jest nieostry i wiele pozostawia do decyzji orzecznika. To znaczy, że poza przypadkami skrajnymi (np. osobą, która jest sparaliżowana albo nie potrafi nawet sama jeść) na decyzję ma wpływ to, na jakiego orzecznika się trafi, jakie są w tej chwili tendencje w orzekaniu (generalnie z czasem coraz ostrze). Niestety to nieuniknione.

> co zrobić w przypadku negatywnej decyzji po odwolanou


Jeśli po pierwszym odwołaniu (od decyzji jednego orzecznika do komisji wewnętrznej ZUS) wynik będzie niezadowalający, jest czas na drugi stopień odwołania (30 dni od otrzymania decyzji - odwołanie do odpowiedniego lokalnie Sądu Pracy i Ubezpieczeń Społecznych): https://www.ifirma.pl/blog/podatki/jak-odwolac-sie-od-decyzji-zus.html
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Potrzeb pomoc w sprawie renty socjalnej (2892 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill