www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Szukam Pomocy. Mam dość i chce znaleźć pomoc. (Mieszkanie) (3879 - wyświetleń)
- Autor KarolGos1997 Dodany 2018-10-16 19:52
Cześć.
Mam na imię Karol, mam 21 lat i orzeczenie o stopniu umiarkowanym (kod:02-p)
Zaczynając.
Chce się wyprowadzić od mamy, która jest alkoholiczką - przepija moją rentę, zabiera kartę debetową, poniża i obraża.
Mam dość mieszkania z nią - chyba wiadomo już czemu.
Pracuję i to na UMCS w Lublinie - miasto studenckie, tu koszt wynajmu jednego pokoju to 900zł.
I tu moje pytanie czy jest jakaś instytucja państwowa, gminna lub pozarządowa, która mogła by mi pomóc?
Wiem są mieszkania chronione ale do takich nie chce - miałem tam znajomych wiem jak to wygląda.
Szukałem kawalerki w Lublinie i są - ale dla Pań, studentów lub do remontu...
Słyszałem że każde miasto ma taki wydział jak Wydział Mieszkań Komunalnych - niestety trudno znaleźć jakieś konkrety na stronie miasta.
Proszę jakby ktoś mi mógł pomóc i pokierować, co i jak mam zrobić i gdzie się udać.
W Was jedyna nadzieja.
Pozdrawiam
Z góry dziękuje za pomoc.
Nadrzędny - Autor Iota Dodany 2018-10-22 16:45 Zmieniony 2018-10-22 16:52
Po pierwsze: nie jestem pracownikiem Centrum Integracji. Udzielam informacji na podstawie swojej najlepszej wiedzy, ale wszystko powinieneś jeszcze potwierdzić u odpowiednich osób decyzyjnych (np. urzędników). Jeśli chcesz skontaktować się z Centrum Integracji, musisz wybrać inny sposób – ich specjaliści nie bywają teraz na tym forum.

> Słyszałem że każde miasto ma taki wydział jak Wydział Mieszkań Komunalnych - niestety trudno znaleźć jakieś konkrety na stronie miasta.


Generalnie każda gmina (a więc i każde miasto) ma pewien zasób tzw. „mieszkań socjalnych” i "mieszkań komunalnych" czyli mieszkań o niezbyt wysokim standardzie, które są własnością gminy i mają obniżony czynsz. Są one przeznaczone dla osób, które nie są sobie same w stanie zapewnić prawidłowych warunków mieszkalnych. Niestety te mieszkania są towarem deficytowym (zwykle jest więcej chętnych niż mieszkań), więc przydziela się je osobom, które zdobędą najwięcej punktów w postępowaniu selekcyjnym, czyli tym, które mają najgorsze warunki. Nie da się ocenić na odległość, czy Twoja sytuacja się kwalifikuje, więc o szczegóły musisz pytać na miejscu.

Dane kontaktowe dla tego urzędu w Lublinie: https://lublin.eu/urzad-miasta-lublin/struktura-organizacyjna/departament-organizacji-i-administracji/wydzial-spraw-mieszkaniowych,10004,w.html

> koszt wynajmu...


Istnieje rozwiązanie prawne z zakresu pomocy społecznej, które ma ułatwiać opłacanie posiadanego już lokalu – własnościowego lub najmowanego. Jest to tzw. dodatek mieszkaniowy (link do tekstu o dodatku).

Aby go otrzymać, należy spełniać łącznie trzy kryteria – mieć prawo do lokalu (a więc np. zawartą już umowę najmu), mieć odpowiednio niskie dochody (dla osoby samotnie gospodarującej najwyżej 175% najniższej emerytury czyli około 1800 zł brutto) oraz mieć lokal o odpowiednio małej powierzchni. W Twoim wypadku oznaczałoby to m.in. że dochód z pracy musisz mieć niski, bo masz już rentę socjalną i że musiałbyś wynająć kawalerkę (nie pokój). O szczegóły pytaj w tym samym wydziale, który zajmuje się mieszkaniami socjalnymi.

> czy jest jakaś instytucja [...] pozarządowa, która mogła by mi pomóc?


Istnieje coś takiego, jak ogólnopolska baza organizacji pozarządowych. Przeszukałam ją i niestety w dziedzinie „nocleg / schronienie” w Lublinie wpisane są tylko organizacje dla samotnych matek lub osób bezdomnych. W związku z tym sugerowałabym Ci przejrzenie bazy organizacji dla dorosłych osób niepełnosprawnych (zawęź wyszukiwanie do Lublina), wybranie organizacji, które wyglądają w miarę sensownie, i zwrócenie się do nich z pytaniem, czy kojarzą jakieś możliwości pomocy pozarządowej w Twojej sytuacji: http://bazy.ngo.pl/niepelnosprawni-dorosli
Nadrzędny - Autor KarolGos1997 Dodany 2018-10-22 18:39
wstawił bym tu zdjęcia co zastaje w domu jak jestem w pracy od 7 rano do 20 jak mama robi libację ale to aż wstyd. Warunki mieszkaniowe są trudne, nie ma u mnie w domu wody i kanalizacji po prostu nigdy nie była podprowadzona. Prace mam ale umowa się kończy 31.10.18r. i raczej mi nie przedłużą. Mam już naprawdę dość...
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2018-10-23 15:06
Tutaj nie ma sensu wstawiać zdjęć, bo przyznanie Ci mieszkania socjalnego nie od nas zależy... Idź do urzędu.

> nie ma u mnie w domu wody i kanalizacji


To prawdopodobnie podwyższa Ci kwalifikację, niezależnie od zachowania Twojej mamy.

Jeszcze jedna uwaga: Nie wiem, jaki dokładnie wpływ na życie ma Twoja niepełnosprawność ale na starcie dobrze by było mieć kogoś (innego członka rodziny / przyjaciela), kto Ci może pomóc w razie potrzeby - ot, gdybyś np. dostał gorączki, a konieczne było załatwienie czegoś albo gdyby Twoje zdrowie psychiczne się pogorszyło. O ile dobrze rozumiem, mieszkałbyś po raz pierwszy samodzielnie, a to oznacza, że po raz pierwszy brałbyś pełną prawną odpowiedzialność, jeśli coś będzie nie tak (np. jakaś sprawa urzędowa będzie niezałatwiona w terminie).

Masz kogoś takiego?
Nadrzędny Autor buduj Dodany 2018-10-23 18:11
Musisz iść osobiście i się o wszystko dopytać. W większości miast i zgodnie z Ustawą należy się lokal socjalny osobom z małym dochodem - jaki ustala Gmina, osobom niepełnosprawnym, wymagającym opieki.
Poza tym jest to doskonała reklama aborcji i wycofania 500+
Nadrzędny Autor bogdi Dodany 2018-11-16 13:22
Szukaj, kombinuj moj przyjacielu. Wiele osob ma taki problem, ale nie mozesz pisac, ze w nas jedyna nadzieja. O swoje niestety trzeba zawalczyc, wiem po sobie, przerabialem identyczny temat :-)
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Szukam Pomocy. Mam dość i chce znaleźć pomoc. (Mieszkanie) (3879 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill