www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Choroba Huntingtona (3551 - wyświetleń)
- Autor kilkujadek Dodany 2019-05-05 09:29
Miesiąc temu moja siostra wróciła z USA. Od urodzenia jest chora na chorobę genetyczną Huntingtona inaczej zwaną pląsawica. Choroba ujawania się w wieku dorosłym i aktualnie mając 39 lat nie jest w stanie samodzielnie funkcjonować. Sytuacja rodzinna i osobista zmusiła ją do powrotu do Ojczyzny. Badania krwi w USA jednoznacznie potwierdziły tą chorobę. Podpowiedzcie proszę od czego zacząć w Polsce, żeby chociażby uzyskała ubezpieczenie zdrowotne?
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-05-05 16:52
Nie jestem specjalistą w tej dziedzinie ale wydaje mi się, że pierwsze kroki trzeba skierować do Urzędu Pracy aby się zarejestrować jako osoba bezrobotna... Proszę poczytaj więcej tutaj:

>https://www.infor.pl/prawo/bezrobotny/status-bezrobotnego/279592,Ubezpieczenie-zdrowotne-bezrobotnego.html<

Nadrzędny - Autor kilkujadek Dodany 2019-05-09 20:08
Byłem w UP i nie zarejestrują osoby, która na "gołe oko" widać, że nie jest w stanie podjąć pracy.
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2019-05-10 15:04
Doprawdy to dziwne,- wręcz szokujące......... Coś jakby dyskryminacja w świetle prawa.. Ech.....
Nadrzędny Autor buduj Dodany 2019-05-10 18:45
Może już sobie poradziłyście? :-) Ale:
- Iść do lekarza I kontaktu z historią choroby,
- ma na drukach do ZUS i p. orzekania o niepełnosprawności opisać rodzaj i stopień schorzenia
- Wypisać wnioski o stopień niepełnosprawności z obu instytucji. W każdym przypadku będzie ubezpieczona.
- złożyć wnioski w ZUS i MOPS (opieka społeczna)!

Nawet z umiarkowanym stopniem będzie ubezpieczona zdrowotnie + otrzyma zasiłek.
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2019-05-13 15:40 Zmieniony 2019-05-13 15:44
UWAGA:Nie jestem specjalistą Centrum Integracji ani nie zajmuję się takimi sprawami zawodowo. Poniżej tylko moja bardzo pobieżna opinia.

Specjaliści z Centrum w tej chwili nie czytają raczej tego forum. Jeśli chciałbyś uzyskać poradę przez internet, sugeruję: https://forumprawne.org/

> Podpowiedzcie proszę od czego zacząć w Polsce, żeby chociażby uzyskała ubezpieczenie zdrowotne?


1. Osoba widocznie niepełnosprawna nie może uzyskać statusu bezrobotnego nawet jeśli nie ma jeszcze polskich dokumentów stwierdzających niepełnosprawność. Może być najwyżej zarejestrowana jako "poszukująca pracy". Jest tak ponieważ zgodnie z przepisami bezrobotny to osoba "gotowa i zdolna do podjęcia zatrudnienia w pełnym wymiarze czasu pracy obowiązującym w danym zawodzie" (źródło - link). Ktoś, kto nawet na oko nie nadaje się do normalnej etatowej pracy, nie zostanie zarejestrowany jako bezrobotny, bo nie spełnia tego warunku.

2. Należy przeprowadzić procedurę uzyskania orzeczenia o niepełnoprawności i (być może) prawa do renty. Wstępnie ktoś to już opisał. Jeśli potrzebujesz bardziej szczegółowych informacji, daj znać co chciałbyś wiedzieć.

3. W trakcie tej procedury Twoja siostra nie będzie jednak ubezpieczona zdrowotnie - ubezpieczenie najwyżej uzyska, gdy otrzyma zasiłek z pomocy społecznej lub rentę. W międzyczasie może się starać o tzw. "dobrowolne ubezpieczenie zdrowotne" - szczegóły tutaj (link). Możliwe, że urzędnicy NFZ będą mieli jakieś sensowniejsze sugestie, niż moja. Skontaktuj się z lokalnym oddziałem NFZ.
Nadrzędny Autor rozan Dodany 2019-12-10 09:12
Nie wiem poszukaj specjalisty.
Nadrzędny Autor rysiek kawecki Dodany 2020-01-02 12:47
trzeba może zapytać w ZUS na początek
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Porady Centrum INTEGRACJI / Choroba Huntingtona (3551 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill