www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Renta socjalna a umowa o dzieło oraz przyszły przychód... (1530 - wyświetleń)
- Autor ajmonn Dodany 2019-07-29 20:48
Witam.
Chciałbym dowiedzieć się kilku rzeczy na temat renty socjalnej oraz przychodów, ponieważ od samego ZUSu nie dostałem odpowiedzi na moje pytania, a jedynie zbywające kilka zdań na wiadomość wysłaną przez formularz... Czytałem na ten temat, ale chcę upewnić się od doświadczonych osób:
Pobieram rentę socjalną (orzeczenie o stopniu znacznym) i moje pytania są następujące:



1. Mam umowę o dzieło (oprócz tej umowy NIE jestem zgłoszony do ubezpieczenia społecznego w ramach innej umowy, nie jestem w stosunku pracy z osobą, z którą związany jestem umową o dzieło). Kwota netto umowy o dzieło to 3500 zł.
a) Czy muszę zgłaszać ten przychód do ZUSu, kiedy nie powinien on skutować przekroczeniem kwoty, ponieważ moja sytuacja (czyli tylko umowa o dzieło) nie spełnia powodów do zawieszenia renty socjalnej?



2. Powyższa forma przychodu nie powoduje przekroczenia i zawieszenia renty socjalnej, ponieważ jest to umowa o dzieło i nie jestem w inny sposób związany z pracodawcą - proszę o potwierdzenie, szczególnie w opisanej przeze mnie sytuacji, że jest to jedyna umowa jaką jestem objęty - bez innej umowy z pracodawcą i zgłoszenia z tego tytułu do ubezpieczenia społecznego.

3. Gdybym podjął zatrudnienie na umowie o pracę w kwocie 5500 zł brutto, wtedy moja renta socjalna zostanie całkowicie zawieszona?
4. Czy można zgłosić przez Internet infromację o osiągnętych przychodach? np. przez profil zaufany EPUAP czy serwis PUE ZUSu? Czy trzeba udać się z oświadczeniem do ZUSu?
5. Jaki wniosek mogę wypełnić, gdy będę chciał zrezygnować z renty, ponieważ moje przychody np. w przyszłości z umowy o pracę będą za duże? Rezygnacja całkowita będzie dobrym rozwiązaniem, jeśli wiem, że np. będę miał stały przychód przekraczający próg?

Proszę o odpowiedź na moje pytania, ponieważ czytałem na stronie ZUSu informacje nt. renty socjalnej, ale chciałbym się upewnić.
Pozdrawiam
Nadrzędny Autor marzycielka Dodany 2019-08-13 12:58 Zmieniony 2019-08-13 13:01
1) Prawo do renty socjalnej zawiesza się, jeżeli zostały osiągnięte przychody w łącznej kwocie wyższej niż 70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia za kwartał kalendarzowy ogłoszonego ostatnio przez prezesa GUS do celów emerytalnych - W związku z tym kwota przychodu uzasadniająca zawieszanie rent socjalnych wynosi w okresie:od 1 czerwca 2019 r. do 31 sierpnia 2019 r. - 3465,70 zł.
Jest to kwota brutto.

2) Wydaje mi się że rodzaj umowy nie ma znaczenia osiągasz przychód więc musisz to zgłosić w ZUS.
3) to ty musisz złożyć wniosek o zawieszenie. JEśli tego nie zrobisz ZUS po roku wyśle Ci decyzję o zweocie nienależnie pobranego świadczenia za cały okres, za który pobrałeś go nienależnie. wiec przed wypłaceniem wynagrodzenia powinieneś złożyć wniosek o zawieszenie. W każdym momencie możesz wnieść wniosek o "odwieszenie" jeśli masz rente na stałe.

4) oczywiście, że możesz jeśli posiadasz podpis elektroniczny lub profil zaufany
5) jeśli renta jest na stałe zawieszasz ja a przy ewentualnym zakończeniu pracy "odwieszasz"

http://www.niepelnosprawni.pl/ledge/x/251593
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2019-08-16 11:24 Zmieniony 2019-08-16 11:28
Na początek zaznaczam, że nie jestem specjalistą ani pracownikiem Centrum Integracji. Wiążących informacji udziela urzędnik ZUS.

A. W kwestii tego, czy umowa o dzieło powoduje potencjalnie zawieszenie renty, w sieci są sprzeczne informacje. Ja od wielu lat wykonuję tłumaczenia na tej podstawie, kilkakrotnie w różnych okresach zapytywałam o to ZUS (zarówno lokalnie jak i przez ogólnopolską infolinię) i zawsze otrzymywałam odpowiedź, że samoistna umowa o dzieło nie liczy się do limitu dochodowego. Nigdy też nikt nie miał do mnie zastrzeżeń i nie żądał zwrotu świadczenia. Przykład takiej odpowiedzi z tego forum - link (uwaga: sprzed ponad 10 lat).

Niejasność powstaje jednak, ponieważ ustawa nie wymienia katalogu przychodów. Zamiast tego podaje, że rentę socjalną „zawiesza się w razie osiągania przychodu z tytułu działalności podlegającej obowiązkowi ubezpieczenia społecznego” (Art 10 ust 1 - ink do treści ustawy), do czego umowa o dzieło się nie liczy, ale także „innego [przychodu] zaliczonego do źródeł przychodów podlegających opodatkowaniu na zasadach określonych w art. 27 skala podatkowa ustawy z dnia o podatku dochodowym od osób fizycznych” (Art 10 ust 5). Pytanie, czy UoD wchodzi w zakres tego ograniczenia, czy nie.

Ustawa nie była w tym zakresie zmieniania, więc nic się nie powinno zmienić. Dlatego ja w tej chwili działam na podstawie informacji ze swojego ZUS, że nic nie muszę zgłaszać jeśli pracuję tylko na UoD, ale na Twoim miejscu poprosiłabym lokalny oddział ZUS o wyraźne odniesienie się, najlepiej na piśmie, bo ja nie poniosę konsekwencji za Ciebie (gdyby jakieś były).

A1. Zaznaczam przy okazji, że podjęcie tego typu zatrudnienia nie spowoduje zawieszenia renty, może natomiast (ale nie musi) być wskazaniem do jej nieprzedłużenia, jeśli masz ją okresowo. Więcej tutaj (link)

B. Gdybyś podjął pracę na etacie za 5500 brutto, renta uległaby zawieszeniu. Limity zmieniają sie co kwartał i są dostępne tutaj: https://www.zus.pl/swiadczenia/emerytury/kwoty-najnizszych-swiadczen-emerytalno-rentowych (w części „Wysokość kwot przychodu powodujących zmniejszenie lub zawieszenie świadczeń emerytów i rencistów”). Dla renty socjalnej obowiązuje twardy limit „70% przeciętnego miesięcznego wynagrodzenia”.

C. Zawiadomienie z definicji skonstruowane jest w taki sposób, że zawiadamiasz o osiągnięciu przychodu powodującego zawieszenie renty i renta pozostaje zawieszona, póki jej nie odwiesisz. ZUS sobie także weryfikuje sytuację po zakończeniu roku (na podstawie dokumentów własnych i skarbowych, które zobowiązani są wystawiać zlecający). Po ustaniu dochodu w kwocie powodującej zawieszenie renty, wysyłasz nowe zawiadomienie i ją „odwieszasz”.

Zawiadomienie można napisać samemu, można skorzystać z druków ZUS. Nie mam nigdzie aktualnego druku dla renty socjalnej - nieco starszy, już przez ZUS nie używany, jest tutaj: https://pracanarencie.files.wordpress.com/2012/10/zus-oc59bwiadczenie-o-osic485gniu-przychodu-1.jpg
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Komentarze do artykułów / Renta socjalna a umowa o dzieło oraz przyszły przychód... (1530 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill