www.niepelnosprawni.plStrona główna forum
forum.niepelnosprawni.pl - Nie jesteś zalogowany
Strona główna forum Regulamin i pomoc Szukaj Rejestracja Logowanie
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Odmowa uznania wniosku rentowego (2226 - wyświetleń)
- Autor nps Dodany 2019-08-19 10:37
Witam.
ZUS odmówił mi uznania wniosku rentowego z powodu mojego wykształcenia.
Nadmienię, że MOPR nie stawiał takich problemów.
Proszę o jakieś sugestie w tej materii.
Pozdrawiam serdecznie,
nps
Nadrzędny - Autor W z K Dodany 2019-08-19 16:36
Sorki,- ale jakoś dziwnie Twój post brzmi......
Jak to odmówił uznania? Stawałeś przed orzecznikiem?
Czy może zwyczajnie formalności nie dopełniłeś, np. brak wymaganego stażu, lub luki w dokumentacji ?
Nadrzędny - Autor nps Dodany 2019-08-19 16:44
Precyzuję:
Lekarz Orzecznik ZUS uznał, że nie należy mi się renta, ponieważ mam wyższe wykształcenie i sobie poradzę.
Nadrzędny Autor W z K Dodany 2019-08-20 11:42
I to jest właśnie kwintesencja ZUS-owskiej logiki......Nie ważne czy jest się chorym czy nie ale to czy teoretycznie ma się szanse utrzymać na powierzchni. Choćby przez niedługi czas..... Co za rok, ich nie interesi.....Dlatego zawsze odwiedzając orzecznika trzeba wywołać wrażenie stanu agonalnego. Im lepiej uda się to wykonać tym szanse większe...... Ech........
Nadrzędny Autor Iota Dodany 2019-08-21 22:52
Według przepisów dotyczących orzekania, tj. art. 13 pkt 1. ustawy o rentach i emeryturach - link do treści w portalu LexLege:

Przy ocenie stopnia i przewidywanego okresu niezdolności do pracy oraz rokowania co do odzyskania zdolności do pracy uwzględnia się:
1) stopień naruszenia sprawności organizmu oraz możliwości przywrócenia niezbędnej sprawności w drodze leczenia i rehabilitacji;
2) możliwość wykonywania dotychczasowej pracy lub podjęcia innej pracy oraz celowość przekwalifikowania zawodowego, biorąc pod uwagę rodzaj i charakter dotychczas wykonywanej pracy, poziom wykształcenia, wiek i predyspozycje psychofizyczne.

Więc tak, orzecznik bierze pod uwagę nie tylko zdrowie jako takie, ale też inne czynniki wpływające na możliwość zatrudnienia. W tym wykształcenie. Co możesz zrobić? Odwołać się w przepisowym terminie od tej decyzji, co będzie (najprawdopodobniej) oznaczało stanięcie na komisji wyższego szczebla.

W celach informacyjnych: ustawa nie wyklucza przyznania statusu osoby "całkowicie niezdolnej do pracy" komuś, kto na jakichś ograniczonych stanowiskach pracować może. Według ust. 4 tego samego artykułu ustawy:

Zachowanie zdolności do pracy w warunkach określonych w przepisach o rehabilitacji zawodowej i społecznej oraz zatrudnianiu osób niepełnosprawnych nie stanowi przeszkody do orzeczenia całkowitej niezdolności do pracy.

Mówiąc po ludzku, jeżeli do wykonywania ewentualnej pracy potrzebowałbyś zawsze stanowiska przystosowanego do niepełnosprawności, może być wobec Ciebie orzeczona „całkowita niezdolność do pracy” - nawet jeśli byś pracował, a więc także jeśli masz wysokie wykształcenie. Z tym że ten zapis ustawy jest celowo nieostry, tj. jeden orzecznik może tę samą sytuację rozstrzygnąć na nie, a inny na tak.
Poprzedni wątek Następny wątek Wyżej Wątek ogólne / Kawiarenka / Odmowa uznania wniosku rentowego (2226 - wyświetleń)

Powered by mwForum 2.16.0 © 1999--2008 Markus Wichitill